ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
استراتژی منابع انسانی

انواع استراتژی های مدیریت منابع انسانی و مراحل تدوین استراتژی منابع انسانی

فهرست مطلب

در این مقاله انواع استراتژی های مدیریت منابع انسانی و مراحل تدوین استراتژی منابع انسانی را بررسی می‌کنیم اگر به دنبال بهره‌وری هرچه بیش‌تر هستید با ما همراه شوید.

انواع استراتژی های مدیریت منابع انسانی

استراتژی منابع انسانی به شما این امکان را می‌دهد که پتانسیل کارکنان خود را به حداکثر برسانید و درعین‌حال تمام فعالیت‌های منابع انسانی را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که با اهداف سازمانی شما مطابقت داشته باشند. یادگیری نحوه تجزیه‌وتحلیل مهارت‌های نیروی کار و پیش‌بینی نیازهای شرکت به شما کمک می‌کند یک استراتژی منابع انسانی مؤثر ایجاد کنید و سریع‌تر به اهداف شرکت خود برسید.

استراتژی منابع انسانی چیست؟

استراتژی منابع انسانی طرحی است که یک کسب‌وکار برای مدیریت سرمایه انسانی خود به‌گونه‌ای ایجاد می‌کند که با مأموریت کلی، اهداف و چشم‌انداز آینده شرکت همسو باشد. استراتژی منابع انسانی به تمام حوزه‌های ضروری منابع انسانی (HR)، ازجمله جستجو و آموزش کارکنان، سازمان‌دهی مزایا، ارزیابی عملکرد و ارائه فرصت‌های توسعه می‌پردازد. یک استراتژی منابع انسانی مؤثر می‌تواند به حفظ سطح بالایی از رضایت کارکنان کمک کند.

استراتژی منابع انسانی برای بهبود شفافیت و کنترل رفتارهای محل کار طراحی‌شده است. هنگامی‌که استانداردی ایجاد می‌شود که کارکنان می‌توانند به‌راحتی به آن دسترسی داشته باشند و عملکرد خود را با آن مقایسه کنند، مسئولیت‌پذیری افزایش می‌یابد و بهره‌وری کلی بهبود می‌یابد. علاوه بر تضمین یک محیط کاری ایمن و مثبت، سیاست‌های منابع انسانی به شرکت کمک می‌کند تا تأیید کند که با مقررات محلی و کلان کشور در مورد رفتار با کارکنان مطابقت دارد.

چرا داشتن استراتژی منابع انسانی مهم است؟

داشتن یک استراتژی منابع انسانی مهم است زیرا تعیین می‌کند که فرآیندهای منابع انسانی در شرکت شما چگونه کار می‌کنند و تضمین می‌کند که آن‌ها با اهداف سازمان همسو هستند. استراتژی های مدیریت منابع انسانی می‌توانند بهره‌وری کارکنان را افزایش دهند، تأثیر مثبتی بر یادگیری کارکنان داشته باشند و عملکرد کلی کسب‌وکار را بهبود ببخشند. یک استراتژی موفق منابع انسانی می‌تواند باعث:

 • بهبود روابط کارمند و سرپرست
 • افزایش سرعت اجرای سیاست‌های منابع انسانی
 • ایجاد محیطی مناسب برای فرهنگ شرکت و اخلاق قوی در محل کار
 • الهام‌بخش رفتار منصفانه و همکاری بین اعضای تیم بدون در نظر گرفتن سن، جنس یا پیشینه
 • با بهبود وفاداری کارکنان، کاهش نرخ گردش مالی بالا

انواع استراتژی های مدیریت منابع انسانی

استراتژی های فراگیر منابع انسانی

استراتژی های مدیریت منابع انسانی فراگیر نشان‌دهنده مقاصد کلی سازمان در مورد نحوه مدیریت و توسعه منایع انسانی است. همچنین به این موضوع مربوط می‌شود که چه اقداماتی باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که سازمان می‌تواند افراد موردنیاز خود را جذب و حفظ کند و اطمینان حاصل شود که کارکنان باانگیزه و متعهد هستند. استراتژی مدیریت منابع انسانی فراگیر به‌عنوان بیانیه‌های گسترده‌ای از اهداف و مقاصد بیان می‌شود که صحنه را برای استراتژی های خاص‌تر آماده می‌کند. این استراتژی بر اثربخشی کلی سازمان متمرکز است – دستیابی به لغزش منابع انسانی با بکارگیری “افراد بهتر در سازمان‌ها با فرآیند بهتر” توسعه فرآیندهای کاری با عملکرد بالا و ایجاد “محل عالی برای کار”.

تمایز اصلی در هر کاری که هر سازمانی انجام می‌دهد اساساً در مورد کارکنان سازمان است. کارمندان معمولاً فراموش می‌کنند که مهم‌ترین دارایی هستند. بدست آوردن پول آسان است ولی کارمند خوب کمیاب است.

استراتژی های خاص

استراتژی های منابع انسانی خاص، آنچه را که سازمان در نظر دارد در زمینه‌هایی مانند مدیریت استعداد و دانش انجام دهد مشخص می‌کنند. مدیریت استعداد به این موضوع می‌پردازد که چگونه سازمان می‌تواند در جنگ برای استعداد پیروز شود، درحالی‌که مدیریت دانش با ایجاد، کسب، جذب، اشتراک‌گذاری و استفاده از دانش برای افزایش یادگیری و عملکرد سروکار دارد.

استراتژی های منابع انسانی خاص شامل بهبود مستمر، باهدف اصلی ارائه نوآوری افزایشی متمرکز و مستمر است که در طول یک دوره زمانی پایدار است. همچنین شامل منابع است که با جذب و حفظ کارکنان بسیار بااستعداد مرتبط است. علاوه بر این، استراتژی‌ منابع انسانی خاص شامل تشویق و فراهم کردن کارمندان برای یادگیری و توسعه است. پاداش، تعریف کاری است که سازمان می‌خواهد در بلندمدت انجام دهد تا سیاست‌ها، شیوه‌ها و فرآیندهای پاداش را توسعه و اجرا کند که دستیابی به اهداف تجاری آن را تقویت کند و نیازهای ذینفعان را برآورده کند؛ و درنهایت، روابط کارکنان بخش مهمی از استراتژی‌های ویژه منابع انسانی است: آن‌ها در مورد اهداف سازمان، در مورد آنچه باید انجام شود و آنچه باید در روش‌های مدیریت کارکنان تغییر کند، قطعی هستند.

درنتیجه، استراتژی‌های منابع انسانی چشم‌اندازهایی برای آینده ارائه می‌کنند، اما آن‌ها همچنین ابزارهایی هستند که اقدامات موردنیاز و چگونگی تحقق چشم‌انداز را تعریف می‌کنند. همان‌طور که گراتون اظهار داشت: “هیچ استراتژی عالی وجود ندارد، فقط اجرای عالی وجود دارد

مراحل تدوین استراتژی منابع انسانی

برای تدوین استراتژی منابع انسانی مراحل زیر را دنبال کنید:

اهداف سازمان خود را درک کنید

یک استراتژی منابع انسانی خوب ارتباط نزدیکی با اهداف سازمانی دارد، بنابراین مهم است که ابتدا اهداف و مأموریت کسب‌وکار را درک کنید. برای بیان اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت شرکت برای رشد، از نزدیک با مدیریت یا مدیران اجرایی همکاری کنید.

 قابلیت‌های فعلی خود را ارزیابی کنید

فهرستی از مهارت‌ها را برای هر کارمند تعریف کنید تا مشخص شود کدام افراد در زمینه‌های خاص مهارت دارند. این ممکن است به شما کمک کند تا درک بهتری داشته باشید که چگونه کارکنان شما می‌توانند به اهداف اصلی شرکت کمک کنند. همچنین به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت شرکت خود را بشناسید که می‌توانید از آن‌ها برای ایجاد استراتژی منابع انسانی خاص‌تر و مؤثرتر استفاده کنید.

تجزیه‌وتحلیل SWOT را انجام دهید

پس از ارزیابی تک‌تک کارکنان، تجزیه‌وتحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها (SWOT) را انجام دهید که یک تکنیک برنامه‌ریزی استراتژیک است که برای شناسایی مناطقی استفاده می‌شود که از طریق آن‌ها می‌توانید به رشد شرکت کمک کنید. شما می‌توانید از این تجزیه‌وتحلیل برای استفاده از نقاط قوت شرکت خود برای استفاده از فرصت‌های موجود در بازار استفاده کنید. علاوه بر این، با شناسایی تهدیدها و نقاط ضعف، می‌توانید برنامه‌ای برای غلبه بر آن‌ها یا به حداقل رساندن تأثیر آن‌ها ارائه دهید.

توانایی‌های خود را در مقایسه با تحلیل SWOT تجزیه‌وتحلیل کنید

توانایی شرکت و به‌ویژه گروهتان را ارزیابی کنید تا به شما کمک کند از فرصت‌ها استفاده کنید و تهدیدها را به‌طور مؤثر مدیریت کنید. راه‌هایی را شناسایی کنید که شرکت شما می‌تواند کارکنان را بهتر برای خدمت به اهداف سازمان آماده کند.

نیازهای منابع انسانی آینده خود را ارزیابی کنید

سپس، آنچه را که در آینده از کارکنان برای استفاده از فرصت‌ها، به حداقل رساندن تهدیدها و دستیابی به اهداف شرکت نیاز دارید، ارزیابی کنید. شما باید بتوانید تعیین کنید:

 • کدام مشاغل جدید را باید پرکنید
 • کارکنان فعلی برای پر کردن مشاغل جدید باید چه مهارت‌هایی را کسب کنند
 • این‌که آیا به‌اندازه کافی از توانایی‌های کارکنان فعلی خود استفاده می‌کنید
 • این‌که آیا متخصصان فعلی منابع انسانی شما و شیوه‌های استخدامی که آن‌ها استفاده می‌کنند می‌تواند رشد لازم را داشته باشد

ارزیابی ابزارهای اضافی مدیریت منابع انسانی

برای انجام ممیزی سخت‌افزار و نرم‌افزار شرکت خود با بخش فناوری اطلاعات (IT) همکاری کنید. تعیین کنید که آیا ابزارهایی در دسترس هستند که کارمندان شما را قادر می‌سازد تا وظایف خود را به‌طور موثق‌تری انجام دهند. رویه‌هایی مانند برنامه‌ریزی، مدیریت پروژه و تعیین هدف می‌تواند به تیم کمک کند تا تلاش‌های خود را هماهنگ کرده و بهره‌وری را بهبود بخشد. ابزارهای بهره‌وری متعددی در دسترس تیم‌ها وجود دارد، مانند:

ابزارهای استخدام

یافتن نامزدهای مناسب می‌تواند با پلتفرم‌های مدرنی که مدیران منابع انسانی را با شرکت‌هایی که به دنبال تقویت فعالیت‌های خود و برون‌سپاری استعدادهای جدید هستند، انجام شود. شرکت‌هایی مانند Bambee بسته‌های منابع انسانی همه‌جانبه را برای کسب‌وکارهایی که نیاز به کمک در ایجاد و اجرای استراتژی مدیریت منابع انسانی دارند، ارائه می‌دهند.

پلتفرم‌های شناسایی کارمندان

مشابه رسانه‌های اجتماعی، این برنامه‌ها فرصتی را برای کارمندان فراهم می‌کنند تا به خاطر دستاوردهایشان در نیروی کار مورد تشویق قرار گیرند و می‌توانند راه آسانی را برای اعضای تیم برای برقراری ارتباط از طریق متن ارائه دهند. اگر می‌خواهید ارتباط و روحیه را تقویت کنید، نرم‌افزارهایی مانند Bonusly را بررسی کنید.

از ارتباط با سرعت نور بین تیم‌ها و پلتفرم‌ها لذت ببرید 

با برنامه‌هایی مانند Slack، کارمندان می‌توانند فوراً با استفاده از طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌ها به یکدیگر پیام ارسال کنند و پروژه‌هایی را که روی آن کار می‌کنند به اشتراک بگذارند. در این پلتفرم‌ها مکالمات و اسناد به‌راحتی قابل جستجو هستند، بهره‌وری را بهبود می‌بخشند و نیاز به جلسات تیمی را کاهش می‌دهند.

نامزدهای برتر را شناسایی کنید و مهارت‌های آن‌ها را به‌صورت آنلاین تأیید کنید

با غربالگری افراد جدید قبل از تکمیل هرگونه فرمی توسط بخش منابع انسانی خود، در زمان خواندن رزومه‌ها صرفه‌جویی کنید و آموزش‌دیده‌ترین استعدادها را برای پیوستن به تیم خود بیابید. تعداد متقاضیان فاقد صلاحیت را با برنامه‌هایی مانند Plum.io کاهش دهید که آزمون‌های استانداردی را برای افراد ایجاد می‌کند تا در طول فرآیند درخواست تکمیل شوند.

از نرم‌افزار مدیریت زمان برای ساده‌سازی رویه‌های منابع انسانی استفاده کنید

یک ساعت دیجیتالی زمان اجرا کنید تا مدیریت سوابق زمانی و بهبود حضوروغیاب را برای تیم منابع انسانی آسان‌تر کنید. برنامه Hubworks ازجمله ویژگی‌های دیگر، یک پلتفرم زمان‌سنجی آنلاین را با سیستم‌های POS و موجودی ترکیب می‌کند.

استراتژی منابع انسانی خود را اجرا کنید

پس‌ازاینکه تجزیه‌وتحلیل خود را به پایان رساندید و ارزیابی آنچه را که نیاز دارید تکمیل کردید، زمان آن فرارسیدهاست که نیروی کار خود را گسترش دهید و مهارت‌های کارکنان فعلی خود را برای برآورده کردن بهتر نیازهای شرکت توسعه دهید. استراتژی منابع انسانی خود را با انجام موارد زیر اجرا کنید:

 • جذب متقاضیان: شروع به جستجو برای کاندیداهایی کنید که مهارت‌هایی را که در مرحله تجزیه‌وتحلیل شناسایی کردید دارند.
 • سازمان‌دهی فرآیند گزینش: مصاحبه و شناسایی نامزدهای مناسب از اجزای اساسی فرآیند است. برای ارزیابی کاندیداها و توانایی‌های آن‌ها باید سؤالات و تست‌های مرتبط را انتخاب کنید.
 • استخدام نامزدها: پس از تکمیل بررسی‌های لازم، پیشنهاد‌ها را به واجد شرایط‌ترین کاندیداها ارائه دهید.
 • طراحی یک برنامه حضوری: یک برنامه پذیرش کارمند می‌تواند درصد حفظ کارمندان را بهبود بخشد و به استخدام‌کنندگان جدید کمک کند تا در نقش‌های خود سریع‌تر احساس اطمینان کنند.

روند خود را ارزیابی کنید

یک بازه زمانی در نظر بگیرید که پس‌ازآن پیشرفت خود را بررسی کنید، زمینه‌های بهبود را شناسایی کنید و ارزیابی کنید که آیا تغییرات به رشد بیشتر شرکت شما کمک می‌کند یا خیر. اگر تشخیص می‌دهید که این استراتژی منابع انسانی شما را به اهدافتان نزدیک نمی‌کند، راه‌هایی را که می‌توانید اصلاح کنید، شناسایی کنید. استراتژی های منابع انسانی حداقل یک سال طول می‌کشد تا اجرا شوند، زیرا یک شرکت به زمان نیاز دارد تا موفقیت سیاست‌های جدید را پیگیری کند. معیارهایی که می‌توانند به شما در تعیین کمیت عملکرد نیروی کارتان کمک کنند عبارت‌اند از:

 • نرخ ماندگاری کارکنان
 • رشد کلی شرکت
 • بازخورد مدیران، کارمندان و مشتریان
 • شاخص عملکرد مالی
 • نظرسنجی رضایت کارکنان
 • معیارهای مبتنی بر هدف

جمع‌بندی

به‌طور خلاصه، برای موفقیت، کسب‌وکارها باید استراتژی منابع انسانی متناسبی داشته باشند. مدیران منابع انسانی باید دائماً به یاد داشته باشند که توسعه و انتخاب استراتژی های منابع انسانی به‌طور مستقیم بر عملکرد و پیشرفت شرکت تأثیر می‌گذارد. بنابراین، انتخاب یک تکنیک باید از این منظر انجام شود، زیرا تأثیر قابل‌توجهی بر درآمد و سطح اشتغال دارد.

یک تعامل سازنده بین کارکنان و مدیران بسیار مهم است. کارکنان باید به نفع شرکت مدیریت شوند و مدیران نیز باید به کارکنان کمک کنند تا مشتاق‌تر شوند.

درنتیجه، همان‌طور که در موارد ذکرشده در بالا مشاهده می‌شود، شرکت‌های متعددی استراتژی های منابع انسانی متنوعی دارند که به دو گروه استراتژی منابع انسانی عام (فراگیر) و استراتژی منابع انسانی خاص دسته‌بندی می‌شود. مثلاً ممکن است در اکثر شرکت‌ها استراتژی منابع انسانی در سطح عام شامل جذب بهترین کارمندان و حفظ آن‌ها مشابه باشد ولی استراتژی منابع انسانی خاص که به فرض مثال نحوه‌ی جذب و حفظ سرمایه انسانی است متفاوت باشند. بااین‌حال، هدف نهایی همیشه یکسان است. ازاین‌رو، با پیوند دادن مدیران منابع انسانی به اهداف بیان‌شده، هدف اصلی بهبود درآمد و ایدئال‌ها است.