ماهان

MBA چیست و مخفف چه عبارتی است؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  مدیریت راهبردی کسب‌وکار (Master of Business Administration) یا به اختصار MBA، گنجینه‌‎ای حاوی مهارت‌های جدید و متفاوت برای حل مشکلات مدیریتی است که با افزایش چشمگیر ارزش استعدادها و توانمندی‌ها در جهان تجارت، به انسان دیدی برتر نسبت به مدیریت می‌دهد.

  در پاسخ به اینکه دانش MBA چیست و به چه کار می‌آید، باید گفت که این علم را می‌توان راهی به‌سوی فرصت‌های شغلی بهتر دانست؛ فرصت‌هایی که تاکنون پیش روی قرار نگرفته و نتیجه آن‌ها، تغییر شغل سازمانی از پستی فنی یا مهندسی به پستی مدیریتی خواهد بود.

  دوره MBA چیست؟

  این سوال را می‌توان به‌صورت مدیریت MBA چیست نیز مطرح کرد. تحصیل در دوره MBA را می‌توان سرمایه‌گذاری شخصی بزرگ و تجربه‌ای هیجان‌‌انگیز دانست؛ چون فرد، خود را در اجتماعی از مدیران، کارشناسان و کارآفرینانی می‌بیند که برای تحول نگرش و تغییر بینش کسب‌و‌کار خود ارزش قائل هستند و قصد دارند مهارت و دانش کاربردی خود در زمینه مدیریت را ارتقا دهند.

  این شخص و همراهان دیگر او در طول دوره MBA به همکاری و هم‌فکری با یکدیگر می‌پردازند و موردکاوی‌های مختلفی را تجزیه و تحلیل می‌کنند، پیرامون موضوعات روز در دنیای تجارت به بحث و تبادل نظر می‌پردازند و پروژه‌های مشاوره را در کنار یکدیگر به سرانجام می‌رسانند.

  همچنین فرد با گذراندن این دوره، اصول و فنون رهبری را نیز می‌آموزد و در نتیجه، مهم‌ترین عوامل کلیدی موفقیت را آموزش می‌بیند.

  رشته MBA چیست؟

  رشته کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)، تحصیلات تکمیلی است که آموزش‌های نظری و عملی را برای مدیریت کسب‌وکار یا سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد. MBA طراحی شده است تا به فارغ‌التحصیلان کمک کند که درک بهتری از عملکردهای عمومی مدیریت کسب‌وکار داشته باشند.

  MBA محبوب‌ترین رشته کارشناسی ارشد مدیریت در جهان است. کارفرمایان آن را دوست دارند و دانشجویان نیز همیشه به‌دنبال آن هستند. هزاران متخصص که به‌دنبال پیشرفت هستند، هرساله در رشته MBA تحصیل می‌کنند.

  تفاوت رشته MBA با دوره MBA

  آشنایی با تفاوت بین رشته MBA با دوره MBA ممکن است در نگاه اول گیج‌کننده به نظر برسد. از این گذشته، هم دانشگاه‌ها و مدارس کسب‌وکار، آموزش‌های ضروری را افراد مشتاق حوزه کسب‌وکار ارائه می‌دهند؛ بنابراین، دقیقا تفاوت رشته MBA با دوره MBA چیست؟ می‌توان موارد زیر را برای تفاوت این دو بیان کرد:

  • مدت و سختی دوره
  • شرایط پذیرش و مخاطبان هدف
  • فرصت‌ها و چشم‌انداز شغلی

  رویکرد MBA چیست؟

  MBA رویکردهای مختلف دانش مدیریت و قابلیت درک درست نکات ظریف در تجارت را در فرد ایجاد می‌کند و بستری مناسب برای اخذ تصمیمات مدیریتی سرنوشت‌ساز مهیا می‌کند.

  این دانش دربرگیرندهٔ ابزار و مهارت‌های لازم برای شناسایی فرصت‌های جدید است و پس از طی این مسیر تغییر و تحول، فرد خود را مملو از نگرش‌ها و بینش‌های تازه می‌بیند. سرفصل‌های دوره MBA با دنیای واقعی تجارت همگام است و تحصیل در آن، مزیت رقابتی استراتژیک و مالی به‌شمار می‌رود.

  همه چیز دربارۀ رشتۀ MBA و دوره‌های آن

  MBA محبوب‌ترین رشتۀ دانشگاهی مدیریت در جهان است. کارفرمایان شیفتۀ این رشته هستند و دانشجویان از آن سیر نمی‌شوند. هزاران فرد شاغل و متخصص بلندپرواز هر ساله در دوره‌ها و گرایش‌های MBA ثبت‌نام می‌کنند.

  MBA به‌عنوان رشته‌ای عمومی به شما دانش بنیادی مدیریت را آموزش می‌دهد؛ به‌عبارت دیگر، از طریق تحصیل در رشتۀ MBA دیدگاهی کلی دربارۀ حوزه‌های مختلف کسب‌و‌کار مانند مارکتینگ، امور مالی و حسابداری پیدا خواهید کرد و در طول تحصیل نیز مهارت‌های رهبری و مهارت‌های نرم حیاتی و سرنوشت‌سازی را در خود پرورش خواهید داد.

  دانش‌آموختگان مشهور MBA شامل مدیران عامل شرکت‌های چندملیتی، کارآفرینان موفق و رئیس‌جمهوران سابق می‌شود؛ از نام‌آورترین دانش‌آموختگان MBA می‌توان به جرج دبلیو. بوش، مایکل بلومبرگ، تیم کوک، ساتیا نادلا، ساندار پیچای و شریل سندبرگ اشاره کرد.

  • با در دست داشتن مدرک MBA چه کاری می‌توانید انجام دهید؟
  • رشتۀ MBA در چه دوره‌هایی ارائه می‌شود؟
  • هزینه دوره MBA چقدر است؟
  • آیا تحصیل در رشتۀ MBA و مزایای آن ارزش صرف وقت و هزینه را دارد؟

  MBA مخفف چیست؟ تعریف MBA

  شاید این سوال برای شما پیش آمده که رشته ام بی ای مخفف چیست؟ MBA مخفف ارشد مدیریت کسب‌وکار (Master of Business Administration) است.

  اولین‌بار مدرسۀ عالی مدیریت دانشگاه هاروارد (دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد کنونی) این رشته را در سال ۱۹۰۸ ارائه کرد و امروزه بسیاری از متخصصان، این دانشگاه را بهترین مدرسه MBA می‌دانند.

  پس از آن، این رشته به‌عنوان یکی از رشته‌های تحصیلات تکمیلی در دانشکده‌های کسب‌و‌کار سراسر جهان آموزش داده می‌شود.

  اگر در رزومه‌تان به داشتن مدرک MBA اشاره کنید، نظر مساعد کارفرمایان را به خود جلب خواهید کرد؛ اما واقعیت این است که معنای MBA فراتر از 3 حرف روی ورقۀ کاغذ است.

  در طول دورۀ تحصیل در رشتۀ MBA دانش‌تان را دربارۀ کسب‌وکار خود افزایش می‌دهید، شبکۀ حرفه‌ای‌تان را گسترش می‌دهید و چشم‌اندازهای حرفه‌ای و حقوق کاری‌تان را به درجه‌های بالاتری ارتقا می‌دهید.

  مخاطب دوره MBA

  مدارس کسب‌وکار در سراسر جهان، دوره‌های مختلفی را برای دانش‌پذیران ارائه می‌دهند. حالا سوال اینجاست که مخاطب دوره MBA کیست؟ پاسخ ممکن است در هر مدرسه کسب‌وکار متفاوت باشد؛ اما به‌طور کلی، مخاطبان دوره MBA معمولا افرادی هستند که قصد پیشرفت شغلی دارند. 

  این مخاطبان ممکن است افرادی باشند که در حال حاضر مشغول به کارند؛ اما می‌خواهند به یک موقعیت مدیریتی یا اجرایی ارتقا پیدا كنند. همچنین، می‌توانند کسانی باشند که به‌دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار خود هستند.

  رشتۀ MBA برای چه کسانی مناسب است؟

  دانشجوی MBA مشخصات خاصی ندارد و به یک حوزه خاص محدود نیست. هرچند دانشجویان MBA در گذشته در حوزه‌های امور مالی یا مشاوره مشغول به کار می‌شدند، کلاس‌های معمولی MBA امروزه دانشجویانی از طیف گسترده‌ای از متخصصینی با پیشینه‌های شغلی مختلف دارد.

  در سال 2022 در کلاس MBA دانشگاه هاروارد دانشجویانی از 69 ملیت مختلف حضور داشتند. 44% دانشجویان خانم و 45% جزو دانشجویان آمریکایی اقلیت بودند. دانشجویان با پیشینه‌های مختلفی مانند صنعت فناوری، تولید، سلامت و درمان، سازمان‌های غیرانتقاعی، رسانه‌ها، نظامی، امور مالی و مشاوره در دورۀ MBA ثبت‌نام می‌کنند.

  مهم‌ترین انگیزه‌های دانشجویان برای ثبت‌نام در رشتۀ MBA، براساس گزارش انجمن پذیرش دانش‌آموختگان مدیریت آمریکا (GMAC)، عبارتند از:

  • افزایش دستمزد
  • ترفیع شغلی
  • مدیریت کارکنان
  • کار در عرصۀ بین‌المللی

  البته این مزایا صرفاً فقط چند مورد از دلایل بی‌شماری است که دانشجویان را به تحصیل در رشتۀ MBA ترغیب می‌کند.

  دلایل تحصیل در رشتۀ MBA

  اهداف حرفه‌ای متقاضیان رشتۀ MBA برای دوران پس از دانش‌آموختگی:

  • افزایش دستمزد: ۴۷%
  • مدیریت کارکنان: ۴۲%
  • به دست آوردن جایگاه شغلی در سطح ارشد: ۴۲%
  • تغییر کارکردهای شغلی: ۳۲%
  • یافتن شغل در یک سازمان دیگر: ۳۱%

  رشتۀ MBA، صرف‌نظر از پیشینۀ تحصیلی و شغلی، برای افرادی مناسب است که قصد دارند مهارت‌های مدیریتی را یاد بگیرند و سطح شغلی‌شان را ارتقا بدهند؛ البته مزایای دوره MBA به این موارد محدود نمی‌شود.

  چه بخواهید کسب‌و‌کار خود‌تان را راه‌اندازی کنید، چه قصد داشته باشید در شرکت فعلی‌تان پیشرفت کنید، با آموزش در دوره MBA می‌توانید صنعت یا حتی موقعیت شغلی خود یا هر ۲ را تغییر دهید؛ در هر حال رشتۀ MBA برای شما مناسب است و می‌تواند شما را به اهدافتان نزدیک‌تر کند.

  طبق گفته ویرجینی فوژا، مدیر پذیرش‌ و کمک مالی جهانی دانشگاه اینسید: «MBA فقط به‌منظور مجهز کردن دانشجویان برای کار بعدی‌شان در دوران پس از دانش‌آموختگی طراحی نمی‌شود.

  تحصیل در این رشته تجربه‌ای سرنوشت‌ساز و متحول‌کننده است که دانشجویان را برای ایجاد تغییرات شغلی مهم در 5، 10 و 15 سال پس از گذراندن دوره توانمند می‌کند.

  این توانمندی ثمرۀ مهارت‌های آموخته‌شده و گسترش شبکه‌ای است که آثار آن تا مدت‌ها پس از اتمام تحصیل ادامه دارد.»

  دوره‌های مختلف MBA

  هرچند برگزاری رشتۀ MBA به‌صورت تمام‌وقت گزینۀ پرطرفداری محسوب می‌شود، MBA امروزه به روش‌ها و در مدت زمان‌های مختلفی برگزار می‌شود.

  دانشکده‌های کسب‌و‌کار دوره‌های مختلفی از MBA را متناسب با وضعیت و شرایط دانشجویان مختلف ارائه می‌دهند. همین عامل نیز بهترین گرایش MBA برای مهاجرت را به انتخابی متغیر تبدیل کرده است.

  دورۀ MBA       دانشجویان          مدت زمانروند
  MBA تمام‌وقتدانشجویان تمام‌وقت           یک تا ۲ سال     یک ساله، ۲ ساله
  MBA نیمه‌وقتمتخصصان شاغل           بیش از ۲ سالعصرها، پایان هفته، ترکیبی
  MBA اجرایی   متخصصان شاغل در سطح مدیریت اجرایی           یک تا ۲ سالنیمه‌وقت، ترکیبی، موقعیت‌های بین‌المللی
  MBA آنلاینمتخصصان شاغلبیش از ۲ سالکاملاً غیرحضوری، بخش مجازی + شبانه‌روزی

  MBA تمام‌وقت

  MBA تمام‌وقت تجربه‌ای کامل در محیط دانشگاه است و برای دانشجویان تازه‌کار یا افرادی که تازه به نیمۀ راه حرفه‌ای خود رسیده‌اند و شاید می‌خواهند مسیر حرفه‌ای‌شان را به‌طور کامل تغییر دهند، طراحی می‌شود.

  دورۀ تمام‌وقت و دوسالۀ MBA بالاترین میزان محبوبیت را در ایالات‌متحده دارد. MBA یک‌ساله در اروپا و آسیا بسیار پرطرفدار است و باعث می‌شود دانشجویان مدت کمتری مرخصی بگیرند و دوران تحصیل را با شتاب بیشتری به اتمام برسانند.

  هر چند دوره‌های تمام‌وقت MBA به‌صورت‌های گوناگونی ارائه می‌شود. دوره‌های MBA تمام‌وقت در ایران اغلب اوقات بین ۱۲ تا ۱۴ ماه به‌طول می‌انجامند.

  MBA نیمه‌وقت

  MBA نیمه‌وقت به دانشجویان اجازه می‌دهد تا کار و تحصیل را با هم ترکیب کنند؛ به‌این‌ترتیب دستمزد شما کم نخواهد شد و مجبور نیستید هزینۀ فرصت شرکت در یک دورۀ تمام‌وقت را پرداخت کنید.

  کلاس‌های MBA نیمه‌وقت معمولاً عصرها، تعطیلات پایان هفته یا به‌صورت ماژولار منعطف برگزار می‌شوند و آموزش مجازی را با جلسات حضوری ترکیب می‌کند.

  MBA اجرایی

  MBA اجرایی نوعی دوره MBA نیمه‌وقت است که گروه هدف آن متخصصان باتجربه در سطح مدیر اجرایی است که بیش از 10 سال سابقهٔ کار دارند. دوره‌های EMBA رهبران ارشد را با هدف ارتقای مهارت‌ها و اشتراک‌گذاری شبکه و دانش گرد هم می‌آورد؛ شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها پروژه‌های حرفه‌ای خود را به کلاس درس می‌آورند.

  MBA مجازی

  MBA مجازی تجربۀ تحصیل نیمه‌وقت و بسیار منعطف در این رشتۀ محبوب را ممکن می‌سازد تا بتوانید ضمن حفظ شغل خود، از راه دور و به‌راحتی، از خانه گواهینامه MBA بگیرید. دوره مجازی MBA معمولاً یک بخش کوتاه یک تا دو هفته‌ای شبانه‌روزی دارد؛ هر چند تعداد زیادی از دوره‌های MBA به‌صورت کاملا اینترنتی برگزار می‌شوند.

  در بسیاری از دوره‌های MBA آنلاین می‌توانید هزینۀ هر ماژول را جداگانه پرداخت کرده و مدت زمان تحصیل خود را برنامه‌ریزی کنید؛ بنابراین مدت زمان دوره‌های آنلاین MBA ممکن است متغیر باشد و این مسئله یکی از مزایای MBA آنلاین محسوب می‌شود.

  در نهایت می‌توان گفت که اکثر دوره‌های آنلاین معمولا ظرف دو سال تمام می‌شوند.

  دوره‌های تخصصی MBA

  با اینکه MBA یک رشتۀ عمومی محسوب می‌شود، اما شما می‌توانید در حوزه‌های مورد علاقه خود تخصص بگیرید.

  مدرسه‌های کسب‌وکار، تخصص‌های مختلف MBA مانند مدیریت بهداشت و درمان، تحلیل کسب‌وکار، کارآفرینی، امور مالی، بازاریابی و منابع انسانی را ارائه می‌دهند.

  در دوره‌های تخصصی معمولاً واحدهای اصلی MBA در کنار واحدهای تخصصی متمرکز روی حوزۀ موردعلاقه دانشجویان تدریس می‌شوند.

  دوره‌های STEM MBA در آمریکا دروسی تخصصی شامل موضوعات STEM (دروس علوم تجربی، تکنولوژی، مهندسی ریاضیات) دارند و دانش‌آموختگان بین‌المللی این دوره‌ها می‌توانند بدون نیاز به ویزای H-1B  تا 3 سال در ایالات‌متحده بمانند و کار کنند.

  همچنین در اکثر مدرسه‌های کسب‌و‌کار شما می‌توانید در 2 رشته تحصیل کنید و MBA را با ارشد یک رشتۀ تخصصی کسب‌وکار یا دوره‌های بین‌دانشگاهی مانند JD MBA (برنامه‌ای دوگانه شامل مدرک لیسانس و ارشد مدیریت) به اتمام برسانید.

  برنامۀ درسی و واحدهای MBA

  برنامۀ درسی MBA معمولاً به 2 بخش تقسیم می‌شود:

  واحدهای اصلی MBA اصول بنیادی مدیریت عمومی را پوشش می‌دهند. واحدهای اصلی معمول در دوره‌های MBA عبارتند از:

  • حسابداری
  • ارتباطات در کسب‌و‌کار
  • اخلاق کسب‌و‌کار
  • راهبرد کسب‌و‌کار
  • تحلیل داده
  • اقتصاد
  • امور مالی
  • رهبری
  • بازاریابی
  • عملیات‌ها

  واحدهای انتخابی MBA این فرصت را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند تا واحدهایی را انتخاب کنند که بیشترین همخوانی را با اهداف شغلی فردی آن‌ها دارند. شما معمولاً واحدهای اصلی MBA را پیش از انتخاب واحدهای انتخابی در نیمۀ دوم دوره می‌گذرانید.

  واحدهای انتخابی بسیار متنوعی در دورۀ MBA ارائه می‌شود که تمامی موضوعات را از مدیریت منابع انسانی، مدیریت غیرانتفاعی، کارآفرینی، پایداری و CSR (مسئولیت اجتماعی شرکت) گرفته تا موضوعات پیشرفته و به‌روزی از قبیل هوش مصنوعی و بلاک‌چین را پوشش می‌دهند.

  اغلب واحدهای MBA با استفاده از روش مطالعۀ موردی تدریس می‌شوند که توسط مدرسه کسب‌وکار هاروارد رواج پیدا کرد. در این روش از دانشجویان خواسته می‌شود تا مطالعات موردی دربارۀ موفقیت‌ها یا شکست‌های کسب‌وکار را تحلیل کنند و سپس دربارۀ آن‌ها در کلاس به بحث و تبادل نظر بپردازند.

  شما ابتدا نظریۀ کسب‌وکار را در دوران تحصیل در رشتۀ MBA یاد می‌گیرید؛ سپس آموخته‌های خود را در پروژه‌های گروهی یا حتی پروژه‌های مشاوره در دنیای واقعی به کار می‌گیرید. در خارج از کلاس درس می‌توانید خود را در تمام جنبه‌های آموزشی کسب‌وکار مانند باشگاه‌های MBA، دروس فوق‌برنامه، رویدادهای شبکه‌سازی، کنفرانس‌ها، مسابقه‌ها، بازدید از شرکت‌ها و رویدادهای بین‌المللی مهیج، غرق کنید.

  دانشجوی MBA بودن چه حس و حالی دارد؟ پاسکال میشلز، دانشجوی سابق MBA که پیش از این مدیر پذیرش MBA در دانشکدۀ کسب‌وکار IESE بود و اکنون مدیر و مشاور پذیرش MBA در شرکت مشاورۀ مانلو کوچینگ است، دراین‌باره می‌گوید:

  «جالب این‌جاست که دانشجویان معمولاً برای متمایز ساختن خود نسبت به بقیه در رشتۀ MBA ثبت‌نام می‌کنند؛ اما در طول دوران تحصیل، تعامل با تعداد زیادی از افراد انگیزه‌بخشی که انسان را سر شوق می‌آورند، هم درس تواضع به دانشجویان می‌دهد و هم برای آن‌ها الهام‌بخش است.»

  «MBA خارج از محیط مدرسه حول‌‎محور افرادی می‌چرخد که با آن‌ها آشنا می‌شوید؛ دوستی‌هایی که در بحث‌های داغ کلاسی و جلسه‌های گروهی شکل می‌گیرند. این دوستی‌ها و آشنایی‌ها تا حد زیادی محرک رشد فردی هستند.»

  شغل‌های MBA: با داشتن مدرک MBA چه کاری می‌توانید انجام دهید؟  

  با مدرک MBA چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ تقریباً هر کاری که برای انجام دادنش مشتاق و مصمم باشید را می‌توانید دنبال کنید. تحصیل در رشتۀ MBA شما را برای کارهای مختلف در صنایع و نقش‌های گوناگون آماده می‌کند. دانش‌آموختگان MBA معمولاً در مشاغل زیر مشغول به کار می‌شوند:

  کارفرمایان از استخدام دانش‌آموختگان MBA استقبال می‌کنند و بسیاری از دانشجویان MBA در همان دوران تحصیل استخدام می‌شوند.

  تعداد دانش‌آموختگان MBA در صنایع گوناگون از بهداشت و درمان گرفته تا سازمان‌های غیرانتفاعی در حال افزایش است؛ این افراد هم برای استارتاپ‌ها هم برای شرکت‌های چندملیتی کار می‌کنند و بسیاری کسب‌و‌کار خود را راه می‌اندازند.

  از شرکت‌هایی که اکثر دانش‌آموختگان MBA را استخدام می‌کنند، می‌توان به شرکت‌های مشاوره مدیریت بیگ تری، بین، BCG، مک‌کنزی و همچنین شرکت‌های فناوری بزرگی همچون آمازون، گوگل و مایکروسافت و شرکت‌های حسابداری مانند دیلویت، اکسنچر و EY اشاره کرد.

  دانش‌آموختگان MBA چند سال پس از اتمام تحصیل پیشرفت می‌کنند و در موقعیت‌های مدیریت اجرایی و ارشد قرار می‌گیرند. بسیاری از مدیرعاملان فورچون 500، از جمله مدیرعاملان اپل، جی‌پی مورگان، مایکروسافت و والمارت، مدرک MBA دارند.

  کیت بوانز، سرپرست جهانی استخدام مشاوران در بین اند کمپانی (Bain & Company) می‌گوید:

  «وقتی فردی که مدرک MBA دارد استخدام می‌کنیم، دیدگاه جهانی و تنوع تجربه‌هایش این امکان را برای او فراهم می‌کند تا به‌خوبی با شرکت ارتباط برقرار کند. تمام حوزه‌های پیشرفت و امکانات بالقوه را به‌درستی درک کند و به این ترتیب به مراجعین ما کمک کند تا در صنایع‌شان موفق شوند.»

  حقوق MBA: چقدر می‌توانید درآمد داشته باشید؟

  اخذ گواهینامه MBA امید شما را برای دریافت حقوق‌های بالاتر در آینده افزایش می‌دهد. دانشجویان MBA دانشگاه‌های معتبر کسب‌وکار در آمریکا می‌توانند امیدوار باشند که حقوق اولیه‌شان پس از دانش‌آموختگی بین 120 تا 160 هزار دلار آمریکا باشد که انعقاد قراردادهای پرسود و پاداش‌های عملکرد هم به آن اضافه می‌شود.

  حقوق متخصصان MBA سه سال پس از فارغ‌التحصیلی می‌تواند تا 100% افزایش پیدا کند. در میان 10 دورۀ برتر MBA که در سال 2021 توسط فایننشال تایمز (Financial Times) رتبه‌بندی شدند، دانشجویان MBA حقوقشان را به‌طور متوسط 3 سال پس از گرفتن مدرک بیش از 118% افزایش دادند. البته این آمار و ارقام برای آمریکا منتشر شده و در کشور ایران ممکن است متفاوت باشد.

  چشم‌انداز متوسط حقوق MBA به صنعت، موقعیت و مدرسه (دانشگاهی) که از آن فارغ‌التحصیل می‌شوید، بستگی دارد. امور مالی و مشاوره در میان مشاغل MBA بالاترین دستمزدها را دارند. حقوق مشاوران دارای گواهینامه MBA می‌تواند پس از فارغ‌التحصیلی به 170 هزار دلار در امریکا برسد.

  متوسط حقوق MBA در آمریکا پس از دانش‌آموختگی 107 هزار دلار امریکا است، البته میزان حقوق MBA به موقعیت جغرافیایی و شرایط بازار کار MBA نیز بستگی دارد. می‌توانید مقدار حقوق خود را پس از گرفتن گواهینامه MBA با استفاده از ابزار تعاملی ما براساس صنعت و میزان تجربه‌تان تخمین بزنید.

  شرایط در کشور ایران نیز مانند کشور آمریکاست. درآمد شما به‌عنوان یک دانش‌آموخته MBA بسته به صنعت، موقعیت و سازمانی که در آن کار می‌کنید متفاوت خواهد بود. با این حال، کسانی که مدرک MBA دارند می‌توانند انتظار داشته باشند که در ایران درآمد خوبی داشته باشند.

  هزینۀ تحصیل در رشتۀ MBA: آیا تحصیل در رشتۀ MBA ارزشش را دارد؟

  هزینۀ تحصیل در رشتۀ MBA چقدر است؟ متوسط کل هزینۀ تحصیل در معتبرترین دوره‌های تمام‌وقت MBA براساس گزارش 2020 بیزینس بیکاز از هزینۀ MBA بالغ بر 168 هزار دلار آمریکاست. این رقم شامل شهریه، هزینه‌های اضافی، مخارج زندگی و بیمه سلامت می‌شود.

  هزینۀ تحصیل در رشتۀ MBA به شدت به محل تحصیل شما بستگی دارد. متوسط هزینۀ کل تحصیل در رشتۀ MBA در معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا به‌صورت تمام‌وقت 213 هزار دلار آمریکاست؛ حال آن‌که این مبلغ در آسیا فقط 98 هزار دلار است.

  شهریۀ دوره‌های تمام‌وقت MBA در دانشگاه‌های معتبر از 49 هزار دلار تا 158 هزار دلار متغیر است.

  در ایران نیز هزینه دوره MBA با توجه به محل تحصیل، سرفصل‌های دوره و طول مدت آن متفاوت است و می‌توانید پس از انتخاب محل تحصیل خود، هزینه دوره را از آن مرکز جویا شوید.

  البته دوره‌های MBA تمام‌وقت بسیاری با هزینه‌های پایین‌تر نیز وجود دارد که کیفیت آموزشی و نتایج مشابهی را ارائه می‌دهند. برای مثال دانشکدۀ کسب‌وکار ناتینگهام (Nottingham University Business School) و مدرسه‌ٔ کسب‌وکار آستون (Aston Business School) به ترتیب با دریافت 29 و 36 هزار دلار از دانشجویان بین‌المللی، ۲ مؤسسه‌ای هستند که دوره‌های MBA را با مناسب‌ترین هزینه برگزار می‌کنند.

  اگر در خانۀ خودتان باشید و حین کار کردن در دوره‌های نیمه‌وقت، مجازی یا اجرایی رشتۀ MBA ثبت‌نام کنید، طبعاً هزینه‌های اضافی مربوط به مخارج زندگی را پرداخت نخواهید کرد و هزینۀ فرصت ناشی از استعفا یا مرخصی و از دست دادن حقوق به شما تحمیل نخواهد شد.

  علاوه بر این، دانشکده‌های کسب‌وکار بورس‌های تحصیلی مختلف و کمک‌های مالی را برای تامین شهریه به دانشجویان اعطا می‌کنند؛ بنابراین دانشجویان، به‌ویژه دانشجویان تمام‌وقت به‌ندرت تمام شهریه را پرداخت می‌کنند.

  برخوردار شدن از چنین مزایایی، به‌علاوۀ حقوق پس از فارق‌التحصیلی، مهارت‌ها و شبکۀ ایجادشده، به این معناست که نباید بگذارید هزینۀ تحصیل در رشتۀ MBA شما را از ارزیابی نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری بر روی MBA (MBA ROI) منصرف کند.

  اگر توانستید بهترین دورۀ MBA را که با بلندپروازی‌های فردی و اهداف شغلی‌تان تناسب داشته باشد پیدا کنید، مطمئن باشید که MBA بیشتر از هزینه‌ای که قرار است صرف تحصیل کنید، ارزشش را دارد.

  ثبت‌نام در رشتۀ MBA: اقدام کردن برای پذیرش در رشتۀ MBA

  شرایط و نیازمندی‌های استاندارد برای ثبت‌نام در رشتۀ MBA چیست؟ اکثر دانشکده‌های کسب‌وکار مدرک دانشگاهی کارشناسی یا معادل آن و میزان حداقلی از تجربۀ کاری را به‌عنوان شرط پذیرش متقاضیان در نظر می‌گیرند.

  باید مدارک لازم برای درخواست پذیرش، شامل رزومه، مقاله، توصیه‌نامه و GMAT را آماده کرده باشید و درخواست پذیرش را پیش از پایان مهلت پذیرش ترم موردنظرتان به دانشگاه ارسال کنید. اگر درخواست شما پذیرفته شود، پیش از پذیرش نهایی باید در جلسۀ مصاحبه شرکت کنید. 

  برای پذیرفته شدن در مدرسه‌های کسب‌وکار باید پیش‌نیازهای دوره MBA را داشته باشید و در رقابتی تنگاتنگ شرکت کنید؛ پذیرش رقابتی است و نرخ پذیرش MBA در دوره‌های معتبری مانند استنفورد فقط 9/8% است؛ البته اکثر دوره‌های برتر براساس گزارش بیزینس بیکاز، 20 تا 60 درصد متقاضیان را می‌پذیرند.

  آزمون GMAT یکی از شاخص‌های کلیدی عملکرد برای دانشکده‌های کسب‌وکار است، البته دانشکده‌ها سابقه و پروندۀ کلی متقاضیان را در نظر می‌گیرند و تمام جنبه‌های درخواست پذیرش را بررسی می‌کنند.

  چاد لوسی، مدیر پذیرش MBA دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد می‌گوید:

  «متقاضیان قوی عادت رهبری را از گذشته به یادگار دارند، در حال حاضر کوشا، سخت‌کوش و کنجکاو هستند، اشتیاق بالایی برای تحلیل دارند و شور و شوق فراوان آن‌ها برای اینکه سهمی در موفقیت اجتماع داشته باشند زیاد است. سعی می‌کنیم تک‌تک متقاضیان را بشناسیم و بفهمیم که هر کدام از آن‌ها می‌توانند چه نقشی در کلاس درس و اجتماع داشته باشند.»

  نتیجه‌گیری

  پس از خواندن این مقاله متوجه شدید که رشتۀ MBA چیست و چطور می‌تواند در زندگی شغلی برای‌تان مفید باشد، حال وقت آن رسیده است تا قدم بعدی را بردارید و درخواست پذیرش را ارسال کنید.

  فرآیند پذیرش در دوره MBA به پشتکار و سازماندهی نیاز دارد؛ همچنین باید تحقیقات و جستجوهای لازم را انجام دهید تا مدرسهٔ کسب‌وکاری را پیدا کنید که بیشترین تناسب را با شخصیت، علاقه‌مندی‌ها و اهداف شغلی‌تان داشته باشد.

  دوره MBA چقدر سخت است؟

  دوره‌های MBA معمولا سخت هستند و سطح دشواری آن‌ها متفاوت است؛ اما معمولا دوره MBA آنلاین سخت نیست و حدود ۷۰ درصد دانشجویان این روش با موفقیت دوره خود را پشت سر می‌گذارند. تنها چالش شما برای گذراندن این دوره، مدیریت زمان، نظم و انضباط است.

  آیا دوره MBA برای مدیران اجرایی مناسب است؟

  گذراندن یک دوره MBA عمومی از یک مدرسه عالی کسب‌وکار، دید خوبی برای مدیران اجرایی می‌دهد. با این حال، اگر در حال حاضر تحصیلات تجاری کاملی دارید، گذراندن MBA مالی یا رشته مرتبط دیگر نیز می‌تواند مسیر خوبی باشد.

  پرسش‌های متداول

  یک پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.