ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
مدیر بازاریابی

مدیر بازاریابی؛ شرح وظایف، اهداف و نقشه راه یک مدیر بازاریابی

فهرست مطلب

مدیر بازاریابی؛ آچار فرانسه‌ای در قلب سازمان‌ها

یکی از هدف‌های بیشتر کسانی که در حوزه بازاریابی مشغول به کار هستند، روزی تبدیل شدن به یک مدیر مارکتینگ (Marketing Manager) است. تمامی این افراد تمایل دارند تا پله‌های ترقی را خیلی سریع‌ طی کنند تا بتوانند به یک مدیر لایق تبدیل شوند. اگر در حوزه مارکتینگ هستید، تبدیل شدن به یک مدیر بازاریابی کاملا در دسترس است، اما نیاز دارد تا به چند مهارت مسلط شوید.

مدیر بازاریابی

یک مدیر مارکتینگ کاربلد، می‌داند چگونه آوازه یک برند را در میان مخاطبین پخش کند!

مدیر مارکتینگ مهارت‌های مختلفی که دارد از جمله آن‌ها می‌توان به قدرت رهبری عالی و مهارت‌های فنی مانند بهینه‌کردن کلیدواژه‌های سئو اشاره کرد. برای این که به‌طور کامل با این موقعیت شغلی آشنا شوید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مدیر مارکتینگ دقیقا به چه کسی گفته می‌شود؟

مدیر مارکتینگ در یک سازمان به شخصی گفته می‌شود که تمامی فعالیت‌های مارکتینگ را برای یک برند، محصول یا خدمت مدیریت می‌کند. آن‌ها توانایی خوبی در پیش‌بینی کردن نیازهای بازار دارند و بر اساس همین پیش‌بینی‌ها، تیم خود را مدیریت می‌کنند تا بتوانند با استراتژی‌های خلاقانه، نظر مخاطبین هدف را جلب کنند.

مدیر بازاریابی فعالیت‌های مختلفی را درون یک سازمان برعهده دارد که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی، تبلیغات و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.

تمایل دارید تا با وظایف کامل یک مدیر بازاریابی آشنا شوید؟! حتما بخش بعدی را مطالعه کنید.

شرح وظایف مدیر بازاریابی

مدیر بازاریابی فعالیت‌های گسترده‌ای را درون یک شرکت برعهده دارد و تقریبا با تمامی کارمندان سازمان در ارتباط است. ایشان برای این که بتواند بهترین کمپین‌های تبلیغاتی را راه‌اندازی کند و وظایف خود را به خوبی انجام دهد، نیاز دارد تا با طراحان محصول، تولیدکنندگان محتوا و متخصصان دیجیتال در ارتباط باشد.

یک مدیر بازاریابی بهتر است ارتباطات قوی در خارج از سازمان نیز داشته باشد تا بتواند فرصت‌های لازم برای جذب مخاطبین و افزایش آگاهی برند را داشته باشد. به عنوان نمونه اگر مدیر بازاریابی یک شرکت بزرگ هستید، امکان دارد برای برگزار کردن هرچه بهتر یک کمپین تبلیغاتی، با یک سازمان تبلیغاتی دیگر تماس بگیرید.

در ادامه این بخش، برخی از مهم‌ترین به معرفی شغل مدیر بازاریابی و وظایف‌شان می‌پردازیم.

تیم بازاریابی

پیدا کردن استراتژی‌های خلاقانه و پیاده‌سازی آن‌ها

کسانی که در موقعیت شغلی مدیریت بازاریابی مشغول به کار هستند، معمولا وظیفه این را دارند که بهترین ایده‌های خلاقانه را برای راه انداختن یک کمپین تبلیغاتی برعهده بگیرند. البته در سازمان‌های بزرگ، این کار توسط رهبر ارشد بازاریابی یا مدیر تیم خلاقیت انجام می‌شود.

زمانی که بهترین استراتژی طراحی می‌شود، مدیر بازاریابی تمامی مراحل پیاده‌سازی را برنامه‌ریزی و اجرایی می‌کند. این فعالیت یکی از مهم‌ترین وظایف مدیر مارکتینگ در یک سازمان است.

درست کردن برنامه‌های تبلیغاتی

یکی دیگر از مهم‌ترین وظایف یک مدیر بازاریابی این است که بتواند برنامه‌های خوبی برای کمپین‌های تبلیغاتی طراحی کند. اگر فردی ماهر در این موقعیت شغلی قرار بگیرد، باید بتواند تا خلاقیت، نوآوری و هدف‌های سازمان را در یک راستا قرار دهد.

مدیر مارکتینگ باید بتواند ایده‌های مختلف را برای تبلیغات احتمالی در آینده داشته باشد تا در مواقع مناسب از آن‌ها استفاده کند.

برنامه‌ریزی کردن برای رویدادهای آینده

اگر به عنوان یک مدیر مارکتینگ در یک سازمان مشغول به کار شوید، به احتمال زیاد باید رویدادهای آینده شرکت را برنامه‌ریزی کنید. رویدادهایی که شامل معرفی محصولات و گرفتن غرفه در رویدادهای مرتبط به حوزه‌کاری و … می‌شود.

نظارت کردن بر کیفیت محتوا

از دیگر وظایف مهم مدیران بازاریابی، باید به نظارت کردن بر محتوای تولید شده اشاره کرد. همچنین ایشان باید بتواند یک تقویم محتوایی باکیفیت برای روند تبلیغات طراحی کند. اگر برای‌تان سوال است که محتوای تولید شده را چگونه باید بررسی کرد، بهتر است فاکتورهای زیر را در مورد بررسی قرار دهید:

 • نظارت بر محتوا برای اطمینان حاصل کردن از انتقال داده شدن پیام محتوا
 • نظارت بر محتوا برای بررسی کردن لحن
 • نظارت محتوا برای درست کردن غلط‌های نگارشی در متن‌های بلاگ
 • نظارت بر ویرایش تبلیغات

مدیریت کردن بودجه، نیروی انسانی و پروژ‌ه‌های شرکت

مدیر بازاریابی بودن در یک شرکت یعنی باید بودجه سازمان را برای تبلیغات در نظر بگیرید و همچنین با بررسی کردن نیروی انسانی موجود، یک روند بهینه را برای تبلیغات ایجاد کنید. بنابراین اهمیت زیادی دارد که بتوانید اعضای تیم مانند تولیدکنندگان محتوا را به شیوه درست رهبری کنید.

پشتیبانی کردن از بخش فروش

یکی دیگر از وظایف مدیران بازاریابی این است که در روند فروش نیز فعالیت داشته باشند تا بر روی سفر مشتری تاثیر مثبتی داشته باشند. این سفر از آنجایی شروع می‌شود که مشتری با برند سازمان آشنا می‌شود و آنجایی به پایان می‌رسد که از خدمات استفاده کند یا محصولات را خریداری کند. البته که این پایان مسیر مشتریان در سازمان نیست و باید با برنامه‌هایی نظیر باشگاه مشتریان، خریداران سابق خود را تبدیل به مشتریان وفادار کنید.

مدیریت ارتباط‌های خارجی برای برون‌سپاری کردن و همکاری‌های مختلف

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، مدیران تبلیغات، برای این که مراحل کمپین‌ها را پیاده‌سازی کنند، بهتر است با آژانس‌های خارج از شرکت در ارتباط باشند. تا زمانی که مرحله پیاده‌سازی فرا رسید، بتوانند رسانه مناسب را برای تبلیغات انتخاب کنند.

مهارت‌های مورد نیاز برای یک مدیر بازاریابی موفق!

با مطالعه کردن بخش وظایف مدیر بازاریابی، احتمالا اگر اول راه هستید، کمی مضطرب شده‌اید! اما نگران نباشید، مهارت‌های شما در گذر زمان پیشرفت می‌کنند و می‌توانید پس از مدت کوتاهی به یک مدیر بازاریابی خوب تبدیل شوید.

مهارت‌های گسترده‌ای برای تبدیل شدن به یک مدیر بازاریابی موفق نیاز است. به عنوان نمونه گاهی اوقات باید بتوانید با مهارت خوبی که در شناخت پرسونا مخاطبین دارید، تقویم محتوایی عالی طراحی کنید. گاهی اوقات هم نیاز دارید تا با مهارت‌های مذاکره، مشتریان زیادی را به سمت سازمان جذب کنید.

ویژگی‌های مدیر بازاریابی

در این بخش از مطلب، می‌خواهیم برخی از مهم‌ترین مهارت، یا همان ویژگی‌های مدیر بازاریابی را با شما در میان بگذاریم. پس از مطالعه این بخش، حتما مهارت‌هایی را که ندارید، براساس اولویت‌بندی شماره‌بندی کنید و شروع به یاد گرفتن کنید.

مهارت‌های نرم مدیران بازاریابی

مهارت‌های نرم (Soft Skills) مدیر مارکتینگ موفق به مانند زیر است:

 • مهارت‌های برقرار ارتباط:

مدیران بازاریابی معمولا با طیف گسترده‌ای از افراد در ارتباط هستند. به همین دلیل نیاز دارند تا مهارت‌های ارتباطی‌شان را قوی کنند. یک مدیر موفق باید بتواند ایده‌ها، توقعات و درخواست‌های خود را به شیوه شفاف برای مشتریان و همکاران بیان کند. بنابراین اگر می‌خواهید به مدیر مارکتینگ موفقی تبدیل شوید، باید توانایی تبادل اطلاعات در یک گروه چندین نفره و گفتگو‌های دو نفره را داشته باشید.

 • مهارت‌های رهبری:

مدیران بازاریابی در هر سازمانی موظف هستند که یک تیم را مدیریت کنند، به آن‌ها انگیزه بدهد و به سمت رسیدن به هدف سوق‌شان بدهد. این مدیران معمولا باید با کارمندان مختلف از بخش‌های متفاوت یک سازمان در ارتباط هستند. بنابراین باید بتوانند تا همه افراد را در یک مسیر بهینه‌ نگه دارند.

 • مهارت‌های خلاقانه:

بازاریابی کردن از خیلی از بخش‌ها، یک مسیر خلاقانه برای به‌دست آوردن نظر مشتریان است. بنابراین شخصی که یک تیم را برای تبلیغات مدیریت می‌کند، باید بتواند از مهارت‌های خلاقانه بهره‌مند باشد. این موضوع شامل رسیدن به ایده‌های خلاقانه و طراحی کردن مراحل اجرایی ‌می‌شود.

 • مهارت‌های سازمانی:

مهارت‌های سازمانی برای تمامی متخصصانی در یک سازمان مورد نیاز است که بیش از یک وظیفه دارند، مانند مدیران بازاریابی. مهارت‌های سازمانی کمک می‌کند تا بتوانند در سطوح متفاوت برای بخش‌های مختلف سازمان تصمیم‌گیری کنند و همچنین ضرب‌العجل یا همان ددلاین‌های مشخص تعیین کنند.

مهارت‌های نرم معمولا در زندگی روزانه نیز یاد گرفته می‌شوند و نیاز به تحصیلات یا دانش آکادمیک ندارند.

مهارت‌های سخت مدیران بازاریابی

برای تبدیل شدن به یک مدیر مارکتینگ موفق نیاز به چندین مهارت تخصصی دارید. این افراد باید تخصص مورد نیاز در استفاده از بعضی نرم‌‌افزارها و ابزارها داشته باشند.

مهارت‌های سخت (Hard Skills) مدیر مارکتینگ موفق به مانند زیر است:

 • بهینه کردن محتوا برای دریافت جایگاه بهتر در سئو
 • نوشتن ایمیل‌های متعدد و ارسال برای بخش‌های مختلف
 • امکان طراحی و تدوین جدول‌های دیجیتالی
 • بررسی و ارزیابی رسانه‌های مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی

در نظر داشته باشید مهارت‌های سخت معمولا زمان بیشتری برای یادگیری نیاز دارند. بنابراین تمرکزتان را کمی بیشتر روی این نوع از مهارت‌ها بگذارید.

آشنایی با پروسه مدیریت کردن بازاریابی؛ نقشه نهایی تبدیل شدن به یک مدیر لایق!

برای موفق شدن در جایگاه شغلی مدیر بازاریابی، این افراد یک پروسه تقریبا مشابه را برای تمامی محصولات و برندها طی می‌کنند. اگر تمایل دارید تا با نقشه نهایی تبدیل شدن به یک مدیر بازاریابی آشنا شوید، این بخش از مطلب را با دقت دوبرابر مطالعه کنید.

خلق ایده

مدیران بازاریابی در اولین مرحله همیشه به سراغ ایده‌پردازی می‌روند. در این مرحله باید یک مسیر تازه و خاص برای معرفی کردن یک محصول یا خدمت داشته باشید.

برای خلق ایده خاص، مدیر بازاریابی باید بازار را برای پیدا کردن ترندهای روز دنیا بررسی کند. اگر محصول جدیدی در حال معرفی شدن به بازار است، باید بدانند که آیا آن رقیب شرکت است؟ تا چه حدی موفق شده‌اند؟ مشتریان کنونی آن‌ها درباره استفاده از محصول‌شان چه نظری دارند؟

متوجه شدن علایق مخاطبین هدف، اولین کلید برای خلق ایده‌های نو و کارساز است.

پلن‌های مارکتینگ

پس از بررسی کردن کامل بازار و درآوردن لیستی از ترندهای روز دنیا، مدیر بازاریابی یک پلن مارکتینگ طراحی می‌کند که به وسیله آن بتواند استراتژی‌های خود را پیاده‌سازی کند. این پلن باید مشخص کند که مخاطبین هدف چه کسانی هستند، تاکتیک‌های مشخص کمپین چیست، بودجه مورد نیاز چقدر است و همچنین اهدافی که پس از اجرایی شدن این پلن به سرانجام می‌رسند، چه مواردی هستند؟

مدیران بازاریابی، با تیم‌های مختلف کار می‌کنند، به عنوان مثال باید برخی از کارهای خود را با تیم طراحی UX پیش ببرند.

جایگذاری و دریافت نتیجه

در آخرین مرحله از نقشه نهایی، مدیران بازاریابی اعضای تیم خود را به سمت اجرایی کردن بی‌نقص تمامی مراحل مدیریت می‌کنند. با گذشت بازه‌های زمانی متنوع مانند یک هفته موفق بودن کمپین را بررسی می‌کنند، تا به این نتیجه برسند که در عمل به نتیجه توقعات خود رسیده‌اند یا خیر.

یکی از نکات جالب درباره بازاریابی و بررسی کمپین‌های قبلی این است که بدون در نظر گرفتن نتیجه کمپین، می‌توانید از اطلاعات تحلیلی خود، برای کمپین‌های آینده استفاده کنید.

انواع مدیران بازاریابی؛ شما کدام را می‌پسندید؟

مدیران بازاریابی در صنایع مختلف، فعالیت‌های متنوعی هم دارند. یعنی مدیرانی که در صنایع سلامت، محیط زیست و اقتصاد کار می‌کنند، فعالیت‌های مختلفی دارند. این مساله به خوبی نشان می‌دهد که اگر به یکی از فعالیت‌های مدیران بازاریابی علاقه‌مند هستید، می‌توانید در حوزه‌ای مشغول به کار شوید که شامل علاقه‌مندی‌تان می‌شود.

برخی از مدیران بازاریابی بر روی حوزه‌های مختلفی تمرکز می‌کنند که به شرح زیر هستند:

 • بازاریابی همکاری در فروش: Affiliate marketing یا بازاریابی در فروش، یکی حوزه‌هایی است که مدیران بازاریابی در آن مشغول به کار می‌شوند. این حوزه روابطی را مدیریت می‌کند که به ازای بالا بردن ترافیک سایت، به آن‌ها پورسانت داده می‌شود
 • بازاریابی برند: مدیرانی در این بخش کار می‌کنند که سعی دارند آگاهی‌برند را بالا ببرند و یک شخصیت برای بیزینس درست کنند
 • بازاریابی محتوایی: مدیرانی در حوزه بازاریابی محتوایی در حال کردن هستند که بر روی فرایند تولید محتوا تمرکز می‌کنند و نظارت کامل بر روی آن دارند
 • دیجیتال مارکتینگ: دیجیتال مارکتینگ از شاخه‌های محبوب برای مدیران بازاریابی است. کسانی که در این حوزه مشغول به کار هستند، کمپین‌های تبلیغاتی آنلاین را مدیریت می‌کنند
 • مدیر بازاریابی محصول: مدیر بازاریابی محصول، شخصی است که بر روی روند تولید و ارائه یک محصول، نظارت کامل دارد
 • مدیر بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: ایشان وظیفه حضور یک بیزینس در فضای مجازی را به صورت کامل برعهده می‌گیرد

جمع‌بندی

مدیران بازاریابی وظایف وسیعی در سازمان‌ها دارند، آن‌ها مانند یک پلی هستند که تقریبا تمامی بخش‌های یک شرکت را به یکدیگر متصل می‌‌کنند. مدیر مارکتینگ با مهارت‌هایی که در زمینه رهبری، خلاقیت و ارتباطات دارد، ایده‌های نو خود را به بهترین شیوه با مشتریان و همکاران بخش‌های مختلف در میان می‌گذارد. البته که وظیفه اصلی مدیران در شرکت‌های مختلف، با توجه به نیاز سازمان تعیین می‌شود.

یعنی اگر یک شرکت الف، به یک مدیر بازاریابی نیاز داشته باشد که در شبکه‌های اجتماعی، یک کمپین تبلیغاتی موفق راه بیاندازد. حتما باید شخصی در این حوزه مشغول به فعالیت شود که خبره دیجیتال مارکتینگ است. تمامی مدیران مارکتینگ، ایده‌پردازی می‌کنند، نقشه‌های بازاریابی موثر طراحی می‌کنند و تمامی مراحل را با کمک اعضای دیگر سازمان، اجرای می‌کنند.