ماهان

سئو یوتیوب: نکات کلیدی و کاربردی سئو در یوتیوب

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  یوتیوب (YouTube) دومین موتور جست‌وجوی بزرگ در جهان است که پس از شرکت مادرش یعنی گوگل، در رتبه دوم قرار دارد. این پلتفرم نقش اساسی در تبدیل ویدئوها به یکی از قالب‌های محتوای اصلی دارد که هم برای بازدید کننده و هم برای بازاریابی دیجیتالی مفید است. این در حالی است که از هر 10 نتیجه جست‌وجوی ویدئو، هشت مورد به ویدیوهای یوتیوب اختصاص دارد. همچنین در این پلتفرم که به‌طور مداوم در حال رشد است، در هر دقیقه بیش از 500 ساعت ویدیو در یوتیوب آپلود می‌شود. بنابراین چگونه می‌شود از گم شدن در دریایی از ویدئوها جلوگیری کنید؟

  بهترین شرط این است که با استفاده از بهترین تکنیک‌های سئو یوتیوب، ویدئوهای خود را برای جست‌وجو بهینه‌سازی کنید. با استفاده از این تکنیک‌های می‌توانید یک استراتژی سئوی قوی در یوتیوب داشته باشید. شما ممکن است اصول اولیه سئو مانند مانند کلمات کلیدی در عناوین، توضیحات متا و برچسب‌ها را برای ویدئوهای YouTube بدانید اما کارهای دیگری نیز وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توانید برای ویدئو خود رتبه بگیرید. از آن‌جایی که ربات‌های موتور جست‌وجو نمی‌توانند ویدئوها را تماشا کنند، در نتیجه به داده‌های متنی ویدئو برای فهرست‌بندی صحیح تکیه می‌کنند. یکی از مؤلفه‌های کلیدی در استراتژی سئو YouTube استفاده از قدرت متن ویدئو در قالب رونوشت و زیرنویس است که می‌تواند تأثیر مثبتی در رتبه‌بندی، تعامل و سئو داشته باشد.

  برای این‌که با ابزارها و استراتژی‌های سئو در یوتیوب بیشتر آشنا شوید در این مطلب صفر تا صد سئو ویدئو یوتیوب را بررسی کرده‌ایم و در ابتدا نیز به این سوال پاسخ داده‌ایم که سئو یوتیوب چیست؟ و چگونه کار می‌کند. سپس در ادامه بهترین استراتژی‌ها و ابزارهای سئو یوتیوب را معرفی خواهیم کرد تا در زمینه‌ی افزایش بازدید موفق عمل کنید.

  سئو یوتیوب چیست؟

  سئو یوتیوب (YouTube SEO) به فرآیند بهینه‌سازی ویدئوها در یک کانال یوتیوبی گفته می‌شود که برای گرفتن رتبه بالاتر در نتایج جست‌وجوی یوتیوب تأثیر دارد. این شامل استفاده از انواع استراتژی‌ها و تکنیک‌ها برای جذب ترافیک بیشتر و قراردادن محتوای شما برای مخاطبان هدف است.

  در واقع بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو یا اصطلاحاً سئو روشی است که همیشه در حال تغییر طراحی محتوای وب برای گرفتن رتبه‌ی بالا در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو (SERP) است. جست‌وجو اغلب نقش دروازه‌بان محتوای شما را برعهده دارد که بهینه‌سازی محتوا برای جست‌وجو در جذب ترافیک و افزایش دنبال‌کنندگان ضروری است. سئو یوتیوب برخلاف گوگل که از بک لینک‌ها و سایر عوامل برای ارزیابی رتبه استفاده می‌کند، شامل بهینه‌سازی کانال، لیست‌های پخش، ابر داده‌ها، توضیحات و ویدئو است.

  سئو یوتیوب چگونه کار می‌ کند؟

  عملکرد سئو یوتیوب کمی متفاوت‌تر از سئوهای دیگر مانند تولید محتوای متنی است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم موتورهای جست‌وجو نمی‌توانند ویدئوها را برای فهرست‎‌بندی مشاهده کنند، بنابراین ترکیب کلمات کلیدی و عبارات مرتبط در اجزای متنی، بخش اصلی و اساسی استراتژی سئو YouTube را برعهده دارند. علاوه بر این، بهینه‌سازی این عناصر در کنار ایجاد محتوایی جذاب و با کیفیت به شما کمک می‌کند تا ویدئویی متفاوت در راستای علایق مخاطب تولید کنید. در نتیجه اگر محتوای شما مورد توجه مخاطبان قرار گیرد، الگوریتم یوتیوب به احتمال زیاد آن را در نتایج جست‌وجو در بالاترین بخش قرار می‌دهد.

  عملکرد سئو یوتیوب بدین‌گونه است که هنگامی‌که کاربر یک عبارت را در بخش جست‌وجو YouTube تایپ می‌کند، ر‌بات‌ها تمام کانال‌ها و ویدئوها را بررسی می‌کنند تا بتوانند بهترین و مرتبط‌ترین نتیجه را به کاربر نشان دهند. برای رسیدن به بهترین نتیجه برای هر فرد الگوریتم جست‌وجوی یوتیوب چندین عامل را در نظر می‌گیرد:

  – تاریخچه جست‌وجو و مرور کاربران (درست مانند گوگل)

  – کلمات کلیدی برای سفارشی کردن صفحه نتایج؛ به‌عنوان مثال ویدئویی که به درستی فیلدهای عنوان (title)، تگ‌ها (tags) و توضیحات (description) را پر کرده باشند، نسبت به ویدئوهایی که این کار را نمی‌کنند، در نتایج جست‌وجو رتبه‌ی بهتری خواهند داشت.

  – نظرات و لایک‌های کاربران؛ در واقع کانال یوتیوب که نظرات، لایک‌ و تعامل بیشتری با مخاطبان دارد نسبت به دیگر کانال‌ها در جایگاه بهتری قرار می‌گیرد.

  چرا این الگوریتم اتفاق می‌افتد؟ زیرا پلتفرم یوتیوب می‌داند که این ویدئوها تجربه ارزشمندتری را به کاربران ارائه می‌دهند. در واقع این همان نکته‌ای است که الگوریتم گوگل نیز از آن استفاده می‌کند و از آن‌جایی که موتور جست‌وجو گوگل و یوتیوب متعلق به یک کمپانی هستند، یکپارچگی زیادی بین این دو پلتفرم وجود دارد.

  استراتژی های سئو یوتیوب

  در این بخش چندین استراتژی سئو یوتیوب را بررسی خواهیم کرد. با بررسی این استراتژی‌ها خواهید توانست ویدئوهای خود را به بالاترین بخش در نتایج جست‌وجو برسانید.

  1. برای کلمات کلیدی تحقیق کنید.

  در موتور جست‌وجو گوگل بررسی کنید که افراد به دنبال چه موضوعات ویدئویی هستند. به‌طور پیش‌فرض، یوتیوب الگوریتمی را طراحی کرده است تا سازندگان ویدئو را برای آن‌چه که مخاطبان می‌خواهند، راهنمایی کند. برای این کار کافی است یک کلمه کلیدی یا یک عبارت را در نوار جست‌وجوی YouTube تایپ کنید.  سپس تعداد زیادی از کلمات کلیدی را بینندگان واقعی آن را جست‌وجو کرده‌اند خواهید دید.

  هدف از تحقیق کلمات کلیدی (keyword research) لزوماً کپی کردن کلماتی که قبلا وجود دارد نیست. در عوض می‌توانید از این عبارات برای کشف کلمات جدید استفاده کنید و ببینید چه فرصت‌های کلیدی دیگری در آنجا وجود دارد. به عنوان مثال، فرض کنید شما یک یوتیوبر مد هستید و می‌خواهید یک ویدئو درباره شلوار جین بسازید. به سادگی با بررسی کردن کلمات پیشنهادی و نتایج برتر می‌توانید ببینید که چه اصطلاحاتی مرتبط با این نوع ویدئو وجود دارد.

  مکان دیگری که می‌توانید تحقیقات سئو ویدیو یوتیوب را انجام دهید، گوگل است. از آن‌جایی ویدئوهای یوتیوب در نتایج گوگل نیز رتبه‌بندی می‌شود، می‌توانید برای بهینه‌سازی سئو از آن استفاده کنید. برای این کار کافی است کلمات کلیدی مدنظرتان را در گوگل تایپ کنید تا عبارات جست‌وجو شدن در دنیای واقعی که افراد از آن استفاده می‌کنند، را کشف کنید.

  2. به ویدیوهای خود هشتگ اضافه کنید.

  هشتگ‌ها (Hashtags) یک راه عالی برای نمایش بیشتر ویدیوها هستند. می‌توانید هشتگ‌های مرتبط را در عنوان و یا توضیحات ویدئو اضافه کنید. دقیقاً مانند سایر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی کاربران می‌توانند برای پیدا کردن محتوا یا موضوعات خاص در قسمت Search یوتیوب هشتگ موردنظر را تایپ و جست‌وجو کنند.  البته مراقب تعداد هشتگ هایی که استفاده می‌کنید باشید. اگر از تعداد زیادی هشتگ استفاده کنید، موتورهای جست‌وجو آن را اصطلاحاً به عنوان اسپم یا spammy شناسایی می‌کنند. برای هشتگ‌گذاری کافی است 2 تا 3 مورد از مرتبط‌ترین کلمات مانند نام شرکت، نام برند تجاری و موضوع ویدئو یا کلمه کلیدی استفاده کنید.

  3. یک playlist برای ویدئوها ایجاد کنید.

  داشتن playlist یا لیست‌ ویدئوها باعث می‌شود تا بینندگان برای مدت طولانی‌تر در کانال شما بمانند در نتیجه می‌تواند باعث دیدن شدن ویدئوها و در نتیجه منجر به بالاتر رفتن رتبه در نتایج جست‌وجو شود. همچنین سازماندهی محتوای خود در playlist در یوتیوب باعث می‌شود تا مخاطبان سریع‌تر و آسان‌تر ویدئوهای مرتبط را پیدا کنند. در نهایت داشتن یک لیست از ویدئوهایی تولید شده در کانال‌تان به یوتیوب کمک می‌کند تا موضوع و محتوای کانال شما را درک کند و در بهینه‌سازی جست‌وجو تأثیرگذار باشد.

  برای ساختن لیست‌ ویدئوها و داشتن سئو می‌توانید از عناوین توصیفی که شامل کلمات کلیدی مرتبط است، برچسب‌های یا تگ‌های مناسب و به‌روزرسانی منظم استفاده کنید.

  4. عنوان جذاب برای محتوای ویدئویی انتخاب کنید.

  انتخاب عنوان و توضیحات جذاب و فریبنده مانند دو لبه شمشیر است اگر چه آن‌ها نقاط بسیار خوبی برای برجسته کردن کلمه کلیدی هستند اما می‌توانند هم ویدئو شما را خراب کنند هم بهینه‌سازی کنند. بنابراین برای نوشتن عنوان‌های جذاب در راستای سئو یوتیوب باید چند نکته را رعایت کنید.

  – یک سوال مطرح کنید؛ چرا؟ چیست؟ و…

  – فهرست تهیه کنید؛ 13 دلیل برای این‌که، 5 مدل برتر و…

  – از دستورالعمل‌ها و آموزش‌ها استفاده کنید؛ چگونه عنوان بنویسید، آموزش سئو یوتیوب و…

  – مقایسه و رتبه بندی؛ بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، 5 سایت برتر و…

  اگرچه عنوان به این چند مثال محدود نمی‌شود، اما مسلماً بهترین و امن‌ترین گزینه برای تحریک کنجکاوی افراد و راحت‌ترین روش برای استفاده از کلمات کلیدی هستند.

  همچنین سعی کنید از نوشتن عناوین «طعمه برای کلیک (Clickbait)» خودداری کنید. مخاطبان به‌طور فزاینده‌ای با این تاکتیک آشنا هستند و از آن خسته شده‌اند. این بدان معنا خواهد بود که ممکن است استفاده از این حقه باعث شود اعتماد به محتوای شما کاهش یابد.

  5. توضیحات ویدیو مفید و جذاب بنویسید.

  وقتی صحبت از سئو یوتیوب می‌شود نمی‌توان نوشتن توضیحات را نادیده گرفت. در واقع توضیحات برای انتقال ترافیک از YouTube به وب‌سایت، صفحات لندینگ وب‌سایت و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی بسیار مهم است. با این‌حال با 5000 کاراکتری که در قسمت توضیحات دارید، احتمال دارد که وسوسه بشوید کلمات کلیدی را در اینجا قرار دهید. با این‌حال بدیهی است که این قسمت برای این کار نیست و پر کردن توضیحات با کلمات کلیدی می‌تواند شما را به دردسر بیاندازد. راه‌های زیادی برای ترکیب کلمات کلیدی در توضیحات یوتیوب وجود دارد بدون این‌که موتور جست‌وجو آن را اسپم تشخیص دهد. برای ترکیبی از عناصر برای توضیحات باید موارد زیر را رعایت کنید:

  – خلاصه‌ای کوتاه از ویدیو که با کلمه کلیدی اصلی ترکیب شده است.

  – لینک‌دهی به سایر ویدئوهای کانال‌تان که با کلمات کلیدی ویدئو مرتبط است.

  – داشتن Timestamp یا برچسب زمانی روی ویدئو

  – لینک‌دهی به وب‌سایت، کانال‌های اجتماعی و سایر تبلیغات‌های پیشبردی در حوزه‌ی فعالیت‌تان

  ابزارهای ضروری سئو یوتیوب

  علاوه بر تکنیک‌ های سئو یوتیوب، ابزارهای نیز وجود دارند که در رتبه‌بندی کانال و ویدئو شما در نتایج موتورهای جست‌وجو تأثیر می‌گذارند. از رایج‌ترین ابزار های ضروری سئو ویدئو یوتیوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  Sprout Social؛ Sprout Social یک پلتفرم مدیریت رسانه اجتماعی است که طیف وسیعی از ابزارها را برای مدیریت و تجزیه و تحلیل فعالیت رسانه‌های اجتماعی از جمله مدیریت سئو یوتیوب  ارائه می‌دهد. با این ابزار می‌توانید کانال‌ها و ویدیوهای YouTube خود را برای پیشنهادات کلمات کلیدی و تگ‌ها  تجزیه و تحلیل کنید و با بررسی پیشنهادات کلمات کلیدی تعامل را بهینه‌سازی کنید. همچنین Sprout Social همچنین ویژگی‌هایی را برای زمان‌بندی و انتشار محتوای YouTube در اختیارتان می‌گذارد.

  YouTube autocomplete؛ یکی دیگر از ابزارهای مدیریت سئو یوتیوب  YouTube autocomplete است. این پلتفرم به شما کمک می‌کند تا کلمات کلیدی برتر و مرتبط با محتوای خود را شناسایی کنید. در واقع این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید موضوعات محبوب براساس انواع محتوا را شناسایی کنید و از آن برای تنظیم محتوای بهتر در کانال خود و پاسخ به نیازها و علایق مخاطبان استفاده کنید.

  Ahrefs Keyword Research؛  Ahrefs یک ابزار قدرتمند برای یافتن کلمات کلیدی و سئو یوتیوب است که می‌تواند در بهینه‌سازی ویدیوها بسیار موثر باشد. با این برنامه می‌توانید حجم جست‌وجو و سطح رقابت برای کلمات کلیدی مختلف و همچنین کلمات کلیدی که رقبای شما براساس آن‌ها رتبه دریافت می‌کنند، را مشاهده کنید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند مرتبط‌ترین و با ارزش‌ترین کلمات کلیدی را برای عناوین، توضیحات و تگ‌های ویدیوی خود پیدا کنید. همچنین Ahrefs قابلیت این را دارد که داده‌ها را براساس ترافیک و کلمات خاص که بیشترین بازدید را برای ویدئو خواهد داشت، معرفی کند.

  TubeBuddy؛ ابزار قدرتمند دیگری که می‌توانید از برای بهینه‌سازی سئو یوتیوب و ویدئوهای کانال استفاده کنید TubeBuddy است. این برنامه دارای ویژگی‌های متعددی از جمله بررسی کلمات کلیدی رقبا، ارائه تگ،‌ ویرایش عنوان و tagها، مشاهده و تجزیه و تحلیل دقیق عملکردهای ویدئو و… را دارد.

  AnswerThePublic؛ ابزار دیگری که به شما این امکان را می‌دهد که سئو یوتیوب و عبارت کلیدی را بررسی کنید، AnswerThePublic است. همچنین این پلتفرم قابلیت این را دارد تا لیستی از سوالاتی که مردم در مورد موضوعات مختلف می‌پرسند را پیدا کند. این یک منبع مفید برای شناسایی علایق، نیازها و نگرانی‌های مخاطبان YouTube شما خواهد بود.

  جمع‌ بندی

  اگرچه دانستن سئو یوتیوب در افزایش مخاطبان و دیده شدن ویدئوهای‌تان در یوتیوب به شدت تأثیرگذار است اما نباید به آن به چشم علم موشکی (اصطلاح رایج آپولو هوا کردن) نگاه کنید. واقعیت این است که با پایبندی به نکات و اصول بالا بسیار راحت‌تر و آسان‌تر از آن‌چه که فکر می‌کنید می‌توانید ویدئوهای خود را برای دسترسی بیشتر بهینه‌سازی کنید و بالاتر از دیگران قرار بگیرید.

  با این‌حال توجه داشته باشید که رشد کانال یوتیوب شما در یک شب و به سرعت رخ نمی‌دهد. کانال شما برای رشد نیاز به تلاش زیاد، تحقیق و رعایت سئو یوتیوب دارد. دقیقاً به همین خاطر است که برای بارگذاری یک ویدئو در یوتیوب باید نکات کلیدی و مهم را بدانید. اگرچه برخی از نکات ذکر شده در این مطلب ممکن است به تلاش بیشتری نسبت به دیگر نکات نیاز داشته باشد اما رعایت هر نکته می‌تواند به شما کمک کند که تا براساس سئو یوتیوب مخاطبان خود را افزایش دهید و در نتیجه به هدف نهایی دست یابید.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.