ماهان

ابزارهای سئو؛ در هر فرآیند از کدام ابزار سئو استفاده کنیم؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  سئو (SEO) که مخفف عبارت Search Engine Optimization است، یکی از عوامل تعیین‌کننده و محوری در دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. سئو در فضای وب و اینترنت نشان‌دهنده اعتبار برندها و کسب‌و‌کارهاست و به کمک آن می‌توان به اعتبار و شهرت خارج از فضای مجازی برندها نیز افزود. در ادامه ابزارهایی که برای سئو مورد استفاده قرار می‌گیرند را بررسی خواهیم کرد.

  یک کسب‌وکار که دارای سایتی شناخته‌شده و مورد اعتماد است و کاربران زیادی دارد، در بیرون از فضای اینترنت نیز معتبر و مورد اطمینان شناخته می‌شود. همین اهمیت سئو است که باعث‌شده این سال‌ها بسیار مورد توجه وب‌مسترها و دیجیتال مارکترها قرار گیرد.

  ابزار سئو سایت نیز در بین تجهیزات و ضروریات کار این کارشناسان است. بدون این ابزار نمی‌توان به سئوی سایت و بهینه‌سازی آن به‌شکلی بی‌نقص و سلامت پرداخت.

  ابزار سئو سایت چیست؟

  هرکار و تخصصی، ابزار و تجهیزات خود را لازم دارد و هر متخصص سئو یا تکنسین حرفه‌ای کارش را با این ابزار و تجهیزات مخصوص انجام می‌دهد. سئو نیز از این قاعده مستثنا نیست. ابزار سئو به‌نوعی تجهیزات و وسایل سئو سایت است و بدون آن نمی‌توان به بهینه‌سازی سایت پرداخت و روی سئوی سایت کار کرد.

  به بیان ساده‌تر، بدون ابزار آنالیز سئو، کار روی رتبه سایت در موتورهای جستجو دقیق و بی‌خطا نخواهد بود و درنتیجه، تاثیر لازم را نخواهد داشت. ابزار آنالیز سئو شامل سایت‌ها یا برنامه‌هایی می‌شود که توسط آن‌ها می‌توان وضعیت یا شرایط سایت و عملکرد آن را در موتورهای جستجو بررسی کرد.

  در واقع، ابزار سئو اجازه تحلیل شرایط سئوی سایت را به ما می‌دهد و اینکه سایت در چه بخش‌هایی دچار ضعف است و در کدام قسمت‌ها کاملا قوی عمل می‌کند.

  با این ابزار می‌توان باگ‌ها، خطاها و مشکلات فنی و محتوایی سایت را شناسایی کرد. بعضی از ابزار آنالیز سئو سایت حتی راه‌های برطرف کردن این خطاها را نیز به ما معرفی می‌کند و آموزش می‌دهد.

  اهمیت استفاده از ابزار آنالیز سئو سایت

  اهمیت استفاده از ابزار آنالیز سئو سایت

  لزوم استفاده از ابزار سئو سایت، با بیان کاربرد و مزایای آن‌ها مشخص خواهد شد. این ابزار به شما در انتخاب کلمات کلیدی مناسب و درست، اصلاح لینک‌های داخلی و خارجی سایت، تحلیل و بررسی عملکرد بخش‌های مختلف سایت، تحلیل عملکرد سایت‌های رقیب و تشخیص رتبه آن‌ها در موتورهای جستجو کمک می‌کند.

  با داشتن این اطلاعات از رقیب، می‌توانید برنامه‌ها و استراتژی‌های دقیق‌تری برای گرفتن جایگاه او داشته باشید. اطلاعات مذکور به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید گزارشی کامل و با جزئیات از وضعیت سایت را در بازه‌های زمانی مشخص در اختیار داشته باشید.

  با مقایسه این گزارش‌ها می‌توانید برآیند دقیقی از نتیجه‌بخش بودن و میزان تاثیرگذاری فعالیت‌هایی که در هر مدت زمانی برای بهینه‌سازی سایت انجام داده‌اید، داشته باشید.

  ضمن اینکه با بعضی از این ابزارها می‌توان دریافت که هریک از تکنیک‌های سئو و استراتژی‌های آن که انجام داده‌اید، چگونه عمل می‌کند و آیا تاثیری که باید، بر بالا رفتن رتبه سایت دارد یا خیر.

  انواع ابزار آنالیز سئو از نظر کاربرد

  انواع ابزار سئو سایت درحال حاضر بسیار متنوع و گسترده است. برای کار و استفاده از آن‌ها لازم است هرکدام را بشناسید و بدانید برای چه مواردی کاربرد دارند.

  به‌علاوه، لازم است بر نحوه کار کردن با ابزار آنالیز سئو مسلط باشید و بتوانید تشخیص دهید که برای بررسی و تحلیل هر بخش از سایت کدام ابزار کارآمدتر و مفیدترند. انواع ابزار سئو براساس کارکرد آن‌ها عبارتند از:

  ابزارهای آنالیتیک سئو

  ابزاری که معمولا به‌منظور آنالیز جستجوهای کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  ابزارهای یافتن بهترین کلمات کلیدی

  این ابزار سئو سایت برای انتخاب کلمه کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمک می‌کند برای هر موضوع بهترین کلمه کلیدی را بیابید.

  ابزارهای بررسی رقابت کلمات کلیدی

  این ابزار سئو به شما کمک می‌کند تا میزان رقابت در جستجوی کلمات کلیدی را بررسی کنید.

  ابزارهای سئو داخلی سایت

  این نوع ابزارها به‌منظور آنالیز فاکتورهای مختلف موثر بر سئو داخلی و سئو محلی، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  ابزارهای بررسی بک لینک

  این ابزارها برای بررسی و آنالیز فاکتورهای موثر بر سئو خارجی و شرایط بک لینک‌های موجود در سایت‌ها، استفاده می‌شوند.

  ابزار رتبه‌بندی سایت در گوگل

  این ابزار در آنالیز و بررسی رتبه‌بندی و رنکینگ یک سایت در گوگل، کاربرد دارند.

  ابزارهای بهینه‌سازی محتوا

  این ابزارها معمولا برای بهینه‌سازی محتوای سایت‌ها و در خصوص سئوی محتوا کاربرد دارند.

  ابزارهای تست سرعت سایت

  این نوع ابزار سئو سایت کمک می‌کنند تا سرعت سایت را تست و مدت زمان لازم برای بالا آمدن آن را بررسی کنید.

  البته باید اضافه کرد که بعضی از ابزار آنالیز سئو، قادر به تحلیل و بررسی بخش‌های مختلف هستند و کاربردهای مختلف را پوشش می‌دهند.

  به‌علاوه، برخی از این ابزارها به‌صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرند؛ اما برای استفاده از برخی باید هزینه پرداخت کنید. در ادامه مشهورترین، مفیدترین و پرکاربردترین ابزار آنالیز سئو سایت را معرفی می‌شوند.

  سایت Ahrefs

  ابزار سئو ahrefs

  کار کردن با این ابزار ساده و در عین حال، بسیار مفید و کاربردی است. سایت Ahrefs معمولا برای بررسی وضعیت فاکتورهای سئو خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربردهای این ابزار عبارتند از:

  • بررسی و آنالیز تعداد بک لینک‌های فعال و سالم یک سایت
  • آنالیز و بررسی تغییرات ایجاد شده در بک لینک‌ها و تحولات آن‌ها در اثر گذر زمان
  • جمع‌آوری اطلاعات دربارهٔ ارزش رتبه‌بندی بک لینک‌هایی که در سایت‌ها ایجاد کرده‌اید.
  • مشخص کردن و جدا کردن بک لینک‌های مفید و ارزشمند، از بک لینک‌های کهنه و قدیمی یا بک‌ لینک‌های مرده

  به‌طور کلی، به‌کمک این ابزار می‌توانید پیدا کنید که چه بخش‌هایی از وب‌سایت شما برای رتبه بهتر در موتورهای جستجو نیاز به بهینه‌سازی دارد و اقدامات لازم را انجام دهید.

  این ابزار آنالیز سئو رایگان نیست و برای خرید اشتراک آن باید ماهیانه مبلغی را پرداخت کنید.

  سرچ کنسول گوگل (Google Search Console)

  می‌توان گفت که مهم‌ترین و مفیدترین ابزار سئو سایت رایگان، سرچ کنسول گوگل است. این ابزار به وب‌مسترها این امکان را می‌دهد تا جایگاه سایت خود را در Google SERP مشاهده کنند و رتبه‌ی فعلی سایت‌ را ببینند.

  سرچ کنسول گوگل گزارش دقیقی از شرایط سایت، رتبه و کلماتی که مخاطبان با آن وارد سایت شما شده‌اند را دراختیارتان قرار می‌دهد.

  این ابزار به شما می‌گوید که موتورهای جستجو به سایت شما دسترسی دارند یا خیر و درصورت دسترسی، سایت شما را چگونه می‌بینند. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا استراتژی دقیق‌تر و بهتری برای ارتقاء رتبه سایت در پیش بگیرید.

  اطلاعات مهمی مانند چگونگی خزش، ایندکس، ارورها، گزارش‌های ماهیانه، موقعیت صفحات در سرچ گوگل و غیره را می‌توان به کمک این ابزار به دست آورد.

  بینگ وبمستر تولز (Bing Webmaster)

  این ابزار سئو نیز یکی از ابزارهای رایگان برای این کار است و مجموعه کاملی از تجزیه‌وتحلیل جستجوها را ارائه می‌دهد. گزارشات و تحقیقات کلمات کلیدی بخشی از این گزارش‌ها هستند.

  Majestic Seo

  این ابزار آنالیز سئو سایت مانند ahrefs عمل می‌کند و با شناسایی لینک‌های ورودی و خروجی به شناسایی انکرتکست‌ها، تعداد و نسبت لینک‌های فالو و نوفالو، نحوه لینک‌سازی داخلی و خارجی سایت کمک می‌کند.

  در این ابزار، امکاناتی مانند The Majestic Million امکان بررسی رتبه‌بندی میلیون‌ها وب سایت برتر را به کاربر می‌دهد. همچنین Site Explorer در این ابزار به شما نمایی کلی از سایت خود و تعداد بک لینک‌هایی که دارید ارائه می‌کند.

  به‌علاوه، به‌عنوان یک ابزار کلمه کلیدی SEO، برای یافتن بهترین کلمات کلیدی بسیار مفید است. ضمن اینکه برای مقایسه سایت و ردیابی رتبه شما کاربرد بسیاری دارد.

  Keywordtool.io

  این ابزار رایگان سئو برای شناسایی بهترین کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت سایت و مقالات آن به شما کمک می‌کند. تنها کافی است کلمه کلیدی مورد نظر خود را در آن وارد کنید تا پس از مدت زمانی کوتاه، لیستی از کلمات کلیدی کاربردی و مشابه را که به ارتقا سایت کمک می‌کنند‌، در اختیار شما قرار دهد.

  گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

  گوگل آنالیتیکس یکی دیگر از ابزارهای رایگان سئو است که گوگل آن را معرفی کرده و نسخه پریمیوم آن نیز با امکانات و کاربردهای بیشتری در دسترس است. به کمک گوگل آنالیتیکس اطلاعات دقیق و کاملی در مورد رفتار و عملکرد بازدیدکنندگان و کاربران مختلف سایت خواهید داشت.

  محبوب‌ترین صفحات سایت، نرخ خروج کاربران از سایت و صفحاتی که از نظر کاربران زیاد جذاب نیستند و نرخ خروج بالایی دارند، اطلاعاتی هستند که می‌توان به کمک این ابزار به‌دست آورد.

  گوگل آنالیتیکس همچنین برای مقاصد بازاریابی سایت نیز کاربردهای مفیدی دارد و می‌تواند به انتخاب استراتژی‌های بهتر کمک کند. چگونگی نحوه تعامل کاربران با سایت، یکی از اطلاعات مفید برای این کار است.

  برخی از امکانات گوگل آنالیتیکس عبارتند از:

  • آمار و تعداد بازدیدکنندگان روزانه سایت
  • مدت زمانی که کاربران در سایت می‌مانند.
  • مدت زمانی که در صفحات مختلف سایت جستجو کرده است.
  • تشخیص دیوایس مورد استفاده برای ورود کاربران به سایت (موبایل یا کامپیوتر)
  • پیدا کردن ساعات مراجعه کاربران به سایت
  • مشخص کردن موضوعاتی که بیشتر مورد علاقه کاربران بوده‌اند.
  • تشخیص مطالبی که بیشتر مورد بازدید کاربران بوده‌اند.
  • تشخیص لینک‌هایی که ترافیک سایت از آن‌ها بوده است.

  باید یادآور شد که تمامی این امکانات به‌صورت رایگان ارائه نمی‌شوند و برای استفاده از برخی از آن‌ها باید هزینه اشتراک را پرداخت کرد.

  ماز پیشرفته (MOZ Pro)

  ابزار سئو ماز پیشرفته

  این ابزار را می‌توان در زمینه آنالیز سئو سایت منحصربه‌فرد دانست. از مزایای این ابزار می‌توان به به‌روز بودن آن باتوجه به تغییرات ایجاد شده در الگوریتم‌های گوگل اشاره کرد.

  پورتال چت Moz نیز امکان و ویژگی مفیدی برای پیدا کردن و دریافت پاسخ سوالات و مشکلات ایجاد شده در سایت است. امکانات و ویژگی‌های مفید و فوق‌العاده این سایت را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  بررسی کلمات کلیدی

  ماز ابتدا لیستی از کلمات کلیدی مورد نظر شما که می‌توانند برای سایت و محتواهای شما مفید باشند، ایجاد می‌کند. سپس با مقایسه رتبه شما با رقبا، کلمات کلیدی را مبتنی بر مقیاس‌های مهم مانند نرخ کلیک (CTR)، برای‌تان اولویت‌بندی می‌کند.

  پیگیری رتبه‌بندی

  بررسی و پیگیری رتبه‌بندی سایت و جایگاه شما نسبت به بررسی نسخه ‌تلفن همراه و کامپیوتر سایت و بررسی پیگیری مستمر مقیاس رتبه‌بندی کلمات کلیدی مهم، از دیگر امکانات این ابزار تحلیل سئو سایت است.

  کراول وب ‌سایت

  این سایت امکاناتی دارد که مانند ربات‌های خزنده گوگل عمل می‌کند و به بررسی صحت و سلامت سایت شما می‌پردازد و با یافتن لینک‌ها یا کلمات کلیدی جدید یا قدیمی، در مورد موارد بحرانی و باگ‌های موجود هشدار می‌دهد. همچنین مشخص می‌کند که این موارد چه تاثیری بر سئو سایت شما دارند.

  بهینه‌سازی براساس صفحه

  ماز می‌تواند به شما کمک کند تا هریک از صفحات سایت خود را به تفکیک و براساس محتوا و موارد موجود در همان صفحه بهینه‌سازی کنید.

  به این ترتیب، می‌توانید کلمه کلیدی و ترکیب صفحه را وارد کنید تا راهنمایی متناسب برای بهینه‌سازی محتوای صفحه شما را ارائه کند. ماز همچنین صفحاتی با قابلیت افزایش رتبه‌بندی را پیدا و پیشنهاد‌هایی برای بهبود محتوای شما ارائه می‌کند.

  تحقیق روی لینک

  بررسی آنالیز کامل و دقیق پروفایل لینک سایت و مقایسه این لینک با رقبا از دیگر امکانات این ابزار آنالیز سئو است. همچنین ماز لیستی از لینک‌های سالم و مفید خارجی و داخلی را ارائه می‌کند و فرآیند ساخت لینک‌های مفید را نیز به شما پیشنهاد می‌دهد.

  گزارش‌های سفارشی

  پیاده‌سازی و استخراج گزارش متناسب با نیاز شما از دیگر ویژگی‌های این ابزار تست سئو محسوب می‌شود. برخی گزارش‌های سفارشی ماز عبارتند از داده‌های مربوط به کراول سایت، لینک‌ها و رتبه‌بندی موتور جستجو و همچنین سفارشی‌سازی، گراف و نمودارهای برند است.

  به این ترتیب، ماز پیشرفته به شما برآیند خوب و مناسبی از نحوه عملکرد وب سایت‌تان ارائه می‌کند و همچنین نحوه بهبود آن و فعالیت‌هایی که باید برای این بهبود انجام دهید را در اختیارتان می‌گذارد.

  اکستنشن MozBar برخی از این امکانات را رایگان به شما ارائه می‌کند و برای امکانات پیشرفته‌تر و کامل‌تر، نیاز به پرداخت هزینه دارید.

  یوست (Yoast)

  یکی دیگر از ابزار آنالیز سئو، Yoast Plugin‌ است که فضایی شبیه به Word دارد و کیفیت محتوای شما را بررسی می‌کند.

  استفاده درست و صحیح از کلمات کلیدی و رعایت ‌تراکم کلمات کلیدی یا Keyword Density جهت حفظ چگالی مناسب آن‌ها در متن، از امکانات این ابزار است که به شما کمک می‌کند تا محتوایی استاندارد را تولید کنید.

  مواردی مانند متن متا، گذاشتن عکس، کلید واژ‌ه‌ها، عناوین و طول کلمات آن، تعداد لغات استفاده شده در متن، استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی، گزینه‌هایی هستند که این ابزار بر آن‌ها نظارت و کنترل دارد و استانداردهای آن‌ها را به شما یادآوری می‌کند.

  نتیجه‌گیری

  درآخر باید گفت، باتوجه به اهمیت سئو سایت، استفاده از ابزار سئو سایت یک ضرورت و نیاز بسیار مهم محسوب می‌شود.

  با این حال، شناخت این ابزارها، کارآیی آن‌ها و موارد کاربردشان نیز در کنار این ضرورت اهمیت دارد. به‌علاوه، تجربه کار سئو می‌تواند در کنار استفاده از این ابزارها، کامل‌ترین پکیج ممکن را برای ارتقاء رتبه و جایگاه سایت شما تشکیل دهد.

  پرسش‌های متداول

  ابزار سئو داده‌ها و هشدارهایی در مورد سلامت و موفقیت کلی وبسایت شما ارائه می‌دهد. این ابزار به کشف فرصت‌ها و شناسایی نقاط ضعف یا مسائلی که ممکن است مانع از رتبه‌بندی و دیده‌شدن در SERP-ها شوند را شناسایی می‌کنند.
  بازاریابان می‌توانند از ابزارهای سئو برای به‌دست آوردن اطلاعات قابل توجهی از اقدامات خود استفاده کنند. آن‌ها بررسی رتبه، تحقیقات پیشرفته کلمات کلیدی، هوش رقابت و تجزیه‌>تحلیل بک لینک و دیگر خدمات را ارائه می‌دهند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.