ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
ابزار سئو

ابزارهای سئو؛ در هر فرآیند از کدام ابزار سئو استفاده کنیم؟

فهرست مطلب

ابزار آنالیز سئو سایت چیست و چه کاربردی دارد؟

سئو (SEO) که مخفف عبارت Search Engine Optimization است، یکی از عوامل تعیین کننده و محوری در دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. سئو در فضای وب و اینترنت نشان دهنده اعتبار برندها و کسب و کارها است و به کمک آن می‌توان به اعتبار و شهرت خارج از فضای مجازی برندها نیز افزود. یک کسب و کار که دارای سایتی شناخته شده و مورد اعتماد است و کاربران زیادی دارد، در بیرون از فضای اینترنت نیز معتبر و مورد اطمینان شناخته می‌شود. همین اهمیت سئو است که باعث شده این سال‌ها بسیار مورد توجه وب‌مسترها و دیجیتال مارکترها قرار گیرد. ابزار آنالیز سئو نیز دربین تجهیزات و ضروریات کار این کارشناسان است. بدون این ابزار نمی‌توان به سئوی سایت و بهینه سازی آن به‌شکلی بی‌نقص و سلامت پرداخت.

ابزار آنالیز سئو چیست؟

هرکار و تخصصی ابزار و تجهیزات خود را لازم دارد و هر کارشناس یا تکنسین حرفه‌ای کارش را با این ابزار و تجهیزات مخصوص انجام می‌دهد. سئو نیز از این قاعده مستثنا نیست. ابزار سئو به‌نوعی تجهیزات و وسایل سئو سایت هستند و بدون آن‌ها نمی‌توان به بهینه سازی سایت پرداخت و روی سئوی سایت کار کرد. به بیان بهتر، بدون ابزار آنالیز سئو، کار بر رتبه سایت در موتورهای جستجو دقیق و بی‌خطا نخواهد بود و درنتیجه تاثیر لازم را نخواهد داشت. ابزار آنالیز سئو شامل سایت‌ها یا برنامه‌هایی می‌شود که توسط آن‌ها می‌توان وضعیت یا شرایط سایت و عملکرد آن را در موتورهای جستجو بررسی کرد. درواقع ابزار سئو اجازه تحلیل شرایط سئوی سایت را به ما می‌دهند و اینکه سایت در چه بخش‌هایی دچار ضعف است و در کدام قسمت‌ها کاملا قوی عمل می‌کند. با این ابزار همچنین می‌توان باگ، خطاها و مشکلات فنی و محتوایی سایت را شناسایی کرد. بعضی از ابزار آنالیز سئو سایت حتی راه‌های برطرف کردن این خطاها را نیز به ما معرفی می‌کنند و آموزش می‌دهند.

اهمیت استفاده از ابزار آنالیز سئو سایت

لزوم استفاده از ابزار سئو، با بیان کاربرد و مزایای آن‌ها مشخص خواهد شد. این ابزار به شما در انتخاب کلمات کلیدی مناسب و درست، اصلاح لینک‌های داخلی و خارجی سایت، تحلیل و بررسی عملکرد بخش‌های مختلف سایت، تحلیل عملکرد سایت‌های رقیب و تشخیص رتبه آن‌ها در موتورهای جستجو کمک می‌کند. با داشتن این اطلاعات از رقیب، می‌توانیم برنامه‌ها و استراتژی‌های دقیق‌تری را برای گرفتن جایگاه او داشته باشیم. به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید گزارشی کامل و با جزئیات از وضعیت سایت را در بازه‌های زمانی مشخص دراختیار داشته باشید. با مقایسه این گزارش‌ها می‌توانید برآیند دقیقی از نتیجه بخش بودن و میزان تاثیرگذاری فعالیت‌هایی که در هر مدت زمانی برای بهینه سازی سایت انجام داده‌ایم می‌شویم. ضمن اینکه با بعضی از این ابزارها می‌توان دریافت که هریک از تکنیک‌ها و استراتژی‌های سئو که انجام داده ایم، چگونه عمل می‌کند و آیا تاثیری که باید بر بالا رفتن رتبه سایت دارد یا خیر.

انواع ابزار آنالیز سئو از نظر کاربرد

ابزار سئو درحال حاضر بسیار متنوع و گسترده هستند. برای کار کردن و استفاده از آن‌ها لازم است هرکدام را بشناسیم و بدانیم برای چه مواردی کاربرد دارند. ضمن اینکه لازم است بر نحوه کار کردن با  ابزار آنالیز سئو مسلط باشیم و بتوانیم تشخیص دهیم که برای بررسی و تحلیل هر بخش از سایت کدام ابزار کارآمدتر و مفیدترند. انواع ابزار سئو براساس کارکرد آن‌ها عبارتند از:

ابزارهای آنالیتیک سئو

 ابزاری که معمولا به‌منظور آنالیز جستجوهای کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابزارهای یافتن بهترین کلمات کلیدی

این ابزار سئو برای انتخاب کلمه کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند و کمک می‌کنند برای هر موضوع بهترین کلمه کلیدی را بیابید.

ابزارهای بررسی رقابت کلمات کلیدی

این ابزار سئو به شما کمک می‌کند تا میزان رقابت در جستجوی کلمات کلیدی را بررسی کنید.

ابزارهای سئو داخلی سایت

این نوع ابزارها به‌منظور آنالیز فاکتورهای مختلف موثر بر سئو داخلی سایت، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابزارهای بررسی بک لینک

این ابزارها برای بررسی و آنالیز فاکتورهای موثر بر سئو خارجی و شزایط بک لینک‌های موجود در سایت‌ها، استفاده می‌شوند.

ابزار رتبه‌بندی سایت گوگل

این ابزار در آنالیز و بررسی رتبه‌بندی و رنکینگ یک سایت در گوگل، کاربرد دارند.

ابزارهای بهینه‌سازی محتوا

این ابزارها معمولا برای بهینه‌سازی محتوای سایت‌ها و درخصوص سئو محتوا کاربرد دارند.

ابزارهای تست سرعت سایت

این نوع ابزار سئو کمک می‌کنند تا سرعت سایت تست سرعت را تست کنیم و مدت زمان لازم برای بالا آمدن آن را بررسی نماییم.

البته باید اضافه کرد که بعضی از ابزار آنالیز سئو، قادر به تحلیل و بررسی بخش‌های مختلف هستند و کاربردهای مختلف را پوشش می‌دهد. ضمن اینکه بعضی از این ابزار به‌صورت رایگان دراختیار شما قرار می‌گیرند اما برای استفاده از برخی باید هزینه پرداخت کنید. در ادامه سعی می‌کنیم مشهورترین، مفیدترین و پرکاربردترین ابزار آنالیز سئو سایت را معرفی کنیم.

سایت Ahrefs

کار کردن با این ابزار ساده درعین حال بسیار مفید و کاربردی است. سایت Ahrefs معمولا برای بررسی وضعیت فاکتورهای سئو خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربردهای این ابزار عبارتند از:

 • بررسی و آنالیز تعداد بک لینک‌های فعال و سالم یک سایت.
 • آنالیز و بررسی تغییرات ایجاد شده در بک لینک‌ها و تحولات آن‌ها در اثر گذر زمان.
 • جمع آوری اطلاعات درباره، ارزش رتبه‌بندی بک لینک‌هایی که در سایت‌ها ایجاد کردیم.
 • مشخص کردن و جدا کردن بک لینک‌های مفید و ارزشمند، از بک لینک‌های کهنه و قدیمی یا بک‌ لینک‌های مرده.

به‌طور کلی به‌کمک این ابزار می‌توانید پیدا کنید که چه بخش‌هایی از وب‌سایت شما برای رتبه بهتر در موتورهای جستجو نیاز به بهینه‌سازی دارد و اقدامات لازم را انجام دهید. این ابزار آنالیز سئو البته رایگان نیست و برای خرید اشتراک آن باید ماهیانه مبلغی را پرداخت کنید.

کنسول سرچ گوگل یا Google Search Console

می‌توان گفت که مهم‌ترین و مفیدترین ابزار رایگان سئو کنسول سرچ گوگل است. این ابزار به وب‌مسترها این امکان را می‌دهد تا جایگاه سایت خود را در Google SERP مشاهده کرده و رتبه‌ی فعلی سایت‌ را ببینند. کنسول سرچ گوگل گزارش دقیقی از شرایط سایت، رتبه و کلماتی که مخاطبان با آن وارد سایت شما شده‌اند را دراختیار شما می‌گذارد. این ابزار به شما می‌گوید که اصولا موتورهای جستجو به سایت شما دسترسی دارند یا نه و درصورت دستری، سایت شما را چگونه می‌بینند. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا استراتژی دقیق‌تر و بهتری را برای ارتقاء رتبه سایت و رنک آن درپیش بگیرید. اطلاعات مهمی مانند اطلاعاتی در مورد چگونگی خزش، ایندکس، ارورها، گزارش‌های ماهیانه، موقعیت صفحات در سرچ گوگل و… را می‌توان به کمک این ابزار به دست آورد.

بینگ وبمستر تولز Bing Webmaster

این ابزار سئو نیز یکی از ابزار رایگان برای این کار است و مجموعه کاملی از تجزیه و تحلیل جستجوها را ارائه می دهد. گزارشات و تحقیقات کلمات کلیدی بخشی از این گزارش‌ها هستند.

Majestic Seo

این ابزار آنالیز سئو سایت مانند ahrefss عمل می‌کند و با شناسایی لینک‌های ورودی و خروجی به شناسایی انکرتکست ها، تعداد و نسبت لینک های فالو و نوفالو ، نحوه لینک سازی داخلی و خارجی سایت کمک می‌کند. در این ابزار امکاناتی مانندThe Majestic Million امکان بررسی رتبه بندی میلیون‌ها وب سایت برتر را به کاربر می‌دهد. مشاهده کنید. همچنین Site Explorer در این ابزار به شما یک نمای کلی از سایت خود و تعداد بک لینک هایی که دارید ارائه می‌کند. همچنین به عنوان یک ابزار کلمه کلیدی SEO برای یافتن بهترین کلمات کلیدی بسیار مفید است. ضمن اینکه برای مقایسه سایت و ردیابی رتبه شما کاربرد بسیاری دارد.

Keywordtool.io

این ابزار رایگان سئو برای شناسایی بهترین کلمات کلیدی مرتبط با فعالیت سایت و مقالات آن به شما کمک می‌کند. تنها کافی است کلمه کلیدی مورد نظر خود را در آن وارد کنید تا پس از یک مدت زمان کوتاه، لیستی از کلمات کلیدی کاربردی و مشابه را که به ارتقا سایت کمک می‌کند‌، در اختیار شما قرار دهد.

گوگل آنالیتیکس Google Analytics

گوگل آنالیتیکس یکی دیگر از ابزارهای رایگان سئو است که گوگل آن را معرفی کرده و نسخه پرمیوم آن نیز با امکانات و کاربردهای بیشتر دردسترس است. به کمک گوگل آنالیتیکس اطلاعات دقیق و کامل در مورد رفتار و عملکرد بازدیدکنندگان و کاربران مختلف سایت دراختیار شما قرار می‌دهد. محبوب‌ترین صفحات سایت، نرخ خروج کاربران از سایت و صفحاتی که از نظر کاربران زیاد جذاب نیست و نرخ خروج بالایی دارد، همه اطلاعاتی هستند که می‌توان به کمک این ابزار به‌دست آورد. گوگل آنالیتیکس همچنین برای مقاصد بازاریابی سایت نیز کاربردهای مفیدی دارد و می‌تواند به انتخاب استراتژی‌های بهتر کمک کند. چگونگی نحوه تعامل کاربران با سایت خود یکی از اطلاعات مفید برا این کار است. بنابراین برخی از امکانات این سایت عبارتند از:

 • آمار و تعداد بازدیدکنندگان روزانه سایت
 • مدت زمانی که کاربران در سایت می‌مانند.
 • مدت زمانی که در صفحات مختلف سایت جستجو کرده‌اند.
 • تشخیص دیوایس مورد استفاده برای ورود کاربران به سایت (موبایل یا کامپیوتر)
 • پیدا کردن ساعات مراجعه کاربران به سایت.
 • مشخص کردن موضوعاتی که بیشتر مورد علاقه کاربران بوده‌اند.
 • تشخیص مطالبی که بیشتر مورد بازدید کاربران بوده‌اند.
 • تشخیص لینک‌هایی که ترافیک سایت از آن‌ها بوده است.

باید یادآور شد که تمامی این امکانات به‌صورت رایگان اراته نمی‌شوند و برای استفاده از برخی از آن‌ها باید هزینه اشتراک را پرداخت کرد.

مز پیشرفته MOZ Pro

این ابزار را می‌توان در زمینه آنالیز سئو سایت منحصر به‌فرد دانست. از مزایای این ابزار می‌توان به به‌روز بودن آن باتوجه به تغییرات ایجاد شده در الگوریتم‌های گوگل اشاره کرد. پورتال چت Moz نیز امکان و ویژگی مفیدی برای پیدا کردن و دریافت پاسخ سوالات و مشکلات ایجاد شده در سایت است. اماکانات و ویژگی‌های مفید و فوق‌العاده این سایت را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

بررسی کلمات کلیدی

مز ابتدا لیستی از کلمات کلیدی موردنظر شما که می‌توانند برای سایت و محتواهای شما مفید باشند ایجاد می‌کند. سپس با مقایسه رتبه شما را با رقبا کلمات کلیدی را مبتنی بر مقیاس‌های مهم مانند نرخ کلیک (CTR organic)، برای‌تان اولویت‌بندی می‌کند.

پیگیری رتبه‌بندی

بررسی و پیگیری رتبه‌بندی سایت و جایگاه شما نسبت به، بررسی نسخه ‌تلفن همراه و کامپیوتر سایت و بررسی پیگیری مستمر مقیاس رتبه‌بندی کلمات کلیدی مهم از دیگر امکانات این ابزار آنالیز سئو سایت است.

کراول وب ‌سایت

این سایت امکاناتی دارد که مانند ربات‌های خزنده گوگل عمل کرده و به بررسی صحت و سلامت سایت شما می‌پردازد و با یافتن لینک‌ها یا کلمات کلیدی جدید یا قدیمی، درمورد موارد بحرانی و باگ‌های موجود هشدار می‌دهد. همچنین مشخص می‌کند که این موارد چه تاثیری بر سئو سایت شما دارند.

بهینه‌سازی بر اساس صفحه

مز می‌تواند به شما کمک کند تا هریک از صفحات سایت خود را به‌تفکیک و براساس محتوا و موارد موجود در همان صفحه بهینه‌سازی کنید. به این ترتیب که می‌توانید کلمه کلیدی و ترکیب صفحه را وارد کنید تا راهنمایی متناسب برای بهینه‌سازی محتوای صفحه شما را ارائه کند. مز همچنین صفحاتی با قابلیت افزایش رتبه‌بندی را پیدا کرده و پیشنهاد‌هایی برای بهبود محتوای شما ارائه می‌کند.

تحقیق روی لینک

بررسی آنالیز کامل و دقیق پروفایل لینک سایت، مقایسه این لینک با رقبا از دیگر امکانات این ابزار آنالیز سئو است. مز همچنین لیستی از لینک‌های سالم و مفید خارجی و داخلی را ارائه کرده و فرآیند ساخت لینک‌های مفید را نیز به شما پیشنهاد می‌دهد.

گزارش‌های سفارشی

پیاده‌سازی و استخراج گزارش متناسب با نیاز شما. از جمله داده مربوط به کراول سایت، لینک‌ها و رتبه‌بندی موتور جستجو و همچنین سفارشی‌سازی، گراف و نمودارهای برند.

به این ترتیب مز پیشرفته به شما برآیند خوب و مناسبی از نحوه عملکرد وب سایت‌تان به شما ارائه می‌کند و همچنین نحوه بهبود آن و فعالیت‌هایی که باید برای این بهبود انجام دهید را دراختیارتان می‌گذارد. MozBar البته برخی از این امکانات را رایگان به شما ارائه می‌کند و برای امکانات پیشرفته‌تر و کامل‌تر نیاز به پرداخت هزینه دارید.

 

Yoast Plugin‌

یکی دیگر از ابزار آنالیز سئو Yoast Plugin‌ است که فضایی شبیه به ورد دارد و کیفیت محتوای شما را بررسی می‌کند. استفاده درست و صحیح از کلمات کلیدی و کلید واژه‌ها و رعایت ‌تراکم کلمات کلیدی یا Keyword Density به‌منظور حفظ چگالی مناسب آن‌ها در متن  از امکانات این ابزار است که به شما کمک می‌کند تا محتوایی استاندارد را تولید کنید. مواردی مانند متن متا، گذاشتن عکس، کلید واژ‌ها، عناوین و طول کلمات آن، تعداد لغات استفاده شده در متن، استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی گزینه‌هایی هستند که این ابزار بر آن‌ها نظارت و کنترل دارد و استانداردهای آن‌ها را به شما یادآوری می‌کند.

سخن پایانی

درآخر باید گفت، باتوجه به اهمیت سئو سایت، استفاده از ابزار آنالیز سئو یک ضرورت و نیاز بسیار مهم محسوب می‌شود. اما شناخت این ابزار، کارآیی آن‌ها و موارد کاربردشان نیز درکنار این ضرورت اهمیت دارد. ضمن اینکه تجربه کار سئو می‌تواند درکنار استفاده از این ابزار، کاملترین پکیج ممکن را برای ارتقاء رتبه و جایگاه سایت شما تشکیل دهد.