ماهان

اصول بازاریابی چیست؟ آشنایی با اصول اولیه بازاریابی

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  فرقی نمی‌کند که یک فروشگاه بزرگ داشته باشید یا یک‌خرده فروش آنلاین باشید درهرصورت بهتر است از اصول بازاریابی آگاه شوید. در واقع، هر کسب‌وکاری نیاز به استراتژی بازاریابی دارد. چرا که این اصول تنها راهی است که مشتریان از روال کار شما مطلع خواهند شد. حتی داشتن یک وب‌سایت یا حضور در رسانه‌های اجتماعی که کسب‌وکار شما را توضیح می‌دهد یا تبلیغ می‌کند، نوعی بازاریابی است. در واقع یک استراتژی که تمام بخش‌ها و جنبه‌های کسب‌وکار شما را پوشش می‌دهد، به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که به بهترین شیوه‌های بازاریابی برای حرفه خود تلاش می‌کنید، و همچنین از تکنیک‌های بازاریابی جدید و نوظهور که می‌توانند به پیشرفت کسب‌وکار شما کمک کنند، استفاده‌ می‌کنید. با این اوصاف ما در این مطلب از اصول بازاریابی حرفه‌ای و مفاهیم بازاریابی برای شما خواهیم گفت. پس با ما همراه باشید.

  اصول بازاریابی چیست؟
  طراحی چارچوب اصول مارکتینگ حرفه‌ای به سال ۱۹۴۰ بر می‌گردد که برای راه‌اندازی و بازاریابی موفقیت‌آمیز کسب‌وکار شما طراحی شده‌اند. در واقع اصول بازاریابی یک اصطلاح عمومی برای توصیف تمام استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی است که مشاغل می‌توانند برای ارائه محصولات و خدمات خود به بازار استفاده کنند. به طور کل اصول اولیه بازاریابی که در ۱۹۴۰ طراحی و به به‌عنوان 4P یا آمیخته بازاریابی شناخته شدند شامل چهاراصل اول بازاریابی بودند که عبارت‌اند از:

  • محصول: کالاها یا خدمات ملموسی که کسب‌وکار شما ارائه می‌کند تا بتواند نیازها و انتظارات مخاطبان شما را برآورده کند.
  • قیمت: قیمت‌گذاری همیشه با چالش روبرو است. در واقع با ممکن کمی آزمون‌وخطا طول بکشد، اما مهم است که استراتژی قیمت‌گذاری خود را درست انجام دهید. اگر خیلی بالا باشد مشتریان خود را از دست خواهید داد. اگر بسیار پایین باشد حاشیه سود خود را کاهش خواهید داد و در نهایت خطر ازبین‌رفتن کسب‌وکار را خواهید داشت.
  • مکان: روش‌ها و مکان‌هایی که در آن محصول یا خدمات شما فروخته یا تحویل می‌شود.
  • ترفیع : واضح‌ترین عنصر بازاریابی به تاکتیک‌هایی مانند تخفیف، تبلیغات و راه‌های دیگر برای دستیابی و گسترش بازار هدف اشاره دارد.

  اصول مدرن بازاریابی حرفه‌ای کدام‌اند؟

  در دهه ۱۹۸۰ مفاهیم بازاریابی گسترش پیدا کرد و باتوجه‌به این مفاهیم بود که ۳ اصل جدید به این اصول اضافه شد. ۷ P به‌عنوان یک نسخه توسعه‌یافته از اصول مناسب عصر مدرن شکل‌گرفته و به‌عنوان ۷ اصل بازاریابی ارائه شد. در واقع به سمت فروش و خدمات دیجیتال حرکت کرد. سه  اصل جدید عبارت بودند از:

  افراد: نحوه ارتباط مشتریان با افراد واقعی در طول فرایندهای کسب‌وکار جنبه مهمی که باید در نظر است. بخصوص اگر کسب‌وکار شما بیشتر جنبه دیجیتالی داشته باشد.

  فرایند: اینکه روال خرید مشتری از کشف نام تجاری شما تا دریافت محصول یا خدمات چقدر راحت است.

  شواهد فیزیکی: تعداد نتایج فیزیکی مثلاً برای شرکت‌های خدمات دیجیتال این است که یک وب‌سایت یا تبلیغات از برند شما و بازاریابی کلی آن چقدر پشتیبانی می‌کنند.

  چرا اصول بازاریابی برای کسب‌وکارها مهم است؟

  اگر صاحب کسب‌وکار یا مشتاقی هستید، مطمئناً تابه‌حال متوجه حجم وسیعی از انتخاب‌های خود شده‌اید از انتخاب چیزهای مناسب برای فروش گرفته تا جذب مخاطبان هدف برای خرید آنها تا راضی نگه‌داشتن آنها و بازگشت آنها. هنگامی که اصول بازاریابی را بررسی کرده و بادقت به کار می‌برید، می‌توانید انتخاب‌های تجاری هوشمندانه‌تر و آگاهانه‌تری داشته باشید. این به نوبه خود، شانس شما را برای ساختن برندی که واقعاً برای مشتریان، تیم و خودتان ارزشمند باشد، افزایش می‌دهد. به‌عنوان یک امتیاز اضافی، ۷ P اصول بازاریابی پایدار هستند که برند شما را برای ثبات طولانی‌مدت تنظیم می‌کنند. شرایط بازار دائماً تغییر خواهد کرد، اما استراتژی‌هایی که شما بر اساس این اصول می‌سازید به تقویت و محافظت شرکت شما در برابر نوسانات اجتناب‌ناپذیر بازار کمک می‌کند.

  شرح مفاهیم اصول بازاریابی

  هر شرکت یا سازمان و حتی فروشگاه بزرگ یا کوچکی بخواهد زودتر به موفقیت برسد باید اصول بازاریابی را رعایت کند. در زیر در مورد اصولی که در بالا به آنها اشاره کردیم، توضیح می‌دهیم.

  محصول مناسب ارائه دهید

  منطقی به نظر می‌رسد که محصول چهاراصل اصلی بازاریابی را سرلوحه خود قرار دهد، زیرا بدون یک محصول عالی، کسب‌وکاری ندارید. بخش محصول استراتژی بازاریابی شما باید نه‌تنها بر کیفیت خود محصول، بلکه بر تناسب آن در بازار و میزان تقاضا برای آن تمرکز کند. می‌توانید با تحقیقات بازار مانند مصاحبه، نظرسنجی و ممیزی شروع کنید. درواقع ارتباط و تقاضا برای محصول خود را کشف می‌کنید و یا اینکه تحقیق کنید که مشتریان شما چه چیزی را دوست دارند یا می‌خواهند و بر اساس آن محصول خود را تغییر دهید. با این اوصاف می‌توانید استراتژی بازاریابی خود را هرسال مطابق با محصول تطبیق دهید.

   برای قیمت‌گذاری برنامه‌ریزی کنید

  قیمت‌گذاری به‌اندازه یک محصول مناسب، برای کسب‌وکار شما حیاتی است. در واقع بدون یک استراتژی قیمت‌گذاری مشخص که به شما در بهینه‌سازی هزینه‌ها کمک کند، می‌توانید بدون توجه به اینکه محصول یا خدمات شما چقدر عالی باشد، از کسب‌وکار خارج شوید. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که همیشه عناصر غیرقابل‌پیش‌بینی وجود خواهند داشت که بر قیمت‌گذاری شما تأثیر می‌گذارند، به طور مثال پیشرفت‌های جدید در بازاریابی دیجیتالی یا ظهور رقبای جدید، اما به طور کل وقتی نوبت به بازاریابی شما می‌رسد، باید قیمت بیشتری نسبت به قیمت واقعی محصول در نظر بگیرد.

  همان‌طور که متوجه شدید یکی از اصول بازاریابی قیمت‌گذاری است. در استراتژی قیمت‌گذاری باید تبلیغات و فروش‌هایی را که باهدف جذب مشتریان جدید صورت می‌گیرد، در نظر بگیرد. مثلاً در شروع کار می‌توانید قیمت‌ها را پایین‌تر در نظر بگیرد. همینطور در نظر داشته باشید که کاهش دوره‌ای قیمت‌ها مطابق با روند بازار می‌تواند به جذب مشتریان کمک کند. بااین‌حال، یادتان باشد اگر حاشیه سود خود را صرفاً بر فروش محصولات با قیمت تمام شده برنامه‌ریزی کرده باشید، ممکن است با ارائه محصولات در قیمت پایین خود را در موقعیتی سخت قرار دهید.پس به یاد داشته باشید که همیشه در مورد حاشیه سود و افزایش‌های مورد انتظار در کار خود تحقیق کنید.

  برای داشتن مکان آنلاین برنامه‌ریزی کنید

  اگرچه وقتی در مفاهیم بازاریابی از اصل مکان صحبت می‌شود. این‌طور به نظر می‌رسد که منظور مکان فیزیکی است که از آجر ساخته شده است. اما در واقع در دنیای امروز و در اصول بازاریابی حرفه‌ای دیجیتال وب‌سایت شما «مکان» شماست، در واقع استراتژی بازاریابی شما باید راه‌هایی را در نظر بگیرد که از طریق آن بتوانید آن را گسترش دهید تا به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا کنید، چه به دنبال فروش از طریق پیوندهای وابسته به رسانه‌های اجتماعی باشید و یا چه خرده‌فروشان آنلاینی مثل دیجی‌کالا یا ترب.

  علاوه بر این، حتی کسب‌وکارهای فیزیکی باید برای کمک به گسترش مخاطبان خود، حضور آنلاین داشته باشند. اما آنها همچنین این مزیت را دارند که محصول خود را در رویدادها، نمایشگاه‌های تجاری، در بازارها یا حتی در مشارکت با سایر مشاغل محلی برای مشتریان ارائه دهند. این روش می‌تواند به کاهش هزینه‌های سربار کمک کند، زیرا قراردادن محصول فیزیکی خود در مکان‌هایی که می‌دانید مخاطبان هدف شما را پیدا خواهند کرد به این معنی است که زمان کمتری را برای رقابت با سایر فروشندگان و زمان بیشتری را برای فروش صرف خواهید کرد؛ بنابراین، چه کسب کار آنلاین داشته باشید و چه یک فروشگاه، تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال در تبلیغات شما نقش کلیدی دارند. علاوه بر فروش، تخفیف‌ها و سایر پیشنهادها که باعث جذب مشتریان جدید می‌شود مشتریان فعلی‌تان را علاقه‌مند نگه می‌دارد و مشتریان بالقوه‌تان را جذب می‌کند. این اصل از اصول بازاریابی می‌تواند شامل محتوای تخصصی مانند وبلاگ‌ها، پادکست‌ها و ویدئوها باشد. کانال‌های رسانه‌های اجتماعی برای مشارکت در محتوا و تأثیرگذار، تبلیغات پولی از طریق گوگل ادز و دیگر پلتفرم‌های مناقصه؛ و بازاریابی ایمیلی برای حفظ مشتریان باشد.

  رفتار مناسبی با افراد داشته باشید

  این اصل کم‌وبیش نشان‌دهنده خدمات مشتری است. افرادی که باید در بازاریابی خود در نظر بگیرید، فقط مشتریان شما نیستند، اگرچه مطمئناً برخی از مهم‌ترین آنها هستند. بااین‌حال، اصل افراد در اصول بازاریابی در واقع به جنبه انسانی کسب‌وکار شما اشاره دارد که به مشتریان شما نشان می‌دهد بدانند که یک شخص واقعی پشت چهره دیجیتال یا شرکت و برند شما وجود دارد که گوش می‌دهد و تلاش می‌کند تا تجربه خوبی از برند را به آنها ارائه دهد. به طور مثال بر طبق تحقیقات نحوه رفتار پرسنل یک برند با مشتریان خود می‌تواند تا ۷۰ درصد از تجربه کلی یک مشتری را نسبت به آن برند رقم بزند؛ بنابراین بدون درنظرگرفتن کیفیت محصول شما، حضور شما در رسانه‌های اجتماعی یا سرعت رسیدن کالای آنها به دستشان رضایت یا نارضایتی مشتریان را رقم می‌زند.

   مثلاً ۶۵ درصد از مشتریان می‌گویند، خیلی از کسب‌وکارها را به‌خاطر خدمات ضعیف به مشتریان کنار گذاشته‌اند، و ازآنجایی‌که حفظ مشتریان فعلی ۵ تا ۲۵ برابر ارزان‌تر از به‌دست‌آوردن مشتریان جدید است، هزینه خدمات بد می‌تواند بسیار گران باشد. پس اگر یک کسب‌وکار آنلاین دارید، خدمات مشتری ممکن است به‌سادگی پاسخ‌دادن به ایمیل‌ها، تماس‌های تلفنی و پست‌های رسانه‌های اجتماعی مشتریان باشد. برای برندهای حضوری، این شامل اعضای تیم شما نیز می‌شود که با مشتریان تعامل دارند، مانند کارمندانی که در محل فروشگاه شما کار می‌کنند یا در غرفه‌های رویداد شما کار می‌کنند.

  برای ارتقا تلاش کنید

  همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، این اصل از اصول بازاریابی بیشتر استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی را پوشش می‌دهد که مردم هنگام فکرکردن به بازاریابی و تبلیغات به آن فکر می‌کنند .از برخی جهات، ارتقا با مکان درهم‌تنیده است. به‌عنوان‌مثال، فروش در اینستاگرام یا فیس‌بوک به یک استراتژی بازاریابی رسانه اجتماعی نیاز دارد . به همین ترتیب، فروش در نمایشگاه‌های تجاری یا بازار کشاورزان نیازمند یک استراتژی بازاریابی مستقیم است.درحالی‌که استراتژی‌های تبلیغاتی زیادی در دنیای واقعی انجام می‌شوند، مانند راه‌اندازی نمایش‌های فروشگاه، پخش آگهی‌ها، میزبانی رویدادها، و حتی خانه‌به‌خانه رفتن، این روزها تقریباً هر کسب‌وکاری کارهای خود را به‌صورت آنلاین انجام می‌دهد.

  در اینجا فهرستی از رویکردهای تبلیغاتی آنلاین که امروزه معمولاً توسط مشاغل مورداستفاده قرار می‌گیرند آمده است:

  • بازاریابی محتوایی، از جمله وبلاگ، ویدئو، کتاب الکترونیکی، گرافیک، پادکست و وبینار
  • بازاریابی رسانه‌های اجتماعی در سیستم‌عامل‌هایی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، یوتیوب و توییتر
  • اینفلوئنسر مارکتینگ که نوعی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی است
  •   بازاریابی ایمیلی برای تعامل با مشتریان و مشتریان و پرورش آنها از طریق قیف فروش 
  •   (SEO) بهینه‌سازی موتور جستجو برای افزایش رتبه‌بندی جستجو
  • تبلیغات پولی، مانند تبلیغات گوگل و تبلیغات رسانه‌های اجتماعی

  اصل فرایند را مهم بدانید

  فرایند یکی از اصول بازاریابی است که به ساده‌سازی و ساده‌سازی عملیات شما کمک می‌کند که به نوبه خود تقریباً برای همه جنبه‌های کسب‌وکار شما مزایایی دارد. متوجه خواهید شد که فرایندهای بهینه به هزینه‌های کمتر، بهره‌وری بیشتر و تجربه مشتری قابل‌اعتمادی که برای هر مشتری ثابت می‌ماند کمک می‌کند. برای بهینه‌سازی فرایندهای کسب‌وکار خود، ایجاد گردش‌های کاری استاندارد و یکپارچه‌ای که برای همه اعضای تیم شما آسان باشد، مهم است.

  به‌عنوان‌مثال، چگونه سفارشات انجام می‌شود و پیشنهادات ارائه می‌شود؟ چگونه به سؤالات خدمات مشتری پاسخ داده می‌شود؟ آیاتیم شما از نرم‌افزار تخصصی برای ردیابی و مدیریت این وظایف استفاده می‌کند و درعین‌حال اطمینان می‌دهد که چیزی بین شکاف‌ها نمی‌لغزد؟ یک روش عالی برای ایجاد فرایندهای قابل‌اعتماد و قابل‌تکرار، مستندسازی آنهاست. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید صفحه گسترده‌های رسمی و دفترچه‌های دستورالعمل ایجاد کنید که هرکسی می‌تواند در صورت بروز مشکلات خاص به آنها مراجعه کند. شما همچنین می‌توانید مواد آموزشی ایجاد کنید تا همه کارکنان جدید آموزش‌های مشابهی را دریافت کنند و وظایف را به یک‌شکل انجام دهند.

  شواهد فیزیکی را بررسی کنید

  آخرین اصل از هفت اصل بازاریابی، شواهد فیزیکی است. هر برندی شواهد فیزیکی دارد، حتی اگر مبتنی بر خدمات یا دیجیتال باشد. مثلاً در ارائه خدمات یا فروش یک محصول، شواهد مانند وب‌سایت شرکت، موادفروش و تعامل با افراد فروش در نظر گرفته می‌شود. نکته اصلی در اینجا این است که اطمینان حاصل کنید که هر نقطه تماس کسب‌وکار شما موارد زیر را انجام می‌دهد:

  • با هویت برندی که ایجاد کرده‌اید همسو می‌شود.
  • تجربه مشتری را با روشن‌کردن اهداف خود یا تأمین اهداف آنها افزایش می‌دهد.
  • تضمین می‌کند که انتظارات مشتری برآورده می‌شود و پیشنهاد نهایی شما با وعده‌هایی که در طول فرایند فروش داده‌اید مطابقت دارد.

  سخن آخر

  اصول بازاریابی که شامل ۷ اصل اساسی است باعث رشد کسب‌وکار می‌شود. در واقع هدف از اصول بازاریابی حرفه‌ای این است که هر کسب‌وکاری بتواند آنها را در استراتژی بازاریابی خود به کار بگیرد. مزیت اصلی این اصول این است که می‌توان آنها را به‌صورت جهانی در هر شغلی به کار گرفت و متناسب با نیازهای هر نوع کسب‌وکاری قالب‌بندی کرد. این مزیت باعث می‌شود که تا انتخاب‌های آگاهانه‌تری داشته باشید و در ساختن برند موردنظر مشتریانتان هوشمندانه‌تر کار کنید.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.