ماهان

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ | اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

  اینفلوئنسر مارکتینگ یک استراتژی تبلیغاتی است که در آن برندها از طریق تبلیغات پولی با افرادی که دنبال‌کنندگان (فالوئر) شبکه‌های اجتماعی هستند، شریک می‌شوند. در این قرارداد، فرد به‌عنوان یک چهره «معمول» مرتبط برای محصول یا خدمات نام تجاری عمل می‌کند تا در میان مصرف‌کنندگان، علاقه ایجاد نماید. در مقایسه با تبلیغاتی که توسط افراد مشهور به‌صورت سنتی انجام می‌شود، اینفلوئنسر مارکتینگ مقرون به صرفه‌تر است و به برندها اجازه می‌دهد تا به مشتریان بالقوه، در جایی که معمولاً زمان خود را صرف می‌کنند (شبکه‌های اجتماعی) دسترسی پیدا کنند. در انتهای این مقاله خواهیم دانست که اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و اینتفلوئنسر مارکتنیگ در ایران چگونگی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

  اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

  اشخاص تاثیرگذار دارا‌ی فعالیت‌هایی هستند که معمولاً در شبکه‌های اجتماعی، نظر نسل جوان را به خود جلب می‌کنند. این جوانان دنبال کنندگان اشخاص تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی هستند. اینفلوئنسر‌ها می‌توانند با تبلیغ محصولاتی که قبلاً از آن‌ها استفاده کرده‌اند، افراد بسیاری را از بین این دنبال کنندگان برای خرید، ترغیب نمایند.

  از این رو شرکت‌ها یا برند‌هایی که با اینفلوئنسر‌ها همکاری می‌کنند، می‌توانند مشتریان بسیار زیادی را که در شبکه‌های مجازی پراکنده هستند، در یک جا یافته و برند خود را به آن‌ها معرفی نمایند. معمولاً در این شیوه‌ی بازاریابی، دنبال کنندگان شاهد استفاده‌ی فرد مشهور از آن برند هستند.

  اینفلوئنسر کیست؟

  اینفلوئنسر یا فرد تاثیرگذار، معمولاً دارا‌ی کانالی است که به تعداد زیادی از مخاطبان دسترسی دارد. معمولاً افراد تاثیرگذار در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

  • افراد مشهور یا سلبریتی‌ها: در زیر مجموعه‌ی این گروه، اینفلوئنسر‌هایی هستند که گرچه تعداد دنبال کنندگان بسیاری دارند اما برای همکاری با آن‌ها، هزینه‌ی بالایی را باید پرداخت کرد.
  • افراد متخصص و صاحب نظر در حوزه‌های مختلف که برای مردم شناخته شده هستند: افرادی که در حوزه‌ی کاری خود موفق هستند و به شهرت رسیده‌اند نیز می‌توانند بر مخاطبان تاثیر بسیاری بگذارند. از این رو می‌توان روی همکاری با آن‌ها حساب کرد.
  • تولیدکنندگان محتوا و وبلاگ نویس‌ها: تولید کنندگان محتوا افرادی هستند که در فضا‌ی مجازی، تاثیرگذار هستند. از این رو خوانندگان وبلاگ‌ها و سایر شبکه‌های اجتماعی، در هنگام خرید از نظرات این دسته از اینفلوئنسر‌ها استفاده می‌کنند.

  اینفلوئنسر رسانه‌ی اجتماعی چیست؟

  اینفلوئنسرها افرادی هستند که از برند‌های آنلاین شخصی خود برای مشارکت با مشاغلی که به‌دنبال افزایش آگاهی از برند، ترویج رویدادها یا کمک به عرضه‌ی محصولات جدید هستند، استفاده می‌کنند. این افراد معمولاً دنبال‌کنندگان زیادی در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی خود و نفوذ خوبی در میان بازارهای خاص دارند.

  حتی اینفلوئنسرهای بدون مخاطبان فوق‌العاده زیاد نیز مؤثر هستند، زیرا به‌عنوان افراد عادی (و نه افراد مشهور) شناخته می‌شوند. آن‌ها معمولاً افرادی هستند که مصرف‌کنندگان می‌توانند با آنها ارتباط برقرار کنند و معمولاً مصرف‌کنندگان را از طریق اصالت جذب می‌کنند.

  چه چیزی اینفلوئنسر مارکتینگ را موثر می‌کند؟

  اغلب اوقات، تبلیغات سنتی بی‌نتیجه می‌ماند. تنها 27 درصد از مردم بر این باورند که تبلیغاتی که آنلاین می‌بینند به آن‌ها مربوط است و تنها 4 درصد از مصرف کنندگان معتقدند که تبلیغ کنندگان یکپارچگی را رعایت می‌کنند. به‌عبارت دیگر، مصرف کنندگان اغلب پیام‌هایی را دریافت می‌کنند که برایشان مهم نیست و این پیام‌ها توسط افرادی ارسال می‌شود که در واقع هیچ اعتمادی به آن‌ها ندارند.

  از سوی دیگر، اینفلوئنسر مارکتینگ به برندها این امکان را می‌دهد که کالا‌ها یا خدمات خود را به دوستداران واقعی معرفی کنند، زیرا اکثر دنبال کنندگان معمولاً در انتخاب کالا یا خدمتف هم عقیده با اینفلوئنسر هستند. با اینفلوئنسرها، یک عامل اعتماد درونی بین مخاطبان تشکیل می‌شود و در برخی موارد، اینفلوئنسر قبلاً محصولات دیگری را که مخاطبانش امتحان کرده و دوست داشته‌اند، تبلیغ می‌کند. این بدان معناست که تایید آنها اعتبار بیشتری نسبت به یک بنر تبلیغاتی سنتی یا آنلاین دارد. زیرا، به احتمال زیاد، دنبال کنندگان اینفلوئنسر‌ها احساس می‌کنند که اینفلوئنسر محبوب‌شان تا زمانی که به آن کالا یا خدمت اعتماد نداشته باشد، آن را تبلیغ نمی‌کند.

  اینفلوئنسر‌ها مشتریان را با ایده‌ها و برندها به‌عنوان بخشی طبیعی از زندگی روزمره آشنا می‌کنند. این تاکتیک با ترغیب مردم به صحبت درباره‌ی محصول یا خدمات برند، بدبینی را که قبلاً با تبلیغات سنتی ایجاد می‌شد، از بین می‌برد. جالب اینجاست که 63 درصد از مصرف‌کنندگان به نظرات اینفلوئنسر‌ها درباره‌ی محصولات «بسیار بیشتر» از آنچه برندها در مورد خودشان می‌گویند اعتماد دارند.

  تاثیر اینفلوئنسر مارکتینگ رسانه‌های اجتماعی

  به‌طور متوسط، کسب‌وکارها به ازای هر 1 دلاری که برای اینفلوئنسر مارکتینگ خرج می‌شود، 6.5 دلار درآمد کسب می‌کنند. این یک بازگشت سرمایه‌ی باورنکردنی است که تقریباً 70 درصد از بازاریابان برای افزایش بودجه اینفلوئنسر مارکتینگ خود در 12 ماه آینده برنامه‌ریزی می‌کنند.

  با افزایش محبوبیت و تعداد زیاد پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، اینفلوئنسرهای بیشتری به وجود خواهند آمد. اینستاگرام، که در سال 2010 راه اندازی شد، قبلاً خود را به یک فضای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی فوق‌العاده قدرتمند تبدیل کرده است که مشاغل و افراد به‌طور یکسان هنوز در حال یادگیری نحوه‌ی استفاده از آن هستند.

  مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ

  وقتی به مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ فکر می‌کنید، احتمالاً مواردی مانند افزایش آگاهی از برند یا فروش بیش‌تر در ذهن‌تان مرور می‌شود. ولی مزایا‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ فقط به این موارد محدود نمی‌شود. برخی از مهم‌ترین مزایا‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ شامل موارد زیر می‌شوند:

  ایجاد ارزش برای مخاطبان

  محتوای ارائه شده اگر به‌صورت صحیح تولید شود، می‌تواند ارزش بسیاری را برای مخاطبان ایجاد کند. راه‌های مختلفی وجود دارد که سازندگان می‌توانند ارزشی را برای مشتریان بالقوه فراهم کنند. به‌عنوان مثال مارک‌های مواد غذایی می‌توانند با سرآشپزها برای تهیه‌ی دستور غذا یا برندهای آرایشی می‌توانند با هنرمندان برای فیلم‌برداری از آموزش‌های ویدئویی، همکاری کنند.

  غنی‌سازی استراتژی محتوا

  ایجاد مداوم محتوای تازه و جذاب کار آسانی نیست. مشارکت با اینفلوئنسر‌ها معمولاً نسبت به قرارداد با طراحان، فیلم‌برداران و نویسندگان برای تولید محتوای جدید مقرون به صرفه‌تر است. معمولاً اینفلوئنسر‌ها در تولید محتوایی که فالوورهایشان را هیجان زده و درگیر می‌کند، متخصص هستند.

  از آنجایی که اینفلوئنسر‌ها تلاش زیادی برای ایجاد محتوای زیبا و باکیفیت انجام می‌دهند، اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند برای شما بسیار سودمند باشد.

  ایجاد فرصت‌های جدید

  فرض کنید با چند اینفلوئنسری کار می‌کنید که محتوای شگفت‌انگیزی تولید می‌کنند و مخاطبانشان مطابق با جمعیت هدف شما هستند. از مزایا‌ی این کار این است که شما می‌توانید از این داده‌ها برای تقویت تبلیغات خود استفاده کنید.

  اساساً، اینفلوئنسر‌ها به شما اجازه می‌دهند از طریق حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود به تبلیغات دسترسی داشته باشید. می‌توانید از داده‌های مخاطبان آن‌ها برای یافتن افراد بیشتری استفاده کنید.

  حال جالب است که بدانید همان‌طور که برند‌ها از این همکاری سود می‌برند، اینفلونسر‌ها هم می‌توانند از مزایا‌یی بهره ببرند. از جمله این موارد این است که حساب کاربری آن‌ها در معرض دید مخاطبان جدید قرار می‌گیرد که می‌تواند به افزایش تعداد فالوورهای آن‌ها کمک کند. و اگر آن‌ها بر اساس کمیسیون با نام تجاری شریک شوند، افراد بیشتری که محتوای برند آن‌ها را می‌بینند، در واقع به افزایش درآمد آن‌ها کمک می‌کنند.  

  بهبود جایگاه از نظر سئو به‌دلیل افزایش بازدید

  اگر ترافیک ارگانیک بیشتری از موتور‌های جستجو می‌خواهید، اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند به شما در این امر کمک کند.

  دریافت لینک از سایر سایت‌های با‌کیفیت می‌تواند به موتورهای جستجو اعلام کند که محتوای شما مناسب است و این می‌تواند به ارتقاء جایگاه شما، کمک نماید. بنابراین اگر با وبلاگ نویسان مشارکت کنید و از آن‌ها بخواهید در پست‌های مربوط به شما، به سایت‌تان لینک دهند، سایت شما به‌طور بالقوه می‌تواند رتبه‌های بهتری را در صفحات نتایج جستجو کسب کند.

  علاوه بر این، مشارکت اینفلوئنسر باعث ایجاد آگاهی می‌شود. همان‌طور که مردم درباره‌ی برند شما می‌شنوند، ممکن است شما را در گوگل جستجو کنند. هنگامی که آن‌ها این کار را انجام دهند، افزایش ترافیک ارگانیک به موتور‌های جستجو سیگنال می‌دهد که مردم می خواهند محتوای شما را ببینند و همین امر موجب افزایش جایگاه شما در موتور‌های جستجو خواهد شد.

  امکان تبلیغات بدون احتمال مسدود‌سازی

  یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که 47 درصد از شرکت کنندگان 25-34 ساله از مسدود کننده‌ی تبلیغات دسکتاپ و 34 درصد از مسدود کننده‌ی تبلیغات تلفن همراه استفاده می‌کنند.

  با افزایش نگرانی های مربوط به حریم خصوصی، افراد بیشتری برای محافظت از داده‌های خود از مسدود کننده‌های تبلیغات استفاده می‌کنند. این مسدودکننده‌ها معمولاً فقط بر تبلیغات نمایشی تأثیر می‌گذارند و هیچ تاثیری بر تبلیغات رسانه‌های اجتماعی ندارند.

  اما در حالی که تبلیغات شبکه‌های اجتماعی ایمن هستند، احساسات پیرامون مسدودکننده‌های تبلیغات همچنان پابرجاست. مردم واقعاً نمی‌خواهند برخی از تبلیغات را مشاهده کنند. اکثر مردم تبلیغات درون فید را نادیده می‌گیرند یا در اسرع وقت روی دکمه «پرش از تبلیغات» یوتیوب کلیک می‌کنند.

  در عوض، آنها با اینفلوئنسر مورد علاقه‌ی خود هماهنگ می‌شوند و به احتمال زیاد تا انتها به توضیحات محصولی که اینفلوئنسر تبلیغ می‌کند، دقت می‌نمایند.

  ارائه‌ی اثر هاله

  اثر هاله گرایشی است که یک ویژگی مثبت یک شخص، شرکت، نام تجاری یا محصول به‌طور مثبت بر نظرات یا احساسات در زمینه‌های دیگر تأثیر می‌گذارد. در اصل، این به این معنی است که اگر یک چیز را در مورد فردی دوست دارید، معمولاً چیزهای دیگری را نیز در مورد آن فرد دوست خواهید داشت.

  بنابراین وقتی یک اینفلوئنسر طرفداران وفادار دارد و درباره‌ی محصول یا خدماتی که دوست دارد صحبت می‌کند، دیدگاه مثبتی که دنبال‌کنندگان از اینفلوئنسر دارند، به هر چیزی که درباره‌ی آن صحبت می‌کند منتقل می‌شود.

  افزایش دنبال‌کنندگان و تقویت حساب‌های برند

  افزایش فالوور برند شما در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند بسیار مفید باشد. به هر حال، هر چه تعداد فالوورهای بیشتری داشته باشید، افراد بیشتری محصولات و محتوای شما را خواهند دید.

  اینفلوئنسر‌ها بخش مهمی از هر کمپین ایجاد فالوور هستند. هنگامی که دنبال کنندگان می‌بینند که محصول یا خدمت ارائه شده توسط شما چقدر به زندگی اینفلوئنسر مورد علاقه‌ی آن‌ها ارزش می‌دهد، آن‌ها نیز به آن محصول یا خدمت، علاقه‌مند می‌شوند. به این ترتیب آن‌ها کمی بیشتر در مورد محصول شما تحقیق می‌کنند و احتمالاً به پروفایل شبکه‌‌ی اجتماعی شما سر می‌زنند. فقط در این مرحله باید مطمئن شوید که اینفلوئنسر‌ها شما را در پست‌های خود تگ می‌کنند. یا اگر می‌خواهید کمی بیش‌تر پیش بروید، می‌توانید با اینفلوئنسر‌ها در ارائه‌ی جوایزی شریک شوید که تنها راه برای برنده شدن آن‌ها، دنبال کردن هر دو حساب (حساب کاربری شما و اینفلوئنسر) است.

  قابل دسترسی برای همه‌ی مشاغل

  یکی از بهترین ویژگی‌های اینفلوئنسر مارکتینگ این است که برای هر کسب‌و‌کاری صرف نظر از اندازه یا صنعت، مناسب است. به‌علاوه، اگر صاحب یک کسب‌وکار کوچک با بودجه‌ی بازاریابی کم هستید، همکاری‌های با نانو و میکرو اینفلوئنسرها که خیلی گران نیستند، می‌تواند برای شما مفید باشد. با این حال، برای شناسایی اینفلوئنسرهایی که بیشتر با نیازهای شما سازگار هستند، مقداری برنامه‌ریزی لازم است.

  برخی دیگر از مزایا‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ عبارتند از:

  • بهبود استراتژی بازاریابی
  • دستیابی به اهداف کسب‌و‌کار
  • کاهش هزینه‌های تبلیغاتی
  • به وجود آوردن مخاطب راغب و باکیفیت
  • تاثیر مثبت بر امواج منفی ایجاد شده توسط رقبا
  • کمک به دستیابی به مخاطبان خاص
  • امکان دستیابی به فرصت‌های تحقیقاتی

  نحوه‌ی استفاده از اینفلوئنسرها در مارکتینگ

  اما چگونه می‌توانید اینفلوئنسرهای عالی برای کمپین بازاریابی خود پیدا کنید؟ شما باید ابتدا چند سوال را از خود بپرسید تا مطمئن شوید که به مخاطبان هدف خود دسترسی دارید و اینفلوئنسر‌هایی را انتخاب می‌کنید که بتوانند با مشتریان کالا یا خدمات شما ارتباط برقرار کنند.  

  • چه کسانی را هدف قرار می‌دهید؟
  • علایق آنها چیست؟
  • از چه کانال هایی استفاده می‌کنند؟
  • آن‌ها در حال حاضر از چه محصولات یا خدماتی استفاده می‌کنند؟
  • چه کسی مورد احترام یا توجه مصرف کنندگان هدف شما قرار دارد؟
  • فرد مورد نظر چه نوع محتوایی ایجاد می‌کند؟
  • آیا اینفلوئنسر مورد نظر قبلاً با برند‌ها همکاری داشته است؟
  • اینفلوئنسر انتخابی چقدر برای خدمات خود هزینه می‌گیرد و آیا این هزینه با بودجه‌ی شما مطابقت دارد؟

  یک استراتژی برای انتخاب اینفلوئنسر این است که به جای جذب یک یا دو اینفلوئنسر اصلی، اینفلوئنسرهای خرد را که در ارتباط با مخاطبان اختصاصی علاقه‌مند به برند شما هستند، شناسایی کنید. یک اینفلوئنسر با 10000 فالوور و نرخ تعامل بالا با جمعیتی خاص می‌تواند تأثیرگذارتر از یک سلبریتی نامناسب با میلیون‌ها فالوور باشد.

  پس از انتخاب اینفلوئنسر(های) خود، لازم است تا محتوایی را که می‌خواهید آن‌ها به اشتراک بگذارند، ایجاد کنید. این محتوا باید برای برند شخصی آن‌ها معتبر، اما باید در عین حال از نظر مصرف کنندگان نیز، منحصر‌به‌فرد باشد. در واقع این محتوا باید به‌طوری تهیه شود که هم اعتبار اینفلوئنسر حفظ شود و هم مورد اعتماد برای دنبال‌کنندگان او باشد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که با یک برنامه به اینفلوئنسر‌ها نزدیک شوید، اما پذیرای نظرات آن‌ها نیز باشید زیرا آنها مخاطبان خود را می‌شناسند و به ایجاد محتوای جذاب کمک می‌کنند.

  اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران

  در ایران نیز همانند سایر کشور‌ها، اینفلوئنسر مارکتینگ توانسته است به جایگاه مناسبی در میان انواع روش‌های بازاریابی دست یابد. اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران اگرچه فقط به اینستاگرام خلاصه نمی‌شود، اما به‌طور عموم این روش بازاریابی در اینستاگرام بسیار پر رونق است.

  کلام آخر

  اینفلوئنسر‌ها بسیار تأثیرگذار خواهند بود زیرا آن‌ها در آنچه دنبال کنندگان خود می‌پسندند، متخصص هستند، پس چرا از دانش آن‌ها بهره نگیرید؟

  اینفلوئنسر مارکتینگ به این زودی‌ها از رونق نمی‌افتد. اگر به‌دنبال راهی مقرون به صرفه برای دستیابی به مخاطبان به‌صورت آنلاین و به‌دست آوردن مشتریان جدید هستید، اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.