ماهان

سئو محلی یا همان لوکال سئو (Local SEO) چیست؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  لوکال سئو Local seo چیست؟

  جستجوی محلی (Local Search) برای کسب و کارهای کوچک و متوسط اهمیت زیادی دارد، زیرا مشتریان هدف به طور ساده‌تری به آن‌ها دسترسی می‌یابند. اگر کسب و کار کوچکی دارید و هنوز نمی‌دانید که لوکال سئو Local seo چیست، بهتر است کمی اطلاعات دربارۀ آن کسب کنید.

  در حدود ۴۶ درصد از کل جستجوهای انجام شده در گوگل به هدف دستیابی به اطلاعات محلی انجام می‌شوند. اگر کسب و کار شما برای سئو محلی بهینه‌سازی نشده است، بخش اعظمی از مخاطبان و مشتریان بالقوه آماده خرید در منطقه خود را از دست می‌دهید.

  با کمک سئو محلی یک کسب و کار با کمترین هزینه ترافیک ارزشمندی را به‌دست می‌آورد که سرنخ‌های با کیفیتی برای فروش محصولات یا خدمات به‌دست می‌آورند.

  در راهنمای جامع زیر به‌طور مفصل به این موضوع می‌پردازیم که لوکال سئو Local seo چیست و با رعایت چه نکات یا ابزارهایی می‌توانیم به تقویت سئو محلی بپردازیم.

  لوکال سئو Local seo چیست؟

  سئو محلی فرایند بهینه‌سازی یک وب‌سایت برای موتورهای جستجو است که در آن مخاطبان یک منطقه جغرافیایی خاص مدنظر قرار می‌گیرند. با استفاده از بهترین شیوه‌های سئو محلی، کسب و کارها ترافیک ارگانیکی به‌دست می‌آورند که بخش اعظمی از آن مشتریانی هستند که منطقه فعالیت آن‌ها حضور دارند.

  موتورهای جستجو بر اساس سیگنال‌هایی که دربارۀ محتواهای محلی، نمایه صفحات اجتماعی، پیوند‌ها و نقل‌قول‌ها دریافت می‌کنند، مرتبط‌ترین نتایج محلی را برای جستجوهای کاربران نمایش می‌دهند.

  تفاوت الگوی مورد استفاده در لوکال سئو Local seo چیست؟

  گوگل به‌وسیلۀ خزنده‌هایی که دارد به خوانش محتواهای صفحات وب می‌پردازد و براساس معیارهایی آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کند. زمانی که کاربری عبارتی را جستجو می‌کند، گوگل با توجه به فایل‌های ایندکسی که از قبل تهیه کرده و آن را بر اساس معیارهای مختلفی رتبه‌بندی نموده است، مرتبط‌ترین صفحه را به کاربر نمایش می‌دهد.

  اما کسانی که می‌دانند لوکال سئو Local seo چیست، به‌خوبی اطلاع دارند که این الگو در Local seo متفاوت است. گوگل در مورد بسیاری از جستجوها متوجه شده است که کاربران به دنبال دستیابی به نزدیک‌ترین کسب و کار نزدیک به خود هستند.
  به‌عنوان مثال وقتی فردی رستوران یا کافی‌شاپی را سرچ می‌کند به احتمال زیاد به دنبال نزدیک‌ترین مورد در اطرافش است. به همین دلیل گوگل یک فاکتور خاص به نام “مجاورت” یا Proximity را در جستجوها در نظر می‌گیرد تا در نتایج یک “کلمه کلیدی محلی” با موقعیت مکانی را نمایش دهد.

  در حالت‌های پیشرفته در این الگو با توجه به اطلاعاتی که گوگل از کاربر دارد (ایمیل، لوکیشن و..) حتی اگر نام شهر نیز وارد نشود، گوگل نتایجی را نشان می‌دهد که به شهر و مکان فیزیکی کاربر نزدیک‌تر باشند.

  جایگاه سئو محلی چیست؟

  لوکال سئو با مفاهیم مرتبط با نقشه‌های گوگل متفاوت است. اما سئو محلی و نقشه‌های گوگل بر روی یکدیگر تاثیر می‌گذارند. دیده شدن هم‌زمان در نتایج جستجوی ارگانیک محلی و نقشه‌های گوگل، جایگاه یک کسب و کار را تقویت کرده و ترافیک قابل‌توجه‌ای را به سمت آن انتقال می‌دهد.

  بازاریابی آنلاین نقش مهمی برای کسب و کارهای کوچک یا استارتاپ‌هایی دارد که قصد دارند مشتریانی مطابق با محصولات یا خدمات خود را جذب کنند.

  البته این تصور اشتباه است که سئو محلی تنها برای کسب و کارهای کوچک مفید است. حدود ۴۶ درصد از جستجوهای گوگل دارای عبارات محلی هستند و ۲۹ درصد از نتایجی که گوگل به مخاطبان خود نشان می‌دهد، حاوی عبارتی مرتبط با محل و مکان هستند.

  این در حالی است که کاربران گوشی‌های همراه در بیش از ۷۶ درصد از جستجوهای خود قصد خرید کالا یا خدمتی را دارند. این آمار به خوبی نشان‌دهندۀ این واقعیت است که سئو محلی برای کسب و کارهای بزرگ نیز دارای اهمیت است.

  فاکتورهای مهم برای لوکال سئو Local seo چیست؟

  وب‌سایت MOZ هر ساله به‌طور دقیق به بررسی فاکتورهایی می‌پردازد که برای سئو محلی مهم هستند. آن‌ها فاکتورهای زیر و درصد تاثیر آن بر روی لوکال سئو را شناسایی کرده‌اند:

  1. تاثیر Google My Business Profile در حدود 25%؛
  2. اثر لینک‌ها 16.53%؛
  3. تاثیر نظرات کاربران 15.44%؛
  4. محتواهای وب‌سایت 13.82%؛
  5. تاثیر نقل‌قول‌ها 10.82%؛
  6. عملکردهای رفتاری کاربران 9.56% (مثلا بعد از جستجوی عبارتی خاص به خرید کالای مرتبط می‌پردازند)؛
  7. شخصی‌سازی 5.88%؛
  8. تاثیر شبکه‌های اجتماعی 2.82%.

  اهمیت تحقیق کلمه کلیدی در سئو محلی

  اگر به دنبال این هستید که لوکال سئو Local seo چیست و چگونه کار می‌کند باید بر روی تحقیق کلمات کلیدی مناسب برای سئو محلی نیز تمرکز کنید. برای شناسه کلمات کلیدی مهم برای لوکال سئو به مراحل زیر توجه کنید:

  1. کلمات کلیدی مبتنی بر خدمات را پیدا کنید، انجام طوفان فکری و تهیه لیستی از کلماتی که کاربران برای آن خدمت جستجو می‌کنند کمک زیادی به کسب و کار خواهد کرد؛
  2. میزان حجم جستجو (Search Volume) در هر عبارتی را بررسی کنید. برای موفقیت در سئوی محلی از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند Google KeyWord Planner استفاده کنید؛
  3. نیت کاربر (User Intent) را از جستجوی محلی شناسایی کنید. شناخت این نیت به کسب و کار کمک می‌کند تا خدماتی مرتبط با جستجو را به او معرفی کند؛
  4. صفحاتی مرتبط با هر کلمه کلیدی ایجاد کنید و محتوای سئو شده برای آن به‌وجود بیاورید. این صفحات می‌توانند یک برگه محصول باشند یا حتی مقاله وبلاگ را شامل شوند. مهم این است که هر صفحه با کلمه‌ی کلیدی به گونه‌ای سئو شود که به نیاز کاربر پاسخ مناسبی بدهد.

  نکات کلیدی برای درک بهتر از اینکه لوکال سئو Local seo چیست

  در ادامه به بیان ۱۲ نکته‌ای می‌پردازیم که به کسب و کارها کمک می‌کند تا در سئو محلی رشد پیدا کنند:

  1-    بهینه‌سازی Google My Business

  Google My Business به یکی از ارکان اصلی در سئو محلی تبدیل شده است. گوگل از محتواهایی که مرتبط با سایر خدمات خود باشند، پشتیبانی خوبی انجام می‌دهد. زیرا آن‌ها را قابل تایید و معتبر می‌داند. از همین‌رو، “گوگل‌مای‌بیزینس” یک ابزار ایده‌آل برای کسب و کارهای محلی است. شما باید:

  • یک صفحه در Google My Business ایجاد کنید؛
  • از Google Posts در حساب خود استفاده کرده و مشتریان را تشویق کنید تا نظرات خود را به اشتراک بگذارند؛
  • با تعیین مکان خود در این صفحه، سیگنال مشخصی را به گوگل ارسال کنید.

  توجه داشته باشید که اگر گوگل صحت کسب و کارتان را در این صفحه تایید کند، موتورهای جستجو ویژه‌ای به آن خواهند داشت.

  2-     حضور در رسانه‌های اجتماعی

  امروزه الگوریتم‌های گوگل، به اثر شبکه‌های اجتماعی در سئو محلی توجه می‌کنند. گوگل به محتوای اشتراک گذاشته شده در رسانه‌های اجتماعی توجه ویژه‌ای دارد.

  3-    اطمینان از مشاهده اطلاعات تماس توسط خزنده‌های گوگل

  اگر می‌خواهید بدانید که لوکال سئو Local seo چیست، باید توجه ویژه‌ای به برخی از نکات ساده داشته باشید. اطلاعات تماس یک کسب و کار توسط مشتریان و البته موتورهای جستجو باید به‌سادگی در سایت پیدا شود. به همین دلیل تنظیم NAP اهمیت می‌یابد.

  NAP مخفف نام، آدرس و شماره تلفن یک کسب و کار است. NAP باید در متن HTML تنظیم شود تا خزنده‌های گوگل امکان دسترسی و تاثیر دادن آن بر جستجوی محلی را داشته باشند.

  نکته حرفه‌ای

  برخی از افراد، NAP را در یک تصویر قرار می‌دهند. این یک اشتباه رایج است؛ زیرا تصاویر، قدرت متن را ندارند و به‌راحتی برای موتورهای جستجو قابل دستیابی نیستند. بهترین مکان برای قرار دادن NAP در فوتر، هدر یا “صفحه تماس با ما” سایت است.

  4-     بهینه‌سازی نقل‌قول‌های آنلاین

  اگر در سایت‌های دایرکتوری، اطلاعاتی از کسب و کارتان وجود دارد، آن را با کلمات کلیدی هدف و عباراتی بهینه کنید که با جستجوی محلی مطابقت داشته باشند. نداشتن غلط املایی، رعایت اختصار، اطلاعات تماس و داشتن لینک معتبر به وب‌سایت کسب و کار بر روی سئوی محلی تاثیر زیادی می‌گذارد.

  قرار دادن اطلاعات کسب و کار در سایت‌های اتحادیه یا وبلاگ‌های محلی قدرتمند علاوه‌بر دریافت ترافیک مستقیم باعث بهبود در لوکال سئو خواهد شد.

  5-    بررسی جایگاه سئو محلی

  حالا که می‌دانید لوکال سئو Local seo چیست و اقداماتی برای بهبود آن انجام داده‌اید، باید به‌طور دقیق‌تر به بررسی جایگاه آن بپردازید. اینکه مشتریان بعد از جستجوی کلمات کلیدی محلی به چه قسمتی از سایت شما وارد می‌شوند و عکس‌العمل آن‌ها چیست به شما ایده‌های جدیدی برای سئو لوکال می‌دهد.

  در این مرحله با بررسی سرچ کنسول و صفحات ایندکس شده آن به تقویت سئوی محلی داخلی خود بپردازید. همچنین با آنالیز رقبا، نکاتی را پیدا کنید که شما هم باید در سئو کسب و کارتان مدنظر قرار دهید.

  6-    بهبود لینک‌سازی داخلی

  اگر چه لینک‌سازی داخلی بر روی لوکال سئو تاثیر زیادی دارد، اما قبل از تقویت سئو off-page بهتر است به سئو on-page توجه کنید و با تقویت لینک‌های داخلی بین مقالات و صفحات اصلی، سیگنال‌های درستی را به خزنده‌های گوگل ارسال کنید.
  لینک‌سازی داخلی علاوه‌بر تاثیر بر روی سئو به کاربران کمک می‌کند تا به اطلاعات و محصولات مورد نیازشان به‌سادگی دسترسی داشته باشند.

  7-    بهینه‌سازی عناوین، آدرس URL و توضیحات متا

  لوکال سئو Local seo چیست؟ سئو محلی مجموعه‌ای از اقدامات است که به شما کمک می‌کند تا با کلمات کلیدی خاصی در نتایج جستجو دیده شوید و مشتریان منطقه‌ای را به سمت خود جذب کنید.

  در لوکال سئو، محتوا و ساختار آن اهمیت زیادی دارد. تاثیر عنوان، آدرس URL، متاها و حتی ساختار محتوا کمک زیادی به قرارگیری در صدر لیست کلمات کلیدی محلی به یک وب‌سایت می‌کند. توجه به حجم مناسب کلمات کلیدی محلی در مقالات کمک زیادی به سئو خواهد کرد. با استفاده از داستان‌های موفقیت مشتریان و مطالعات موردی به کاربران‌تان توانایی کسب و کار را نشان دهید.

  8-    اضافه کردن صفحه مکان به سایت

  در یک چنین صفحه‌ای موقعیت مکانی، نام کسب و کار، آدرس، شماره تلفن، ساعت کاری فروشگاه، توضیحات منحصر‌به‌فرد فروشگاه، اطلاعات حمل و نقل کالا، آخرین کمپین‌های تبلیغاتی، نظرات مشتریان، فرم تماس، نقشه گوگل، اطلاعات کارکنان یا مدیران و.. را مشاهده می‌کنید.
  اگر کسب و کاری چندین شعبه دارد، در این صفحه باید تمامی اطلاعات آن‌ها نوشته شود و درباره هر شعبه، یک توصیف دقیق نوشته شود تا خزنده‌های گوگل امکان شناسایی آن را داشته باشند.

  9-     نقش محتوا در سئو محلی

  به همان میزان که اطلاعات ما درباره این افزایش می‌یابد که لوکال سئو Local seo چیست، گوگل هم هوشمندتر می‌شود. گوگل انتظار دارد تا تولیدکنندگان محتوا، متن‌های خود را بیشتر به هدف رفع نیاز کاربران بنویسند.

  محتوایی که صرفاً برای سئو نوشته شده باشد از لحاظ گوگل بی‌اهمیت است. موضوعات مهم و عمومی، ترافیک زیادی جذب می‌کنند؛ اما برخی از اوقات نوشتن درباره موضوعات محلی و مورد نیاز کاربر ترافیک موثرتری را ایجاد خواهد کرد.

  با معرفی گردهمایی‌های محلی، اخبار منطقه‌ای، داستان افراد موفق در شهر و سایر محتواهای آموزشی مرتبط با جغرافیا، به مرجعی در صنعت خود تبدیل شوید و نظر مخاطبان  هدف را به خود جلب کنید. محتوای برتر محلی چیزی است که به کسب و کارها در فروش کمک می‌کند.

  10-                        نقش موبایل فرندلی بودن در سئو محلی چیست؟

  اطمینان حاصل کنید که وب‌سایت کسب و کار با موبایل سازگار است. ۶۱ درصد از کل جستجوهای گوگل با موبایل انجام می‌شود. بسیاری از این جستجوکنندگان، قصد خرید کالا یا خدمتی را دارند. حال در سئو محلی اگر سایت موبایل فریندلی نباشد و به درستی در گوشی‌های همراه نمایش داده نشود، بخش عمده‌ای از ترافیک وارد شده از دست خواهد رفت.

  اگر می‌دانید که لوکال سئو Local seo چیست باید حتما اطلاعاتی درباره واکنش‌گرایی هم داشته باشید. Mobile Friendly بودن کمک زیادی به تقویت سئو و افزایش فروش یک کسب و کار خواهد کرد.

  11-                        دریافت لینک‌های ورودی معتبر برای تقویت سئو محلی

  لینک‌های ورودی به سایت‌ها، فرصتی ایده‌آل برای تقویت سئو محلی هستند. دریافت لینک از دیگر سایت‌های معتبر به افزایش رتبه صفحات محلی می‌افزاید. با افزایش اعتبار صفحه (PA) و بالطبع اعتبار دامنه (DA)، گوگل توجه بیشتری به صفحات وب‌سایت خواهد کرد.

  اگر این لینک از سایت‌های معتبر محلی و فعال در همان جغرافیا باشد، اهمیت زیادی دارد. زیرا این سیگنال را به گوگل می‌دهد که کسب و کار هم در همین منطقه فعالیت می‌کند. لینک گرفتن از وب‌سایت‌های اتحادیه، اتاق‌های بازرگانی، شرکت‌های تبلیغاتی محلی، انجمن‌های منطقه‌ای و.. کمک زیادی به کسب و کارتان خواهد کرد.

  12-                        حضور در رویدادهای محلی

  در کنار تمامی راهکارهایی که برای سئو محلی مطرح کردیم،، شناخته شدن یک برند محلی توسط مردم منطقه از اهمیت زیادی برخوردارست. حضور در رویدادهای محلی، جشنواره‌ها، حمایت مالی از رویدادها و همچنین حضور در رسانه‌های محلی، راه‌هایی برای دریافت ترافیک لینک و جلب‌توجه گوگل است. در سئو محلی شما باید از هر ابزاری برای تقویت توجه مخاطبان یا گوگل استفاده کنید.

  منظور از ابزارهای سئو محلی چیست؟

  بعد از اینکه دانستیم لوکال سئو Local seo چیست و چه اهمیتی برای کسب و کار دارد، باید به سراغ ابزارهایی برویم که در سئو محلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ابزارهای سئو، کمک زیادی به رشد یک کسب و کار می‌کنند.

  بسیاری از این ابزارها دارای هزینه هستند، ولی شما می‌توانید در شروع کار از مواردی استفاده کنید که رایگان بوده و هزینه کمی دارند. ابزارهایی مانند:

  • Screaming Frog؛
  • MOZ Local؛
  • Ahrefs؛
  • Buzz Stream؛
  • سرچ کنسول؛
  • و..

  استراتژی سئو محلی

  زمانی‌که کسب و کاری به طراحی استراتژی سئو خود می‌پردازد باید به سئوی محلی هم توجه کند. سئو محلی بخش جدایی‌ناپذیر از استراتژی سئو به‌خصوص در مشاغل خدماتی خدماتی است که به صورت منطقه‌ای فعالیت می‌کنند.

  لوکال سئو به دیده شدن یک کسب و کار در بین مخاطبان یک منطقه خاص کمک می‌کند. کانال جدیدی که از طریق ترافیک محلی برای کسب و کار ایجاد می‌شود، فرصت و سرنخ‌های متفاوتی را ایجاد خواهد کرد.

  سخن پایانی

  رشد فضای دیجیتال موجب شده است تا فرصت‌های جدیدی در اختیار کسب و کارها برای توسعه و فروش قرار گیرد. در حال حاضر بسیاری از افراد، نیازمندی‌های خود را از طریق وب یا شبکه‌های اجتماعی پیدا می‌کنند.

  داشتن اطلاعاتی درباره اینکه لوکال سئو Local seo چیست به یک کسب و کار کمک می‌کند تا مشتریانی از جغرافیای نزدیک به خود را برای محصولات و خدمات‌شان جذب کنند. سئو محلی استراتژیی موفق برای کسب و کارهاست تا با کمترین هزینه به مشتری هدف خود دست پیدا کنند.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.