ماهان

آشنایی با مجموعه‌ای از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  با پیشرفت تکنولوژی و افزایش روز افزون کاربران اینترنت در سراسر جهان، هر کسب‌وکاری که می‌خواهد در دنیای رقابت باقی بماند، باید یک کمپین جامع بازاریابی دیجیتال داشته باشد. عدم حضور انواع کسب‌وکارها در فضای اینترنت بدین‌معناست که شما بزرگ‌ترین فرصت برای نمایش خدمات و محصولات‌تان را از دست می‌دهید. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می‌توانند در این راه به شما کمک بسیاری کنند.

  اولین مرحله از راه‌اندازی یک کمپین دیجیتال مارکتینگ، استفاده از استراتژی‌هایی مانند SEO ،SEM، بازاریابی ایمیلی و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی است.

  با اینکه مدیریت همه این‌ها می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد؛ اما تعداد بی‌شماری ابزارهای دیجیتال مارکتینگ وجود دارند که فرآیند بازاریابی دیجیتالی را آسان و ساده می‌سازند.

  خوشبختانه اغلب ابزارهای دیجیتال مارکتینگ رایگان هستند؛ این ویژگی باعث می‌شود تمام کسب‌وکارها و حتی مشاغل کوچک بتوانند از آن‌ها استفاده کنند تا با افزایش ترافیک و مخاطب خود، سریع‌تر و موثرتر به اهداف‌شان دست یابند.

  دیجیتال مارکتینگ چیست؟

  اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ با ظهور اینترنت و در دهه‌ی 1990 رایج شدند. دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) یا بازاریابی دیجیتالی که به آن بازاریابی آنلاین نیز می‌گویند، روشی از بازاریابی است که بازاریابان با استفاده از اینترنت و ابزارهای ارتباطات دیجیتال برای تبلیغ و معرفی برند، خدمات و محصولات استفاده می‌کنند.

  در واقع، اگر یک کمپین تبلیغاتی شامل ارتباطات دیجیتالی باشد، به‌عنوان دیجیتال مارکتینگ شناخته می‌شود که عمدتاً شامل ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات مبتنی بر وب، پیام‌های متنی، ویدئو مارکتینگ و غیره است.

  به علاوه، برای این نوع مارکتینگ از سایت‌ها، گوشی‌های هوشمند، رسانه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو و سایر کانال‌های مشابه استفاده می‌شود.

  با اینکه دیجیتال مارکتینگ شامل برخی از اصول بازاریابی مشابه بازاریابی سنتی است؛ اما اغلب به‌عنوان روشی جدید برای نزدیک‌شدن به مصرف‌کنندگان و درک رفتار آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

  اغلب کسب‌وکارها تکنیک‌های بازاریابی سنتی و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را با یکدیگر ترکیب می‌کنند تا بتوانند هدفمندتر و دقیق‌تر در راستای تحقق اهداف‌شان قدم بردارند.

  ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

  ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

  وقتی صحبت از دیجیتال مارکتینگ می‌شود، ابزارهایی وجود دارد که برای بازاریابان حوزه دیجیتال از اهمیت بالایی برخوردارند. این‌ ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می‌توانند شامل پلتفرم‌های شبکه اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و غیره یا ابزارهای تجزیه‌وتحلیل مانند Google Analytics باشند.

  ابزارهای دیجیتال مارکتینگ این امکان را در اختیار بازاریابان قرار می‌دهند تا وضعیت بازاریابی و کمپین‌های تبلیغاتی خود را ایجاد، آزمایش و بررسی کنند. همچنین این ابزارها تضمین می‌کنند که با استفاده از آن‌ها، دیجیتال مارکترها می‌توانند عملکردی سریع‌تر و موثرتر داشته باشند.

  لیست جامع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

  انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ با توجه به کارآیی‌ و عملکردی که در اختیار کاربران قرار می‌دهند، به‌طور کلی به 5 دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  1. پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی

  2. ابزارهای طراحی

  3. ابزارهای بازاریابی محتوایی

  4. ابزارهای تجزیه‌وتحلیل

  5. ابزارهای بازاریابی مبتنی بر ایمیل

  هرکدام از این دسته‌بندی‌ها، دارای ابزارهای بازاریابی دیجیتال متنوع و متعددی است که می‌توانید با توجه به عملکرد و خروجی که مدنظرتان است، از آن‌ها استفاده کنید. برای این‌که بتوانید با انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در هر بخش بیشتر آشنا شوید، در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم تا بتوانید بهترین ابزارها را در اختیار داشته باشید.

  پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی

  بخش مشترک بازاریابی یکپارچه و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، اسنپ چت، تیک‌تاک و غیره است.

  این ابزارها راهی عالی برای تعامل بازاریابان با مخاطبان خود هستند. علاوه بر ویژگی‌های استانداردی که این پلتفرم‌ها ارائه می‌دهند، امکانات متعددی دیگری مانند Facebook Ads Manager دارند، که به‌طور خاص برای بازاریابی طراحی شده‌ است.

  این امکانات به بازاریابان اجازه می‌دهند تا تبلیغات را اجرا و سپس عملکرد تبلیغات را بررسی و ردیابی کنند. همچنین ابزارهای مدیریتی رسانه‌های اجتماعی مانند Buffer و Hootsuite نیز امتیازی اضافی برای شبکه‌های اجتماعی هستند تا بتوانید براساس آن تعامل مخاطبان با پست‌ها و زمان‌بندی انتشار را اندازه‌گیری کنید.

  اگر قصد فعالیت در رسانه‌های اجتماعی را دارید، 10 پلتفرم برتر در سال 2023 عبارتند از:

  • Facebook
  • YouTube
  • Twitter
  • WhatsApp
  • Instagram
  • TikTok
  • Snapchat
  • Reddit
  • Pinterest
  • LinkedIn

  ابزارهای طراحی

  یکی دیگر از بخش‌های کلیدی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، طراحی است. این بخش به‌ویژه در هنگام تبلیغات و تولید محتوا مانند درج تصویر برای پست‌های رسانه‌های اجتماعی و پست‌های وبلاگ اهمیت دارد.

  از آن‌جایی که طراحی برای بازاریابی دیجیتال بسیار مهم است، بدون استفاده از ابزارهای طراحی حرفه‌ای و قوی مانند Canva یا Photoshop نمی‌توانید خروجی قابل قبولی ارائه کنید.

  این برنامه‌ها به بازایابان حتی بدون داشتن مهارت‌های طراحی حرفه‌ای، اجازه می‌دهند تا تصاویر جذاب و مناسب را به محتوای خود اضافه کنند.

  «سادگی نهایت پیچیدگی است»؛ این گفته استیو جابز دقیقاً نکته‌ای مهم جهت انتخاب ابزار دیجیتال مارکتینگ برای طراحی است. برای این‌که بتوانید عناصر طراحی را به‌ساده‌ترین شکل ترسیم و کنار هم قرار دهید باید به سراغ برنامه Canva بروید.

  این برنامه برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند تا بدون داشتن مهارت خاصی در طراحی، عکس‌ها را ویرایش و حجم آن را مدیریت کنند. علاوه بر این، کانوا امکانات ساخت انیمیشن‌های گرافیکی، اینفوگرافیک و غیره را نیز ارائه می‌دهد.

  ابزارهای بازاریابی محتوایی

  ابزارهای بازاریابی محتوایی دیجیتال مارکتینگ

  در حوزه دیجیتال مارکتینگ بیشتر بازاریابان بر بازاریابی محتوا نیز تمرکز دارند؛ بنابراین، استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ با مدیریت محتوا مانند CoSchedule یا Hubspot کمک بزرگی در تولید و مدیریت محتوا خواهد کرد.

  این برنامه‎‌ها به بازاریابان کمک می‌کنند تا فرصت‌های تولید محتوا را شناسایی کنند. سپس براساس آن، پست‌های جذاب برای وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی تولید کنند.

  از آن‌جایی که این برنامه‌ها توانایی شناسایی محتوای موردپسند برای کاربران و مخاطبان یک سایت یا شبکه اجتماعی را دارند، تقریباً تضمین خواهند کرد که محتوای تولید شده براساس یک رویداد، فعالیت کسب‌وکار و غیره تأثیرگذار و موفقیت‌آمیز خواهد بود.

  MishGuru:

  یک پلتفرم بازاریابی محتوا است که برای استوری‌های اینستاگرام و اسنپ‌چت مورد استفاده قرار می‌گیرد. MishGuru این امکان را فراهم می‌سازد تا محتوای استوری را برنامه‌ریزی، مدیریت و زمان‌بندی کنید؛ همچنین میزان تعامل و مخاطب را جمع‌آوری، مدیریت و اندازه‌گیری کنید.

  Oroson:

  یک نرم‌افزار تصحیح آنلاین و ابزاری عالی برای تیم‌های بازاریابی در تعامل با مشتری است. این پلتفرم به شما اجازه می‌دهد تا براساس هر پروژه به‌طور جداگانه داشبوردهای کاملی داشته باشید.

  علاوه بر این، قبل از آپلود، هر فایلی را براساس نکات مهم تولید محتوا بازبینی می‌کند و از طریق یادداشت، مشکلات آن را برای بازاریاب در داشبورد ارسال می‌کند. این پلتفرم برای انواع محتوا از گرافیک گرفته تا ویدئو و فایل‌های PDF کار می‌کند.

  HubSpot:

  یک ابزار مفید برای بازاریابان است که به‌دلیل ویژگی‌ها و امکانات قدرتمندش محبوبیت خاصی دارد. اگرچه بیشترین علت محبوبیت HubSpot سهولت استفاده و رایگان بودن آن است؛ اما قابلیت‌های متعددی از جمله بررسی و اعلام زمان‌بندی جلسات، ارسال و دریافت ایمیل، چت آنلاین و هر آن‌چه که مربوط به محتوا باشد، را ارائه می‌دهد.

  Feedly:

  ابزار دیگر که همه مطالب مورد علاقه شما را در یک مکان جمع‌آوری می‌کند و حتی به شما خواهد گفت که یک مقاله چند بار اشتراک‌گذاری‌شده، ابزار Feedly است. در واقع دلیل مشهور بودن Feedly را می‌توان سرعت جستجوی آن برای پیدا کردن میزان اشتراک‌گذاری یک محتوا در شبکه‌های اجتماعی عنوان کرد.

  Buffer:

  برای این‌که بتوانید محتواها را سریع‌تر آپلود کنید به ابزار Buffer نیاز خواهید داشت.

  این برنامه را می‌توانید به‌سادگی به افزونه کروم اضافه و دستگاه‌های موجود را به آن معرفی کنید. سپس به‌طور خودکار و البته براساس تنظیمات دلخواه‌تان، پست‌های خود را بررسی و به‌طور اتوماتیک بارگذاری کنید.

  ابزار‌های تجزیه‌وتحلیل

  مجموعه‌ای دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، ابزارهای حوزه تجریه‌وتحلیل هستند. این‌ دسته‌بندی شامل برنامه‌های متعددی از Google Analytics (برای ردیابی آمار ترافیک سایت) گرفته تا ابزارهای تجزیه‌وتحلیل رسانه‌های اجتماعی مانند Facebook Insights و Twitter Analytics می‌شود.

  کلیه این ابزارها معیارهای مربوط به تعاملات و فعالیت‌های مبتنی بر اینترنت را ارائه می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا بازاریابان حوزه مارکتینگ بتوانند روش‌های تبلیغاتی خود را بهینه‌سازی کنند.

  داده‌ها بخش مهمی در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستند که به‌طور مداوم دست‌خوش تغییرات بزرگ می‌شوند؛ بنابراین، امروزه آنالیز این بخش در بازاریابی دیجیتال، برای ارزیابی میزان پیشرفت اهمیت زیادی دارد.

  از محبوب ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای تجزیه‌وتحلیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ابزار تجزیه و تحلیل گوگل:

  Google Analytics یک سرویس تجزیه‌وتحلیل وب و متعلق به کمپانی گوگل است که از طریق آن می‌توانید ترافیک سایت را بررسی کنید. با این برنامه می‌توانید الگو و نحوه تعامل بازدیدکنندگان سایت را بررسی و شناسایی کنید.

  از دیگر امکانات این ابزار می‌توان به جمع‌آوری داده‌ها، تجزیه‌وتحلیل، نظارت، گزارش‌دهی و ادغام با سایر برنامه‌ها اشاره کرد.

  Kissmetrics:

  این ابزار امکان بررسی و درک بهتر بازدیدکنندگان وب‌سایت‌تان را فراهم می‌کند. با Kissmetrics می‌توانید هر اقدام در سایت را به یک نفر گره بزنید و حتی زمانی‌که آن‌ها از چندین دستگاه و مرورگر استفاده می‌کنند، فعالیت آن‌ها را در سایت‌تان بررسی کنید.

  این ویژگی به بازاریابان دیجیتال اجازه می‌دهد تا نرخ تبدیل را افزایش دهند و نکات مثبت و منفی وب‌گردی کاربران در وب‌سایت‌شان را شناسایی کنند.

  Whatagraph:

  ابزار دیگری که می‌توانید از طرف آن همه کانال‌های خود را به‌طور همزمان تجزیه‌وتحلیل کنید، ابزار Whatagraph است. این پلتفرم داده‌های شبکه‌های اجتماعی و سایت را بررسی می‌کند و با ترکیب آن‌ها به‌طور خودکار، یک گزارش ارائه می‌دهد.

  DataBoards:

  این ابزار یک سرویس کامل تجزیه، تحلیل و توسعه است که داده‌های خام از نرم‌افزارها، صفحات وب و پایگاه‌های داده مختلف را جمع‌آوری و سپس آن‌ها را آنالیز می‌کند و براساس گزارشی که ارائه می‌دهد، باعث می‌شود تا بازاریابان بتوانند تصمیم‌های آگاهانه و سریع‌تری در حوزه مارکتینگ بگیرند.

  Google Data Studio:

  گوگل دیتا استودیو ابزار رایگانی است که این امکان را برای بازاریاب‌ها فراهم می‌سازد تا براساس داشبوردهای گزارش‌دهی، نمایی کلی از عملکرد بازاریابی‌شان داشته باشند.

  علاوه بر این، براساس این گزارش‌های حرفه‌ای می‌توانید مجموعه‌ای از الگوها و روش‌های بازاریابی و نتیجه آن را بررسی کنید.

  ابزارهای بازاریابی مبتنی بر ایمیل

  ابزارهای بازاریابی مبتنی بر ایمیل

  مجموعه نهایی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، ابزارهای بازاریابی ایمیلی است. این ابزارها به بازاریابان کمک می‌کنند تا کمپین‌های ایمیلی ایجاد و محتواهای هدفمند و قوی براساس آن تولید کنند. این مدل بازاریابی باعث می‌شود مخاطبان بیشتر با یک برند تجاری آشنا شوند.

  ابزارهایی ایمیلی که قابلیت ثبت‌نام در رویدادها، خرید محصولات و غیره را دارند، شامل پلتفرم‌های گوناگونی مانند MailChimp یا Iterable هستند که به بازاریابان اجازه می‌دهند فهرست‌های متنوعی از ایمیل را ایجاد و براساس اولویت‌بندی، آن‌ها را خودکار ارسال کنند.

  همچنین این ابزارها قابلیت تجزیه‌وتحلیل، بهینه‌سازی بازاریابی و سرعت ایمیل را نیز افزایش می‌دهند.

  MailChimp:

  میل چیمپ یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که برای ساده‌سازی بازاریابی ایمیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  MailChimp نامی مشهور در دنیای بازاریابی ایمیلی است که ویژگی‌های متعددی از ارسال خودکار ایمیل گرفته تا مدیریت لیست ایمیل‌های ارسالی، ردیابی ترافیک، تولید گزارش، ادغام چندگانه با شرکت‌های مختلف SaaS و غیره را ارائه می‌کند.

  این برنامه با کاربری آسانی که دارد، برای کمپین‌های بازاریابی بسیار کارآمد است و با استفاده از قالب‌های شیک آن می‌توانید مخاطبان خود را بیشتر جذب‌ کنید.

  GetResponse:

  یک پلتفرم اتوماسیون که پاسخ‌گویی خودکار، تقسیم‌بندی مخاطبان، گزارش‌دهی، شخصی‌سازی و تجزیه‌وتحلیل ایمیل‌ها را انجام می‌دهد.

  به‌علاوه، این ابزار قابلیت آن را دارد که فرم‌های پرسش و پاسخ و ایمیل‌های گوناگون در وب‌سایت را براساس رفتارهای مختلف مخاطبین پاسخ دهد.

  Campaign Monitor:

  یک ابزار تحت وب است که امکانات متعددی از جمله ارسال خبرنامه‌های الکترونیکی، مدیریت ایمیل‌ها، گزارش‌دهی و غیره را ارائه می‌دهد.

  این ابزار که قابلیت ارسال ایمیل‌ خودکار را نیز فراهم می‌کند، می‌تواند آدرس ایمیل‌های اشتباه، خراب و از کار افتاده را نیز شناسایی و علامت‌گذاری کند.

  نتیجه‌گیری

  پس از مواجهه‌ با چالش‌های گوناگون همه‌گیری کووید 19 به‌ویژه در سال 2020، استراتژی‌های بهتر و نوآورانه‌تری در زمینه ابزارهای دیجیتال مارکینگ جهان رخ داد.

  پس اگر شما بازاریابی در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستید یا برای کسب‌وکارتان می‌خواهید افزایش استراتژی‌های بازاریابی و بازگشت سرمایه را رقم بزنید، باید به سراغ بهترین ابزار دیجیتال مارکتینگ سال 2023 بروید.

  این ابزارهای خاص نه تنها کار شما را آسان‌تر می‌کنند؛ بلکه شما را قادر می‌سازند تا روش‌های مناسب را به شیوه‌ای صحیح اجرا کنید.

  در واقع، این ابزارها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا همه‌چیز را مرتب نگه دارند و به شما این امکان را بدهند که هر زمان به سفارشی‌سازی یا تغییر تکنیک نیاز بود، به سرعت آن را انجام دهید.

  پرسش‌های متداول

  خواندن بهترین کتاب‌های بازاریابی می‌تواند اطلاعات مهمی در مورد اینکه چگونه شما و تیم‌تان می‌توانید استراتژی‌های تبلیغاتی خود را بهبود بخشید، به شما بدهد. کنکاش در این کتاب‌ها می‌تواند راهی ایده‌آل برای دریافت راهنمایی و یادگیری از تجربیات بزرگ‌ترین بازاریابان تاریخ باشد.
  از نظر کسب‌وکار، بازاریابی دیجیتال مارکتینگ به شما اجازه می‌دهد تا با مشتریان احتمالی و فعلی ارتباط برقرار کنید که برای آگاهی از کسب‌وکار و برند بسیار مهم است. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مهم هستند؛ زیرا به شما اجازه می‌دهند تا در بازارهای شلوغ خلاق باشید و از رقبای خود متمایز شوید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.