ماهان

راهنمای کامل استراتژی بازاریابی محتوا

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  این روزها شما روزانه با محتواهای زیادی روبرو می‌شوید از محتواهای ویدئویی گرفته تا نوشتاری اما تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا شرکت‌ها و سازمان‌ها یا هر کسب‌وکار کوچک یا بزرگی دست به تولید محتوا می‌زند؟ یا محتوا چگونه به آنها کمک می‌کند؟ قبل از اینکه به سراغ جواب سؤال استراتژی بازاریابی محتوا چیست برویم. بهتر است بدانید که اهمیت استراتژی محتوا به نتایج آن بر می‌گردد. چرا که هر سازمانی از این روش برای ایجاد مخاطب و دستیابی به درآمد بیشتر، هزینه‌های کمتر و مشتریان بهتر استفاده می‌کند. با این اوصاف ما قرار است در این مطلب به سؤال استراتژی محتوا چیست جواب خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

  استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟

  استراتژی بازاریابی محتوا یک رویکرد برنامه‌ریزی شده کسب‌وکار برای ایجاد، مدیریت و توزیع تمام دارایی‌های محتوا، از جمله گزارش و مستندسازی است. در واقع وقتی به این سؤال برخورد کردید که استراتژی محتوا چیست؟ منظور همان برنامه‌ریزی است که معمولاً شامل یک تقویم محتوایی است که به شما کمک می‌کند برنامه اهداف خود را اجرا کنید.

  چگونه استراتژی بازاریابی محتوا بسازیم؟

  بازاریابان که یک استراتژی محتوای خوب فکر شده دارند، موفق‌تر از آنهایی هستند که برنامه‌ریزی و استراتژی محتوا ندارند. در واقع رویکرد استراتژیک برای تولید محتوا شامل چندین مرحله مهم است. از درک مخاطبان گرفته تا جدول زمانی تبلیغات، ما در زیر به مراحل استراتژی محتوا اشاره خواهی کرد. اینکه چطور باید آن را ساخت.

  با ممیزی محتوا شروع کنید

  در واقع در ممیزی محتوا، محتوای شما در طی فرایندی تجزیه‌وتحلیل می‌شود تا بازدهی بهتری داشته باشید؛ بنابراین اگر قبلاً برای مدتی بدون استراتژی مشخص محتوا تولید می‌کردید، بهتر است یک ممیزی محتوا انجام دهید. اگر این کار را خودتان به همراه یک تیم انجام می‌دهید پس از افراد تیم محتوا بخواهید یک لیست دقیق از داشته‌های موجود بازاریابی ایجاد کنند و به یاد داشته باشید که همه دارایی‌ها مانند بازاریابی ایمیلی، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و بسیاری موارد دیگر را در آن لحاظ کنید. علاوه بر این به آمار تعامل فعلی خود هم نگاهی بیندازید و پس از اجرای استراتژی بازاریابی محتوای جدید خود از آنها به‌عنوان معیار استفاده کنید.

  اهداف و مقاصد خود را مشخص کنید

  قبل از هر چیزی شما به اهداف بازاریابی محتوای پایه نیاز دارید که بر اساس آن اهداف و معیار کار خود را پیش ببرید. برای رسیدن به پیشرفت در این مسیر می‌توانید از ارتباطات و کمپین‌های مؤثر و فعال استفاده کنید. در واقع نباید بگذارید استراتژی بازاریابی محتوای شما راکد بماند.

  شخصیت مخاطب را در نظر بگیرید

  شخصیت‌های خریدار و داده‌های به‌دست‌آمده از مخاطبان درک شما را نسبت به آنها روشن می‌کند، اما برای روابط مؤثرتر باید با یک تصویر واضح از مشتریان با آنها تعامل داشته باشید. یکی از روش‌هایی که شما می‌توانید از آن استفاده کنید گوش‌دادن اجتماعی مکالمات مخاطبان در مورد برند خودتان است. اینکه برند شما چطور به آنها کمک می‌کند و درک مشتریان نسبت به محتوای شما چیست؟ این داده‌ها به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید چه نوع محتوایی را ایجاد کنید و کجا منتشر کنید.

  برای مشتری خود یک نقشه سفر طراحی کنید

  وقتی می‌گویم استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟ یعنی باید بدانیم چه برنامه‌ای برای مخاطب خود داریم؛ بنابراین باتوجه‌به شخصیت مخاطبان و مشتریان خود، مهم است که بدانید برای هرکدام از انها به چه صورت برنامه‌ریزی کنید؛ باید خود را به‌جای مشتریان احتمالی و واقعی قرار بدهید. درواقع می‌توان گفت باید یک نقشه سفر مشتری ایجاد کنید. این نقشه به شما کمک خواهد کرد که متوجه شوید آنها دقیقاً به دنبال چه چیزی هستند. حتماً نقشه را با سایر تیم‌های مجموعه خود به اشتراک بگذارید. چرا که باعث می‌شود تیم‌های فروش، بازاریابی و جذب مشتری بر روی این موضوع تمرکز کنند و هدفشان هم حفظ مشتری باشد.

  به انتشار، مدیریت و نظارت محتوا اهمیت دهید

  بهتر است چندین کانال برای انتشار همزمان محتوای خود داشته باشید. انتشار و تبلیغ محتوا می‌تواند کار بزرگی به نظر برسد. در واقع ابزارهایی مانند پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد که با مدیریت رسانه‌های اجتماعی که برای متخصصان بازاریابی و روابط‌عمومی ساخته شده است، کنترل زمان‌بندی و انتشار محتوای خود را در دست بگیرد. در واقع وقتی که شما یک محتوایی را تولید و بعد انتشار می‌دهید این به این معنی نیست که کار شما تمام شده است. بلکه تازه‌کار شروع شده است. اینکه مطمئن شوید محتوا دیده شده. در این مرحله معیارها را اندازه‌گیری کنید تا ببینید چگونه به سمت اهداف خود حرکت می‌کنید. این مرحله که اهمیت استراتژی محتوا را می‌رساند. مرحله تجزیه‌وتحلیل اجتماعی و نظارت بر پوشش روابط‌عمومی برند شماست.

  از محتوای خود مجدداً استفاده کنید

  یکی از نکات طلایی برنامه‌ریزی و استراتژی محتوا این است که در دامی نیفتید که خیلی از سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌افتند. آنها فکر می‌کنند بعد از انتشار اولیه و تبلیغ محتوا کارشان تمام شده است. در واقع یک محتوا باید به‌روز نگه داشته شود و راه‌هایی برای استفاده مجدد آن پیدا کنید. مانند ایجاد نسخه ویدئویی، یا تقسیم‌کردن بخش‌های کوچک‌تر مانند TikToks یا  استوری‌های اینستاگرام.  پس خلاقیت به خرج دهید به راهی فکر کنید که می‌توانید چندین بار پس از انتشار محتوا، از استفاده کنید.

  در استراتژی بازاریابی محتوا چه ایده‌هایی به کار ببریم؟

  نگرانی عمده بسیاری از مشاغل در دنیای مدرن و شلوغ‌بازار کار کشمکش و فشار برای تولید مداوم محتوا با عملکرد بالا است. در واقع هر شغلی نیاز به یک استراتژی بازاریابی محتوای قوی، نویسندگان حرفه‌ای برای پشتیبانی نیاز دارند تا محتوای برند آنها در یک کیفیت بالا حفظ شود. پس اگر می‌خواهید در این بازار کار شلوغ پر رقیب موفق باشید، بهتر است وقتی استراتژی تولید محتوای خود را تعریف کردید، به همراه تیم خود از اطلاعاتی که در مراحل قبلی جمع‌آوری کرده‌اید برای بحث در مورد ایده‌های محتوا استفاده کنید و آنها را با اهداف خود هماهنگ کنید. علاوه بر این می‌توانید درباره اینکه چه نوع محتوایی برای مخاطبان شما جذاب است و از چه کانال‌هایی استفاده می‌کنند، صحبت کنید. 

  در نوشتن محتوا به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

  برای به حداکثر رساندن موفقیت استراتژی محتوای خود، در اینجا ۵ نکته کلیدی وجود دارد که می‌تواند عملکرد محتوای شما را بهبود بخشد:

  روی کیفیت تمرکز کنید

  در جواب سؤال استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟ باید به کیفیت محتوا اشاره کرد، چرا که شرکت‌هایی که بر کیفیت تمرکز می‌کنند بر شرکت‌هایی که بر حجم تمرکز دارند پیروز می‌شوند. هرچند که کمیت برای سئو بسیار مهم است، بنابراین اگر فقط بر کمیت تمرکز نکنید و روی کیفیت صرفه‌جویی کنید، به‌هرحال به جایی نخواهید رسید.  در واقع، مقالات باکیفیت بالا باعث جذب ترافیک و تشویق به تبدیل می‌شوند و این معیارها به گوگل نشان می‌دهد که مقاله شما ارزش بالاتری در نتایج جستجو دارد. تمرکز بر کیفیت محتوا در استراتژی بازاریابی محتوا یک بازی برد – برد است.

  یک کلمه یا عبارت کلیدی انتخاب کنید.

  این را در نظر بگیرید که کسی که دنبال خواندن مطلب شما است از چه اصطلاحاتی برای یافتن محتوای شما استفاده می‌کند. بهتر است که فقط به حدسیات و شهود خود متکی نباشید؛ بنابراین بهتر است از ابزارهایی مثل AHREF  یا برنامه‌ریز کلمات کلیدی گوگل، جستجوی کلمات کلیدی استفاده کنید. پس قبل از اینکه شروع به نوشتن محتوای خود کنید بهتر است کلیدواژه‌های اصلی را تعیین کنید. حواستان باشد که کلمات کلیدی را به طور منطقی در متن استفاده کنید و از استفاده زیاد آن امتناع کنید.

  ساختار مناسبی برای مقاله خودتنظیم کنید

  یکی از نکات استراتژی بازاریابی محتوا این است که برای نوشتن طولانی باید یک سلسله‌مراتب را در نظر بگیرید. مثلاً هدینگ‌های مربوط در هر متن را رعایت کنید. هدینگ ها علاوه بر اینکه به پشتیانی گوگل از متن شما کمک می‌کند. بلکه تجربه خواندن را برای کاربران دلپذیرتر می‌کند. این نکات را در تنظیم ساختار مقاله در نظر بگیرید:

  • برای چه کسی مطالب را می‌نویسید؟
  • لحن صدا و رسمی بودن محتوا را تعریف کنید.
  • به متن اصلی مقاله اهمیت دهید.
  • مقدمه و پایان برای مقاله خود بیاورید.

  علاوه بر این طول مقاله مهم است. اگر نیاز به بررسی بیشتر یک موضوع دارید، حداقل بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه یا بیشتر را موردنظر قرار دهید. اگر مقاله شما کوتاه‌تر باشد به سئو شما آسیب می‌رساند. اگر هم بیشتر از ۱۵۰۰ کلمه باشد.

  به محتوای خود تصاویر اضافه کنید

  در برنامه‌ریزی و استراتژی محتوا این را در نظر بگیرید که محتوای خود را با تصاویری مانند عکس‌ها، نمودارها، نمادها، آرم‌ها تقسیم کنید.  به‌خصوص برای مقالات طولانی‌تر، بنابراین از ایجاد بلوک‌های متنی بسیار زیاد جلوگیری کنید؛ پس فایل تصویر را با استفاده از کلمات کلیدی نام‌گذاری کنید. مطمئن شوید که متن جایگزین حاوی کلمه کلیدی باشد که به نشان‌دادن ارتباط موتورهای جستجو کمک می‌کند.

  لینک‌سازی را فراموش نکنید

  سئو از لینک‌ها به‌عنوان نشانه قدرت استفاده می‌کند. هم لینک‌های خارجی و هم لینک‌های داخلی برای اینکه به گوگل نشان دهیم که محتوای ما یک محتوای قانونی و مفید است. در واقع این لینک‌سازی‌ها فرصت مناسبی برای تبلیغ برند شما هستند. مثلاً اگر یک سایت با دامنه بالا (مانند نیویورک‌تایمز) به مقاله شما پیوند دهد، شما یک فرصت مناسبی پیدا کرده‌اید که مقاله‌تان دیده شود. فقط حواستان باشد از یک متن خوب برای پیوندهایتان استفاده کنید.

  داده‌هایی را ارائه دهید که شامل کلمات کلیدی باشد

  یکی از اصول استراتژی بازاریابی محتوا این است که از عنوانی با ۵۵ کاراکتر و توضیحی با ۱۱۵ کاراکتر ایجاد شده باشد. پس مطمئن شوید که از کلمه کلیدی در URL پست خود و در تمام تگ‌های alt در صفحه استفاده کنید. البته می‌توانید از یک ابزار پیش‌نمایش متن مثل Sistrix  استفاده کنید تا به شما کمک کند در تعداد کاراکترهای بهینه عمل کنید.

  محتوا را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید

  در جواب سؤال استراتژی محتوا چیست باید به این موضوع هم اشاره کنیم که بهتر است همزمان با نوشتن محتوای وبلاگتان، محتوای شبکه‌های اجتماعی خود را هم بنویسید. مثلاً وقتی یک موضوع در ذهن شما تازه است، سؤالات یا موضوعات بحث‌انگیز را در شبکه‌های اجتماعی خود نشر دهید تا باعث تشویق گفتگو مخاطبان و افزایش ترافیک وبلاگ شود.

  چه نکاتی را باید در ارتقای استراتژی بازاریابی محتوا باید در نظر گرفت؟

  همان‌طور که در بالا ذکر کردیم، هنگامی که یک بخش از محتوا منتشر می‌شود، کار واقعی تازه شروع شده است. گام بعدی این است که به سمت “بازاریابی” بگردید و آن را به اشتراک بگذارید و خوانندگان خود را افزایش دهید. در زیر به نکاتی که باید برای ارتقای محتوای خود در نظر بگیرید اشاره می‌کنیم.

  یک پایگاه اجتماعی بسازید

  رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین کانال‌ها برای تبلیغ، نقش مهمی در بازاریابی محتوا ایفا می‌کنند. در واقع محتوا سوختی است که باعث می‌شود «موتور» رسانه‌های اجتماعی را روشن کند، زیرا افراد محتوایی را که کشف کرده‌اند یا شخص دیگری با آنها به اشتراک گذاشته دوباره به اشتراک می‌گذارند. در واقع ایجاد روابط در پلتفرم‌های اجتماعی می‌تواند شما را با سایر  تأثیرگذاران مرتبط کند. برقراری روابط اجتماعی زمینه را برای افزایش بیننده در کار شما فراهم می‌کند. 

  کارکنان خود را برای حمایت تشویق کنید

  کارمندان شما یک منبع تشویق‌کننده بی‌نظیر برای محتوای شما هستند و می‌توانند راه زیادی را برای تقویت آن در رسانه‌های اجتماعی انجام دهند. از یک خبرنامه یا کانال پیام داخلی استفاده کنید تا کارکنان را از محتوا آگاه کنید و آنها را تشویق کنید تا آن را به اشتراک بگذارند.

  بازاریابی محتوا و تبلیغات را همسو کنید

  استراتژی بازاریابی محتوا شما باید با سایر جنبه‌های استراتژی بازاریابی و پیام‌رسانی شما هماهنگ باشد. مثلاً ممکن است بخواهید تبلیغات پولی خاصی را برای برخی از محتواهای خود از طریق یک پلتفرمی مثل فیس‌بوک انجام دهید، در این صورت باید با بازاریابی دیجیتال و تیم‌های اجتماعی هماهنگ باشید.

  بر واکنش‌ها نظارت کنید
  علاوه بر پیگیری تعداد اشتراک‌گذاری‌ها، نظرات و سایر معیارهای تعامل، مهم است که ببینید مردم درباره محتوای شما چه می‌گویند. اینجاست که نظارت بر رسانه‌های اجتماعی مهم است. می‌توانید از ابزاری مانند Meltwater برای نظارت بر نام‌های تجاری، احساسات، کلمات کلیدی خاص استفاده کنید. در واقع می‌توانید ببینید که کدام بخش از محتوا از نظر عملکرد کار می‌کند و کدام نه و بعد از آنها برای بهبود استراتژی بازاریابی محتوای خود استفاده کنید.

  با افراد در تعامل باشید

  مشارکت در رسانه‌های اجتماعی یک راه یک‌طرفه نیست. برندهایی که موفق می‌شوند آنهایی هستند که در گفتگو شرکت می‌کنند. علاوه بر نظارت بر نام‌گذاری‌ها و اشتراک‌گذاری‌ها، تعامل با افرادی که به محتوای شما پاسخ داده‌اند، می‌تواند راه بسیار قدرتمندی برای گسترش دامنه دسترسی شما و ارتباط با مشتریان بالقوه و مخاطبان باشد.

  کلام آخر

  استراتژی بازاریابی محتوا به شما کمک می‌کند که محتوای خود را در قالب‌های مختلفی به مخاطبان خود ارائه دهید و منتظر عملکرد آنها باشید. در واقع این فرایند باعث پیشرفت برند و شغل شما می‌شود.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.