ماهان

ابزار تحقیق کلمات کلیدی | سایت های تحقیق کلمات کلیدی

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  در حالی که گوگل هر از چند گاهی همه را با ارائه به‌روزرسانی‌های الگوریتمی، شگفت‌زده می‌کند؛ اما روش تحقیق کلمات کلیدی برای بازاریابانی که به‌دنبال بهینه‌سازی وب‌سایت‌های خود برای موتور‌های جستجو هستند، کاملاً ثابت مانده است. بازاریابان از ابزارهای مختلفی برای این کار استفاده می‌کنند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  امروزه سایت‌های تحقیق کلمات کلیدی متعددی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها برای موضوعات مختلف، کلمات کلیدی مرتبط را یافت.

  در این مقاله به بررسی بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی پرداخته خواهد شد تا به موفقیت در کسب‌وکار اینترنتی خود برسید؛ اما قبل از آن به این موضوع می‌پردازیم که تحقیق کلمات کلیدی چیست و چه کاربردی دارد.

  تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

  تحقیق کلمات کلیدی فرآیند یافتن و تجزیه‌وتحلیل عباراتی است که کاربران با هدف استفاده از آن داده‌ها جهت هدفی خاص، وارد موتورهای جستجو می‌کنند.

  در حقیقت مطابق این فرآیند، فرد متخصص در این امر جهت کسب جایگاه مناسب در صفحات جستجو (و اغلب برای بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)) یا بازاریابی، کلمات یا عباراتی که مورد جستجو‌ی کاربران در حوزه تخصصی قرار می‌گیرند را می‌یابد.

  در فرآیند تحقیق کلمات کلیدی می‌توان جستار (Query) را برای دستیابی به هدف، میزان محبوبیت، دشواری رتبه‌بندی و موارد دیگر مورد بررسی قرار داد.

  چرا تحقیق کلمات کلیدی ضروری است؟

  چرا تحقیق کلمات کلیدی ضروری است؟

  تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا بهترین کلمات کلیدی را هدف قرار دهید و بینش ارزشمندی در مورد سؤالاتی که مخاطبان هدف شما واقعاً در موتور جستجویی مانند گوگل، جستجو می‌کنند ارائه می‌دهد.

  بینشی که می‌توانید در مورد این کلمات و عبارات به‌دست آورید، می‌تواند به تعیین استراتژی بازاریابی محتوا کمک کند.

  معمولاً افراد هنگام تحقیقات بازاریابی آنلاین، از کلمات کلیدی برای یافتن راه‌حل استفاده می‌کنند؛ بنابراین اگر محتوای شما بتواند دقیقاً مواردی که مخاطبان انتظار دارند را پاسخگو باشد، ترافیک بیشتری به‌دست خواهید آورد. پس، شما باید دقیقاً آن جستجوها را هدف قرار دهید.

  به‌عبارت دیگر، هنگام طرح‌ریزی استراتژی محتوا، شما محتوایی پیرامون آنچه می‌خواهید به کاربران اطلاع دهید، ایجاد نمی‌کنید؛ بلکه محتوای تولید شده باید پیرامون آنچه کاربران می‌خواهند کشف کنند، ایجاد شود. این هدف با تحقیق کلمات کلیدی آغاز می‌شود.

  مزایا‌ی بررسی میزان جستجوی کلمات کلیدی

  انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی مزایای زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  بینش روند بازاریابی

  استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی می‌‌تواند اطلاعاتی را در مورد روند بازاریابی فعلی ارائه دهد و به شما کمک کند تا محتوای خود را بر موضوعات مرتبط و کلمات کلیدی متمرکز کنید که مخاطبان شما به‌دنبال آن‌ها هستند.

  رشد ترافیک ورودی

  وقتی بهترین کلمات کلیدی را برای محتوایی که منتشر می‌کنید، بیابید، در نتایج موتور‌های جستجو رتبه بالاتری را کسب خواهید کرد و این به‌معنای جذب ترافیک ورودی بیش‌تر است.

  جذب مشتری

  اگر کسب‌و‌کار شما دارای محتوایی است که سایر متخصصان کسب‌و‌کار به‌دنبال آن هستند، می‌توانید ضمن برآورده کردن نیاز‌های آن‌ها، فراخوانی برای اقدام به خرید ایجاد کنید.

  با تحقیق کلمه کلیدی براساس محبوبیت، حجم جستجو و هدف کلی آن‌ها، می‌توانید به سوالاتی که اکثر مخاطبان شما می‌خواهند به آن‌ها پاسخ دهند، رسیدگی کنید. انواع ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی می‌توانند در این راستا بسیار به شما کمک کنند.

  کلمات کلیدی در مقابل موضوعات

  تحقیقات کلمات کلیدی به شما نشان می‌دهد که افراد به چه موضوعاتی اهمیت می‌دهند و با فرض استفاده از ابزار سئوی مناسب، چقدر آن موضوعات در بین مخاطبان شما محبوب هستند.

  با تحقیق کلمه کلیدی که حجم بالایی از جستجو در ماه را به خود اختصاص می‌دهد، می‌توانید محتوای خود را در موضوعاتی که می‌خواهید محتوا ایجاد کنید، شناسایی و مرتب سازید. سپس، در مرحله بعدی قادر خواهید بود که از این موضوعات برای تعیین کلمات کلیدی مورد نظر خود بهره ببرید.

  عناصر تحقیق کلمات کلیدی ابزار کلمات کلیدی گوگل

  عناصر تحقیق کلمات کلیدی ابزار کلمات کلیدی گوگل

  سه عنصر اصلی وجود دارد که باید در هنگام استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی در فرایندهای کسب‌وکار خود به آن‌ها توجه کنید:

  تناسب با موضوع (Relevance)

  گوگل، محتوا را از نظر تناسب با موضوع رتبه‌بندی می‌کند. در این زمان است که مفهوم «هدف جستجو» مطرح می‌شود. محتوای شما تنها در صورتی برای یک کلمه کلیدی رتبه‌بندی می‌شود که نیازهای جستجوگران را برآورده کند.

  علاوه بر این، محتوای شما باید بهترین منبع برای پرس‌و‌جو باشد. به یاد داشته باشید که گوگل به محتوای شما، در صورتی که ارزش کم‌تری نسبت به سایر محتوای موجود در وب ارائه دهد، رتبه‌ی بالاتری نخواهد داد.

  آتوریتی (Authority)

  گوگل به منابعی که معتبر می‌داند اهمیت بیشتری می‌دهد. این بدان معناست که شما باید تمام تلاش خود را برای تبدیل شدن به منبعی معتبر از طریق غنی‌سازی سایت خود با محتوای مفید و ترویج آن محتوا برای به‌دست آوردن سیگنال‌های اجتماعی و بک لینک، به کار ببندید.

  اگر در این فضا به‌عنوان وب‌سایتی معتبر شناخته نمی‌شوید، شانس کمتری برای رتبه‌بندی دارید؛ مگر اینکه محتوای شما استثنایی باشد.

  حجم (Volume)

  ممکن است برای یک کلمه کلیدی خاص در صفحه اول، رتبه‌بندی شوید، اما اگر هیچ کس آن را جستجو نکند، تاثیری در ترافیک سایت شما نخواهد داشت.

  این کار دقیقاً مشابه راه‌اندازی مغازه در شهر ارواح است؛ حجم با MSV (حجم جستجوی ماهانه) اندازه‌گیری می‌شود، که به معنای تعداد دفعاتی است که کلمه کلیدی در ماه در بین همه مخاطبان جستجو می‌شود.

  ابزار‌ تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

  معمولاً انواع ابزار تحقیق کلمات کلیدی، پیشنهاداتی را برای کلیدواژه‌های مرتبط با کسب‌و‌کار شما ارائه می‌دهند که استفاده از این کلمات کلیدی می‌تواند مفید باشد.

  ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی همچنین عباراتی با عنوان (Long-tail keywords) را ارائه می‌دهند که این عبارات اگرچه کم‌تر جستجو می‌شوند اما می‌توانند مخاطبان را به‌سمت محتوای شما، جذب کنند. یکی دیگر از مواردی که می‌توانید از طریق ابزار تحقیق کلمات کلیدی دریابید، کلمات کلیدی است با تحلیل رقبا در کسب‌وکار به‌دست می‌آید.

  مهم‌ترین ابزار‌های تحقیق کلمات کلیدی

  مهم‌ترین ابزار‌های تحقیق کلمات کلیدی

  با توجه به این‌که تنوع ابزار تحقیق کلمات کلیدی بسیار زیاد است، در ادامه بهترین آن‌ها معرفی می‌شوند.

  Google Trends

  تقریبا هر متخصص سئو با این ابزار آشنایی دارد. ابزار گوگل ترند توسط شرکت گوگل ارائه شده و به‌صورت رایگان، امکان استخراج کلمات کلیدی را فراهم می‌کند. با استفاده از گوگل ترند می‌توان میزان محبوبیت کلمات کلیدی را نیز مورد بررسی قرار داد.

  از طرفی این ابزار می‌تواند عبارات مرتبط را نیز پیشنهاد دهد و با ارائه چند کلمه کلیدی یا عبارت، امکان مقایسه چندگانه را فراهم کند.

  با استفاده از ابزار کلمات کلیدی گوگل ترند قادر خواهید بود بازه‌های زمانی، موقعیت‌های مکانی و دسته‌بندی را تغییر دهید و به‌صورت مجزا، در سطح وب‌سایت، یوتیوب، تصاویر و سایر بستر‌ها، جستجو کنید. گوگل ترند همچنین قادر است میزان محبوبیت کلمات را در مناطق مختلف بر حسب درصد بیان کند.

  Google Keyword Planner

  این ابزار تحقیق کلمات کلیدی قسمتی از پلتفرم گوگل ادز (Google Ads) است. برای استفاده از کیوورد پلنر، کافی است یک اکانت گوگل بسازید. در این ابزار قادر خواهید بود تا به تجزیه‌وتحلیل کلمات کلیدی پیشنهادی براساس میانگین جستجو‌ به‌صورت ماهانه، بپردازید.

  از طرفی با استفاده از کیوورد پلنر می‌توانید لیست کلمات کلیدی را در قالب فایل اکسل ذخیره‌سازی کنید. ویژگی دیگر کیوورد پلنر این است که قادر خواهید بود تا بر لیست کلمات کلیدی پیشنهاد شده، فیلتر اعمال کنید.

  Moz Keyword Explorer

  این ابزار یکی از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی هوشمند است که نسبت به سایر ابزار‌ها، مزیت‌های بسیاری دارد. یکی از مواردی که این ابزار ارائه می‌دهد، امتیاز CTR ارگانیک است. در واقع با استفاده از این امتیاز شما خواهید دانست که در صورت کسب جایگاه اول در گوگل، چه تعداد کلیک دریافت خواهید کرد.

  یکی دیگر از مواردی که این ابزار در اختیار کاربران قرار می‌دهد، امتیاز اولویت‌بندی است. این امتیاز براساس CTR، میزان دشواری کلمه کلیدی و حجم جستجو در نظر گرفته می‌شود. دقت کنید که ابزار تحقیق کلمات کلیدی Moz، فقط به‌مدت یک ماه رایگان است و پس از آن باید اکانت آن را بخرید.

  Kwfinder

  ابزار تحقیق کلمات کلیدی Kwfinder یکی از بهترین ابزار‌هاست که توسط شرکت Mangools طراحی و عرضه شده است. این ابزار برای یافتن کلمات کلیدی طولانی (Long-tail) بسیار کاربردی خواهد بود.

  از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این پلتفرم می‌توان به ارائه کلمات کلیدی براساس سوال، امکان تجزیه‌وتحلیل کلمات کلیدی براساس حجم جستجو، میزان دشواری، رقابت و غیره، ارائه کلمات کلیدی براساس موقعیت‌های مکانی و زبانی مختلف، امکان اعمال فیلتر روی لیست کلمات کلیدی و ارائه کلمات کلیدی که سختی کمی دارند، اشاره کرد.

  Google Search Console

  از کنسول سرچ کنسول نیز می‌توان به‌عنوان ابزار تحقیق کلمات کلیدی استفاده کرد. در بخش Performance این ابزار، جزئیاتی در زمینه کلمات کلیدی در ۳ ماه گذشته، ارائه می‌شوند.

  از قابلیت‌های این ابزار تحقیق کلمات کلیدی می‌توان به امکان فیلتر داده‌ها و نتایج براساس موقعیت‌های جغرافیایی، کوئری یا عبارات و ارائه نمودار برای درک و مقایسه بهتر اشاره کرد.

  Bing Webmaster Tools

  موتور جستجو‌ی بینگ نیز یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی است. در واقع این موتور جستجو توسط شرکت مایکروسافت طراحی‌شده و می‌تواند در بخش وبمستر تولز، کلمات کلیدی مناسبی را پیشنهاد دهد.

  با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود جایگاه سایت خود در نتایج را مشاهده کنید. از طرفی خواهید دانست که سایت شما در هر کلمه کلیدی به چه میزانی در نتایج جستجو ظاهر شده است.

  Keywordtool.io

  بخش رایگان ارائه‌شده توسط کیوورد تولز این امکان را فراهم می‌کند که با وارد کردن کلمه کلیدی مد نظر‌تان بتوانید به لیستی از کلمات کلیدی مشابه دسترسی داشته باشید. با استفاده از این ابزا قادر خواهید بود نتایج را براساس کلمه یا عبارات، فیلتر کنید.

  از طرفی قابلیت Negative Keywords به شما این امکان را می‌دهد که پنج کلمه را از لیست ارائه‌شده، حذف کنید. البته باید دقت داشته باشید که در نسخه رایگان این ابزار، میزان جستجو، هزینه‌ی هر کلیک (برای تبلیغات ادز)، روند و حجم رقابت در هر کلمه کلیدی نمایش داده نمی‌شود.

  SEMrush

  این ابزار تحقیق کلمات کلیدی، رایگان نیست اما به‌صورت روزانه (10 جستجو در یک روز) این امکان را فراهم می‌کند که بتوانید تا سطح مشخصی، به رایگان از آن استفاده کنید. ابزار SEMrush اطلاعات بسیار سودمند و مهمی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به ارائه کلمات کلیدی مرتبط و روند جستجو اشاره کرد.

  Ubersuggest

  ابزار Ubersuggest این امکان را فراهم کرده است که با ورود کلمات کلیدی مد نظر خود بتوانید لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را مشاهده کنید. علاوه بر این کلمات، قادر خواهید بود وب‌سایت‌های معتبری که بالا‌ترین رتبه را در آن کلیدواژه به خود اختصاص داده‌اند نیز مشاهده کنید.

  یکی از موارد جالب اوبرساجست این است که ادعا دارد کلمات کلیدی جدیدی ارائه می‌دهد که در انواع دیگر ابزار تحقیق کلمات کلیدی، پیشنهاد نمی‌شوند.

  اگرچه به‌نظر می‌رسد که این ابزار برای فارسی زبانان چندان کاربردی نیست (زیرا زبان فارسی برای این ابزار تعریف نشده است)؛ اما می‌توان از بخش Keyword Ideas آن برای کلمات کلیدی عمومی‌تر استفاده کرد.

  نتیجه‌گیری

  این روز‌ها انواع مختلفی از ابزار تحقیق کلمات کلیدی وجود دارد که همگی در تلاش هستند تا وب‌سایت‌ها در جهت نیاز کاربران، محتوا تولید کنند. در این مقاله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی معرفی شدند؛ اما آن‌چه اهمیت دارد این است که از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید.

  به‌کار بردن بیش از حد کلمات کلیدی در مقالات نیز ساختار مقاله را از حالت استاندارد خارج می‌کند و همین امر می‌تواند به عدم رضایت کاربر منجر شود؛ بنابراین، بهینه‌سازی سایت و استفاده از بهترین کلمات کلیدی به‌همراه تولید محتوای ارزشمند، می‌تواند موجب کسب جایگاه‌های بهتر شود.

  پرسش‌های متداول

  SEMRush با تمرکز بر تحلیل رقبا، از دیگر ابزارها متمایز می‌شود. SEMRush به جای ارائه لیستی از پیشنهادهای کلیدواژه، کلمات کلیدی را نشان می‌دهد که رقبای شما قبلا با آن‌ها رتبه گرفته‌اند. این رویکرد منحصربه‌فرد به شمت اجازه می‌دهد تا کلمات کلیدی را پیدا کنید که یافتن آن‌ها با دیگر ابزارها ممکن است دشوار باشد.
  KWFinder که توسط شرکت Mangools توسعه یافته، ابزاری همه‌کاره برای تحقیق کلمات کلیدی محسوب می‌شود. این ابزار به کاربران کمک می‌کند تا کلمات کلیدی با سختی پایین را پیدا کنند و رابط کاربری منحصربه‌فردی نیز دارد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.