ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
ابزار تحقیق کلمات کلیدی

ابزار تحقیق کلمات کلیدی | سایت های تحقیق کلمات کلیدی

فهرست مطلب

آشنایی با بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی

در حالی که گوگل هر از چند گاهی ما را با ارائه‌ی به‌روزرسانی‌های الگوریتمی، شگفت‌زده می‌کند، اما روش تحقیق در مورد کلمات کلیدی برای بازاریابانی که به دنبال بهینه‌سازی وب‌سایت‌های خود برای موتور‌های جستجو هستند، کاملاً ثابت مانده است. امروز سایت های تحقیق کلمات کلیدی متعددی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها برای موضوعات مختلف، کلمات کلیدی مرتبط را یافت. در این مقاله به بررسی بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی می‌پردازیم اما قبل از آن اجازه بدهید به این موضوع بپردازیم که تحقیق کلمات کلیدی چیست و چه کاربردی دارد؟

تحقیق درباره‌ی کلمات کلیدی چیست؟

تحقیق کلمات کلیدی فرآیند یافتن و تجزیه و تحلیل عباراتی است که کاربران با هدف استفاده از آن داده‌ها به‌منظور یک هدف خاص، وارد موتورهای جستجو می‌کنند. در حقیقت مطابق این فرآیند، فرد متخصص در این امر به‌منظور کسب جایگاه مناسب در صفحات جستجو (و اغلب برای بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)) یا بازاریابی عمومی، کلمات یا عباراتی که مورد جستجو‌ی کاربران در حوزه‌ی تخصصی قرار می‌گیرند را می‌یابد. در فرآیند تحقیق کلمات کلیدی می‌توان جستار (query) را برای دست‌یابی به هدف، میزان محبوبیت، دشواری رتبه‌بندی و موارد دیگر، مورد بررسی قرار داد.

چرا تحقیق کلمات کلیدی ضروری است؟

تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا بهترین کلمات کلیدی را هدف قرار دهید و بینش ارزشمندی را در مورد سؤالاتی که مخاطبان هدف شما واقعاً در موتور جستجویی مانند گوگل، جستجو می‌کنند ارائه می‌دهد. بینشی که می‌توانید در مورد این کلمات و عبارات به‌دست آورید می‌تواند به تعیین استراتژی محتوا و بازاریابی کمک کند.

معمولاً افراد هنگام انجام تحقیقات آنلاین، از کلمات کلیدی برای یافتن راه‌حل استفاده می‌کنند. بنابراین اگر محتوای شما بتواند دقیقاً مواردی که مخاطبان انتظار دارند را پاسخ‌گو باشد، ترافیک بیشتری به‌دست خواهید آورد. بنابراین، شما باید دقیقاً آن جستجوها را هدف قرار دهید.

به‌عبارت دیگر در هنگام طرح‌ریزی استراتژی محتوا، ما محتوایی پیرامون آنچه می‌خواهیم به کاربران اطلاع دهیم، ایجاد نمی‌کنیم بلکه محتوای تولید شده باید پیرامون آنچه کاربران می‌خواهند کشف کنند، ایجاد شود. این هدف با تحقیق کلمات کلیدی شروع می‌شود.

مزایا‌ی تحقیق کلمات کلیدی

انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی مزایای زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

بینش روند بازاریابی

انجام تحقیقات موثر در مورد کلمات کلیدی می‌‌تواند بینش‌هایی را در مورد روند بازاریابی فعلی ارائه دهد و به شما کمک کند محتوای خود را بر موضوعات مرتبط و کلمات کلیدی متمرکز کنید که مخاطبان شما در جستجوی آن‌ها هستند.

رشد ترافیک ورودی

وقتی بهترین کلمات کلیدی را برای محتوایی که منتشر می‌کنید، شناسایی نمایید، در نتایج موتور‌های جستجو رتبه‌ی بالاتری را کسب خواهید کرد و این به‌معنای جذب ترافیک ورودی بیش‌تر است.

جذب مشتری

اگر کسب‌و‌کار شما دارای محتوایی است که سایر متخصصان کسب‌و‌کار به‌دنبال آن هستند، می‌توانید ضمن برآورده کردن نیاز‌های آن‌ها، فراخوانی برای اقدام به خرید ایجاد نمایید. با تحقیق در مورد کلمات کلیدی بر اساس محبوبیت، حجم جستجو و هدف کلی آن‌ها، می‌توانید به سوالاتی که اکثر مخاطبان شما می‌خواهند به آن‌ها پاسخ دهند، رسیدگی کنید. انواع ابزار تحقیق کلمات کلیدی می‌تواند در این راستا بسیار به شما کمک کند.

کلمات کلیدی در مقابل موضوعات

تحقیقات کلمات کلیدی به شما نشان می‌دهد که مردم به چه موضوعاتی اهمیت می‌دهند و با فرض استفاده از ابزار سئوی مناسب، چقدر آن موضوعات در بین مخاطبان شما محبوب هستند. با تحقیق در مورد کلمات کلیدی که حجم بالایی از جستجو در ماه را دریافت می‌کنند، می‌توانید محتوای خود را در موضوعاتی که می‌خواهید محتوا ایجاد کنید، شناسایی و مرتب کنید. سپس، در مرحله‌ی بعدی قادر خواهید بود که از این موضوعات برای تعیین کلمات کلیدی مورد نظر خود استفاده نمایید.

عناصر تحقیق کلمات کلیدی

سه عنصر اصلی وجود دارند که باید در هنگام انجام تحقیقات کلمات کلیدی به آن‌ها توجه نمایید:

تناسب با موضوع (Relevance)

گوگل محتوا را از نظر تناسب با موضوع رتبه‌بندی می‌کند. در این زمان است که مفهوم «هدف جستجو» مطرح می‌شود. محتوای شما تنها در صورتی برای یک کلمه‌ی کلیدی رتبه‌بندی می‌شود که نیازهای جستجوگران را برآورده کند. علاوه بر این، محتوای شما باید بهترین منبع برای پرس‌و‌جو باشد. به یاد داشته باشید که گوگل به محتوای شما، در صورتی که ارزش کم‌تری نسبت به سایر محتوای موجود در وب ارائه دهد، رتبه‌ی بالاتری نمی‌دهد.

آتوریتی (Authority)

گوگل به منابعی که معتبر می‌داند اهمیت بیشتری می‌دهد. این بدان معناست که شما باید تمام تلاش خود را برای تبدیل شدن به یک منبع معتبر از طریق غنی‌سازی سایت خود با محتوای مفید و ترویج آن محتوا برای به‌دست آوردن سیگنال‌های اجتماعی و بک لینک، انجام دهید. اگر در این فضا به‌عنوان وب‌سایتی معتبر شناخته نمی‌شوید، شانس کمتری برای رتبه‌بندی دارید، مگر اینکه محتوای شما استثنایی باشد.

حجم (Volume)

ممکن است برای یک کلمه‌ی کلیدی خاص در صفحه‌ی اول رتبه‌بندی شوید، اما اگر هیچ کس آن را جستجو نکند، تاثیری در ترافیک سایت شما نخواهد داشت. این کار دقیقاً مشابه راه‌اندازی مغازه در شهر ارواح است! حجم با MSV (حجم جستجوی ماهانه) اندازه‌گیری می‌شود، که به معنای تعداد دفعاتی است که کلمه‌ی کلیدی در ماه در بین همه مخاطبان جستجو می‌شود.

ابزار‌ تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

ابزار تحقیق کلمات کلیدی در واقع یک دستیار برای متخصصان سئو است که از طریق آن می‌توان کلمه یا عباراتی که کاربران در موتور‌های جستجویی مانند گوگل، جستجو می‌کنند، شناسایی کرد. از طریق ابزار تحقیق کلمات کلیدی می‌توان اطلاعاتی مانند حجم جستجو، میزان رقابت در کلمه‌ی کلیدی و … را به‌دست آورد. از طرفی معمولاً انواع ابزار تحقیق کلمات کلیدی، پیشنهاداتی را برای کلیدواژه‌های مرتبط با کسب‌و‌کار شما ارائه می‌دهند که استفاده از این کلمات کلیدی می‌تواند مفید باشد. ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی هم‌چنین عباراتی با عنوان (Long-tail keywords) را ارائه می‌دهند که این عبارات اگرچه کم‌تر جستجو می‌شوند اما می‌توانند مخاطبان را به‌سمت محتوای شما، جذب نمایند. یکی دیگر از مواردی که می‌توانید از طریق ابزار تحقیق کلمات کلیدی دریابید، کلمات کلیدی است که رقبا بر اساس آن، رتبه‌بندی شده‌اند.

مهم‌ترین ابزار‌های تحقیق کلمات کلیدی

با توجه به این‌که تنوع ابزار تحقیق کلمات کلیدی بسیار زیاد است، در ادامه قصد داریم بهترین لیست ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی را معرفی نماییم.

Google Trends

کم‌تر کسی است که در حوزه‌ی سئو کار کرده و با این ابزار آشنایی نداشته باشد. ابزار گوگل ترند توسط شرکت گوگل ارائه شده و به‌صورت رایگان، امکان استخراج کلمات کلیدی را فراهم آورده است. با استفاده از گوگل ترند می‌توان میزان محبوبیت کلمات کلیدی را نیز مورد بررسی قرار داد.

از طرفی این ابزار می‌تواند عبارات مرتبط را نیز پیشنهاد دهد و با ارائه‌ی چند کلمه‌ی کلیدی یا عبارت، امکان مقایسه‌ی چندگانه را فراهم آورد. با استفاده از ابزار تحقیق کلمات کلیدی گوگل ترند شما قادر خواهید بود، بازه‌های زمانی، موقعیت‌های مکانی و دسته‌بندی را تغییر داده و به‌صورت مجزا، در سطح وب‌سایت، یوتیوب، تصاویر و سایر بستر‌ها، جستجو انجام دهید. گوگل ترند هم‌چنین قادر است که میزان محبوبیت کلمات را در مناطق مختلف بر حسب درصد بیان کند.

Google Keyword Planner

این ابزار تحقیق کلمات کلیدی قسمتی از پلتفرم تبلیغات گوگلی (Google Ads) است. برای استفاده از کیورد پلنر، کافی است که یک اکانت گوگل ایجاد کنید. در این ابزار قادر خواهید بود تا به تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی پیشنهادی بر اساس میانگین جستجو‌ به‌صورت ماهانه، بپردازید. از طرفی با استفاده از کیورد پلنر شما می‌توانید لیست کلمات کلیدی را در قالب فایل اکسل ذخیره‌سازی کنید. یک ویژگی دیگر این ابزار این است که شما قادر خواهید بود تا بر روی لیست کلمات کلیدی پیشنهاد شده، فیلتر اعمال کنید.

Alexa Pro

ابزار الکسا پرو یکی از ابزار‌های تحقیق کلمات کلیدی پرکاربرد است که با استفاده از آن می‌توانید کلمات کلیدی را بیابید که شانس بیش‌تری برای کسب جایگاه در آن‌ها خواهید داشت. از طرفی الکسا پرو کلمات کلیدی را ارائه می‌دهد که در حقیقت می‌توانند مشتریان بالقوه را برای مراجعه به سایت شما، ترغیب کنند. این ابزار تحقیق کلمات کلیدی هم‌چنین امکان شناسایی عبارات و کلماتی که سایت‌های رقیب شما استفاده کرده‌اند را نیز دارد و این موضوع می‌تواند بسیار مفید باشد.

Moz Keyword Explorer

این ابزار یکی از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی هوشمند است که نسبت به سایر ابزار‌ها، مزیت‌های بسیاری دارد. یکی از مواردی که این ابزار ارائه می‌دهد امتیاز CTR ارگانیک است. در واقع با استفاده از این امتیاز شما خواهید دانست که در صورت کسب جایگاه اول در گوگل، چه تعداد کلیک دریافت خواهید کرد. یکی دیگر از مواردی که این ابزار در اختیار کاربران قرار می‌دهد، امتیاز اولویت‌بندی است. این امتیاز بر اساس CTR، میزان دشواری کلمه‌ی کلیدی و حجم جستجو، در نظر گرفته می‌شود. دقت کنید که ابزار تحقیق کلمات کلیدی Moz، فقط به‌مدت یک ماه رایگان است و پس از آن باید در جهت خرید اکانت اقدام نمایید.

Kwfinder

ابزار تحقیق کلمات کلیدی kwfinder یکی از بهترین ابزار‌ها است که توسط Mangools طراحی و عرضه شده است. این ابزار برای یافتن عبارت بلند (Long-tail) بسیار کاربردی است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این پلتفرم می‌توان به ارائه‌ی کلمات کلیدی بر اساس سوال، امکان تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی بر اساس حجم جستجو، میزان دشواری، رقابت و …، ارائه‌ی کلمات کلیدی بر اساس موقعیت‌های مکانی و زبانی مختلف، امکان اعمال فیلتر روی لیست کلمات کلیدی و ارائه‌ی کلمات کلیدی که سختی کمی دارند، اشاره کرد.

Google Search Console

از کنسول جستجو‌ی گوگل نیز می‌توان به‌عنوان ابزار تحقیق کلمات کلیدی استفاده کرد. در بخش Performance این ابزار، جزئیاتی در زمینه‌ی کلمات کلیدی در سه ماه گذشته، ارائه می‌شوند. از قابلیت‌های این ابزار تحقیق کلمات کلیدی می‌توان به امکان فیلتر داده‌ها و نتایج بر اساس موقعیت‌های جغرافیایی، کوئری یا عبارات، ارائه‌ی نمودار برای درک و مقایسه‌ی بهتر اشاره کرد.

Bing Webmaster Tools

موتور جستجو‌ی بینگ هم یکی از ابزار تحقیق کلمات کلیدی است. در واقع این موتور جستجو توسط شرکت مایکروسافت طراحی شده است و می‌تواند در بخش وبمستر تولز، کلمات کلیدی مناسبی را پیشنهاد دهد. با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود که جایگاه سایت خود در نتایج را مشاهده کنید. از طرفی خواهید دانست که سایت شما در هر کلمه‌ی کلیدی به چه تعدادی در نتایج جستجو ظاهر شده است.

Keywordtool.io

بخش رایگان ارائه شده توسط این ابزار این امکان را فراهم می‌کند که با وارد نمودن کلمه‌ی کلیدی مد نظر‌تان بتوانید به لیستی از کلمات کلیدی مشابه دسترسی داشته باشید. با استفاده از این ابزار شما قادر خواهید بود که نتایج را بر اساس کلمه یا عبارات، فیلتر نمایید. از طرفی قابلیت Negative Keywords به شما این امکان را می‌دهد که پنج کلمه را از لیست ارائه شده، حذف کنید. البته باید دقت داشته باشید که در نسخه‌ی رایگان این ابزار، میزان جستجو، هزینه‌ی هر کلیک (برای تبلیغات ادز)، روند و حجم رقابت در هر کلمه‌ی کلیدی نمایش داده نمی‌شود.

SEMrush

این ابزار تحقیق کلمات کلیدی، رایگان نیست اما به‌صورت روزانه (10 جستجو در یک روز) این امکان را فراهم می‌کند که بتوانید تا سطح مشخصی، به رایگان از آن استفاده نمایید. ابزار SEMrush اطلاعات بسیار سودمند و مهمی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ارائه‌ی کلمات کلیدی مرتبط و روند جستجو اشاره کرد.

Ubersuggest

ابزار Ubersuggest این امکان را فراهم کرده است که با ورود کلمات کلیدی مد نظر خود بتوانید لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را مشاهده کنید. علاوه بر این کلمات، شما قادر خواهید بود که وب‌سایت‌های معتبری که بالا‌ترین رتبه را در آن کلیدواژه به خود اختصاص داده‌اند را نیز مشاهده نمایید. یکی از موارد جالب درباره‌ی این ابزار این است که Ubersuggest ادعا دارد که کلمات کلیدی جدیدی را ارائه می‌دهد که در انواع دیگر ابزار تحقیق کلمات کلیدی، پیشنهاد نمی‌شوند. اگرچه به‌نظر می‌رسد که این ابزار برای فارسی زبانان چندان کاربردی نیست (زیرا زبان فارسی برای این ابزار تعریف نشده است)، اما می‌توان از بخش Keyword Ideas برای کلمات کلیدی عمومی‌تر استفاده نمود.

کلام آخر

این روز‌ها انواع مختلفی از ابزار تحقیق کلمات کلیدی وجود دارند که همگی در تلاش هستند تا وب‌سایت‌ها در جهت نیاز کاربران، محتوا تولید کنند. در این مقاله سعی کردیم که مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی را معرفی کنیم اما آن‌چه اهمیت دارد این است که از کلمات کلیدی مناسب استفاده نمایید. به‌کار بردن بیش از حد کلمات کلیدی در مقالات نیز ساختار مقاله را از حالت استاندار خارج می‌کند و همین امر می‌تواند به عدم رضایت کاربر منجر شود. بنابراین بهینه‌سازی و استفاده از بهترین کلمات کلیدی به همراه تولید محتوای ارزشمند، می‌تواند موجب کسب جایگاه‌های برتر شود.