ماهان

زبان بدن در مصاحبه چه جایگاهی دارد؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  ترفندهایی که باید دانست

  زبان بدن (Body Language) نوعی از مکالمات غیرکلامی است که فاقد گرامر بوده و اطلاعاتی را به مخاطب انتقال می‌دهد که نیاز به تفسیر دارد. قدمت زبان بدن که بخشی از مکالمات غیرکلامی است به‌مراتب بیش از مکالمات کلامی است.
  طبق تحقیقات دکتر محرابیان، استاد دانشگاه کالیفرنیا سه عامل اصلی در ارتباطات چهره به چهره وجود دارد:

  • کلمات
  • تن صدا
  • زبان بدن

  هرکدام از این عوامل در رساندن مفاهیم به مخاطب تأثیرگذار است. قانون معروف 7،38،55 درصد که مطالب بسیاری در مورد آن تهیه شده تأثیر کلمات، تن صدا و زبان بدن را هرکدام به ترتیب 7 ،38 و 55 درصد می‌داند که البته باید در نظر داشت این نتایج فقط در مواردی صادق است که بحث دوست داشتن-دوست نداشتن بین زوج‌ها مطرح باشد. به‌هرحال فارغ از درصدهایی که برای هرکدام مشخص شده می‌توان از قانون فوق به‌نوعی اهمیت زبان بدن را درک کرد و به سایر حوزه‌ها نیز تعمیم داد.
  یکی از مهم‌ترین ابزارهای فروشنده‌ها برای رسوخ به قلب مشتریان و جلب اعتماد آنها زبان بدن است. اطلاعاتی که از فروشنده ارسال می‌شود به صورتی ناخودآگاه در ذهن مشتری جای گرفته و تفسیر می‌شود که در لحظه بر تصمیم خرید اثر می‌گذارد.

  زبان بدن در مصاحبه شغلی

  زبان بدن یکی از موضوعات مهم و تأثیرگذار در زمان ارتباط برقرار کردن و مذاکره است، تنها در مصاحبه شغلی مؤثر نبوده و در خیلی جاهای دیگر هم تأثیرگذار است، اما در این پادکست به اهمیت زبان بدن در مصاحبه‌های شغلی می‌پردازیم. تسلط بر مهارت‌های کلامی لازمه پیروزی در مصاحبه‌های شغلی است، اما چرا خیلی از آنهایی که بیان نافذ دارند حتی با رزومه پروپیمان هم دعوت به مصاحبه می‌شوند، باز هم نتیجه مطلوب نمی‌گیرند. چند توصیه را در مورد زبان بدن مورد توجه قرار دهید:

  • نکته اول این است که صاف بنشینید و به پشتی صندلی تکیه بدهید، از خم شدن به سمت جلو به شکلی که قفسه سینه و شکم جمع شود، پرهیز کنید. در عوض صاف بنشینید، انگار یک چیزی مدام در حال کشیدن شما به سمت بالاست. همچنین یادتان نرود در تمام طول مصاحبه قرص و محکم به پشتی صندلی تکیه دهید.

  • نکته دوم این است که به چشم‌های کارفرما زل نزنید، این که بتوانید مستقیم به چشم‌های کارفرما نگاه کنید، نشانه اعتمادبه‌نفس و اطمینان شماست؛ اما مواظب باشید این نگاه کردن تبدیل به زل زدن نشود. نگاه کردن طولانی به چشم‌ها ممکن است به‌عنوان یک رفتار گستاخانه تعبیر شود.
  • نکته سوم این‌که حین صحبت از حرکت دست‌ها کمک بگیرید، پنهان کردن دست‌ها نشانه بی‌اعتمادی است. به‌جای آن که خشک و بی‌حرکت بنشینید و دست‌ها را زیر میز یا داخل جیبتان قرار دهید، حین صحبت از حرکت دست‌ها برای انتقال مطلبتان کمک بگیرید.
   نکته چهارم آنکه کف دست‌ها را باز نگه دارید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد حرکت دست‌ها باید به آن توجه داشته باشید، مشت نکردن دست‌هاست، پیدا بودن کف دست نشانه صداقت و تعهد است. با کلیک بر روی این لینک قسمت دوم این مطلب را مطالعه کنید.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.