ماهان

توسعه مهارت تفکر خلاق در 5 مرحله

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  بسیاری از کارفرمایان برای خلاقیت ارزش قائل هستند. صرف‌نظر از صنعتی که در آن کار می‌کنید یا قصد دارید در آن کار کنید، شما خواهید فهمید که خلاقیت می‌تواند در انجام وظایف روزمره و اهداف بلندمدت به شما کمک کند. یادگیری نحوه به کارگیری تفکر خلاق، در مسئولیت‌های شغلی می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌حل‌های جدید و موثری برای چالش‌های رایجی که ممکن است در نقش خود با آنها روبرو شوید ایجاد کنید. در این مقاله تفکر خلاق را شرح خواهیم داد و اینکه چگونه می‌توانید مهارت‌های تفکر خلاق خود را توسعه دهید.

  مفهوم تفکر خلاق به چه معناست؟

  تفکر خلاق شامل توسعه ایده‌های جدید و بکر است. هنگامی که خلاقانه فکر می‌کنید، شما می‌توانید راه‌حل‌های جدید یا راههای جدیدی برای غلبه بر مشکلی که دیگران هنوز به آن فکر نکرده‌اند را گسترش بدهید. تفکر خلاق نیازمند گردآوری مجموعه‌ای از مهارت‌های تحلیلی، حل مسئله، سازمانی و ارتباطی برای ارزیابی و حل یک مسئله است.

  افرادی که مهارت‌های تفکر خلاق خود را توسعه داده‌اند، می‌توانند یک مورد یا محصول را از چشم‌اندازی منحصر به فرد مورد بررسی قرار دهند. حتی اگر معمولاً خود را فردی خلاق در نظر نمی‌گیرید، باز هم می‌توانید مهارت‌های خاصی را توسعه دهید که به شما این اجازه را می‌دهند که با یک طرز فکر خلاقانه به اهداف و موانع نزدیک شوید.

  چگونه خلاقانه فکر کنیم

  با استفاده از مراحل زیر شما می‌توانید در حرفه یا شغل خود شروع به تفکر خلاقانه کنید:

  1. اطلاعات قبلی خود را جمع‌آوری کنید.

  2. راه‌حل یا فرآیند واضح را در نظر بگیرید.

  3. با کمک تکنیک طوفان فکری راه‌حل‌های کافی را اضافه کنید.

  4. چگونگی ارتباط موضوعات را در نظر بگیرید.

  5. راه‌حل‌ها را به کار ببرید.

  1. اطلاعات قبلی خود را جمع‌آوری کنید.

  یکی از مهمترین مراحل در فرآیند تفکر خلاق، آمادگی است. وقتی همه اطلاعات موجود را جمع‌آوری کردید، می‌توانید راه‌حل کامل‌تری ایجاد کنید. جنبه‌های مختلف از  چالش‌هایی را که می خواهید حل کنید را در نظر بگیرید. چنانچه یکی از همکاران شما قبلاً اطلاعاتی در مورد مشکل جمع‌آوری کرده است، می‌توانید از آنها بخواهید که داده‌ها و یافته‌های خود را با شما به اشتراک بگذارند.

  2. راه‌حل یا فرآیند واضح را در نظر بگیرید.

  ممکن است شما به بررسی چالشی بپردازید که راه‌حل ساده‌ای دارد. در حالی که دانستن واضح‌ترین راه‌حل یا فرآیند موجود مهم است، شما فقط می‌خواهید از این اطلاعات به عنوان پایه و اساسی برای یافتن پاسخ بهتر و موفقیت آمیزتر استفاده کنید. این رویکرد را برای ایجاد ایده‌های اضافی که نیاز به دیدگاه خلاق‌تری دارند به کار ببرید. با در نظر گرفتن ساده‌ترین راه‌حل، شما می‌توانید راه‌حل‌هایی را شکل دهید که کم‌تر وقت‌گیر بوده و یا از نظر مالی مقرون به صرفه باشند.

  3. با کمک تکنیک طوفان فکری (مغزی) راه‌حل‌های کافی را اضافه کنید.

  وقت زیادی را برای جلسات طوفان فکری و یافتن راه‌حل‌ها یا فرآیندها صرف کنید. به هنگام استفاده از طوفان فکری، به هر احتمالی فکر کنید، حتی اگر در ابتدا فکر نمی‌کنید که چاره‌ساز باشد. در نظر گرفتن هر فرآیندی ممکن است پایه‌ای برای پاسخ درست باشد، لیستی از قوی‌ترین ایده‌های خود را جمع‌آوری کنید.

  وقتی لیست کاملی دارید، سعی کنید موضوع را از منظر جدیدی بررسی کنید. تغییر دیدگاه شما ممکن است شامل فکر کردن به چالش از دیدگاه شخص دیگری باشد. به عنوان مثال، چنانچه در رویکرد حل‌مساله بیشتر تحلیلی هستید، از دیدگاه کسی که شهودی‌تر فکر می‌کند، فکر کنید.

  همچنین می‌توانید یک جلسه طوفان فکری را در نظر بگیرید. تکنیک طوفان فکری امکان ایجاد چندین دیدگاه را به طور همزمان فراهم می‌کند که طی آن اعضای تیم می‌توانند ایده‌های جدیدی را بر اساس پیشنهادات یکدیگر شکل دهند.

  4. چگونگی ارتباط موضوعات را در نظر بگیرید.

  در مورد چگونگی ارتباط دو یا چند موضوع با یکدیگر فکر کنید. این به شما کمک می‌کند تا بین ایده‌های متفاوت ارتباط برقرار کنید که می‌تواند به عنوان راهنما در هنگام توسعه راه‌حل یاری‌رسان شما باشد. لیست جداگانه‌ای از ایده‌های ترکیبی ایجاد کنید. از ایده‌های مشابه در دیدگاه‌های مختلف استفاده کنید و ایده‌هایی را که به دیگران مربوط نمی‌شوند را کنار بگذارید.

  5. راه حل‌ها را به کار ببرید.

  فهرست ترکیبی خود را مرور کنید و فرآیندی را که معتقدید مؤثرتر است را اعمال کنید. ممکن است در حین آزمایش راه‌حل‌های خود به ایده‌های دیگری فکر کنید. آزمایش نتایج به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید چه جنبه‌هایی از فرآیند فکری خود را می‌توانید بهبود بخشید و کدام قسمت‌ها را می‌توانید به طور متفاوت برای ایجاد یک راه‌حل موفق اعمال کنید. از این نوع تست برای توسعه مهارت تفکر خلاق خود استفاده کنید. راه‌های منحصربه‌فردی را برای راه‌حل‌های تحلیلی و آزمایشی خود بیابید، سپس نتایج را اندازه‌گیری کنید.

  توصیه‌هایی برای تفکر خلاق

  از این استراتژیها برای توسعه مهارت تفکر خلاق خود استفاده کنید:

  • تعهدات جدید را بپذیرید

  متفکران خلاق معمولاً تمایل دارند چیزهای جدیدی را امتحان کنند تا در زمینه‌های مختلف تجربه بیشتری کسب کنند. زمانی که مدیر شما یک پروژه جدید را به شما می‌دهد، سعی کنید حداقل یک روش را توسعه دهید که با عادات محل کار معمولی شما تفاوت دارد.

  • به اطرافیانتان گوش کنید

  هنگامی که چالش خاصی را تجربه می‌کنید، اعضای تیم شما اغلب می‌توانند در ایجاد روش‌های جدید به شما کمک کنند. می‌توانید جلسات تکنیک طوفان فکری منظمی ترتیب دهید که طی آن تیم شما در هر جلسه موانع مختلف را رسیدگی کند. این جلسات طوفان فکری نه تنها مهارت‌های تفکر خلاقانه شما را بهبود می‌بخشند، بلکه مهارت‌های گوش دادن و مهارت‌های ارتباطی شما را نیز بهبود می‌بخشند.

  • هر روز یک کار را متفاوت انجام دهید

  تغییر سبک‌کاری شما همچنین می‌تواند شما را به فکر کردن در مورد فرایندهای روزمره متفاوت تشویق کند. شما می‌توانید نحوه انجام یک کار خاص را تغییر دهید و یا هر روز در مورد یک بخش مختلف بیشتر یاد بگیرید.

  • سوالات جدید بپرسید

  به‌جای جستجوی پاسخ‌های جدید، انواع سؤالاتی را که می‌پرسید را در نظر بگیرید. لیستی از سؤالات باز را که باید هنگام پرداختن به یک چالش رایج بپرسید را ایجاد کنید. سؤالات خوب به شما کمک می‌کند در مورد فرآیندهای خود فکر کنید و اینکه چطور می‌توانید آنها را تغییر دهید تا بهره‌وری خود را بهبود بخشید.

  با بازنگری کار خود از منظری متفاوت، می‌توانید مهارت‌های تفکر خلاق خود را بهبود ببخشید. در حالی که ممکن است مجبور باشید آگاهانه افکار و راه‌حل‌ها را از دیدگاه‌های جایگزین در نظر بگیرید، ممکن است متوجه شوید که این فرآیند در طول زمان آسان‌تر می‌شود.

  برگرفته از سایت indeed

  جهت دریافت مشاوره برای شرکت در دوره مدیرعامل حرفه ای کسب و کار ماهان کلیک کنید

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.