ماهان

18 تمرین خلاقیت برای بهبود تفکر خلاقانه

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  ۱۸ تمرین خلاقیت برای بهبود تفکر خلاقانه و حل مسئله در محل کار

  مردم معمولاً خلاقیت در کار را با مشاغل هنری مانند تصویرسازی، طراحی گرافیک و هنرهای نمایشی مرتبط می‌دانند. با این حال، بیشتر مردم می‌توانند از خلاقیت در محل کار و فرآیندهای کاری خود بهره‌مند شوند.

  تمرین‌های خلاقیت راهی عالی برای کشف ایده‌های جدید و بهبود خلاقیت کلی است، بنابراین مهم است که در مورد فعالیت‌های مختلفی که می‌توانید برای گسترش مهارت‌های خود استفاده کنید، بگیرید.

  در این مقاله توضیح داده می‌شود که تمرین خلاقیت چیست، فواید این تمرینات را شرح داده خواهد شد و فهرستی از ۲۰ تمرین را که می‌توانید به صورت فردی یا گروهی امتحان کنید، ارائه می‌شود.

  تمرین خلاقیت چیست؟

  تمرین خلاقیت تلاشی مبتکرانه است که بر ساختن مهارت‌های خلاقانه، مانند حل مساله، ارتباط و نوآوری، به جای بهبود یک توانایی خلاقانه خاص، مانند نقاشی یا رقص، تمرکز دارد.

  تمرینات خلاقیت می‌تواند چند وجهی باشد و با استفاده از کاغذ و قلم، مواد ساختمانی، پیدا کردن اشیا یا هر شی دیگر برای ایجاد ایده‌ها و توسعه مهارت تفکر خلاق انجام شود.

  این تمرین‌ها برای تیم‌ها به‌منظور بهبود انسجام و خلاقیت گروهی یا افرادی که علاقه‌مند به بهبود خلاقیت خود هستند مفید است.

  تمرین فرمول ایده، اتصال مفاهیم نامرتبط و تطبیق اشیاء برای اهداف منحصر به فرد، همه فعالیت‌های مفیدی هستند که کارکنان در صنایع مختلف می‌توانند برای بهبود مهارت‌های حل مسئله و تفکر انتقادی از آن‌ها استفاده کنند.

  فواید تمرین تفکر خلاق

  تمرین خلاقیت

  تمرینات خلاقیت مزایای زیادی را برای افراد، گروه‌ها یا شرکت‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند ارائه می‌دهد، از جمله موارد زیر:

  • بهبود تفکر انعطاف‌پذیر: تمرین‌های خلاقیت انعطاف‌پذیری ذهنی شما را بهبود می‌بخشند. ممکن است امکان تغییرات کوچک یا بزرگی را در پروژه‌ای که قبلاً متوجه‌اش نشده‌اید، ببینید.
  • کشف‌ ایده‌های چند بعدی: اگر شما یا تیم‌تان مدت زیادی در یک زمینه کار کرده‌اید، ممکن است چندین بار از همان‌ ایده‌ها استفاده کنید. تمرینات خلاقیت به شما کمک می‌کنند راه‌حل‌های کاملاً جدیدی برای مشکلات تکراری پیدا کنید.
  • استقبال از چالش‌های کاری: با تمرین کافی، چالش‌های کاری به فرصتی برای نشان دادن و بهبود خلاقیت ذهنی‌تان تبدیل می‌شوند، نسبت به آزمونی که پیشرفت شما را به تاخیر می‌اندازد.
  • دیدن مفاهیم جدید: برخی تمرینات خلاقیت به توسعه دیدگاه خلاقانه شما کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد‌ اشیاء، ‌ایده‌ها و مشکلات را به روشی جدید ببینید. این کار زمانی بسیار مفید است که به‌دنبال یک راه‌حل جدید برای یک چالش کسب‌وکار باشید.
  • بهبود کار تیمی: تمرین خلاقیت به افراد و گروه‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های کار تیمی مانند ارتباط، حل مسأله و اتحاد را بهبود بخشند.

  ۱۸ تمرین عملی خلاقیت که باید در محل کار امتحان کنید

  تمرینات خلاقیت، شناخت، تفکر نوآورانه و تولید ایده شما را بهبود می‌بخشند. از این تمرینات خلاقانه در محل کار برای تقویت خلاقیت خود به تنهایی یا با همکارانتان استفاده کنید:

  ۱. آزمایش شکل ناقص

  تستِ شکل ناقص یک تمرین نقاشی است. شما از یک مداد خطی کوچک و ساده مانند یک نیم دایره یا حلقه برای ایجاد یک نقاشی کامل استفاده می‌کنید.

  برای انجام این کار در یک گروه، چند نفر از این دست‌خط استفاده می‌کنند و سپس نقاشی‌ها را با هم مقایسه می‌کنند. دیدن اینکه چگونه دیگران همان طرح کوچک را تفسیر می‌کنند، می‌تواند تفکر خلاق شما را گسترش دهد و‌ ایده‌های جدیدی به شما بدهد.

  ۲. ۳۰ دایره

  ۳۰ دایره یک تمرین خلاقیت محسوب می‌شود که هدف آن ایجاد کمیت بیش از کیفیت است. یک ورق کاغذ با ۳۰ دایره یکسان روی آن به شما داده می‌شود. شما زمان کوتاهی دارید (معمولاً حداکثر ۱۰ دقیقه) تا چیزی را در ۳۰ دایره بکشید.

  این تمرین هنگامی که به‌عنوان یک تیم انجام می‌شود، اعضای گروه حلقه‌های تکمیل شده را با هم مقایسه می‌کنند تا ببینند آیا اصول یا طرح‌های متحد‌کننده‌ای وجود دارد یا خیر.

  ۳. تست گیره کاغذ

  تست گیره یک تمرین فکری است که معمولا با چند نفر در یک زمان انجام می‌شود. در این فعالیت، گروه‌ها یک جعبه گیره کاغذ دریافت می‌کنند و به‌غیر از نگه‌داشتن کاغذ، تا حد امکان کاربردهای بیشتری برای آن‌ها پیدا می‌کنند.

  سپس گروه‌ها ایده‌های خود را با بقیه همکاران خود به اشتراک می‌گذارند. این نوآوری می‌تواند منجر به افزایش تعداد ایده‌های اصلی در پروژه‌های کاری شود.

  ۴. ایده‌های موسیقی

  گاهی اوقات تغییر پس زمینه، مانند گوش دادن عمدی به موسیقی، می‌تواند الهام بخش‌ایده‌های جدید باشد.

  به یک کنسرت بروید یا در دفترتان موسیقی پخش کنید و هر گونه ایده‌ای و یا افکاری که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. این ایده‌ها را ارزیابی کنید تا ببینید آیا می‌توانید هر کدام را در چالش‌های کاری خود اعمال کنید یا خیر.

  ۵. محصول تغییر کاربری

  از‌ اشیای روی میز خود مانند منگنه‌ها، پوشه‌ها، نوار، تصاویر و کاغذ برای ایجاد یک محصول جدید استفاده کنید. این فعالیت برای گروه‌ها نیز عالی است.

  پس از اینکه هر فرد یا تیمی کاربری یک محصول را تغییر داد، آن‌ها می‌توانند خلاقیت خود را از نظر منحصربه‌فرد بودن، نبوغ و کاربردی بودن مقایسه کنند. این تمرین به ویژه برای توسعه مهارت‌های طوفان فکری مفید است.

  ۶. داستان فرهنگ لغت

  یک کلمه را به‌طور تصادفی از فرهنگ لغت انتخاب کنید. از کلمه‌ای که انتخاب کردید، کلمه بالای آن و کلمه زیر آن برای ایجاد یک داستان کوتاه استفاده کنید.

  یافتن راهی برای ایجاد یک داستان جالب و منسجم از عناصر به ظاهر تصادفی می‌تواند توانایی شما را در ایجاد ارتباطات و ترکیب ایده‌هایی که لزوماً مرتبط نیستند، بهبود بخشد.

  ۷. همکاری ترکیبی

  یک کلمه مرکب را انتخاب کنید و یک کلمه را جایگزین کلمه دیگری کنید. به‌عنوان مثال، کلمه مرکب آفتابگردان می‌تواند تبدیل به گل ماه شود.

  از کلمه مرکب جدید خود برای ایجاد یک داستان یا نقاشی استفاده کنید. پیدا کردن ارتباط بین آیتم‌های نامربوط می‌تواند به شما کمک کند تا تفکر انتقادی و ارزیابی فرآیند خود را بهبود بخشید.

  ۸. بلوک‌های ساختمان

  از بلوک‌های ساختمانی برای ایجاد مدل‌هایی از خانه‌ها، مشاغل یا محصولات استفاده کنید. اگر این کار را به‌صورت گروهی انجام می‌دهید، ببینید چه کسی می‌تواند پیچیده‌ترین، دقیق‌ترین یا منحصربه‌فرد‌ترین اشیاء را بسازد.

  آگاهی فضایی، که در طول این فعالیت ایجاد می‌کنید، می‌تواند توانایی شما را در ارائه طرح‌های متفکرانه برای پروژه‌های کاری از همه نوع بهبود بخشد.

  ۹. شعر بنویس

  شعری در مورد روز خود به سبک شاعر مورد علاقه‌تان بنویسید یا ساختار یک شعر کلاسیک مانند غزل یا هایکو را دنبال کنید.

  نوشتن با ساختاری واضح در ذهن شما را مجبور می‌کند کلمه یا عبارت ایده‌آل را متناسب با محدودیت‌ها پیدا کنید که می‌تواند توانایی کلی نوشتن شما را بهبود بخشد.

  ۱۰. دوباره آن را بکشید

  به‌مدت یک هفته یا بیشتر هر روز همان شی را بکشید، مانند یک فنجان قهوه. وقتی هر روز جسم را بررسی می‌کنید، ببینید چه جزئیات یا نکات ظریف جدیدی را متوجه می‌شوید.

  تمرکز شدید مانند این باید توجه شما به جزئیات را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا به عناصر جدید در کار خود توجه کنید.

  ۱۱. گردش علمی

  به یک سفر تیمی خارج از دفتر بروید. یک باغ محلی را کاوش کنید یا در مرکز شهر قدم بزنید تا ببینید که گروه چه ایده‌ها یا مفاهیم جدیدی را از طریق تغییر مناظر کشف می‌کند. حتی انجام یک جلسه در یک مکان جدید می‌تواند جرقه‌ای برای ایده‌های اصلی ایجاد کند.

  ۱۲. خواندن

  به یک کتابفروشی یا کتابخانه بروید و بخشی را که کاملاً به شغل شما یا کتاب‌هایی که معمولاً می‌خوانید بی‌ارتباط است، بررسی کنید یک کتاب انتخاب کنید و آن را بخوانید تا ببینید کدام دانش جدید را می‌توانید در آن جمع کنید. یادگیری در مورد رشته‌هایی که با رشته‌های شما متفاوت است می تواند شما را با روش های جدیدی برای مدیریت کارتان آشنا کند.

  ۱۳. آزاد بنویس

  هر روز صبح چند دقیقه وقت صرف نوشتن در جریان هوشیاری کنید. این نوع آزاد نویسی، که در آن شما هر آنچه را که به ذهنتان می‌رسد به‌طور مداوم و بدون توقف می‌نویسید، راهی عالی برای کشف برخی از ایده‌های ناخودآگاه شماست که می‌تواند به راه‌حل‌های خلاقانه برای چالش‌های کاری منجر شود.

  ۱۴. استوری برد

  استوری‌برد می‌تواند یک تمرین خلاقانه مفید برای ایجاد رویه‌های جدید یا بهبود فرآیندهای موجود باشد.

  به‌جای نوشتن مراحل این روش، هر مرحله را در یک سری از جعبه‌های کوچک مستطیل شکل، مانند یک نوار خنده‌دار بکشید. ممکن است یک مرحله جدید مفید را در این فرآیند کشف کنید که قبلا به آن فکر نکرده بودید.

  ۱۵. استراتژی Scamper

  Scamper یک استراتژی بزرگ برای استفاده در هنگام ارزیابی یک ایده یا محصول جدید است یا شاید برای تبدیل ایده به کسب‌وکار باشد. این استراتژی علامت اختصاری کلمات زیر است:

  • جایگزین: چه چیزی را می‌توانید از این ایده برای چیز دیگری جایگزین کنید؟
  • ترکیب: چه مولفه‌های این ایده می‌توانند برای بهره‌وری ترکیب شوند؟
  • سازگاری: چطور می‌توانید این ایده را برای یک بازار مختلف تطبیق دهید؟
  • اصلاح: چه چیزی را می‌توانید برای بهبود عملکرد اصلاح کنید؟
  • یک استفاده دیگر بگذارید: استفاده دیگر برای این ایده چیست؟
  • حذف: چه چیزی غیر ضروری است؟
  • معکوس: چطور می‌توانید این پروژه را بهتر کنید؟

  از این مراحل برای دیدن این که چگونه می‌توانید ایده یا پروژه خود را بهبود بخشید، استفاده کنید؛ به‌خصوص اگر به‌دنبال راه‌هایی برای توسعه بیشتر آن هستید.

  ۱۶. شش کلاه تفکر

  شش کلاه تفکر یک استراتژی دیگر است که برای ارزیابی بهینه‌سازی یک محصول یا ایده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در یک گروه، یک تیم انفرادی یا کوچک یکی از کلاه‌ها را «سر» می‌کنند. هنگام بررسی ایده مورد نظر، هر «کلاه» دیدگاه اختصاص داده شدهٔ خود را حفظ می‌کند:

  • منطق: کلاه منطقی نشان‌دهنده حقایق مربوط به محصول یا ایده است.
  • خوش‌بینی: کلاه خوش بینی نشان‌دهنده امکانات محصول یا ایده بدون هیچ مانعی است.
  • قضاوت: کلاه قضاوت با در نظر گرفتن دیدگاه‌های مخالف به چالش‌ها یا مشکلات محصول یا ایده می‌پردازد.
  • قضاوت: کلاه قضاوت با در نظر گرفتن نقطه مقابل نظر، چالش‌ها و مشکلات را با محصول یا ایده مورد بررسی قرار می‌دهد.
  • عاطفه: کلاه عاطفی نشان‌دهنده احساسات یا ادراکات مرتبط با پروژه یا ایده است.
  • خلاقیت: کلاه خلاقیت ایده‌ها یا امکانات جدیدی را برای ایده یا محصول معرفی می‌کند.
  • مدیریت: کلاه مدیریت بر بحث نظارت می‌کند و مطمئن می‌شود که تیم همه دیدگاه‌ها را نمایندگی می‌کند.

  ۱۷. فرضیات سوال

  در یک گروه، فهرستی از مفروضات در مورد محصول یا ایده مورد نظر، چه خوب و چه بد، خلق کنید. فهرست را بررسی کنید و در نظر بگیرید که چگونه می‌توان هرگونه فرضیات منفی را کاهش داد و بر فرضیات مثبت سرمایه‌گذاری کرد.

  ۱۸. خلق محصول جدید

  دو محصول جداگانه را انتخاب کنید و راهی برای ترکیب آن‌ها پیدا کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید از دو ابزار معمولی اداری مانند منگنه و پخش کننده نوار برای ایجاد یک محصول جدید جالب استفاده کنید. یک استراتژی بازاریابی و بازار هدف برای محصول جدیدی که ایجاد کرده‌اید طراحی کنید.

  نتیجه‌گیری

  از این ۱۸ تمرین خلاقیت می‌توانید برای افزایش خلاقیت خود و سازمان‌تان بهره ببرید. با انجام این تمرینات، می‌توانید تفکر خلاق را در خود و تیم‌تان بهبود ببخشید و موفقیت خود را در آینده تضمین کنید.

  منبع مقاله‌ٔ فوق، سایت Indeed است.

  جهت دریافت مشاوره برای شرکت در دوره خود رهبری کسب و کار ماهان کلیک کنید

  تمرین خلاقیت چیست؟

  تمرین‌های خلاقیت فعالیت‌هایی هستند که برای تحریک تفکر خلاقانه و پرورش ایده‌های جدید طراحی شده‌اند. این تمرینات به تقویت مهارت‌های حل مسئله، ترویج تفکرِ خارج از چارچوب و افزایش خلاقیت کمک می‌کنند.

  چرا تفکر خلاق مهم است؟

  تفکر خلاق در جنبه‌های مختلف زندگی از جمله حل مسئله، نوآوری و سازگاری بسیار اهمیت دارد. این کار به افراد اجازه می‌دهد تا از دیدگاه‌های منحصربه‌فرد به چالش‌ها نزدیک شوند، که منجر به یافتن راه‌حل‌ها و پیشرفت‌های نوآورانه می‌شود.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.