ماهان

آموزش ثبت لوگو؛ مراحل ثبت لوگو شخصی یا شرکت

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  ثبت لوگو یکی از مهم‌ترین مراحل در مدیریت برند است. لوگو، نمادی است که هویت و شناخت شرکت یا برند را در نزد مشتریان و رقیبانش بیان می‌کند و به‌عنوان یکی از عوامل کلیدی موفقیت در بازاریابی شناخته می‌شود. در ایران، ثبت آرم تجاری اخیراً اهمیت بیشتری یافته است، چرا که تعداد کسب‌وکارهای مشابهی که در یک حوزه فعالیت می‌کنند و کالا یا خدمات یکسانی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند، افزایش پیدا کرده است. اگر می‌خواهید متمایز بوده و مشتریان خود را حفظ کنید، باید با اهمیت ثبت لوگو آشنا بوده و مراحل و مدارک مورد نیاز در ارتباط با ثبت لوگو را بدانید. برای بررسی بیشتر، تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

  اهمیت داشتن و ثبت یک لوگو مناسب در تجارت و کسب سود

  لوگو همان نماد، آرم، تصویر و آیکونی است که کسب‌وکار شما را به مشتریان معرفی کرده و ارتباط تنگاتنگی با حیطه کاری شما دارد. لوگو یا آرم و نماد تجاری، شکل، نوشته، طرح یا تلفیقی از این سه عنصر است که به‌صورت هوشمندانه طراحی‌شده و در یک نگاه، اطلاعات کامل و تخصصی حیطه تخصصی فعالیت شما و نوع کالا یا خدماتی که شما به مشتریان ارائه می‌دهید را به بیننده منتقل می‌کند.

  شرکت‌ها از لوگو خود بر روی محصولات، بسته‌بندی‌ها، تبلیغات و لباس کار پرسنل خود استفاده می‌کنند، بنابراین باید لوگویی داشته باشید که در ذهن مشتری باقی‌مانده و ذهن وی را با شرکت و فعالیت‌های شما درگیر کند.

  نماینده هویت برند

  لوگو همانند یک پرچم است که هویت و شخصیت برند را نمایندگی می‌کند. طراحی دقیق و حرفه‌ای لوگو می‌تواند در ذهن مشتریان به‌عنوان نمادی برای شناخت عمل کرده و در یادآوری برند مؤثر باشد. لوگوهای حرفه‌ای و هوشمندانه در ذهن، برای همیشه حکاکی می‌شوند. تنها کافی است چشمان خود را بسته و لوگوی گوگل یا اپل را تصور کنید.

  جلب توجه مشتریان

  لوگوهای منحصربه‌فرد و جذاب می‌توانند توجه مشتریان را به خود جلب کنند و در نتیجه باعث افزایش ترافیک و مشتریان جدید شود. با یک طراحی و ثبت لوگو مناسب، می‌توانید بخش اعظمی از راه پیروزی رقابت بر سر مشتریان را از رقبای خود طی کنید.

  ایجاد اعتماد

  لوگوی حرفه‌ای اعتماد به برند را به مشتریان القا می‌کند و نشان می‌دهد که شرکت یا برند مراقب جزئیات است و به کسب‌وکار و مشتریان خود اهمیت می‌دهد. برای سوء استفاده از برندینگ و موفقیت شرکتتان، باید ثبت لوگو را جدی بگیرید. در صورت موفقیت برندتان، رقبا همواره سعی می‌کنند با طراحی لوگوهای مشابه و کپی کردن از روی دست شما، بخشی از بازار کار شما را به سمت خودشان جذب کنند. در صورت ثبت آرم تجاری، درصد و شدت این کار کم‌رنگ‌تر شده و در صورت اتفاق، می‌توانید از مراجع قانونی اقدامات پیشگیرانه انجام دهید.

  مراحل ثبت لوگو و ثبت آرم تجاری در ایران

  اکنون که با تعریف و اهمیت ثبت لوگو آشنا شدیم، می‌توانیم مراحل این کار را بررسی کنیم.

  پژوهش قوانین ثبت آرم تجاری

  قبل از شروع به طراحی لوگو، لازم است قوانین و مقررات مرتبط با ثبت لوگو در ایران را مطالعه کنید. همچنین باید از اصول حقوقی کپی‌رایت و مالکیت صنعتی آگاهی داشته باشید. طراحی لوگو قوانین و محدودیت‌های خاص خود را دارد و ممکن است سال به سال تغییر کند.

  همکاری با طراح متخصص

  دومین مرحله از مراحل ثبت لوگو، طراحی یک لوگوی منحصربه‌فرد و حرفه‌ای است که خود، نیازمند تخصص و تجربه خواهد بود. بهترین راه برای اطمینان از اینکه لوگوی شما به‌درستی طراحی شده است، همکاری با طراحان متخصص و حرفه‌ای است که عمر خود را در این راه صرف کرده و تجارب سودمندی کسب کرده‌اند.

  ثبت اختراع و طرح صنعتی

  مرحله سوم از مراحل ثبت لوگو، ثبت اختراع است. اگر لوگوی شما دارای نوآوری‌های منحصربه‌فرد است، می‌توانید اقدام به ثبت اختراع و طرح صنعتی نمایید. این اقدام می‌تواند شما را از حمایت قانونی بهره‌مند کرده و از کپی‌برداری غیرمجاز جلوگیری کند.

  ثبت علامت تجاری

  در انتهای مراحل ثبت لوگو، اگر همه چیز به‌درستی پیش برود، می‌توانید ثبت آرم تجاری خود را به سرانجام برسانید. برای حفاظت از برندینگ، لازم است لوگوی شما به‌عنوان یک علامت تجاری ثبت شود. این اقدام اجازه می‌دهد که به‌عنوان صاحب حق نمایش و استفاده از لوگو اقدام کنید.

  استعلام لوگو

  پس از طی کردن مراحل ۴گانه فوق، وارد مراحل عملی ثبت آرم تجاری می‌شویم. برای ثبت آرم تجاری ابتدا باید طرح پیشنهادی خود را ارائه کرده و از بانک لوگو استعلام بگیرید. اگر لوگوی شما عیناً یا با درصد تشابه بالایی قبلاً در بانک لوگوهای ایران ثبت شده باشد، باید لوگوی خود را تغییر دهید. امکان ثبت دو لوگو یکسان یا با درصد تشابه بالا، وجود ندارد.

  تهیه مدارک موردنیاز

  پس از قبول شدن طرح لوگو شما، می‌توانید نسبت به تهیه و جمع‌آوری مدارک خود اقدام کنید. در این مرحله از مراحل ثبت لوگو و ثبت آرم تجاری، باید مدارک کامل حقیقی و حقوقی خود را تهیه و به اداره علائم تجاری ایران ارائه کنید. مدارک و اظهارنامه‌های مورد نیاز برای ثبت آرم تجاری در ادامه آورده شده است.

  بررسی پرونده توسط اداره علائم تجاری

  در این مرحله از مراحل ثبت لوگو، مدارک خود را در وب‌سایت اداره علائم تجاری بارگذاری کرده و منتظر بررسی پرونده می‌مانید. ۳ کارشناس لوگو شما را بررسی کرده و نظر می‌دهند. نتیجه بررسی در سامانه بارگذاری شده و از طریق پیامک نیز به اطلاع شما می‌رسد.

  در صورت تأیید، هزینه‌های مرتبط را پرداخت کرده و برای دریافت سند ثبت آرم تجاری، به‌صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی ایران مراجعه کنید.

  مدارک ثبت لوگو شخصی و شرکتی

  مدارک لازم برای ثبت آرم تجاری اشخاص حقیقی و حقوقی به شرح زیر است:

  مدارک ثبت لوگو حقیقی (شخصی)

  • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی
  • کپی برابر اصل کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی (در صورت استفاده از حروف لاتین در لوگو برند)
  • کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره‌برداری، جواز تأسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیتی که از سوی نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده است)
  • ۱۰ نمونه از لوگو مورد نظر در ابعاد ۶ در ۶ سانتی‌متر

  مدارک ثبت لوگو حقوقی (شرکتی)

  • کپی روزنامه رسمی تأسیس شرکت
  • کپی آخرین روزنامه رسمی تغییرات شرکت (در صورت وجود)
  • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی تمام افرادی که در شرکت حق امضاء دارند
  • کپی برابر اصل مجوز فعالیت (پروانه بهره‌برداری، جواز تأسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیتی که از سوی نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده است)
  • کپی برابر اصل کارت بازرگانی و یا کارت عضویت اتاق بازرگانی (در صورت استفاده از حروف لاتین در لوگو برند)
  • ۱۰ نمونه از لوگوی مورد نظر در ابعاد ۶ در ۶ سانتی‌متر

  سخن پایانی

  لوگوهای ساده بر لوگوهای پیچیده برتری دارند؛ اما باید هوشمندانه و ماندگار طراحی شوند. ثبت لوگو از اهمیت فوق‌العاده بالایی در تجارت شما برخوردار است، بنابراین اصول سادگی و شناخت‌پذیری، نمادگری و انطباق با مخاطبان و حیطه کاری را در مراحل طراحی لوگو لحاظ کنید. ثبت آرم تجاری در ایران امری ضروری برای ثبت برند معتبر و قابل اعتماد است. لوگو به‌عنوان نمادی از هویت برند یا شرکت، توجه مشتریان را جذب کرده و اعتماد آن‌ها را به شما جلب می‌کند.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.