ماهان

معتبر ترین شرکت‌های دنیا

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  از Google تا Volkswagen: شرکت هایی که بر مبنای اعتماد و تحسین استوارند.

  هنگامیکه مدیران اجرایی ارشد تصمیم به راه‌اندازی شرکت‌های برتر دنیا گرفتند، اغلب آنها اقدام به تأسیس این شرکت‌ها در کشورهای خود نمودند. چنانچه این مدیران به موفقیت دست یابند، روش‌ها و ارزش‌های غنی کسب و کار که توسط آنها ابداع و ارائه شده است، به فراتر از مرزهای کشورها توسعه‌یافته و به کشورهای دیگر منتقل می‌گردد. در شرایطی که هر روزه شرکت‌ها بیش از پیش با یکدیگر ارتباط برقرار نموده و مشاغل بین‌المللی می‌شوند، ایجاد اعتبار رده اول برای شرکت‌ها در سطح جهانی امری حیاتی تلقی می‌گردد. این امر در برخی شرکت‌ها در قالب تمایز میان موفقیت و شکست در نظر گرفته می‌شود.

  از این رو این سوال مطرح می‌گردد که: راز دستیابی به اعتباری که بتواند در سطح جهان توسعه یابد، چیست؟ مؤسسه اعتبار (Reputation Institute) که یک مؤسسه خصوصی جهانی مستقر در نیویورک می‌باشد، 28 شرکت را معرفی نمود که به سطح شایستگی بین‌المللی دست یافته‌اند. این مؤسسه در اوایل سال جاری پیمایشی را بمنظور ارزیابی قوا و توانایی 600 شرکت بزرگ جهان (از لحاظ میزان سود) در کشورهای محل استقرار این شرکت‌ها ترتیب داد. سپس در نظرخواهی دیگری، مصرف کنندگان در 24 کشور دنیا – از برزیل و ایالات متحده تا اسپانیا و کره جنوبی – به 54 شرکت برتر جهان از 0 تا 100 امتیاز دادند که در برخی موارد رتبه‌های اعتباری بیش از 181000 بودند. این امتیازدهی بر اساس معیارهایی نظیر محصولات و خدمات، نوآوری، محل کار، حاکمیت، شهروند، عملکرد مالی و رهبری و مدیریت صورت پذیرفت.

  شرکت‌هایی که در رده‌های بالای رتبه‌بندی قرار دارند، همگی از یک خصوصیت مشترک برخوردارند:

  “نوآوری”.

  شرکت‌های Google و Sony به ترتیب (با امتیازهای 62/78 و 47/78) در رده‌های 1 و 2 قرار گرفتند که مورد تحسین مشتریان قرار داشته و تأثیرات شگرفی بر زندگی آنان برجای گذاشته‌اند. هر دو این شرکت‌ها از سابقه تولید و ارائه محصولات جدید و خلاق دارای جذبه احساسی و اخلاقی زیاد برخوردارند. Google پس از توقف میزان 7/6 بیلیون دلار درآمد تبلیغاتی در سه ماهه اول سال 2010 (بیش از %23 نسبت به سال قبل از آن) اقدام به ارائه خدمات رایگان مانند ایمیل و نقشه به هر کاربر نمود. Sony نیز که بعنوان دومین تولیدکننده لوازم الکترونیک پرمصرف در سطح جهانی پس از Samsung قرار دارد، از سابقه 54 ساله در زمینه ارائه بهترین music playersها و دستگاه‌های تلویزیونی برخوردار است. اخیراً این دو شرکت همکاری خود در راستای راه‌اندازی سیستم تلویزیون‌های متصل به اینترنت را اعلان نموده‌اند.

  همچنین Apple، IKEA و Intel که (با امتیازهای 29/76، 60/75 و 75/39) در رده‌های ششم، هشتم و دهم قرار دارند، موفق شدند تا با ارائه محصولات بی‌نظیر و موردنیاز مشتریان، توجه و تحسین آنان را جلب نمایند. بعلاوه شرکت Apple که در Cupertino واقع در کالیفرنیا مستقر است، توانست تعداد 1 میلیون رایانه iPad tablet خود را طی 28 روز نخست در بازار خرده فروشی به فروش برساند. IKEA که یکی از شرکت سوئدی خرده فروش در بخش مبلمان و وسایل در 44 کشور دنیا می‌باشد، روش مبلمان خانه را با تحول شگرفی مواجه نموده و مبلمان و وسایل داخلی مدرن را به قیمتهای مناسب در دسترس خانواده‌های سراسر جهان قرار می‌دهد. Santa Clara شعبه‌ای از شرکت Intel در کالیفرنیا می‌باشد که برای ارتقاء ماشین‌های قدرت، رایانه‌ها و حتی تلویزیون‌ها به ساخت محصولات نیمه رسانا اقدام نموده است. Kasper Nielsen شریک مدیریت موسسه اعتبار چنین می گوید: “نوآوری ابزاری قدرتمند برای جلب مصرف‌کنندگان است”.

  معتبـرتـــرین شــــرکت‌های دنیـــا

  شرکت‌های معتبرBMW، Daimler (Mercedes-Benz) و Ferrero که در رده‌های هشتم، نهم و بیست پنجم دنیا قرار دارند، با کاربرد تجملات و جذابیت برای برندهای خود به شهرت و محبوبیت دست یافته‌اند. شرکت ایتالیایی Ferrero، تولید‌کننده شکلات و شیرینی در ایتالیا، برای ایجاد جذابیت بیشتر به فروش شکلات‌های Ferrero Rocher خود در بسته‌بندی‌های طلایی رنگ روی آورده است. شرکت های آلمانی BMW و Daimler به تولید اتوموبیل های تشریفاتی و تأمین خدمات برای مشتریانی می‌پردازند که در پی خرید محصولات و خدمات برتر و عالی هستند. در حقیقت این شرکت‌ها موفق شده‌اند که به احساسات و عواطف خریداران اتوموبیل نفوذ کنند. در ماه فوریه، شرکت BMW اقدام به تنظیم یک کمپین تبلیغاتی نمود که از طریق آن به اعتباردهی مجدد به برند خود بعنوان شرکتی پرداخت که شادی را برای مردم به ارمغان می‌آورد.

  پیام یکی از آگهی‌های تبلیغاتی این شرکت چنین است: “اهمیت احساسی که در مردم به وجود می‌آوریم به اندازه اهمیت محصول است که تولید می‌کنیم. ما شادی و لذت را به مشتریان خود هدیه می‌دهیم.”

  زوم احساس تعهد شهروندی به ویژه در دنیای امروز اهمیت چشمگیری یافته است. Bill Gates مؤسس شرکت Microsoft، در راستای ارتقای سطح بهداشت و آموزش بین المللی، یک مرکز خیریه بنام موسسه Bill and Melinda Gates را تأسیس نمود. یکی از غول‌های نرم افزار یعنی شرکت Redmond که بعنوان یک شرکت انحصاری و یکپارچه در نظر گرفته می‌شد، امروزه یک شرکت خیریه موفق محسوب می شود که در رده 11 فهرست قرار دارد. L’Oreal شرکت فرانسوی تولیدکننده محصولات آرایشی نیز در حال حاضر شاهد نتایج مثبت حاصل از تلاش‌های خویش است. این شرکت در سال 1998 اقدام به اهدای جایزه L’Oréal-UNESCO به زنان فعال در زمینه‌های علمی نمود که در قالب یک بورسیه تحصیلی به مبلغ 100000 دلار به محققین زن تعلق گرفت.

  شرکت‌هایی که عملیات‌های عظیم بین‌المللی را به انجام می‌رسانند، به موفقیت دست خواهند یافت. بعنوان نمونه، شرکت Johnson & Johnson، تولیدکننده وسایل پزشکی، محصولات بهداشتی و دارویی مشتریان، فرآورده‌های خود را در بیش از 175 کشور جهان به فروش می‌رساند. N.J. شرکت جدید Brunswick دوازدهمین شرکت معتبر دنیا محسوب می‌گردد. همچنین شرکت تولیدکننده موادغذایی Nestle با توسعه در امریکای شمالی -یعنی منطقه‌ای که در آن بعنوان معتبرترین شرکت شناخته شد- با موفقیت روز افزون به جبران بدهی‌های خود می‌پردازد. شعبه‌ای از این شرکت که در Vevey واقع در سوئیس قرار دارد، به رتبه 20ام جهان دست یافته است.

  از دیگر عوامل حائز اهمیت در ایجاد اعتبار جهانی برای یک شرکت نمود و ظهور شفافیت می‌باشد که شرکت Google بدان دست یافته است. هنگامیکه شرکت Mountain View مستقر در کالیفرنیا چین را بمنظور جلوگیری از نمایش نتایج جستجوی سانسور شده در اواخر ماه مارس ترک نمود، شرکت Google پیغامی را برای سراسر دنیا ارسال داشت با این مضمون که اهمیت ارزش های شرکت Google بسیار فراتر از سودزایی آن می‌باشد. این ایده و تصمیم‌گیری شرکت Google به شدت در اروپای مرکزی و شمالی، امریکای مرکزی و جنوبی و نیز امریکای شمالی گسترش یافت، یعنی در مناطقی که مصرف‌کنندگان، شرکت را جزء پنج شرکت برتر در زمینه کسب و کار تلقی نمودند.

  از دیگر عوامل حائز اهمیت در ایجاد اعتبار جهانی برای یک شرکت نمود و ظهور شفافیت می‌باشد که شرکت Google بدان دست یافته است. هنگامیکه شرکت Mountain View مستقر در کالیفرنیا چین را بمنظور جلوگیری از نمایش نتایج جستجوی سانسور شده در اواخر ماه مارس ترک نمود، شرکت Google پیغامی را برای سراسر دنیا ارسال داشت با این مضمون که اهمیت ارزش‌های شرکت Google بسیار فراتر از سودزایی آن می‌باشد. این ایده و تصمیم‌گیری شرکت Google به شدت در اروپای مرکزی و شمالی، امریکای مرکزی و جنوبی و نیز امریکای شمالی گسترش یافت، یعنی در مناطقی که مصرف کنندگان، شرکت را جزء پنج شرکت برتر در زمینه کسب و کار تلقی نمودند.

  هنگامیکه مسایل مربوط به محرمانه ماندن اطلاعات بروز می‌نماید، معمولاً Google بسرعت پاسخگو بوده و مشکل را برطرف می‌سازد: پس از آنکه Google به اثبات رسانید که برخی ابزارهایش محتوای تماس‌های اینترنتی کاربران را بمنظور باز کردن شبکه‌های Wi-Fi جمع آوری می‌نماید، اخیراً این موتور جستجوی عظیم ادعا نموده است که مانع از انتخاب داده‌های شبکه wireless توسط دستگاه‌های Street View خود خواهد شد و این مشکل برطرف می‌گردد.

  Nielsen بر این نکته تأکید می‌نماید که مصرف‌کنندگان جهانی بیش از همه حائز اهمیت هستند. وی همچنین می‌افزاید: “برخورداری از اعتبار جهانی امر بسیار دشواری است، با این حال رشد و توسعه آتی از بازارهای بین‌المللی نشأت می‌گیرد. شرکت‌ها بایستی چگونگی ایجاد روابط و جلب اعتماد در خارج از مرزهای کشور خود و در سطح بین المللی را فرا گیرند.”

  حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به مدرسه عالی کسب و کار ماهان است.‌

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.