ماهان

ارزشمندترین برندهای جهان

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  تمام برندها می توانند با گذر از مشکلات، احیای قدرت پیشین و کسب موفقیت، در میان برترینهای جهان قرار گیرند.

  Apple شرکتی است که تاکنون با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کرده است اما با گذر از تمامی آنها مجدداً در ردیف برندهای برتر جهان قرار گرفته است. بنا به گزارش مجله Forbes، ارزش برند Apple در حال حاضر معادل 4/57 میلیارد دلار می باشد.

  در فهرست ارزشمندترین برندهای جهان که توسط مجله Forbes تهیه شده است، 30% از 50 کسب‌وکار برتر را برندهای پیشرو در فناوری (Tech Brands) تشکیل می دهند و آنها 4 رتبه اول را نیز به خود اختصاص داده اند:

  1- Apple

  2- Microsoft با ارزش برند 6/56 میلیارد دلار که پس از Apple قرار دارد.

  3- Google با ارزش برندی معادل 7/39 میلیارد دلار، مقام پنجم را به خود اختصاص داده است.

  Apple نشان داده است که چگونه یک برند از بحران نجات پیدا می کند و مجدداً به موفقیتهای بزرگ دست می یابد. در اواخر دهه 1990 بود که میزان فروش Apple طی 4 سال متمادی به میزان %46 افت کرد و این شرکت نیز هفت برابر درصد مذکور را از دست داد. در سال 1997 پیش از آنکه Steve Jobs به Apple بازگردد، هر سهم شرکت به مبلغ 4 دلار به فروش می رسید.

  Apple در سال 1998، iMac را به بازار عرضه نمود و نخستین عامل موفقیتهای حیرت انگیز خود طی 12 سال آتی را در اختیار عموم قرار داد. iMac تنها در یک سال به فروشی معادل 57 میلیارد دلار رسید و درآمد خالص 12 میلیارد دلار را برای Apple به ارمغان آورد و به موجب آن، ارزش هر سهم شرکت، 60 برابر شد.

  برند تویوتا که در رتبه یازدهم فهرست قرار دارد، از ارزشی معادل 1/24 میلیارد دلار برخوردار است. این شرکت در سال گذشته با نقص فنی 10 میلیون خودروی تولیدی مواجه شد و امتیاز کیفیت آن تا 20% کاهش یافت. برخی از کارشناسان معتقدند که تویوتا می تواند طی دو سال آینده به دوران طلایی خود بازگردد زیرا از میزان بدبینی عموم نسبت به این شرکت کاسته شده است.

  از بانک Goldman Sachs انتقادهای فراوانی بعمل می آید اما این برند، یک بانک سرمایه گذاری فوق العاده است. این بانک طی 10 سال گذشته، 8 بار بعنوان بانک پیشرو در زمینه ادغام و تملک انتخاب شده و در نیمه اول سال 2010 نیز این عنوان را به خود اختصاص داده است. بانک Goldman Sachs در معاملاتی با مجموع ارزش 224 میلیارد دلار (20% ارزش کل معاملات در جهان)، نقش مشاور را ایفا کرده است. این برند دارای ارزشی معادل 4/9 میلیارد دلار است و در رده چهل و پنجم فهرست برترین برندها قرار دارد.

  United Way تنها مرکز غیرانتفاعی است که در میان باارزش ترین برندهای جهان دیده می شود. این مؤسسه خیریه با ارزشی معادل 3/14 میلیارد دلار، رتبه بیست و ششم فهرست را به خود اختصاص داده است. این مؤسسه در سال 1887 تأسیس شد و هم اکنون 1800 شعبه در 45 کشور دنیا دارد. United Way نیز مانند تمامی شرکتهای غیرانتفاعی دیگر، تحت تأثیر رکود اقتصادی قرار گرفت به طوریکه کمکهای بلاعوض به این مؤسسه بین سالهای 2006 تا 2008 به میزان %9 کاهش یافت.

  James Gregory، مدیر ارشد اجرایی شرکت مشاوره برند CoreBrand، معتقد است که در آینده نزدیک، “ارزش نام برند” نقش بزرگتری را در ترازنامه های مالی شرکتها ایفا خواهد کرد.

  حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به مدرسه عالی کسب و کار ماهان است.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   مدیریت فرایند BMP چیست ؟
   مدیریت فرآیندهای کسب و کار چیست؟ 5 نقش BPM کسب و کار
   بازی دسته جمعی دوره رهبری
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان با 10تکنیک موثر
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.