ماهان

بهترین کتاب مدیریت پروژه برای شما کدام است؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  بهترین کتاب مدیریت پروژه که می‌تواند به شما در یادگیری این علم مهم کمک کند چیست؟ شاید اصلاً برای شما سؤال باشد که چرا باید کتاب مدیریت پروژه بخوانید؟ مدیریت پروژه هرچند به‌صورت علمی در سال 1900 میلادی به دنیا ارائه شد؛ اما به‌صورت عملی دارای قدمت فراوانی است. بشر از زمان ساختن اهرام ثلاثه مصر و تخت‌جمشید و سایر بناهای عظیم دنیا به مدیریت پروژه پرداخته است. مدیریت پروژه به معنای مدیریت و تخصیص منابع، اعم از زمان و بودجه و … برای رسیدن به هدف‌هایی خاص در زمانی مشخص است. پروژه یک کار روتین نیست، بلکه دارای زمان شروع و پایان مشخص و رویکردی منحصربه‌فرد است. با وجود منحصربه‌فرد بودن عملکرد در هر پروژه می‌توان عمل مدیریت پروژه را فرموله کرد تا با اطمینان بیشتری بتوانیم تصمیم بگیریم. هر مدیر پروژه باید مدیریت بحران، منابع، زمان، کنترل اجرا و تنظیم گزارش نهایی و … را یاد بگیرد. از مهم‌ترین دلایل شکست یک پروژه می‌توان به کمبود منبع، تمام‌نشدن در زمان مناسب، برآورده‌نکردن انتظارات و مدیریت ریسک اشاره کرد.

  آمارها نشان می‌دهند تنها 58 درصد از سازمان‌ها در دنیا به اهمیت مدیریت پروژه واقف هستند و تنها 23 درصد به انجام استانداردهای آن در مدیریت پروژه می‌پردازند! برای هر کاری که آغاز و پایان مشخص دارد و عملیات منحصربه‌فردی در دل آن انجام می‌شود به مدیریت پروژه نیاز داریم. این کار می‌تواند ساخت یک بازی کامپیوتری، توسعة یک نرم‌افزار، نوشتن پایان‌نامة دانشگاه، ساخت یک ساختمان و … باشد! اهمیت مدیریت پروژه در یک ‌کلام افزایش بهره‌وری است. یعنی گرفتن بهترین نتیجه با بهترین استفاده از منابع!

  کتاب مدیریت پروژه

  کتاب‌های مدیریت پروژه به‌عنوان راهنمای جامعی برای افراد و سازمان‌هایی عمل می‌کنند که به دنبال بهبود مهارت‌ها و روش‌های مدیریت پروژه خود هستند. آنها طیف گسترده‌ای از موضوعات، از اصول مدیریت پروژه بنیادی گرفته تا تکنیک‌های پیشرفته و بهترین شیوه‌ها را پوشش می‌دهند.

  این کتاب‌ها با استخراج دانش و تجربه مدیران باتجربه پروژه و کارشناسان صنعت، رویکردی ساختاریافته برای برنامه‌ریزی، اجرا و بستن موفق پروژه‌ها ارائه می‌دهند.

  این کتاب‌ها خوانندگان را با روش‌های مختلف مدیریت پروژه مانند اجایل، اسکرام و آبشاری آشنا می‌کنند و آن‌ها را قادر می‌سازند تا مناسب‌ترین رویکرد را برای نیازهای پروژه خاص خود انتخاب و تنظیم کنند.

  این سازگاری تضمین می‌کند که مدیران پروژه می‌توانند پیچیدگی‌های پروژه‌ها، صنایع و فرهنگ‌های سازمانی مختلف را هدایت کنند و نتایج کارآمدتر و موثرتری در پروژه به دست آورند.

  علاوه بر این، کتاب‌های مدیریت پروژه اغلب شامل کیس استادی‌ها در دنیای واقعی، الگوها و ابزارهایی هستند که بینش عملی در مورد مدیریت پروژه‌ها ارائه می‌دهند. این منابع به خوانندگان کمک می‌کنند تا کاربرد مفاهیم نظری را در سناریوهای عملی درک کنند و مقابله با چالش‌های رایج پروژه را آسان‌تر می‌کند.

  بهترین کتاب آموزش مدیریت پروژه کدام است؟

  برای یادگیری مدیریت پروژه، اگر به دنبال مدرک و گواهینامه گذراندن دوره نیستید و تنها قصد دارید بیاموزید، باید به دنبال بهترین کتاب مدیریت پروژه بگردید. خواندن کتاب برای تبدیل‌شدن به یک مدیر پروژه عالی کافی نیست، اما ضروری است. هم چنین لازم است مدام خود را با دانش جدید دنیا آپدیت کنید. پس حتی اگر یک مدیر پروژه باتجربه هستید، نعمت خواندن کتاب‌هایی در این زمینه را از خو دریغ نکنید. در این مقاله قصد ما معرفی بهترین کتاب‌های آموزش مدیریت پروژه است تا بتوانید از بین آن‌ها، کتابی که برایتان مناسب است را انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

  کتاب مدیریت پروژه برای غیر مدیر پروژه

  این کتاب برای افرادی است که قصد دارند با مدیریت پروژه آشنا شوند و گام‌های اول را برای مدیریت پروژه‌های خود بردارند. نویسندگان کتاب کوری کوگن، سوزت بلیکمور و جیمز وود هستند. آقای سید آرمین میرحسینی این کتاب را به طرزی روان ترجمه کرده‌اند. این کتاب که در هفت فصل و 264 صفحه در بازار موجود است، تنها تئوری نیست و ابزارهای عملی و روش کار را با گرافیک خوب به شما ارائه داده است.

  کتاب مدیریت پروژه از مجموعه هاروارد

  نویسندة این کتاب دانشکده کسب‌وکار دانشگاه هاروارد است. هومن و هادی درخشانیان این کتاب را ترجمه کرده‌اند. این کتاب همراه با 12 جلد دیگر تحت عنوان مجموعه کتاب‌های همراه مدیران دانشگاه هاروارد هم عرضه شده است. در کتاب مدیریت پروژه هاروارد می‌توانید نحوه تشکیل‌دادن گروه را بیاموزید، زمان‌بندی و تنظیم بودجه خود را تقویت کنید و در خصوص انتخاب بهترین نرم‌افزار برای مدیریت پروژه هم اطلاعاتی کسب کنید. این کتاب 105 صفحه دارد و حاوی برخی ابزارهای مناسب از جمله چک‌لیست‌هایی مدیریت پروژه نیز است. دو جملة نمونه از این کتاب را با هم می‌خوانیم:

  • یا به‌اندازة کافی برای پروژه هزینه کنید یا آن را هرگز شروع نکنید. (نورمن آگوستین)
  • روی حل مسئله تمرکز کن، نه یافتن مقصر (آنیوموس)

  کتاب مدیریت پروژه در سال 2050

  این کتاب اثر آقای رضا امانی است. کتاب مدیریت پروژه در سال 2050 به بررسی جایگاه مدیریت پروژه در سال 2050 می‌پردازد. سعی می‌کند با استفاده از مثال‌های گذشته نوعی آینده‌پژوهی در خصوص آیندة این رشته انجام دهد. این کتاب در 94 صفحه تنظیم شده و سعی می‌کند نمونه‌هایی از مدیران پروژه موفق در آینده را ارائه کند.

  کتاب مدیریت پروژه: مطالعات موردی

  اگر از آن دسته از دانش‌آموزان بودید که مسائل را با مثال بهتر یاد می‌گرفتید، بهترین کتاب مدیریت پروژه برای شما این کتاب است! این کتاب که نوشتة هارولد کرزنر، از نظریه‌پردازان علم مدیریت پروژه امریکایی است، می‌کوشد با ارائة بیش از صد مورد واقعی از مدیریت پروژه، اعم از مدیریت‌های ضعیف یا قوی، شما را با علم مدیریت پروژه آشنا سازد. از جمله این شرکت‌ها که نمونه‌ای از مدیریت پروژه در آن‌ها بیان شده است می‌توان به دیزنی، موتورلا و ایرباس اشاره کرد.

  کتاب مدیریت پروژه برای انسان‌ها

  این کتاب به‌منظور یاری رساندن به انسان‌ها برای انجام وظایفی که بر عهده دارند نوشته شده است. نویسندة کتاب، برت هارند، تجربه‌های شخصی خود را در این کتاب به رشته تحریر درمی‌آورد. خواندن داستان‌هایی که راوی نقل می‌کند باعث می‌شود حس سرزندگی کنید و رخوت کلاس‌های درس را نداشته باشید. شاید مهم‌ترین نکته این کتاب آموزش مهارت‌های نرمی که یک مدیر پروژه لازم دارد است. به‌عنوان یک مدیر پروژه باید بیاموزید با همکاران خود در طول پروژه چگونه تعامل کنید. یک مدیر پروژه که نتواند نیروی انسانی خود را مدیریت کند، هرچند زمان‌بندی و مدیریت بودجه عالی داشته باشد، موفق نیست! مدیریت انسان‌ها با نمودار و نرم‌افزار ممکن نیست. شما باید با مهارت‌های نرم از جمله گفت‌وگو، درک افراد و ابراز همدلی آشنا شوید. این کتاب از این نظر بهترین کتاب مدیریت پروژه است.

  راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه

  این کتاب شاید اولین کتاب معرفی شده در این مقاله نباشد، اما بدون شک معروف‌ترین آن‌هاست! در زمان نوشتن این مقاله ویرایش هفتم این کتاب به‌تازگی به بازار آمده؛ اما هنوز ترجمه‌ی آن موجود نیست. این کتاب یک منبع معتبر در حوزه مدیریت پروژه است. می‌توانید ترجمه‌های متنوعی از ویراست‌های قبلی آن را در بازار بیابید. این کتاب سال 1996 توسط مؤسسه مدیریت پروژه، PMI ، تهیه و تکلیف شد. این مؤسسه استانداردها و گواهینامه‌های معتبر حوزه مدیریت پروژه را تنظیم می‌کند. این کتاب در خصوص مدیریت ریسک، منابع، هزینه، کیفیت، زمان‌بندی، محدوده، یکپارچگی، ارتباطات، تدارکات و ذی‌نفعان آموزش‌هایی را به شما ارائه می‌کند. هم چنین استانداردهای مدیریت پروژه را به شما می‌آموزد و ابزارهایی را در اختیارتان قرار می‌دهد. کتاب بالغ بر هفتصد صفحه است. مطالعه‌ی آن به تمام کسانی که در هر سطحی وارد مدیریت پروژه می‌شوند توصیه می‌شود.

  کتاب رازهای مدیریت پروژه

  متیو بچلور این کتاب را در 137 صفحه در قالب 7 فصل به رشته قلم درآورده است. محتوای این صفحات پنجاه راز آموزشی پیرامون مدیریت پروژه است. در بخش‌هایی از کتاب تحت عنوان مطالعه‌ی موردی، نکته‌ی آموزش‌داده‌شده در قالب مثال توضیح داده شده است. هم چنین بخش‌هایی به‌عنوان یک دقیقه‌ی شگفت انگیز وجود دارد که با ارائه مطالبی شما را وادار به تأمل بیشتر می‌کند. چه مدیر باتجربه‌ای باشید و چه تازه پای به عرصه مدیریت نهاده باشید، این کتاب برای شما مناسب است.

  چند جملة تأثیرگذار از این کتاب را با هم مرور می‌کنیم:

  • تنها کسانی که با شجاعت متحمل شکست‌های بزرگ می‌شوند، توانایی رسیدن به موفقیت‌های بزرگ را دارند.
  • اراده یک نفر می‌تواند موفقیت همه را در پی داشته باشد.
  • شانس وقتی اتفاق می‌افتد که آمادگی پذیرش فرصت‌ها را داشته باشید.

  معرفی چند کتاب مدیریت پروژه برای مشاغل خاص

  اگر شغل شما برای مثال، ساختمان‌سازی است و فرصت مطالعه‌ی تمام کتاب‌های مدیریت پروژه و تبدیل شدن به یک مدیر پروژه تمام عیار را ندارید، می‌توانید از کتاب‌های خاصی ایده بگیرید. این کتاب‌ها به شما کمک می‌کنند برخی مسائل خاص که مدام در شغل شما پیش می‌آیند را مدیریت کنید. این کتاب‌ها اصول اولیه را به شما می‌آموزند و به قول معروف، کار شما را راه می‌اندازند! هرچند توصیه می‌شود در کنار آن‌ها وقت بگذارید و کتاب‌های دیگر را هم مطالعه کنید. هر چه بیشتر بدانید، بهتر عمل می‌کنید! در ادامه به معرفی چند کتاب آموزش مدیریت پروژه مرتبط با مشاغل خاص می‌پردازیم.

  کتاب مدیریت پروژه در صنعت ساخت

  اگر در حوزه‌های مدیریت بهداشت، امنیت و ایمنی، محیط زیست، مدیریت مالی و مدیریت دعاوی پروژه نیاز به مطالعه دارید، این کتاب برای شما مناسب است. این کتاب الحاقیه ساخت راهنمای PMBOK است. مؤسسه بین‌المللی مدیریت پروژه این کتاب را تکلیف کرده و 278 صفحه دارد. همان‌طور که از نام کتاب پیداست برای پروژه‌هایی که در صنعت ساخت استفاده می‌شوند مناسب است.

  کتاب راهنمای موفقیت‌آمیز مدیریت پروژه‌های ساختمانی

  اگر به طور خاص، مشغول به مدیریت پروژه‌های ساختمانی هستید و تازه می‌خواهید مدیریت پروژه را یاد بگیرید، بهترین کتاب مدیریت پروژه برای شما این جاست! آندریاس پی در این کتاب مراحل پروژه‌های ساختمانی را بررسی می‌کند و اصول مدیریت آن‌ها را می‌آموزد. دوازده بخش و 144 صفحه‌ی این کتاب به شما در مورد پروژه‌های ساختن ساختمان، بستن قرارداد و نوسازی خانه آموزش می‌دهد. نویسنده پروژه‌های ساختمانی را در 5 فاز آغازین، برنامه ریزی، اجرا، کنترل و اختتامیه بررسی کرده و در هر یک از آن‌ها نکاتی پیرامون مدیریت پروژه به شما می‌آموزد. در یک پروژه ساختمانی مدیریت زمان، مدیریت کارکنان بخصوص کارکنان جنس مخالف، به‌کارگیری منابع و صحبت با ذی‌نفعان طرح بسیار مهم است. این کتاب با معرفی عوامل موفقیت‌آمیز مدیریت پروژه‌های ساختمانی شما را در مدیریت خود در ساخت یاری می‌دهد.

  کتاب پیاده‌سازی PMO در سازمان‌های پروژه محور

  این کتاب توسط دو مهندس ایرانی به نام‌های نوید فتحی و مصطفی بداقی تکلیف شده است. این کتاب برای کسانی که مدیر سازمان پروژه محور هستند مناسب است. این کتاب از انتشارات آفتاب گیتی بوده و حدود 160 صفحه دارد. امروزه تعداد این سازمان‌ها زیاد شده و تمایل زیادی به کار پروژه‌ای در حوزه‌های مختلف دیده می‌شود. کتاب‌های دیگری در این حوزه مانند کتاب راهنمای طراحی و پیاده‌سازی دفتر مدیریت پروژه (PMO) نیز وجود دارد که بازهم توسط نویسندگان ایرانی نوشته شده است.

  جمع‌بندی بهترین کتاب مدیریت پروژه

  هرچند بهترین کتاب مدیریت پروژه برای هرکسی متفاوت است، توصیه می‌شود حتماً کتاب راهنمای پیکره دانش مدیریت پروژه را تهیه بفرمایید. زیرا این کتاب، مرجع معتبر روش‌ها و استانداردهای مدیریت پروژه است. علاوه‌برآن به موضوعی که بهترین فایده را برای شما دارد دقت کنید. اگر از خواندن داستان‌ها لذت می‌برید و یادگیری با مثال را دوست دارید، از کتاب‌های مطالعات موردی استفاده کنید. اگر دوست دارید به‌صورت تئوری کتاب‌ها را مطالعه کنید، کتاب‌هایی مانند مدیریت پروژه دانشگاه هاروارد را انتخاب کنید. اگر به طور خاص به مدیریت پروژه‌های ساختمانی مشغول هستید، کتاب‌هایی در این زمینه به شما کمک می‌کنند. به‌طورکلی باید گفت بهترین کتاب مدیریت پروژه برای هر فرد متناسب با نیازها و علایق او متفاوت است. البته آن چه مهم است، این است که به کتاب به‌عنوان یک مطلب که باید خواند و حفظ کرد نگاه نکنید! سعی کنید بعد از خواندن هر مطلب فکر کنید که چطور می‌توانید آن را در مورد پروژه خود به کار بگیرید. یا فکر کنید اگر این مطلب را می‌دانستید، کدام مشکل برایتان پیش نمی‌آمد و یا بهتر می‌توانستید آن را رفع کنید. این روش به یادگیری بهتر شما کمک می‌کند و مدیری توانا و زبردست از شما می‌سازد.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.