ماهان

بیزینس پلن در موفقیت کسب و کارها چه نقشی دارد؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  نقشه راه موفقیت در فضای رقابتی

  موضوع این پادکست به بررسی چند سؤال می‌پردازد، چند سؤال اساسی که قبل از تصمیم به راه‌اندازی هر کسب و کاری باید آنها را پرسید و پاسخی سنجیده برای هرکدام آماده داشت. این پاسخ‌ها می‌تواند به‌عنوان یک بیزینس پلن کسب و کارها را از رفتن به بیراه نجات دهد.

  هدف از راه‌اندازی این کار چیست؟


  در ابتدا شاید پاسخ به این سؤال ساده به نظر آید اما برای برخی از کسب و کارها به آن آسانی که فکر می‌کنید، نیست. جواب دادن به این سؤال مستلزم بررسی و توجه به مأموریت و چشم‌انداز کسب و کار است. به‌عنوان‌مثال، شرکت آمازون را در نظر داشته باشید. آمازون کار خود را با کتاب‌فروشی آنلاین آغاز کرد. سپس به سمت خرده‌فروشی آنلاین با تخفیفات بالا حرکت کرد و سبد خود را به فروش اقلام گسترده‌ای از محصولات – از غذا گرفته تا لباس- گسترش داد. چند سال پیش نیز آمازون وارد حوزه نشر شد؛ و حال با پیشرفت سیستم ذخیره‌سازی ابری، فضایی را برای مردم در نظر گرفته تا کتاب، موزیک، فیلم و … موردعلاقه خود را ذخیره کنند.

  قصد راه‌اندازی چه مدل کاری را دارید؟


  نوع مدل کسب و کار، چگونگی قرارگیری شرکت در زنجیره ارزش صنعت و چگونگی سازمان‌دهی روابط با تأمین‌کنندگان، مشتریان و شرکای آن را به‌منظور تولید سود توصیف می‌کند.

  جامعه مشتریان چه کسانی هستند؟ آیا مشتریان را می‌شناسید؟


  چه کسی تصمیم به خرید محصول یا خدمات شما می‌گیرد؟ چه کسی به محصول یا خدمات شما نیاز دارد؟ چه کسانی در گذشته مشتری شما بوده‌اند و در آینده چه کسانی خواهند بود؟
  همچنین هرچه بیشتر درباره مشتری‌های آینده خود اطلاعات داشته باشید، موفق‌تر خواهید بود. وقت بگذارید تا ببینید مشتری‌هایتان چه چیزی دوست دارند و از چه محصولات و خدماتی خوششان نمی‌آید. اینترنت درک مشتریان را برای کسب و کارها ساده‌تر کرده است.

  چه نوع خدمت یا محصولی را ارائه می‌دهید؟


  آیا محصولات یا خدماتی را که مشتریان به آن نیاز دارند، ارائه می‌دهید یا می‌خواهید ارائه دهید؟ آیا در بازار محصولاتی که ارائه می‌دهید، شکافی وجود دارد؟

  آیا وقت و سرمایه لازم را برای این کار خواهید داشت؟


  نیازهای سرمایه‌ای و مدت‌زمان موردنیاز برای رشد کسب و کار با توجه به موقعیت کنونی آن را مشخص کنید و آنچه برای پیشرفت در آینده لازم است را شناسایی کنید. اگر به منابع و بودجه‌ای خارج از سازمان نیاز دارید، منابع و نحوه دریافت آن را تشریح کنید.

  چه مزیت رقابتی در برابر رقبای فعلی حاضر در بازار دارید؟


  هر کسب و کاری به دلیل فرصت و موقعیتی که در بازار برای رشد پیدا کرده توانسته به بقای خود ادامه دهد و سهمی از بازار داشته باشد؛ بنابراین شما باید نیاز و یا مشکلی که حل خواهید کرد را به‌روشنی تعریف کنید.

  به چند نفر کارمند و کارگر و چه تخصص‌ها و مهارت‌هایی نیاز دارید؟


  همه سازمان‌ها حول مردم شکل گرفته‌اند. داشتن «افراد مناسب در جایگاه مناسب» نه‌تنها برای بهره‌وری فعلی، بلکه برای حفظ بقای سازمان در آینده نیز اهمیت دارد.

  چه زمانی نیاز است تا کسب و کار به سوددهی برسد؟


  جریان درآمد کسب و کار ازجمله نحوه قیمت‌گذاری، هزینه‌ها، حاشیه سود و هزینه‌ها را تعریف کنید. مدت‌زمان لازم برای گرفتن بخشی از بازار و به دست آوردن سهمی از آن را مشخص کنید. همچنین مدت‌زمان بازگشت سرمایه را نیز به دست بیاورید.

  درواقع پاسخ به این سؤالات یک بیزینس پلن یا طرح کسب و کار یک‌صفحه‌ای (one Page Business Plan) ساده را ارائه خواهد کرد که در همان ابتدای راه مشخص می‌کند که چه مسیری را باید طی و چه اهداف و مقاصدی را دنبال کرد. حتماً برای کسب‌وکارتان به این سؤالات پاسخ دهید و آنها را مکتوب و شفاف برای خودتان داشته باشید.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   مدیریت فرایند BMP چیست ؟
   مدیریت فرآیندهای کسب و کار چیست؟ 5 نقش BPM کسب و کار
   بازی دسته جمعی دوره رهبری
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان با 10تکنیک موثر
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.