ماهان

زیر نظر گرفتن رقیب

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  آیا شما و رقبایتان بسیار نزدیک به هم پیش می‌روید و در ارائه محصولات و خدمات مناسب تقریباً یکسان عمل می‌کنید؟ در این شرایط، « هوشمندی ارزشمند» می‌تواند شما را از شرکتهای رقیب متمایز نماید. پیروزی در تجارت به معنای فروش بهترین محصول با بهترین قیمت است. در بسیاری از صنایع میان شرکتهای رقیب، تفاوت زیادی وجود ندارد و در این حالت، بهترین روش برای صعود به قله رقابت آن است که نگاهی به رقیبتان بیاندازید و بفهمید قصد انجام چه کاری را دارد.

  آیا شما و رقبایتان بسیار نزدیک به هم پیش می‌روید و در ارائه محصولات و خدمات مناسب تقریباً یکسان عمل می‌کنید؟ در این شرایط، هوشمندی ارزشمند می تواند شما را از شرکتهای رقیب متمایز نماید.

  پیروزی در تجارت به معنای فروش بهترین محصول با بهترین قیمت است. در بسیاری از صنایع میان شرکتهای رقیب، تفاوت زیادی وجود ندارد و در این حالت، بهترین روش برای صعود به قله رقابت آن است که نگاهی به رقیبتان بیاندازید و بفهمید قصد انجام چه کاری را دارد. Sally Wright، رئیس گروه مشاوره Alliance، می گوید: “طول می کشد که همه چیز را در مورد رقیبتان بفهمید اما این کار در انتها مزایای فراوانی دارد.”

  4 استراتژی در زمینه زیر نظر گرفتن رقیب وجود دارد:

  کنجکاوی در اول صبح:

  بسیاری از خرده فروشان، جلسات خود را اول صبح در زمانیکه مردم در حال خرید هستند برگزار می‌کنند. در این شرایط، مردم خرید می کنند و در عین حال به صبحتهای حاضرین در جلسه گوش می‌دهند و بدین ترتیب شما از «هوشمندی ارزشمند» بهره می‌برید. مردم به شما می‌گویند که یک سری از اجناس، خیلی خوب به فروش می‌رسند و شما می‌توانید از آنها استفاده کنید یا تعداد آنها را در فروشگاه خود افزایش دهید. اگر شما یک تأمین کننده هستید، از مردم می‌شنوید که چرا رقبایتان در تحویل کالا تأخیر دارند و بدین وسیله می‌توانید از آنها پیشی بگیرید.

  مکالمه تلفنی دقیق:

  کارمندان بخش خدمات به مشتریان به دو دلیل مفید هستند: 1- آنها پرحرفند -2- آنها خیلی می‌دانند. دکتر Sally Wright پیشنهاد می کند از 10 نفر که در شرکت رقیب به تلفنها پاسخ می‌دهند، نظرخواهی کنید. از آنها بپرسید که پرطرفدارترین محصولات کدامها هستند و مشتریان معمولاً از کدام کالاها شکایت دارند. اگر یکی از اپراتورها با شما همکاری نکرد، قطع کنید و دوباره زنگ بزنید و با اپراتور دیگری صحبت کنید.

  تبلیغات روزنامه ای:

  آیا رقیب شما در حال انجام برنامه‌های جدیدی است؟ آیا به دنبال جذب استعدادهای شرکت شماست؟ برای پاسخ به این سؤالات باید آگهی‌های استخدام آنها را در روزنامه یا اینترنت کنترل نمایید. Jeanne Achille، نائب رئیس شرکت مارکتینگ Devon Group می‌گوید: “شما می‌توانید با کنترل فعالیتهای استخدامی یک رقیب، اطلاعات زیادی در مورد آن بدست آورید.” Achille، وضعیت و چگونگی تبلیغات روزنامه‌ای یک رقیب را بررسی می‌کند و به شما می‌گوید که آن شرکت چه زمانی یک فعالیت تجارت تازه را آغاز کرده است و آن کسب‌وکار در چه زمینه‌ای می باشد.

  گرفتن اطلاعات از مشتری:

  مشتریان شرکت رقیب، بهترین منبع اطلاعاتی در مورد نقاط قوت و ضعف آن شرکت می‌باشند. از آنها بپرسید که چه چیزی را در یک محصول یا خدمات دیگر دوست دارند؟ چه چیزی را در آن محصولی یا خدمات دوست ندارند؟ چه چیزی می‌تواند موجب شود آنها از یک کالا یا خدمات دیگر استفاده کنند؟ به همین ترتیب، هنگامیکه یکی از مشتریان شما به سمت شرکت رقیب می‌رود و از محصولات آن خرید می‌کند، از او بپرسید که چرا دیگر از شما خرید نمی‌کند و به سمت رقیبتان رفته است.

  حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به مدرسه عالی کسب و کار ماهان است‌

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.