ماهان

کارشناس برندسازی کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، برندسازی یک روش برای ایجاد تمایز بین بیزینس‌های مختلف و رقبا است. در این فرایند فعالیت‌های مختلفی وجود دارد که طراحی و اجرای آنها بر عهده کارشناس برندسازی است.

  امروزه پیچیدگی و گستردگی فعالیت‌های برندسازی سبب شده تا شرکت‌ها افراد مختلفی را برای انجام این امور استخدام کنند. مهم‌ترین و تأثیرگذارترین فرد در انجام فرایند برندسازی، کارشناس برندسازی است.

  ما در این مقاله قصد داریم به معرفی متخصص برندسازی بپردازیم و شما را با وظایف و ویژگی‌های متنوع این شغل آشنا کنیم.

  متخصص برندسازی چه کسی است؟

  کارشناس برندینگ یا “brand specialist” فردی است که به ساخت هویت یک بیزینس کمک می‌کند. فعالیت این افراد معمولاً گروهی و تعاملی است. یعنی باید با تیم‌های مختلفی مثل تیم بازاریابی یا گروه تبلیغات کار کنند.

  متخصص برندسازی در طی این تعاملات می‌بایست عمیقاً بر روی هر موضوعی که سبب تأثیرگذاری بر روی مشتری می‌شود، کار کند. بر همین اساس علاوه بر ایده‌پردازی و بررسی اهداف برند، باید بر روی اجرای استراتژی‌ها توسط تیم‌ها نیز نظارت داشته باشد.

  همان‌طور که پیش‌تر هم به این موضوع اشاره کردیم، برندسازی فعالیت‌های زیادی را در برمی‌گیرد. به‌عنوان‌مثال بنرهای تبلیغاتی، کمپین‌های فروش، ویدئو های معرفی یا تبلیغی، بسته‌بندی، شعار برند، نوع ارتباط با مخاطبان و… همه باعث ساخت هویت یک بیزینس می‌شوند.

  بنابراین، نظارت یک کارشناس بر تمامی آنها یک موضوع ضروری و مهم است.

  آشنایی با شرح وظایف کارشناس برندسازی

  طبیعتاً مانند هر کاری، افراد فعال در این شغل نیز دارای وظایفی هستند که انجام آنها از اولویت‌های مهم به شمار می‌رود. در ادامه با برخی از مهم‌ترین وظایف کارشناس برندسازی آشنا می‌شوید.

  ایجاد برنامه و استراتژی‌های برندینگ

  وظیفه اصلی کارشناس برندسازی درک عمیق اهداف شرکت و تلاش برای رسیدن به آنها است. همه کسب‌وکارها اهدافی را برای خود در نظر دارند.

  یک کارشناس قبل از اینکه مشغول طراحی استراتژی بازاریابی شود، در ابتدا باید اهداف اصلی بیزینس را به طور عمیق درک کند.

  سپس نیاز است تا به بررسی عملکرد کسب‌وکار بپردازد و موارد مختلفی همچون، نقاط قوت، ارزش‌های اصلی و مخاطبان هدف را بررسی کند.

  این کار کمک می‌کند تا برنامه‌های تنظیم شده در جهت نزدیک‌شدن به اهداف سازمانی باشند و فرایند برندسازی را شکل دهند.

  تحقیق همه‌جانبه درباره مخاطبان و مشتریان

  هدف اصلی برندسازی، قرارگرفتن در ذهن و قلب مشتری است. با رسیدن به این هدف بزرگ، کسب‌وکار در مسیر پیشرفت قرار می‌گیرد و روزبه‌روز رشد می‌کند.

  اما سؤال مهم این است که چنین هدفی چگونه تحقق پیدا می‌کند؟

  پاسخ، شناخت دقیق مخاطبان است. کارشناس باید با تحقیق دقیق مخاطبانِ برند و بررسی نظرات، خواسته‌ها، ترجیحات، شکایات و حتی تجربه آنها، اطلاعات کاملی از مشتری به دست بیاورد.

  این داده‌ها برای تنظیم برنامه برندسازی و تبدیل مخاطب به مشتری وفادار بسیار مؤثر خواهد بود.

  نظارت بر اجرای برنامه‌های برندسازی

  همان‌طور که اشاره کردیم، متخصص برندینگ با تیم‌های مختلف کار می‌کند تا برندسازی کسب‌وکار شکل بگیرد. در این شرایط طبیعی است که اجرای برنامه‌ها به شکل‌های مختلفی صورت بگیرد.

  متخصص برندینگ علاوه بر طراحی اصول اصلی برندسازی، باید بر فرایند اجرای آن توسط گروه‌های مختلف نیز نظارت داشته باشد.

  تنها در این شرایط، کسب‌وکار طبق اهداف چیده شده پیش می‌رود و روبه‌جلو حرکت می‌کند.

  تحلیل فعالیت‌های انجام شده و شناسایی مشکلات

  یکی از مهم‌ترین وظایف متخصص برندینگ این است که پس از اجرای فعالیت‌های تنظیم شده، به تحلیل آنها بپردازد. همه فعالیت‌ها در همان ابتدا موفق نیستند و نتیجه موردنظر را به ارمغان نمی‌آورند.

  به همین دلیل کارشناس وظیفه دارد تک‌تک نتایج به‌دست‌آمده از برنامه‌های برندسازی را بررسی کند. به این صورت نقاط ضعف و مشکلات کار نمایان می‌شوند و استراتژی‌های بعدی بادقت بیشتر چیده خواهند شد.

  بهبود تجربه مشتریان

  مشتری همه چیز یک کسب‌وکار است. تنها افرادی که به‌طورقطع می‌توانند برند شما را شکل دهند، مشتریان هستند. متخصص برندینگ برای جلب رضایت مشتریان خدمات و برنامه‌های متنوعی را تنظیم می‌کند.

  این فعالیت‌ها کمک می‌کند تا مشتریان قدیمی شرکت با سطح بالایی از رضایت، همچنان در کسب‌وکار شما باقی بمانند و در کنار این مسئله، مشتریان جدیدی نیز به بیزینس شما علاقه‌مند و وفادار شوند.

  تجربه مشتری موضوعات زیادی مثل ارائه خدمات پس از فروش، ارتباط با کارشناسان، حمل‌ونقل، کیفیت محصولات یا خدمات، جستجو در سایت، محتواهای منتشر شده و بسیاری از موارد دیگر را در بر می‌گیرد.

  کارشناس برندسازی وظیفه طراحی و نظارت بر تمام این موارد را بر عهده خواهد داشت.

  بررسی رقبا و شناخت نقاط قوت

  یکی از مواردی که تأثیر زیادی در برندسازی دارد، بررسی رقبا و نحوه فعالیت آنها است. این موضوع کمک می‌کند تا شرکت بتواند نقاط قوت خود را نسبت به دیگران شناسایی کرده و در جهت دیده‌شدن از آن استفاده کند.

  قطعاً همه برندها در هر سطحی که باشند، همواره نیاز به رشد و ارتقای جایگاه خود دارند. بررسی رقبا توسط کارشناس برندسازی باعث پیداکردن فضاهای مناسب برای تبلیغات و بازاریابی خواهد شد.

  در نتیجه، بیزینس با طی‌کردن مسیر تعیین شده می‌تواند به‌سرعت رشد کرده و خود را برای رسیدن به جایگاه بالاتر آماده کند.

  مهارت‌های لازم برای متخصص برندینگ چیست؟

  کارشناس برندسازی برای داشتن فعالیت مؤثرتر، باید در ابتدا از مهارت‌های لازم برخوردار باشد.

  برخی از این مهارت‌ها عبارت‌اند از:

  متخصص برندینگ باید بتواند به‌خوبی زمان را برای اجرای فعالیت‌ها کنترل کند. این کار باعث می‌شد تا نتایج مؤثر و مثبت در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری انجام شوند. به‌خصوص زمانی که تیم‌های مختلف، مشغول کار بر روی یک پروژه بزرگ هستند.

  • مهارت‌های ارتباطی:

  این کار به‌عنوان شغلی شناخته می‌شود که مدام با بخش‌های مختلف سروکار دارد. به همین دلیل ضروری است که حتماً فرد از مهارت ارتباط و تعامل بالا برخوردار باشد.

  • توانایی تحلیل:

  بخش مهمی از فعالیت‌های یک کارشناس به تحلیل و بررسی بیزینس خلاصه می‌شود. زیرا فقط داده‌های به‌دست‌آمده از این تحلیل‌ها می‌توانند به طراحی برنامه‌های برندسازی کمک کنند.

  به همین دلیل کارشناس برندسازی باید بسیار جزئی‌نگر، دقیق و تحلیلگر باشد تا اطلاعات خوبی از داده‌های متنوع استخراج کند.

  • مهارت تغییر در لحظه:

  انعطاف‌پذیری در موقعیت‌های مختلف کمک می‌کند تا رشد بیزینس ادامه داشته باشد. به همین دلیل متخصص برندینگ حتماً باید بتواند باتوجه‌به اتفاقات روز، تکنولوژی‌های به وجود آمده و… برنامه‌های مؤثری را تنظیم کند.

  • توانایی خلاقیت و تفکر خارج از چهارچوب:

  برای قرارگرفتن در قلب مخاطب باید بتوان به‌خوبی با آنها ارتباط برقرار کرد. این کار با چیدن استراتژی‌های متنوع، جذاب و خلاقانه صورت می‌گیرد.

  سخن پایانی

  در این مقاله سعی کردیم شما را با شغل کارشناس برندسازی آشنا کنیم و به معرفی شرح وظایف و مهارت‌های موردنیاز برای این شغل بپردازیم!

  به‌طورکلی، اکثر افرادی که در این زمینه مشغول به فعالیت می‌شوند باید با بازاریابی، تبلیغات، مدیریت برند یا حداقل یکی از آنها آشنا باشند.

  درست است که این شغل هنوز در ایران به جایگاه واقعی خود نرسیده و به‌عنوان یک شغل مستقل زیاد فراگیر نیست. اما با وجود رقابت‌های شدید در بازار، وجود رقبای متنوع در هر زمینه و فعالیت حرفه‌ای‌تر بیزینس‌ها، نیاز به این شغل در آینده بسیار افزایش خواهد یافت.

  امروزه حضور یک کارشناس برندسازی در کسب‌وکارهای بزرگ یا مشورت با آن در مشاغل کوچک‌تر، تبدیل به یک مسئله ضروری شده است.

  این افراد می‌توانند با چیدن استراتژی‌های مناسب، در بازه زمانی کوتاه‌تری بیزینس شما را در مسیر درست قرار دهند.

  چنین ساختاری سبب ایجاد تمایز در بین رقبا و دیدن شدن توسط مخاطبان هدف خواهد شد.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.