ماهان

نکات کلیدی برای نوشتن یک متن تبلیغاتی جذاب و خلاقانه

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  نوشتن یک متن تبلیغاتی برای جذب مشتری شامل جلب توجه مخاطب هدف شما، ایجاد علاقه به خدمات یا محصولی که ارائه می‌دهید و در نهایت ترغیب آن‌ها به انجام عملی مانند استفاده از خدمات شماست. برای این کار باید با راه‌های نوشتن متن تبلیغاتی آشنا باشید.

  در ادامه این مقاله، نکات کلیدی مرتبط با نوشتن یک متن تبلیغاتی خلاقانه را که در جذب مخاطب و تبدیل او به مشتری اثر می‌گذارد، بررسی می‌کنیم.

  متن تبلیغات خلاقانه

  برای نوشتن متن تبلیغاتی خلاقانه، پیام خود را از ماهیت آن استخراج کنید. با یک قلاب قانع‌کننده آغاز کنید که توجه را جلب می‌کند. این قلاب می‌تواند یک سوال یا واقعیتی شگفت‌انگیز باشد که با مخاطب شما همسو باشد.

   شفافیت و ایجاز، متحدان شما هستند. کلمات شما باید به راحتی قابل درک و به خاطر سپردن باشند.

  بر ارزش منحصربه‌فردی که محصول یا خدمات شما ارائه می‌دهد تاکید کنید. به «چرایی» که ممکن است در ذهن مشتریان بالقوه شما باقی بماند، پاسخ دهید. آن‌ها چرا باید شما را بر دیگران ترجیح دهند؟ چه مشکلی را برای آن‌ها حل می‌کنید؟

  از داستان‌سرایی برای ارتباط عاطفی استفاده کنید و روایتی حول محصول خود تولید کنید که مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار كنند. این کار می‌تواند شامل سفر مشتری برای یافتن راه‌حل شما یا سناریوی مرتبطی باشد که نیاز به پیشنهاد شما را برجسته می‌کند.

  زبان، نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. از فعل معلوم (active voice) برای ایجاد حس فوریت و اقدام استفاده کنید. کلماتی را انتخاب کنید که احساسات و واکنش‌های مورد نظر را برمی‌انگیزد؛ چه آرامش، چه اعتماد و چه هیجان.

  مهم‌ترین نکات در نوشتن یک متن تبلیغاتی خلاقانه برای جذب مشتری

  متن تبلیغاتی خوب، دری به‌سوی فرصت‌ها، مشتریان جدید، سود بیشتر و هر آن‌چه که برند شما نیاز دارد، می‌گشاید؛ بنابراین، مهم است که نکاتی را هنگام نوشتن یک متن تبلیغاتی خوب برای جذب مشتری، رعایت کنید. این نکات عبارتند از:

  مخاطب هدف را درک کنید

  برای درک و شناخت مخاطب هدف خود زمان بگذارید و تحقیق کنید. علاقه‌مندی‌ها، نقاط قوت و ضعف، طبقه اجتماعی و در نهایت، هر نوع اطلاعاتی را که می‌توانید، درباره آن‌ها به‌دست آورید. این مسأله به شما کمک می‌کند تا پیام‌تان را متناسب با نیازها و خواسته‌های مخاطب، به آن‌ها انتقال دهید.

  روی مزایا متمرکز شوید

  یک متن تبلیغاتی برای جذب مشتری که عملکرد خوبی دارد، بر مزایای خدمات یا محصولی که ارائه می‌شود به‌خوبی تمرکز کرده است. توضیح دهید که چگونه مشکل مخاطب را حل می‌کنید یا کیفیت زندگی او را بالاتر می‌برید. بیش از همه روی نکاتی تمرکز کنید که شما را از رقبایتان متمایز می‌سازد.

  از کلمات ترغیب‌کننده استفاده کنید

  از کلمات و عباراتی استفاده کنید که احساسات مخاطب را برانگیزد و او را ترغیب به ارتباط با برند شما کند. از افعال و صفات قوی استفاده کنید تا هیجان و کنجکاوی مخاطب را برانگیزید.

  تست و بهینه‌سازی کنید

  چندین بار انواع مختلف متن تبلیغاتی برای جذب مشتری خود را تست کنید تا ببینید کدام مدل بیشتر مخاطبان شما را جذب می‌کند. عملکرد تبلیغات خود را مورد بررسی قرار دهید و براساس داده‌هایی که گردآوری کرده‌اید، در متن خود تغییراتی ایجاد کنید.

  خود را اثبات کنید

  با استفاده از پیام رضایت‌مندی مشتریان قبلی، آمار و داده‌ها و همچنین دستاوردها، برای برند خود اعتبارسازی کنید تا متن تبلیغاتی گیرایی داشته باشید. با این روش نشان می‌دهید که افراد دیگر، تجربه مثبتی از محصول یا خدمات شما داشته‌اند.

  جملات کوتاه تبلیغاتی: برگ برنده یک متن تبلیغاتی جذاب

  جملات کوتاه تبلیغاتی: برگ برنده یک متن تبلیغاتی جذاب

  یک متن تبلیغاتی موثر باید مختصر و شفاف باشد. مخاطب باید بتواند به‌راحتی پیام را بخواند و در یک نگاه، متوجه متن نوشته‌شده شود.

  جملات پیچیده با کلمات ثقیل، نه تنها مناسب یک متن تبلیغاتی برای جذب مشتری نیستند؛ بلکه باعث هدر رفت سرمایه و زمان شما نیز می‌شوند. پس ساده‌ترین لحن و کوتاه‌ترین جمله‌بندی‌ها را انتخاب کنید.

  متن تبلیغاتی خلاقانه چه ویژگی‌هایی دارد؟

  یک متن تبلیغاتی خلاقانه زودتر مشتری را جذب می‌کند، بیشتر در خاطر می‌ماند، همه‌گیرتر می‌شود و در نهایت، فروش و آگاهی از برند شما را بالاتر می‌برد؛ اما نوشتن یک متن خلاقانه تبلیغاتی، به‌همین راحتی هم نیست. با این حال، عناصری دارد که دانستن آن‌ها می‌تواند راهنمای خوبی باشد.

  از عنصر کنجکاوی استفاده می‌کند

  اگر در ابتدای متن تبلیغاتی خلاقانه بتوانید مخاطب را کنجکاو کنید، نه تنها با اشتیاق تا انتهای متن را دنبال می‌کند؛ بلکه چون در ذهن خود سعی کرده است پاسخی برای کنجکاوی خود پیدا کند، تبلیغ شما بیشتر در ذهن او خواهد ماند.

  متنی کوتاه دارد و آهنگین است

  این نوع متن‌ها از جهت تکرارِ چندباره در ذهن مخاطب، به‌‌یادماندنی‌تر و همه‌گیرتر می‌شوند. اگر مخاطب بتواند این متن را در ذهن مانند یک شعر کوتاه حفظ کند، به‌سختی ممکن است از ذهنش بیرون برود و تا مدتی ماندگار خواهد شد.

  کاری نوین و بدیع است

  این یعنی کاری خلاقانه؛ کاری که هیچ‌کس تاکنون نکرده است، متنی که تاکنون کسی مشابه آن را ننوشته یا کمپینی که تاکنون کسی مشابه آن را اجرا نکرده است. در صنعت مارکتینگ، اولین بودن یکی از افتخارات مهم برای هر برند است. برای مثال، برند لویی ویتون که مسی و رونالدو را در کنار هم برای کمپین تبلیغاتی خود استفاده کرد.

  ساده است

  وقتی یک متن تبلیغاتی برای جذب مشتری می‌نویسید، در نظر داشته باشید که قشر وسیعی از مردم مخاطب شما هستند (مگر این‌که مخاطب شما گروه بسیار خاصی باشند)؛ در غیر این‌صورت، می‌خواهید تا جای ممکن پیام‌تان به مردم بیشتری برسد، پس هرچه ساده‌تر باشد، پیام شفاف‌تر خواهد بود.

  به‌عنوان مثال، کمپانی اپل که شعارش «متفاوت فکر کن» است. این شعارِ ساده ولی خلاقانه سال‌هاست که هسته مرکزی تبلیغات مختلف این کمپانی محسوب می‌شود.

  از عنصر غافلگیری استفاده می‌کند

  غافلگیری جذاب‌ترین عنصر تبلیغات خلاقانه است، مخاطب را سرگرم می‌کند و مخاطبان نیز سرگرمی را دوست دارند؛ بنابراین، از برند شما حس خوبی دریافت خواهند کرد.

  برای استفاده از این عنصر تمرکز زیادی بگذارید؛ زیرا ارزشش را دارد. در متن تبلیغاتی برای جذب مشتری خود، داستانی را روایت کنید که برخلاف تصور مخاطب، همه‌چیز جور دیگری از آب درمی‌آید!

  بهترین روش نوشتن متن برای تبلیغ پیج کاری

  بهترین روش نوشتن متن برای تبلیغ پیج کاری

  از زمانی که فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، علاوه بر ابزاری برای ارتباط انسان‌ها، به بازاری بزرگ و محلی برای خرید و فروش کالا و خدمات تبدیل شده‌اند، هر پیج کاری، یک فروشگاه شده است که می‌تواند مشتریان بسیار زیادی داشته باشد و سقفی برای درآمد آن وجود ندارد.

  به شرطی که شما به‌عنوان صاحب پیج، تا جایی که می‌توانید بر اصول مرتبط به مارکتینگ و کپی‌رایتینگ در فضای مجازی تسلط پیدا کنید. قوی نوشتن متن تبلیغاتی در اینستاگرام یا صفحات مجازی دیگر، از توانایی‌های یک کپی‌رایتر خوب است.

  در شبکه‌های اجتماعی تنها داشتن ویدئو یا عکس خوب کفایت نمی‌کند؛ متنی که در پیج کاری خود به‌عنوان کپشن یا در استوری می‌نویسید، یکی از قدرتمندترین ابزارهای ارتباط با مشتری است. به‌علاوه، سیستم پردازش متنی اینستاگرام با بررسی کلیدواژه‌های استفاده شده در متن، تصمیم می‌گیرد پست شما را به چه کسانی نشان دهد.

  صفحات مجازی جایی است که کاربران به‌دنبال سرگرمی و لذت‌بردن از اوقات فراغت خود هستند؛ بنابراین، روش‌های داستان‌سرایی و ارتباط با احساسات مخاطب، بهترین روش‌های نوشتن یک متن تبلیغاتی برای جذب مشتری در این پلتفرم‌ها هستند.

  ضمن این‌که مردم تمرکز و حوصله خواندن جملات طولانی و بلند را ندارند و اگر متن شما سرگرم‌کننده نباشد یا زیادی طولانی باشد، سریع اسکرول می‌کنند و به‌سراغ پست و متن بعدی می‌روند.

  تفاوتی که متن تبلیغاتی برای پیج کاری و متن تبلیغاتی برای سایت دارد، علاوه بر لحن و نکات تکنیکی دیگر، استفاده از ایموجی در میانه متن و هشتگ در پایین متن است.

  ایموجی‌ها کمک می‌کنند زیاد جدی به نظر نرسید؛ زیرا در شبکه‌های اجتماعی حتی اگر پیج کاری هم باشید، باید با مخاطب کمی صمیمی‌تر برخورد کنید، گویی با دوست خود صحبت می‌کنید. برای مثال، می‌توانید صفحات اینستاگرام فیلیمو، نماوا، هواوی و همچنین برندهای کوچک‌تر و شخصی‌تر را مشاهده کنید.

  زمانی‌که می‌خواهید تبلیغاتی را در پیج کاری قرار دهید، در نظر داشته باشید که اصول بازاریابی و نوشتن متن تبلیغاتی برای جذب مشتری در شبکه‌های اجتماعی تفاوت دارد. این‌جا نباید تبلیغاتی نوشت!

  در این شبکه‌ها باید در ابتدا سوال و دغدغه ذهنی مخاطب را مطرح کرد تا مخاطب مکث کند و به خواندن بقیه مطلب علاقه‌مند شود.

  سپس با پاسخ به سوال، او را تا انتهای متن همراهی کنید. شفاف و صریح باشید، بدون مقدمه‌چینی جلو بروید و اطلاعات مهم را اول بیاورید تا مخاطب را از دست ندهید.

  تبدیل یک متن تبلیغاتی معمولی به متن تبلیغاتی قوی و اثرگذار

  تبدیل یک متن تبلیغاتی معمولی به متن تبلیغاتی قوی و اثرگذار

  استفاده از واژگان تأثیرگذار و پرقدرت برای یک متن تبلیغاتی قوی ضروری است. این‌گونه تبلیغات می‌توانند توجه مخاطبان را جلب کنند و تأثیر قانع‌کننده‌ای بر مشتریان بالقوه داشته باشند. با برخی از تکنیک‌های رایج در این بخش آشنا شوید:

  تیترهای جذاب و چشم‌گیر

  با یک تیتر جذاب شروع کنید، از کلماتی استفاده کنید که قلاب (hook) را بیاندازد، به‌سرعت توجه مخاطب را به خود جلب و او را تا انتهای متن با خود همراه کند.

  جذب احساسی

  از لحنی استفاده کنید که احساسات مخاطب را برانگیزد و در سطحی شخصی با مخاطب ارتباط برقرار کند. این کار باعث می‌شود مخاطب، احساس شما را درک کند و با آن ارتباط بگیرد. اکنون سناریوی یک متن تبلیغاتی برای جذب مشتری را مثال می‌زنیم که جذب احساسی را بهتر توضیح دهیم.

  کمپانی اتومبیل‌سازی ولوو (Volvo) در تبلیغی برای نشان دادن ترمز قوی ماشین‌های خود، دختر کوچکی را نشان می‌دهد که از رویاهای آینده‌اش برای مادرش صحبت می‌کند.

  سپس در خیابان به‌سمت مدرسه به راه می‌افتد و صدای ترمز ماشین شنیده می‌شود، چندثانیه تصاویر رویاهایی که دخترک درباره آن‌ها صحبت کرده بود تداعی می‌شود.

  آن‌گاه در صحنه بعد نشان می‌دهد که چون ماشین مورد نظر ولوو بوده، در چند قدمی دخترک ترمز گرفته و او در امنیت به مسیر خود ادامه می‌دهد. این تبلیغ ولوو نمونه‌ای بسیار خوب از سناریوی تبلیغاتی خلاقانه برای جذب مشتری است.

  پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد (USP)

  به‌طور مشخص بیان کنید که چه ویژگی‌ها و مزایایی در محصول یا خدمت شما وجود دارد که رقبای شما آن را ندارند. روی وجه تمایز خود مانور دهید.

  تشویق مخاطب به اقدام عمل (CTA)

  CTA یا Call To Action یعنی از مخاطب خود بخواهید کاری را انجام دهد. هدف از نوشتن یک متن تبلیغاتی برای جذب مشتری ترغیب مخاطب به انجام کاری مانند خرید، ثبت نام یا مانند این است.

  به‌همین دلیل، در نظر داشته باشید متن خود را به گونه‌ای بنویسید که مخاطب را به‌سمت قدم بعدی هدایت کند. از بازه‌های زمانی، تخفیف‌های محدود یا پیشنهادهای این‌چنینی استفاده کنید.

  داستان‌سرایی

  داستان‌سرایی نیز تقریباً مانند بخش جذب احساسی، چون در سطحی شخصی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند، باعث می‌شود مخاطب پتانسیل بیشتری برای تبدیل شدن به مشتری داشته باشد و متن تبلیغاتی، موفق‌تر عمل کند.

  طبق تحقیقات انجام‌شده، افراد بیش از هرچیز با احساسات خود تصمیم می‌گیرند. پس داستان‌سرایی و درگیری احساسی مخاطب، یکی از بهترین شیوه‌های نوشتن متن تبلیغاتی برای جذب مشتری است.

  چندین برند جهانی موفق شیوه داستان‌سرایی را به‌عنوان رویکرد کلی کپی‌رایتینگ خود انتخاب کرده‌اند؛ اپل و کوکاکولا نیز ۲ برند از میان آن‌ها هستند.

  کوکاکولا در سال 2009 کمپینی به نام «گسترش شادی» را به‌طور گسترده در جهان راه‌اندازی کرد که ایده متن تبلیغاتی آن بسیار ساده بود: این‌که مردم با نوشیدن کوکاکولا در کنار همدیگر حس نزدیکی پیدا کنند؛ حتی اگر زبان بکدیگر را بلد نباشند، در سفر باشند، هوا گرم یا سرد باشد و غیره.

  ایده «گسترش شادی» که تا 2016 ادامه یافت، این بود که کوکاکولا مانند یک زبان مشترک برای گسترش صمیمیت و شادی و غیره استفاده شود. بسیار ساده است؛ اینطور نیست؟

  با این حال، همین متن تبلیغاتی ساده و کوتاه، 7 سال برای کوکاکولا سودآوری کرد و تبلیغات تصویری و ویدئویی متعددی حول همین محور ساخته شد. تبلیغاتی رنگارنگ، پر سروصدا، و البته پر سود!

  استفاده از کلمات قوی

  از کلمات قوی و ترغیب‌کننده مانند اختصاصی، فوق‌العاده، فراموش نشدنی و غیره استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که مخاطبان شما چه کسانی هستند و به نسبت پرسونای مخاطب هدف، متن تبلیغاتی برای جذب مشتری را اصولی و صحیح بنویسید. هر گروه هدفی، واژگان مناسب خود را دارد.

  به یاد داشته باشید نوشتن یک متن تبلیغاتی خوب نیاز به خلاقیت، درک مخاطب، تست مداوم عملکرد و بازخورد و جمع‌آوری داده‌ها دارد.

  متن برای تبلیغ پیج کاری

  متن برای تبلیغ پیج کاری چیزی شبیه به توصیف قابل توجه و موجز برای یک محصول خاص است. چنین متن‌هایی باید به راحتی قابل خواندن باشند. آن‌ها باید خواننده را از نظر احساسی جذب و واکنش مورد نیاز (لبخند، کنجکاوی یا شادی) را دریافت كنند.

  وقتی متن تبلیغ پیج کاری مناسب باشد، می‌تواند برخی احساسات منفی را نیز برانگیزاند. به عنوان مثال، ترس یا پریشانی که می‌تواند به وسیله محصول یا خدمات ارائه شده از بین برود.

  یک متن تبلیغاتی خوب قطعا تا انتها خوانده می‌شود و احتمالا مشتری بالقوه شما آن را به خاطر می‌آورد؛ حتی اگر قصد خرید نداشته باشد. اغلب متن‌های تبلیغاتی بر عبارت‌های رایجی مبتنی خواهد بود که ممکن است شامل عباراتی مانند «مناسب‌ترین قیمت»، «بهترین کیفیت محصولات» و «گروهی از متخصصان و کارشناسان مجرب» باشد.

  جملات کوتاه تبلیغاتی

  در ادامه چند جمله کوتاه تبلیغاتی را مشاهده می‌کنید:

  • تضمین بازگشت وجه در صورت عدم رضایت
  • ۷ روز مهلت تست دارد
  • بدون نیاز به ضامن (چک یا تعهد) قسطی بخرید.
  • بدون نیاز به سرمایه درآمد داشته باشید.
  • بدون دانش فنی (مهارت) یاد بگیرید چگونه سایت بسازید.
  • می‌دونستی همین الان «قسطی» می‌ تونی فرش بخری؟!
  • نظرات مشتریان قبلی را ببینید.
  • به ۷۰ هزار مشتری ما بپیوندید
  • مشاورهٔ رایگان با کارشناسان متخصص ما
  • ۷ روز ضمانت بازگشت کالا
  • ۱۰۰ نفر از خریداران، این کالا را پیشنهاد کرده‌اند.
  • برای حل مشکلات حسابداری کسب‌وکارت راه حل داریم !!‌(دمو رایگان)
  • مدیریت حرفه‌ای تبلیغ گوگل خود را با خیالی آسوده به ما بسپارید.
  • با ضمانت … (نام برند) بخرید!
  • عطر و ادکلن را تضمینی بخرید
  • تجربهٔ ۱۷ ساله‌مان را به شما منتقل می‌کنیم

  نتیجه‌گیری

  اگر از نکات مهم جهت نوشتن متن تبلیغاتی برای جذب مشتری استفاده می‌کنید و از دیدگاه مشتری خود نگاه می‌کنید، نوشتن یک متن تبلیغات خلاقانه که جذاب باشد و باعث سود شود، اصلا سخت نیست.

  نکته اصلی این است که پس از انجام تمام موارد فوق، مطمئن شوید که بر موفقیت تبلیغات و گروه‌های تبلیغاتی خود نظارت داشته باشید. ببینید کدام‌یک بیشترین ترافیک را به صفحات فرود شما می‌آورند و سعی کنید آن‌ها را دوبار تکرار کنید.

  در نهایت، به‌طور مداوم تبلیغات خود را بهینه کنید تا مطمئن شوید که بهترین نتایج ممکن را دریافت خواهید کرد.

  در این مقاله نکات مهم مربوط به نوشتن خلاقانه متن تبلیغاتی برای جذب مشتری را بررسی کردیم و راهکارهایی برای سنجش تأثیرگذاری و ارزیابی آن‌ها نیز ارائه دادیم.

  آیا شما تاکنون از این روش‌ها استفاده کرده‌اید؟ می‌توانید در بخش نظرات تجربیات خود را با ماهانی‌ها در میان بگذارید.

  پرسش‌های متداول

  هنگامی که یک متن تبلیغاتی تهیه می‌کنید، پس از پایان کمپین تبلیغاتی نیاز دارید که اثرگذاری تبلیغ خود را بسنجید. یکی از سوالات رایج مطرح شده در این رابطه، چگونگی سنجیدن اثرگذاری متن تبلیغاتی است. چند استراتژی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، عبارتند از: ۱. تست A/B ۲. ردیابی نرخ تبدیل ۳. پرسش‌نامه و بازخورد ۴. نظارت بر شبکه‌های اجتماعی ۵. ردیابی آگاهی و اعتبار برند 
  بهترین روش برای این‌که متوجه شوید یک متن تبلیغاتی برای جذب مشتری باید چند خط باشد، این است که مدل‌های مختلف را روی مشتریان خود امتحان کنید. اما در کل متن تبلیغاتی، کوتاه است و چیزی بین 1 تا 3 خط می‌شود. اگر بخواهیم تعداد کلمات آن را حساب کنیم، حدوداً 125 کلمه برای انتقال پیام شما در متن تبلیغاتی لازم است.
  متن تبلیغاتی محتوایی است که مشتریان بالقوه را ترغیب می‌کند تا محصول یا خدمات شما را خریداری کنند. این کار را با برانگیختن یک احساس، ارتباط برقرار کردن، ایجاد حس نیاز، پاسخ به حس نیاز مخاطب و غیره انجام می‌دهید. یک متن تبلیغاتی خوب، فروش و سود شرکت را بالا می‌برد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.