نگاهی بر جایگاه رفتار سازمانی

نگاهی بر جایگاه رفتار سازمانی

فهرست مطالب

اهداف رفتار سازمانی کدامند؟

پادکست امروز به موضوع رفتار سازمانی می‌پردازد. رفتار سازمانی یکی از مهم‌ترین دروس رشته مدیریت است که در همه دوره‌های مدیریتی در تمام دنیا تدریس می‌شود. رفتار سازمانی (Organizational Behavior) مطالعه تأثیر افراد، گروه‌ها و ساختارها بر رفتار یک سازمان بوده و هدف از آن به کار بردن این دانش برای بهبود کارایی سازمان است.

رفتار سازمانی علم مطالعه و کاربرد دانش درباره نحوه برخورد مردم، افراد و گروه‌ها در سازمان‌هاست. این کار با رویکرد سیستمی انجام می‌شود، یعنی روابط بین مردم و سازمان‌ها را در ارتباط با کل افراد، گروه‌ها، سازمان‌ها و شاید سایر سیستم‌های اجتماعی تشریح می‌کند.

به‌طورکلی اهداف رفتار سازمانی را می‌توان در چهار گروه توصیف، فهمیدن، پیش‌بینی و کنترل طبقه‌بندی کرد. این چهار هدف از اهداف اساسی علم مدیریت هستند.
1- توصیف؛ اولین هدف رفتار سازمانی این است که بداند افراد در شرایط مختلف چگونه رفتار می‌کنند.

2- شناخت؛ دومین هدف رفتار سازمانی این است که آنچه را افراد انجام می‌دهند، بفهمد و درک کند.

3- هدف سوم پیش‌بینی است؛ پیش‌بینی روابط علت و معلولی در سازمان‌ها را بررسی می‌کند و رفتار آتی کارکنان را بر اساس قابلیت‌های افراد پیش‌بینی می‌کند.

4- هدف آخر کنترل است؛ هدف نهایی رفتار سازمانی کنترل رفتار کارکنان و گروه‌ها در جهت هرچه بهتر شدن نتیجه عملکرد سازمان است.

رفتار سازمانی رشته‌ای در حال رشد است. دپارتمان مطالعات سازمانی در اکثر دانشگاه‌ها وجود داشته و همچنین دانشگاه‌ها و مؤسسات زیادی برنامه‌های روانشناسی صنعتی را اجرا کردند. پیتر دراکر از جمله کسانی بود که مطالعات آکادمیک را در عمل در حوزه رفتار سازمانی به اجرا گذاشت. در پادکستی دو قسمتی به بررسی تأثیراتی که پیتر دراکر بر علم مدیریت برجای گذاشته، پرداخته‌ایم؛ علاقه‌مندان می‌توانند در وب‌سایت ماهان (لینک قسمت اول | لینک قسمت دوم) به پادکست‌های پیتر دراکر گوش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه ماهان

شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.