ماهان

Michael Dell “از زندگی در خوابگاه دانشجویی تا درآمد 60 میلیارد دلاری

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  نام: Michael Dell

  سن: 48 سال

  تحصیلات: دانشجوی انصرافی دانشگاه تکزاس

  تاریخ انصراف از تحصیل: می‌1984

  مالک شرکت Dell, Inc. Michael Dell هرگز تحمّل تحصیلات رسمی و دست و پاگیر دانشگاهی را نداشت. بطوریکه در سطر اول پیشگفتار نگارش شده توسط خود او در بیوگرافی شخصی اش با عنوان Direct from Dell می‌خوانیم: “در ترم سوم دانشگاه انصراف دادم و با همان دیپلم دبیرستانی تحصیل را ترک کردم.”

  وی که تنها 19 سال داشت، در پایان سال اول تحصیلات مقدماتی پزشکی خود در دانشگاه تکزاس واقع در Austin (همزمان با سال 1984) از دانشکده انصراف داد و وارد بازار فروش کامپیوترهای شخصی تحت نام تجاری PC’s Limited گردید.

  Dell می‌گوید: “من متوجه فرصت استثنایی ای شدم که پیش رویم قرار گرفته بود. البته براحتی می‌توانستم در دانشگاه تکزاس، یک ترم را مرخصی بگیرم و بعداً تحصیلاتم را ادامه دهم، ولی احساس کردم که واقعاً زمان انصراف از تحصیل برای من فرا رسیده است. والدینم نیز چندان حمایتم نکردند. اما به زودی کسب‌وکار من رونق چشمگیری یافت و با سرعت فراوانی پیشرفت نمود.”

  Michael Dell

  در حقیقت، PC’s Limited که امروزه جهان آن را با نام Dell, Inc. می‌شناسد، رشد فوق العاده ای را در مقیاسی تقریباً بی سابقه تجربه نمود که این نرخ رشد، طی هشت سال اولیه عمر این شرکت معادل با %80 و در شش سال بعد، سالانه %60 گزارش شده است. اگر بخواهیم دقیق تر به مسئله پیشرفت و ارتقاء در شرکت Dell بنگریم، باید به این حقیقت توجه نماییم که در جولای 1987، این شرکت به رهبری مدیر 22 ساله خود، به درآمدی معادل160 میلیارد دلار دست یافت که از فروش تجهیزات کامپیوتری بدست آمده بود و بر خلاف سایر شرکت‌های نوپا، از زمان تأسیس خود تاکنون، هر سه ماه یکبار به سود قابل توجهی دست یافته است.

  البته نمی‌توان این واقعیت را نیز کتمان نمود که شرکت Dell لحظات دلهره آور و دشوار زیادی را تجربه نموده است. بعنوان مثال، در اواسط دومین سال فعالیت خود، این شرکت نامه ای از سوی کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) مبنی بر لزوم داشتن مجوز FCC جهت ادامه فروش کامپیوترهای خود دریافت نمود.

  Michael Dell در این باره توضیح می‌دهد: “در آن زمان من واقعاً نمی‌دانستم که FCC چه ارگانی است؟ یعنی در دبیرستان چیزی درباره FCC نیاموخته بودم. اما زمانیکه شما به ساخت و تولید یک وسیله الکترونیکی مانند کامپیوتر دست می‌زنید، بایستی پیش از اقدام به فروش محصول خود، تأئیدیه‌های لازم را از FCC کسب نمائید. بنابراین ما مجبور شدیم که ضرورتاً فروش کامپیوترهای خود را متوقف سازیم. و مدت زمانی که لازم بود برای دریافت تأئیدیه و مجوز FCC از دست بدهیم، شرکت را با کسر بودجه اساسی مواجه می‌ساخت و فکر میکنم زمان خداحافظی با کسب و کار و بازگشت من به دانشکده برایم فرا می‌رسید.”

  در همین زمان که شرکت با معضل جدید خود دست و پنجه نرم می‌کرد، Michael Dell اقدام به استخدام وکیلی نمود که رئیس اسبق کمیسیون FCC محسوب می‌شد. وی توانست معضل پیش آمده را ظرف مدت سه یا چهار هفته حل و فصل نماید. Dell در این باره می‌گوید: “وکیل جدید شرکت در اقدام اولیه خود به FCC مراجعه نمود و گفت: توجه کنید که اینها تعدادی جوانک کم سن و سال هستند که بدون آگاهی، اشتباهی مرتکب شده اند و اکنون در حال تلاش برای جبران اشتباه خود می‌باشند.”

  اما دو سال بعد شرکت Dell که بعدها به سبب برخورداری از موجودی انبار چشمگیر و مدیریت موفق زنجیره تأمین به شهرتی جهانی دست یافت، بخاطر خرید تعداد زیادی از تراشه‌های حافظه ای 256 کیلوبایتی آن هم در شرایطی که تراشه‌های حافظه 1 مگابایتی با چهار برابر ظرفیت پیشین استاندارد معرفی شده بودند، مجدداً توبیخ شد که در نهایت این شرکت مجبور به تخلیه میزان زیادی از موجودی انبار خود گردید و سهم سود آن به یک پنی برای هر سهم -علیرغم عمق بحران- کاهش یافت.

  اما شاید بزرگترین چالشی که Dell با آن مواجه بوده است، نیاز به داشتن کارمندان خاصی می‌باشد که بتوانند با شرایط موجود در شرکتی که باید هر 14 ماه یکبار رشد آن دو برابر شود، سازگاری یابند. Dell معتقد است: “وقتی شما مالک جوان یک شرکت کوچک هستید که چندان شناخته شده نیست و سرمایه کمی نیز در اختیار دارید، ناچاراً کارمندان طمع کار و حریصی نیز خواهید داشت. زیرا آینده میزان ریسک یا سود شما مشخص نیست. ممکن است اولین فکری که به ذهنتان رسوخ کند این باشد: فعلاً باید صبر کنم تا بتوانم افراد مناسبی را پیدا کنم. همچنین نباید دست به مقایسه بزنم. اما تاکی باید منتظر ماند؟ و اگر نتوانید افراد مناسبی را پیدا کنید چه خواهد شد؟ در واقع مسئله ای بس پیچیده است. من خود در جستجوی کارمندان واقعاً باهوش بودم. در پی استخدام افرادی بودم که قدرت یادگیری و تطابق با شرایط را داشته و هدف آنها پیوستن به یک شرکت باشد، نه صرفاً پیدا کردن یک شغل.”

  در حال حاضر شرکت از تعداد 103000 کارمند در سرتاسر دنیا برخوردار بوده و درآمد سالانه آن از مرز 60 میلیارد دلار تجاوز نموده است. همچنینMichael Dell یکی از معدود افرادی است که توانسته خود نیز همراه با رشد شرکتش پیشرفت نماید و طی 24 سال از 27 سال عمر شرکت خود، در سمت مدیر ارشد اجرایی فعالیت نموده است. وی با ثروت شخصی معادل 14 میلیارد دلار، هم اکنون پانزدهمین مرد پولدار امریکا محسوب می‌شود. با این حال، میل او به رشد و ارتقاء بیشتر هرگز از بین نخواهد رفت.

  Dell در ادامه بیان داشت: “وقتی نگاهی به صنعت خودمان می‌اندازم، به رقیبانمان توجه نمی‌کنم، بلکه به یک صنعت 7/2 تریلیون دلاری نگاه می‌کنم. به وسعت این عرصه می‌نگرم و با خود می‌گویم که شرکت Dell در این عرصه تنها یک شرکت 60 میلیارد دلاری است. یک شرکت کوچک 60 میلیارد دلاری در مقابل یک صنعت عظیم 7/2 تریلیون دلاری! بنابراین، باید هنوز فرصت‌های بی نظیری برای رشد و توسعه ما وجود داشته باشد.”

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.