ماهان

EMBA چیست؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  EMBA یا Executive MBA که در ایران به‌نام MBA اجرایی از آن نام می‌بریم، نوعی دوره MBA است که بیشتر بر اجرا تمرکز دارد تا تئوری! نخستین کارشناسی ارشد اجرایی مدیریت بازرگانی یا MBA اجرایی، توسط دانشکده بازرگانی دانشگاه شیکاگو در سال 1943، یعنی 35 سال پس از به وجود آمدن MBA معرفی شد.

  مانند MBA، دوره Executive MBA (EMBA) یک آموزش کسب‌وکار جامع را در طیف وسیعی از موضوعات مانند امور مالی، بازاریابی، حسابداری و موارد دیگر ارائه می‌دهد. مدرک EMBA همچنین بر رهبری سازمان تمرکز دارد و به تقویت مهارت‌ها، دانش و شبکه کسب‌وکار شما کمک می‌کند.

  این دوره بیشتر برای متخصصان باتجربه‌تر طراحی شده است. در واقع اگر یک مدیر حرفه‌ای باتجربه با آرمان‌های بزرگ هستید، گذراندن یک MBA اجرایی به شما کمک می‌کند تا سازمان‌تان را رهبری کرده و در شغل خود پیشرفت کنید. البته شما قبل از هر چیز باید بدانید که MBA چیست!

  MBA اجرایی برای چه کسانی مناسب است؟

  تفاوت اصلی بین MBA اجرایی و MBA این است که دانشجویان EMBA معمولا متخصصان باتجربه‌تر و در سطح اجرایی هستند که قبلا تجربه مدیریتی داشته‌اند و این دوره از تمامی مزایای MBA برخوردار است.

  به‌عنوان مثال، EMBA در دانشکده مدیریت MIT Sloan، فقط دانشجویانی با 10 سال سابقه کار را می‌پذیرد؛ در حالی که در «وارتون» میانگین تجربه کاری 12 سال است؛ یا با توجه به اولویت‌های شورای پذیرش (GMAC)، 65% از دانشجویان دوره EMBA حداقل 30 سال سن دارند.

  برنامه‌های EMBA معمولا به‌صورت پاره‌وقت هستند و برای متخصصان پرمشغله طراحی شده‌اند. اگر می‌خواهید در حین تحصیل کار کنید و در حال حاضر تجربه کاری قابل‌توجهی دارید، می‌‌توانید کاندیدای خوبی برای EMBA باشید.

  مایک میکولی، معاون مدیر مارکتینگ برنامه‌های مدرک اجرایی MIT می‌گوید: «EMBA به رهبران این فرصت را می‌دهد تا در قابلیت‌های مدیریتی خود برتری پیدا کنند و شبکه‌ای بسازند که مادام‌العمر ادامه داشته باشد».

  دانشجویان EMBA از نزدیک در کنار همکلاسی‌های خود کار می‌کنند و به‌دنبال بهبود مهارت‌های مدیریتی و ارتباطی خود هستند. با توجه با پرسابقه بودن این افراد، راحت‌تر شبکه کسب‌وکار خود را گسترش می‌دهند و در عین حال دانش خود را با سایر رهبران باتجربه به اشتراک می‌گذارند.

  برنامه کلاسی برای مدرک MBA سنتی کمتر انعطاف‌پذیر است. دانشجویان دوره MBA در دانشگاه‌های دنیا معمولا سن و تجربه کمتری دارند. همچنین اکثر دوره‌های MBA در دانشگاه‌ها تمام‌وقت هستند.

  دانشجویان برنامه‌های فشرده‌ای را می‌گذرانند که معمولا به آن‌ها این اجازه را نمی‌دهد که به شغلشان هم بپردازند. طول دوره MBA معمولا یک یا دو سال است، اما اگر بخواهید به‌صورت پاره‌وقت تحصیل کنید، می‌توان آن را به 3 یا 4 سال افزایش داد.

  کارشناسی ارشد اجرایی EMBA چیست؟

  EMBA از محبوب‌ترین مدارک مدیریتی در 10 سال گذشته است که با وجود رقابت بالا و نرخ شهریه گران، همچنان تعداد زیادی از دانشجویان را به خود جذب می‌کند.

  دانشگاه نورث ایسترن دوره emba

  دانشگاه‌های مطرح دنیا برای EMBA

  • دانشگاه نورث ایسترن، ایالات متحده
  • مدرسه بازرگانی بین المللی هالت، انگلستان
  • کالج رابرت کندی، سوئیس
  • مدرسه کسب‌وکار BI، نروژ
  • دانشگاه ماستریخت، هلند

  شما می‌توانید برخی از برنامه‌های EMBA را با تخصص در تجارت بین‌المللی، پایداری و مراقبت‌های بهداشتی در مدارس خاص کسب‌وکار دنیا پیدا کنید.

  در ایالات متحده، مدارسی مانند دانشکده بازرگانی UC Berkeley Haas و دانشکده بازرگانی کلمبیا، برنامه‌های STEM EMBA را ارائه می‌دهند که تمرکز بر علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات را در برنامه درسی در نظر می‌گیرند.

  برنامه درسی EMBA

  برنامه درسی EMBA همانند سرفصل‌های MBA معمولا به 2 بخش تقسیم می‌شود؛ بخش اصلی شامل ماژول‌های اساسی است که مهارت‌های کسب‌وکار، رهبری و مدیریت را پوشش می‌دهد، از جمله:

  بخش انتخابی شامل ماژول‌های اختیاری است که می‌توانید در آن‌ها مواردی را انتخاب کنید که با علایق شما همسو هستند. ماژول‌های انتخابی ممکن است شامل موضوعاتی مانند سرمایه خصوصی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر، کارآفرینی، مدیریت دارایی و موارد دیگر باشد؛ البته این گزینه‌ها بین مدارس مختلف کسب‌وکار متفاوت است.

  برنامه‌های EMBA معمولا به این صورت هستند که یادگیری نظری را با یادگیری عملی ترکیب می‌کنند. مطالعه موردی شرکت‌ها درباره تجربیات بد و خوبشان از مهمترین مورادی است که در برنامه درسی EMBA خواهید آموخت و این شانس را خواهید داشت که در بازدیدهای شرکتی و رویدادهای کسب و کار شرکت کنید؛ جایی که کارشناسان، مدیران و مدیران اجرایی صنعت دعوت شده‌اند و محیطی مناسب برای پیدا کردن دوستان حرفه‌ای و افزایش شبکه کسب‌وکار شماست.

  آرام کاراکاشیان، مدیر بازاریابی جهانی و استخدام در مدرسه بازرگانی کالج امپریال، می‌گوید: «جاذبه گذراندن EMBA این است که به شما این امکان را می‌دهد آن‌چه که از طریق یادگیری پاره‌وقت آموخته‌اید را به‌طور مستقیم در حرفۀ فعلی خود به کار ببرید»

  شما همچنین فرصت سفر خواهید داشت. بیش از 90% برنامه‌های EMBA فرصت‌های بین‌المللی، از جمله ماژول‌های تدریس‌شده در کشورهای مختلف، برنامه‌های تبادل و کارآموزی را ارائه می‌دهند.

  «دانته بوستوس» که مدیرعامل یک شرکت موتورسیکلت‌سازی است، می‌گوید: «شما نه‌تنها ایده‌ها و روش‌های فکری جدید زیادی یاد می‌گیرید، بلکه شبکه دوستان نزدیک و متخصص خود را گسترش می‌دهید و همه آن‌ها می‌توانند در آینده به شما کمک کنند».

  تفاوت mba و emba

  چشم‌انداز شغلی MBA اجرایی

  تکمیل یک برنامه MBA اجرایی به شما کمک می‌کند تا تاثیر بیشتری در شرکت خود داشته باشید، تصمیمات موثرتری گرفته و مسئولیت‌ها و نقش‌های رهبری بیشتری را برعهده بگیرید.

  بازار کار EMBA همانند بازار کار MBA از شرایط خوبی برخوردار است؛ مشاغل برای فارغ‌التحصیلان MBA اجرایی شامل نقش‌های C-suite (مدیرعامل، مدیر ارشد مالی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر ارشد اجرایی و…)، نقش‌های معاونت و نقش‌های مشاور ارشد و شریک در شرکت‌های مشاوره برتر است.

  شرکت‌هایی که بیشترین فارغ‌التحصیلان MBA را استخدام می‌کنند، فارغ‌التحصیلان EMBA را نیز در اولویت استخدام دارند. این‌ها شامل آمازون و مایکروسافت، 3 شرکت بزرگ مشاوره مدیریت Bain، BCG، McKinsey و گلدمن ساکس و مورگان استنلی است.

  مهارت‌های رهبری که شما در طول دوره EMBA به دست می‌آورید، می‌تواند شما را برای تبدیل شدن به یک کارآفرین تجهیز کند. بسیاری از دانشجویان EMBA پس از فارغ‌التحصیلی به‌دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار خود یا ثبت‌نام در برنامه‌ای برای کمک به رشد استارتاپ‌ها می‌روند.

  الکساندر کانگاه از تجربه EMBA خود در دانشکده تجارت جان مولسون دانشگاه کنکوردیا برای راه‌اندازی شرکت مشاوره‌ای خود استفاده کرد. او می‌گوید: «دوره EMBA به من این فرصت را داد که مهارت‌های تجاری بیشتری را توسعه دهم و شرکت مشاوره‌ام را به بازارهای جدید معرفی کنم.»

  فارغ‌التحصیلان EMBA در بسیاری از کشورها بالاترین حقوق بالقوه را در بین تمام فارغ‌التحصیلان دانشکده‌های بازرگانی دریافت می‌کنند. در سال 2020، متوسط ​​حقوق فارغ التحصیلان EMBA سه سال پس از فارغ‌التحصیلی جزء 100 حقوق بالای جهان توسط فایننشال تایمز رتبه‌بندی شد.

  ارقام حقوق و دستمزد EMBA بسته به مدرسه بازرگانی که از آن فارغ‌التحصیل می‌شوید، صنعت، جایگاه و کشوری که در آن کار می‌کنید، متفاوت است.

  با این که گذراندن دوره EMBA در بسیاری از دانشگاه‌ها و مدارس کسب‌وکار دنیا پرهزینه‌تر از دوره MBA معمولی است ولی در نهایت، تاثیری که یک EMBA می‌تواند بر شغل و حقوق شما داشته باشد، آن‌قدر است که می‌توانید در مدت کوتاهی پس از فارغ‌التحصیلی به بازدهی قوی در کسب‌وکار خود دست یابید.

  EMBA چیست؟

  Executive MBA که در ایران با نام MBA اجرایی نیز شناخته می‌شود، نوعی دوره MBA است که بیشتر بر اجرا تمرکز دارد تا تئوری!
  EMBA همچنین بر رهبری سازمان تمرکز دارد و به تقویت مهارت‌های عملی و اجرایی، دانش و شبکه کسب‌وکار شما کمک می‌کند.

  برنامه درسی EMBA به چند بخش تقسیم می‌شود؟

  برنامه درسی EMBA معمولا به 2 بخش تقسیم می‌شود. بخش اصلی شامل ماژول‌های اساسی است که مهارت‌های کسب‌وکار، رهبری و مدیریت را پوشش می‌دهد. بخش انتخابی نیز شامل ماژول‌های اختیاری است که شما می‌توانید در آن‌ها مواردی که با علایق شما همسو هستند را انتخاب کنید.

  ثبت نام دوره MBA ماهان

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.