انواع سیستم های مدیریتی کدامند؟

می خواهیم در مورد انواع سیستم های مدیریتی در سازمان صحبت کنیم. دانشمندان علم مدیریت بر این باورند که سازمان ها بر دو دسته اند؛ ساختارهای سازمانی مکانیکی و ساختارهای سازمانی اورگانیک. در این پادکست می خواهیم به ساختارهای مکانیکی بپردازیم.

یک سیستم مکانیکی بر اساس قانونمندی تحمیل شده توسط ساختار درونی و قوانین علی ذاتی اش عمل می کند، مثل یک ساعت یا یک خودرو. از آنجایی که در سیستم های مکانیکی انتخابی وجود ندارد، خود یا اجزایشان نمی توانند مقاصدی مختص به خودشان داشته باشند، این سیستم ها مکانیکی نامیده می شوند. ویژگی های سیستم های مکانیکی ویژگی های به خصوصی است که بعضا در سازمان ها هم دیده می شود.

یک سیستم مدیریت مکانیکی مناسب شرایطی است که شرایط باثبات و پایدار باشد. در فضاها و محیط های متلاطم که البته عموما ما با چنین فضاهایی رو به رو هستیم، ساختارهای مکانیکی چندان پاسخ های خوبی به ما نمی دهند. ساختارهای مکانیکی با ویژگی های نظیر پیچیدگی و رسمیت زیاد و تمرکزگرایی بالا شناخته می شوند. چنین ساختارهایی با وظایف یک نواخت مناسبت داشته و بر رفتارهای برنامه ریزی شده متکی بوده و در واکنش به رویدادهای پیش بینی نشده یا در فضاهای با عدم اطمینان بالاتر، معمولا خیلی کند عمل می کنند.

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *