ماهان

غذایی که واقعاً سریع آماده می‌شود

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  کارفرمایان از 3 دلیل نادرست استفاده می‌کنند تا بگویند جایی برای احساسات در محل کار وجود ندارد.

  اگر تقریباً ساعت 1:30 بعدازظهر روز یکشنبه در شهر ساحلی Nagasaki به رستوران Sukiya سری بزنید، خواهید دید که تمامی صندلی‌ها پُر هستند. هنگامیکه وارد Sukiya می‌شوید، نوای موسیقی ژاپنی به گوشتان می‌رسد و کارکنان این رستوران را می‌بینید که با پیراهنهای خرمایی و شلوارهای خاکی رنگ ، طول و عرض رستوران را با سرعت تمام می‌پیمایند و به تحویل دادن غذای مشتریان و تمیز کردن سینی‌های غذا مشغولند.

  در همین زمان، یک مشتری وارد رستوران می‌شود، غذای خود را سفارش می‌دهد و ظرف مدت تنها دو دقیقه غذایش را روی میز تحویل می‌گیرد. او می‌گوید: “من زیاد غذای این رستوران را دوست ندارم، ولی به خاطر اینکه غذا در اینجا سریع آماده می‌شود، به اینجا می‌آیم.” پنج دقیقه بعد که او پایش را از درب رستوران بیرون می‌گذارد، دختر بچه ای جای او را می‌گیرد.

  Zensho نام شرکت مادر Sukiya است که دو مفهوم “سریع و آسان” را با جدیّت فراوان در فعالیتهای خود دنبال می‌کند. در منشور 49 صفحه ای این شرکت از کارکنان خواسته شده است که سرعت خود را تا حدی افزایش دهند که بتوانند در هر ثانیه دو قدم بردارند. همچنین مقرر شده است که هرگونه جلسه و گفتگوی کاری حداکثر 30 دقیقه به طول انجامد. بعلاوه، این سازمان توسط یک گروه تحقیقاتی کنترل می‌شود تا هرگونه نقص یا ناکارآمدی بررسی و رفع شود. این گروه در یک اقدام جالب، توانایی حرکات سریع و ماهرانه مچ دست کارکنان رستوران را مورد بررسی قرار دادند. یکی دیگر از اقدامات شرکت Zensho، برگزاری مسابقه « جایزه بزرگ S1 » میان کارکنان است. برنده این مسابقه کسی است که بتواند در حداقل زمان ممکن، غذای 6 مشتری را سرو کند. S1 نشان دهنده سه کلمه”Smile, Speed, Service” یا همان “لبخند، سرعت و خدمت رسانی” است.

  این رویکرد برای Zensho هزینه کمی در بر داشته، درآمد زا بوده و قابلیت کنترل سازمان را افزایش داده است. با بهره مندی از این استراتژی است که از هر دو gyudon یا همان beef-bowl که در رستورانهای فست فود ژاپن به فروش می‌رسد، حداقل یکی متعلق به Zensho است. انتظار می‌رود که میزان فروش این شرکت در سال 2011 بیش از فروش McDonald در ژاپن باشد. بر اساس آمار، ظرف مدت شش ماه تا سپتامبر 2010، فروش شرکت Zensho به میزان 7/13% معادل با 23/2 میلیارد دلار افزایش یافته بود.

  به اعتقاد Kentaro Ogawa، مدیر ارشد اجرایی Zensho، موفقیت این شرکت نتیجه ترکیب علم با هنر است. از هنر در زمینه انتخاب یونیفرم کارکنان و طراحی منوی غذاها و از علوم مختلف مانند ارگونومیک (علم طراحی ماشین آلات و ابزار ساده)، لجستیک و بازرگانی در طراحی فرآیند کاری استفاده شده است.

  علاوه بر صدها شرایط خاصی که در منشور بزرگ و سرّی شرکت Zensho آمده است، این شرکت اجازه نمی‌دهد که رقبا از عملکرد آن بعنوان یک استاندارد الگوبرداری کنند (Benchmarking)، زیرا Ogawa عقیده دارد که مقایسه کردن شرکتها با یکدیگر منجر به ارائه محصولات و خدمات مشابه می‌شود. او همچنین در مصاحبه خود با مجله Forbes چنین بیان داشت: “Benchmarking تمایزات میان یک شرکت و رقبایش را از میان بر می‌دارد و در نتیجه همه شرکتها با هم به سوی زوال و شکست پیش می‌روند. اگرچه ژاپنی‌ها به مقایسه کردن خود با دیگران ذاتاً گرایش دارند اما برای من، معرفی شدن به عنوان تنها Zensho و تنها Kentaro Ogawa در تاریخ ارزشمندتر است. بی¬همتا بودن اهمیت بیشتری نسبت به الگو بودن دارد.”

  شواهد دال بر این است که Zensho شرکتی است حقیقتاً بی همتا! زیرا علاوه بر رستورانهای زنجیره ای 24ساعته Sukiya و Nakau که تقریباً %80 از سود ناخالص 76 میلیون دلاری شرکت را تا پایان سپتامبر گذشته به خود اختصاص داده بودند، در حال حاضر 18 رستوران، 2 مرکز تحویل پیتزا و یک مرکز تره بار همگی زیر نظر این شرکت فعالیت می‌کنند. همچنین Zensho دارای 5 شرکت عمل آوری غذا، 27 کارخانه، 25 مرکز توزیع، 1 مرکز بازرسی درون سازمانی و چندین مزرعه و کشتزار می‌باشد.

  در عصر حاضر که مقوله استفاده از منابع برون سازمانی برای اجرای پروژه‌ها (Outsourcing) مطرح می‌باشد، Ogawa همچنان بر « یکپارچگی عمودی » تأکید دارد. وی در این زمینه می‌گوید: “اگر بخواهیم بعنوان مثال یک وظیفه را بر عهده شرکت الف و وظیفه دیگر را بر عهده شرکت ب بگذاریم، هرگز قادر نخواهیم بود که سلامت و امنیت غذاهایمان را تضمین کنیم.” بطور کلی سبد سهام شرکت Zensho شامل بیش از 4000 رستوران است که نیمی از آنها متعلق به رستورانهای زنجیره ای Sukiya و Nakau می‌باشد.

  88% پرسنل Zensho را دانشجویان و زنان خانه دار تشکیل می‌دهند که به صورت پاره وقت در رستورانهای این شرکت فعالیت می‌کنند. به منظور ایجاد یک هدف مشترک میان تمامی کارکنان، Zensho از یک شبکه تلویزیونی داخلی به نام Sukiya بهره می‌برد. کارمندان موظفند تا هر دوشنبه، اخبار 7 تا 10 دقیقه ای که از این کانال پخش می‌شود را به دقت گوش کنند. همچنین از دوربینهای مدار بسته برای تأمین امنیت مشتریان و نظارت بر عملکرد پرسنل استفاده می‌شود.

  دو هدف اصلی شرکت Zensho عبارت است از: 1) جهان را عاری از گرسنگی و فقر نماید و 2) به یک شرکت غذایی پیشگام در جهان مبدل شود. Zensho در حال حاضر به عنوان یک شرکت موفق در ژاپن شناخته می‌شود اما با کاهش جمعیت ژاپن، این سؤال مطرح می‌شود که آیا این شرکت می‌تواند موفقیت رستورانهای Sukiya را در عرصه بین الملل نیز تجربه کند؟ برنامه جدید Ogawa، تسریع روند رشد و توسعه شرکت در خارج از مرزهای ژاپن و به ویژه در چین می‌باشد. در حال حاضر 13 رستوران Sukiya در چین فعال هستند.

  Seiichiro Samejima، تحلیل¬گر یک مؤسسه تحقیقاتی در توکیو که بیش از یک دهه است که فعالیتهای شرکت Zensho را دنبال می‌کند، معتقد است: “شرکتهایی مانند Zensho در محیط ضد تورمی ژاپن رشد کرده اند، اما کشوری مانند چین، هنوز با تورم دست و پنجه نرم می‌کند و از این رو، رستورانهای زنجیره ای ژاپنی نمی‌توانند برای فعالیت در چین از الگوهای کاری خود در ژاپن استفاده کنند و انتظار موفقیت قطعی را نیز داشته باشند.” موفقیت Ogawa به اعتقاد این تحلیلگر، توانایی او در کنترل و نظارت بر کوچکترین جزئیات و اتفاقات حول کسب‌وکار خویش است.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.