ماهان

بهترین کتاب مدیریت منابع انسانی؛ معرفی کتاب های کاربردی منابع انسانی

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  آیا مطالعه کتاب مدیریت منابع انسانی در دانش شما و پیشرفت شرکت نقش خواهد داشت؟ می‌دانید که شرکت‌ها و سازمان‌ها با نیروهای انسانی در ارتباط هستند و توسط آن‌ها اداره می‌شوند. در واقع، شرکت بدون منابع انسانی بی‌معنا خواهد بود. از طرفی، جهان امروز نسبت به گذشته سرعت رشد و تغییر بیشتری دارد که همین موضوع، نیاز به نیروی انسانی را بیش‌ازپیش می‌کند.

  تربیت نیروی انسانی مناسب، موضوعی است که می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد؛ زیرا بر انعطاف‌پذیری شرکت می‌افزاید و آن را با تغییرات هماهنگ می‌کند.

  تربیت نیروی انسانی زمانی صورت می‌گیرد که منابع انسانی در جامعه وجود نداشته باشد؛ اما در جامعه ما، نیروهای انسانی خوبی وجود دارند که می‌توانند با استفاده از علم مدیریت منابع انسانی، متناسب با سازمان شما انتخاب شوند.

  در این مقاله با کتاب‌های رشته مدیریت منابع انسانی آشنا خواهید شد تا دانش خود را در این زمینه ارتقا دهید و به کمک آن، رشد شرکت‌تان بهبود یابد.

  به‌طور حتم، خواندن بهترین کتاب مدیریت منابع انسانی در بهبود طرز نگرش شما و ارتقا دانش‌تان نقش خواهد داشت. بهتر است ابتدا وظایف مدیر منابع انسانی را مرور کنیم.

  وظایف مدیر منابع انسانی

  شخصی مدیر منابع انسانی است که سروکارش با افراد و اعضای تیم باشد. او تلاش می‌کند تا محیطی فراهم کند که برای همه افراد منصفانه باشد. مدیر منابع انسانی کار جذب افراد جدید و آموزش آنان را به‌عهده دارد، نیازها را مشخص و برای رسیدن به اهداف آموزشی برنامه‌ریزی می‌کند و کار ارزیابی آموزشی را نیز انجام می‌دهد.

  افزون‌براین، تنظیم سیستم پاداش‌دهی و محاسبه پاداش را عهده‌دار است. از دیگر وظایف مدیر منابع انسانی، رسیدگی به مسائل ارتباطی مانند تاخیر، غیبت و غیره است.

  اگر بخواهیم مدیریت منابع انسانی را از دیدگاه مدیریت کسب‌وکار بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که نیاز آن‌ها به تیم مدیریت منابع انسانی، کمک کردن به همه افراد سازمان است تا بتوانند به حداکثر کارایی خود در بازه زمانی مشخصی دست یابند و به سازمان در جهت رسیدن به اهدافش کمک کنند.

  موضوع مدیریت منابع انسانی به‌اندازه‌ای گسترده است که به یک رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها تبدیل شده است؛ با این وجود، شما می‌توانید با خواندن بهترین کتاب مدیریت منابع انسانی به گسترش دانش خود در این زمینه کمک کنید و مهارت‌های خود را ارتقا دهید.

  بهترین کتاب‌های مدیریت منابع انسانی

  در ادامه بهترین کتاب‌های رشته مدیریت منابع انسانی معرفی می‌شوند و مختصر توضیحی درباره آن‌ها داده خواهد شد.

  کتاب مدیریت استراتژیک منابع انسانی نوشته آمسترانگ

  آمسترانگ کتاب مدیریت استراتژیک منابع انسانی خود را در ۳ بخش تدوین کرده است. در بخش اول، به بیان مبانی آن پرداخته است؛ زیرا دانستن آن به یادگیری بهتر بقیه مطالب کتاب کمک می‎‌‌کند.

  در بخش دوم، از راهکارهای عملی در زمینه تدوین و اجرای استراتژی منابع انسانی سخن گفته و درنهایت، مباحث استراتژی بهبود اثربخشی سازمان، جذب کارکنان، یادگیری و توسعه، پاداش و روابط با کارکنان را در بخش سوم گنجانده است.

  او در کتاب خود که بهترین کتاب مدیریت منابع انسانی است، می‌کوشد تا با ترکیب کردن مدیریت منابع انسانی و نگرش سیستمی موجود در محیط کار سازمان‌ها، سازگاری و هماهنگی را در بعد زمانی و مکانی بهبود بخشد.

  کتاب مدیریت استراتژیک منابع انسانی آمسترانگ، یکی از بهترین کتاب‌های رشته مدیریت منابع انسانی است و به‌عنوان منبعی غنی برای دانشجویان رشته بازرگانی، مدیریت اجرایی، MBA و غیره در سطح ارشد و دکتری استفاده می‌شود.

  کتاب مدیریت منابع انسانی به قلم گری دسلر

  کتاب مدیریت منابع انسانی به قلم گری دسلر بهترین کتاب مدیریت منابع انسانی

  اگر در جذب و استخدام نیروی انسانی یا کسب‌وکار خود موفق نبوده‌اید یا نیروهای متخصص خود را در جای مناسب قرار نداده‌اید یا بدتر از همه، بین کارکنان خود تبعیض قائل شده‌اید، کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر به شما کمک می‌کند تا با راهکارهای عملی مناسب، این چالش را به یک فرصت تبدیل کنید.

  گری دسلر تئوری مدیریت منابع انسانی را در کتاب خود همراه با تمرین‌های کاربردی به شما آموزش می‌دهد تا طعم یادگیری عمیق را به‌خوبی تجربه کنید؛ حتی در ذهن شما چالش‌های اساسی حوزه منابع انسانی را نیز ایجاد می‌کند.

  دسلر اصول استخدام نیروی انسانی را به شما یاد می‌دهد و مباحثی مانند پاداش‌های مالی و غیرمالی، برنامه‌ریزی استراتژیک برای تغییر روند پاداش‌ها، ارائه خدمات و مزایای شغلی در دوره‌های مختلف مسیر شغلی، قوانین و قواعد تعیین سطح حقوق و غیره را نیز با شما در میان می‌گذارد.

  این کتاب بهترین کتاب مدیریت منابع انسانی مناسب برای فارغ‌التحصیلان، دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی، مدیران و کارشناسانی است که در زمینه نیروی انسانی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم نقش دارند و البته برای افرادی که به حوزه مدیریت علاقه دارند، نکات خوب و مناسبی را آموزش می‌دهد.

  کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر یکی از بهترین کتاب‌های رشته مدیریت منابع انسانی در سطح دانشگاهی است که بیش از ۱۰ سال در دانشگاه‌های دنیا به‌عنوان منبعی مناسب، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  گری دسلر این کتاب را در سال 2003 نوشت و پس‌از آن، چندین بار ویرایش و چاپ مجدد شد. شما نیز می‌توانید این کتاب ارزشمند را برای ارتقا دانش خود از طریق کتاب‌فروشی‌های آنلاین تهیه کنید.

  کتاب بررسی موانع رفتاری در توانمندسازی منابع انسانی

  یکی از چالش‌های سازمان‌ها در ایران، عدم استفاده کافی از منابع فکری، توانایی ذهنی و ظرفیت‌های بالقوه منابع انسانی جامعه محسوب می‌شود. همین مسئله سبب پیدایش پژوهشی توسط محققان و نویسندگان ایرانی شده که نتیجه آن در قالب یک کتاب به نگارش درآمده است.

  هدف تحقیق کتاب بررسی موانع رفتاری در توانمندسازی منابع انسانی به‌عنوان بهترین کتاب مدیریت منابع انسانی ایرانی، بررسی تاثیر موانع رفتاری بر توانمندسازی منابع انسانی است که در راستای تحول سازمانی در یک جامعه مشخص مورد بررسی قرار گرفته است.

  شما می‌توانید با مطالعه این تحقیق و نتایج آن که در کشورمان صورت گرفته است، دانش خود را در زمینه مدیریت منابع انسانی افزایش دهید.

  کتاب منابع انسانی دیجیتال

  کتاب های رشته مدیریت منابع انسانی ایرانی؛ کتاب منابع انسانی دیجیتال

  دنیای امروز، دنیایی در حال پیشرفت است که تکنولوژی و مسائل دیجیتالی پرچم‌دار آن هستند. کتاب منابع انسانی دیجیتال، ابتدا رابطه بین انسان‌ها و تحولات جدید و سریع را به چالش می‌کشد.

  نویسنده معتقد است که فناوری‌های جدید، خدمات زیادی را به انسان‌ها می‌دهند؛ اما از سوی دیگر نتوانسته‌اند سبب تغییرات مهم و گسترده‌ای در زمینه هویت اجتماعی و فردی، رشد شخصیت، حقوق و مزایای عادلانه نیروی کار شوند.

  نویسنده در تلاش است تا تعریف روشن و دقیقی از رابطه دوطرفه انسان و تکنولوژی به تصویر بکشد و چشم‌اندازی از آن در آینده را نیز بیان کند. رویکرد این کتاب، رویکرد مدیریت انتقادی در زمینه دیجیتالی‌کردن سازمان‌هاست.

  کتاب برون‌سپاری آموزش و بهسازی منابع انسانی

  در دنیای امروز، سازمان‌ها با مسائل و موضوعات متعددی روبه‌رو هستند؛ مانند بیشتر شدن فشارهای رقابتی، سختی‌های کسب‌وکار، وجود محدودیت در منابع، پیچیدگی‌های دنیای فناوری، بیشتر شدن هزینه‌ها، محدودیت‌های قانونی و بزرگ‌شدن بیش‌ازحد برخی سازمان‌ها.

  همه این موارد باعث می‌شود تا سازمان‌ها در برنامه‌های مدیریتی خود بازنگری داشته باشند. سازمان‌ها برای بهره‌مندی از مزیت رقابتی در دنیای کسب‌وکار به‌دنبال استراتژی‌های جدیدی هستند که یکی از آن‌ها، برون‌سپاری وظایف، آموزش یا بخشی از کارها است.

  در واقع، سازمان‌ها برای امکان فراهم کردن شرایط پاسخ‌گویی کارآمد با سطح مطلوب خدمات به مشتریان و افزایش سطح توانمندی خود در پاسخ به تقاضاهای متنوع، فعالیت‌های محدود و مشخصی را برای خود انتخاب می‌کنند. در ادامه، آن‌ها باقی فعالیت‌ها را به سازمان‌های خارجی واگذار خواهند کرد.

  نویسندگان کتاب برون‌سپاری آموزش و بهسازی منابع انسانی با ارائه مثال‌های ملموس و قابل فهم، مفهوم برون‌سپاری را تشریح کرده‌اند و به‌بیان دلایل گرایش سازمان‌ها به این روش، مزایا و ریسک آن به‌همراه نحوه اثرگذاری آن پرداخته‌اند.

  در بخش اول کتاب، کلیات برون‌سپاری، به‌خصوص برون‌سپاری آموزش توضیح داده شده است. در بخش بعدی، مراحل اجرای برون‌سپاری به‌صورت فرایندهای کسب‌وکار همیشگی به‌همراه ذکر مثال‌ها و داستان‌هایی بیان‌شده تا به درک کامل متغیرها و عوامل موثر در پیروزی و شکست این روش توسط مدیران کمک کند.

  اگر به‌دنبال بهترین کتاب مدیریت منابع انسانی در بحث برون‌سپاری هستید، این کتاب می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد.

  کتاب مدیریت منابع انسانی در صنعت گردشگری و مهمان‌نوازی

  اگر به هتل‌ها، مراکز گردش‌گری و مهمان‌نوازی کشورمان ایران نگاه کنید، متوجه خواهید شد که سبک مدیریت در آن‌ها بسیار قدیمی است و رابطه بین مدیران با کارکنان و مشتریان، نه‌تنها مطلوب و مناسب نیست، بلکه رابطه‌ای طلبکارانه است.

  اگر بخواهیم به‌صورت جامعه‌شناسانه به بررسی موضوع بپردازیم، متوجه خواهیم شد که نگاه افرادی که عاشق گردش‌گری و طبیعت هستند، نگاهی خاص و متفاوت است.

  برای موفقیت در هر کسب‌وکاری باید با مشتریان آن کسب‌وکار رابطه‌ای مناسب برقرار کرد و با دیدگاه آنان نسبت به محیط و زندگی آشنا شد تا بتوان جایگاه بهتری در دل آنان کسب کرد که درنهایت، به موفقیت در کسب‌وکار منجر خواهد شد.

  اینجاست که اهمیت منابع انسانی مطلوب نقش خود را بیشتر نشان می‌دهد.

  صاحبان کسب‌وکارهای صنعت گردش‌گری باید در تلاش باشند تا نیروی انسانی مناسبی را در جایگاه‌های تعامل با مشتری قرار دهند و با کمک علم مدیریت منابع انسانی به بهبود این ارتباط کمک کنند. این‌گونه وضع اشتغال و کسب درآمد ارزی نیز بهبود می‌یابد.

  کتاب مدیریت منابع انسانی در صنعت گردشگری و مهمان‌نوازی، یکی از کتاب‌های رشته مدیریت منابع انسانی است که برای دانشجویان مدیریت گردشگری و توریسم در دوره‌های کارشناسی تا دکتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  مولف کتاب، دکتر تاج‌زاده، تناقضات اداری-اخلاقی و سیستم ناکارآمد گردش‌گری کنونی ایران را به چالش کشیده و با مثال‌های بارز و روشن، به بررسی بازار کار، نقش‌آفرینی نیروی انسانی در برنامه‌ریزی راهبردی، رابطه کارکنان، درگیری، مشارکت منابع انسانی و غیره پرداخته است.

  کتاب صراحت تمام عیار اثر کیم اسکات

  کتاب صراحت تمام عیار اثر کیم اسکات

  کتاب صراحت تمام عیار توسط خانم اسکات نوشته شده که تجربه کار در سازمان‌ها و فرهنگ‌های مختلف را دارد و در آن سعی کرده تا نحوه ارتباط مناسب و درست با کارکنان را شرح دهد؛ زیرا یک مدیر خوب می‌تواند سبب رشد و سودآوری مجموعه شود و روحیه تیم را نیز حفظ کند، اما یک مدیر بد شرایط را خراب می‌کند و روحیه همکاری بین اعضای تیم را نیز از بین می‌برد.

  این کتاب با بیان نکات و مسائل کاربردی سعی دارد به مدیران کمک کند تا رابطه خوبی با کارمندان خود برقرار کنند و ضمن آن، شخص قاطعی نیز باشند. می‌دانید که مدیران کارهای مدیریت منابع انسانی را برعهده دارند و یادگیری مهارت‌ها و دانش‌های بیشتر، آن‌ها را در بهتر انجام دادن کارشان کمک می‌کند.

  اگر مدیر یک سازمان هستید، خواندن این کتاب می‌تواند بر تکنیک‌های کاربردی شما بیفزاید و عملکرد شما را بهبود می‌بخشد.

  کتاب بازیکن تیمی ایده‌آل اثر پاتریک لنچونی

  انتخاب فرد مناسب برای سازمان، مهارتی است که بعضی از مدیران، آن را دارند. کتاب بازیکن تیمی ایده‌آل سعی می‌کند ویژگی‌های یک فرد مناسب برای کار تیمی را به مدیران آموزش دهد؛ زیرا این افراد می‌توانند بر موفقیت سازمان و تیم تاثیر مثبتی بگذارند.

  نویسنده اثر سعی می‌کند در قالب یک داستان، ۳ ویژگی فروتنی، هوشمندی و پر ولع بودن را شرح دهد.

  نتیجه‌گیری

  در این مقاله چند نمونه بهترین کتاب مدیریت منابع انسانی به شما معرفی شد؛ زیرا کتاب‌های رشته مدیریت منابع انسانی به بهبود دانش و درک شما از علم مدیریت منجر می‌شوند و با مطالعه آن‌ها می‌توانید به بهبود سازمان خود کمک کنید.

  کتاب‌های معرفی‌شده، تنها کتاب‌های موجود در زمینه مدیریت منابع انسانی نیستند، شما چه کتابی را در این زمینه می‌شناسید؟ در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

  پرسش‌های متداول

  fractional HR صنعتی روبه‌رشد است که در آن متخصصان خدماتی را به‌صورت پاره‌وقت یا دوره‌ای به سازمان‌ها ارائه می‌دهند. این سیستم به سازمان‌هایی پاسخ می‌دهد که ممکن است به منابع انسانی تمام‌وقت نیاز نداشته باشند؛ اما همچنان به امور منابع انسانی، روابط کارکنان، مدیریت استعداد و دیگر موارد نیاز دارند.
  کتاب مدیریت منابع انسانی به قلم گری دسلر، کتاب مدیریت استراتژیک منابع انسانی نوشته آمسترانگ، کتاب صراحت تمام عیار اثر کیم اسکات و غیره برخی از عنوان‌های فهرست بهترین کتاب مدیریت منابع انسانی هستند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.