ماهان

پپسی یا کوکاکولا؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  کوکاکولا و پپسی دو برند محبوب و نمادین در جهان به خصوص در صنعت نوشابه گازدار (CSD) هستند. هر دو شرکت سابقه طولانی در رقابت و مقابله دارند که این برتری‌خواهی به اواخر قرن نوزدهم زمانی‌که تأسیس شدند، بازمی‌گردد. از آن زمان، این دو برند برتر در صنعت نوشابه درگیر کمپین‌های مارکتینگ مختلف، نوآوری‌های محصول و ابتکارات اجتماعی برای جلب نظر مصرف‌کنندگان و افزایش فروش و سود بوده‌‌اند. با این حال، کدام شرکت سهم بازار بیشتری دارد و در صنعت جهانی نوشیدنی تسلط بیشتری دارد؟

  در این مطلب با مقایسه کوکاکولا و پپسی از بعد سهم بازار به این دو پرسش اساسی پاسخ خواهیم داد. البته قبل از مقایسه کوکاکولا و پپسی از بعد سهم بازار بیایید کمی بیشتر با سابقه‌ی فعالیت این دو برند محبوب در بازار جهانی آشنا شویم.

  پپسی یا کوکاکولا؟

  رقابت‌های سازمانی زیادی در طول تاریخ بشر وجود داشته است: اپل در مقابل مایکروسافت، نینتندو در مقابل سگا، اوبر در مقابل لیفت، اسنپ در مقابل تپسی و در نهایت، کوکاکولا در مقابل پپسی.

  هیچ‌کسی نیست که هر هرکدام از شرکت‌های بالا را به یک اندازه دوست داشته باشد؛ اما وقتی صحبت از پپسی یا کوکاکولا می‌شود جواب واقعا چیست؟ کدام‌یک بهتر از دیگری است؟

  با اینکه هر دو شرکت نوشابه‌سازی شباهت‌هایی به یکدیگر دارند، قطعا تفاوت قابل توجهی بین طعم آن‌ها وجود دارد. ترکیب شیمیایی هر دو نوشابه مشابه است؛ اما تفاوت‌های کوچک باعث تفاوت طعم آن‌ها شده است.

  مالکوم گلدول (Malcolm Gladwell) در کتاب Blink می‌نویسد: «پپسی شیرین‌تر از کوکاکولا است. پپسی برخلاف طعم وانیلی کوکاکولا، طعم مرکباتی (یعنی مزه انواع میوه‌ها) دارد.»

  این نظرات با مواد تشکیل‌دهنده دو نوشابه مطابقت دارد. پپسی حاوی اسید سیتریک است؛ در حالی که کوکاکولا اسید سیتریک دارد. همچنین، در پپسی قند، کالری و کافئین کمی بیشتر است؛ اما سدیم در کوکاکولا کمی بیشتر است.

  با توجه به مواد تشکیل‌دهنده کوکاکولا و پپسی که تقریبا با هم مطابقت دارند؛ هیچ‌کدام از نظر سالم‌تر بودن نسبت به دیگری مزیت ندارد.

  مقایسه کوکاکولا و پپسی در بازار جهانی نوشابه های گازدار

  Coca-Cola Co. (KO) و PepsiCo, Inc. (PEP) دو رهبر جهانی در صنعت نوشابه‌های گازدار هستند و صدها برند نوشیدنی‌های دیگر را به مصرف کنندگان ارائه می دهند. با این‌حال تفاوت‌های زیادی در عملکرد، محصولات و بازار جهانی با همدیگر دارند.

  ارزش شرکت کوکاکولا

  شرکت کوکاکولا در سال 1892 تاسیس شد که بیش از 200 مارک مختلف نوشیدنی دارد. درآمد خالص این کمپانی در سال 2022، 43 میلیارد دلار بود. این در حالی است که خط تولید این کمپانی روزانه بیش از 2.2 میلیارد وعده از نوشیدنی‌های مختلف است. خطوط تولید کوکاکولا عبارتتد از:

  – نوشابه گازدار با برندهای Coca-Cola، Sprite

  – آب با برندهای Dasani، Glaceau SmartWater، Vitaminwater

  – چای با برندهای FUZE، Gold Peak Tea و Honest Tea

  – آبمیوه با برندهای Minute Maid، Hubert’s Lemonade

  – نوشابه‌های ورزشی و انرژی‌زا Body Armor، Monster Energy و Dunkin’ Donuts

  در سال 2022، نوشابه‌های گازدار بیش از 63 درصد از فروش این شرکت را تشکیل می‌دادند. کوکاکولا از استراتژی قیمت‌گذاری خود به عنوان «قیمت گذاری با رقابت» یاد کرده است. این شرکت استراتژی‌های قیمت‌گذاری رقبای خود را تجزیه و تحلیل می‌کند و تلاش می‌کند تا قیمت‌های خود را در همان سطح با رقبای خود تعیین کند.

  این نوع استراتژی قیمت‌گذاری اغلب به شدت به برتری تولید، خدمات استثنایی و سایر عناصر بازاریابی که مشتریان را به سمت محصولات کوکاکولا جذب می‌کند، متکی است، زیرا قیمت‌های آن با رقبا قابل مقایسه است.

  طبق گزارش وب‌سایت CompaniesMarketCap.com، کوکاکولا تا آگوست 2023 دارای ارزش بازار 263.28 میلیارد دلار است که باعث می‌شود در جایگاه سی و سومین شرکت با ارزش جهانی از نظر ارزش بازار قرار گیرد. همچنین طبق گزارش The Motley Fool، ارزش واقعی کوکاکولا در سال 2022 حدود 210 میلیارد دلار بود که بر اساس درآمد هر سهم، نرخ رشد و نرخ کاهش بها مشخص شده است.

  ارزش شرکت پپسی

  پپسی در سال 1898 با خط تولید متنوعی از کالاهای مکمل در صنایع غذایی و نوشیدنی راه‌اندازی شد. پپسی یک سبد محصولات بسیار متنوع دارد این کمپانی در سال 2022 23 برند مختلف و حدود 86.39 میلیارد دلار فروش سالانه داشت. پپسی علاوه بر تمرکز بر بازار نوشیدنی به‌طور خاص و عمداً به سایز بازارهای کالاهای بسته‌بندی مصرفی نیز گسترش یافته است.

  – نوشابه‌‌های گازدار با برندهای پپسی، پپسی رژیمی، پپسی مکس، سون آپ، Sierra Mist و Mountain Dew

  – نوشیدنی‌های مختلف دیگر با برندهای Tropicana، Sodastream، Aquafina و Gatorade

  – تنقلات با برندهایRuffles، Tostitos، Lays، Doritos، Fritos و Cheetos

   – محصولات نوشیدنی آماده استارباکس و Quaker

  این کمپانی اگرچه به‌عنوان تولیدکننده نوشابه‌های گازدار شناخته می‌شود اما 85 درصد از درآمد تجاری آن از طریق محصولات غذایی و تنقلات است.

  پپسی یک تنظیم کننده قیمت در صنعت است که محصولات خود را مطابق با تقاضای مشتری قیمت‌گذاری می کند. این شرکت اندازه‌های مختلفی از نوشیدنی‌ها را با قیمت‌های مختلف ارائه می‌دهد که با توجه به تعداد نوشیدنی‌های عرضه و مصرف شده برای یک منطقه مشخص تعیین می‌شود. در واقع محصولات این شرکت براساس گروه مشتریان همگی قیمتی متفاوتی دارند.

  ارزش بازار پپسی طبق گزارش وب‌سایت CompaniesMarketCap.com تا اوت 2023، 253.34 میلیارد دلار است که این رقم آن را تبدیل به سی و چهارمین شرکت با ارزش جهانی از نظر ارزش بازار می‌کند. همچنین ارزش واقعی این شرکت طبق گفته The Motley Fool، براساس سهم نرخ رشد و کاهش بها در سال 2022 حدود 230 میلیارد دلار بوده است.

  سهام کوکاکولا در ایران

  به دلیل تحریم‌های تجاری آمریکا، کوکاکولا در تجارت با ایران با چالش‌هایی همراه است. با این حال این کمپانی دارای مجوزهایی از دولت آمریکا برای فروش قانونی محصولات خود به ایران است. کوکاکولا از طریق یک شرکت تابع ایرلندی در ایران فعالیت می‌کند که کنستانتره نوشابه خود را به شرکت بطری‌سازی خوشگوار مستقر در مشهد می‌فروشد و سپس با نام تجاری این کمپانی به بازار عرضه می‌شود.

  البته پپسی رقیب کوکاکولا نیز توانسته است کنسانتره محصولات خود را از طریق زیرمجموعه همان شرکت ایرلندی در ایران بفروشد؛ با این‌حال پپسی و کوکاکولا هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری یا سهامی در بازار ایران ندارد.

  این در حالی است که کوکاکولا و پپسی در رقابت با برندهای محلی مانند زمزم و… توانسته حدود نیمی از فروش ملی نوشابه را در ایران، که یکی از بزرگترین بازارهای نوشابه خاورمیانه است، به خود اختصاص دهند. قیمت کوکاکولا در ایران حدود 0.38 دلار در هر بطری 0.33 لیتری است که از میانگین قیمت همه کشورها (1.01 دلار) کمتر است.

  مقایسه کوکاکولا و پپسی از بعد سهم بازار

  سهم بازار معیاری از درصد فروش یا درآمدی است که یک شرکت یا یک محصول در یک بازار و در یک صنعت معین به‌دست می‌آورد هر چقدر سهم بازار یک محصول یا شرکت بیشتر باشد، نشانه‌ی محبوبیت، عملکرد و رقابت بیشتر و بهتر شرکت یا محصول است. سهم بازار را می‌توان با تقسیم فروش یا درآمد شرکت یا محصول بر کل فروش یا درآمد بازار یا صنعت محاسبه کرد. سهم بازار بسته به منطقه، بخش، دوره زمانی و منبع داده می‌تواند متفاوت باشد.

  طبق گزارش Investopedia، کوکاکولا و پپسی دو غول نوشیدنی هستند که بخش عمده‌ای از صنعت  نوشابه گازدار (carbonated soft drink) و نوشیدنی را کنترل می‌کنند. هر دو کمپانی حضور جهانی گسترده‌ای دارند و هر کدام چند صد نام تجاری را کنترل می‌کنند. با این حال، کوکاکولا از سال 2004 براساس آمار صنعت، رهبر بازار بوده است. درحقیقت چند سالی است که کوکاکولا علیرغم کاهش 13 درصدی ارزش برند در سال 2021، همچنان با ارزش‌ترین برند نوشابه در جهان و جایگاه اول را دارد. بر اساس گزارش Brand Finance، کوکاکولا با ارزش برند 33.2 میلیارد دلار در سال 2021 با ارزش‌ترین برند نوشابه در جهان است و پپسی با ارزش برند 18.4 میلیارد دلار در جایگاه دوم قرار دارد.

  در سال 2021، سهم بازار نوشابه‌ گازدار کوکاکولا تقریباً 46 درصد بود در حالی‌که سهم بازار CSD پپسی در همان سال نزدیک به 26 درصد بود.

  همچنین به گزارش Statista کوکاکولا از سال 2004 تا 2021 به‌طور مداوم از نظر سهم بازار نوشابه‌های گازدار در ایالات متحده نسبت به پپسی در بالاترین نرخ قرار داشته است. به گزارش این منبع در سال 2021 سهم بازار نوشابه‌های گازدار 24.1 درصد متعلق به کمپانی پپسی و 43.7 درصد متعلق به کوکاکولا بوده است. همچنین ارزش بازار کوکاکولا تا اوت 2021 تقریباً 241.77 میلیارد دلار آمریکا بود، در حالی‌که ارزش بازار پپسی در همان سال حدود 216.25 میلیارد دلار آمریکا بوده است.

  با این حال، نوشابه‌های گازدار تنها محصولاتی نیستند که کوکاکولا و پپسی به بازار ارائه می‌کنند. هر دو شرکت به‌طور مستمر در زمینه‌ی نوشیدنی‌های غیر الکلی مانند آبمیوه، آب معدنی، نوشیدنی‌های ورزشی، انرژی‌زا، قهوه و چای محصولات متنوعی دارند. در این مقایسه کوکاکولا و پپسی از بعد سهم بازار در این دسته‌بندی گسترده‌تر با اختلاف کم پیشتاز پپسی است.

   بر اساس گزارش فوربس، سهم کوکاکولا در سال 2019 از نوشیدنی‌های آماده غیرالکلی برابر با 21.4 درصدی در جهان بوده است در حالی‌که پپسی سهمی 15 درصدی داشته است.

  علاوه بر این، هر دو کمپانی کوکاکولا و پپسی کسب‌و‌کار خود را گسترش داده و تولیدات محصولات را فراتر از نوشیدنی متنوع آغاز کردند. کوکاکولا در بخش‌های محصولات لبنی محصول Fairlife، نوشیدنی‌های گیاهی محصول Innocent و پلتفرم‌های هیدراتاسیون  محصول Topo Chico را گسترش و به بازار عرضه کرده است. از آن طرف پپسی در بخش‌های تنقلات محصول Frito-Lay، غلات Quaker Oats و در بخش محصولات لبنی در محصول Tropicana  سرمایه‌گذاری کرده است. این بخش‌ها به درآمد کلی و ارزش بازار هر دو شرکت کمک می‌کنند.

  با این‌حال اگرچه که از نظر درآمد، کوکاکولا در رده‌بندی نوشیدنی‌ها از پپسی پیشی می‌گیرد، اما در رده‌بندی کلی از پپسی عقب است. در سال 2019، کمپانی Coca-Cola 38.7 میلیارد دلار از بخش نوشیدنی خود درآمد داشت، در حالی که درآمد کمپانی Pepsi از بخش نوشیدنی‌ها  25.3 میلیارد دلار بود.

  از نظر ارزش بازار، هر دو کمپانی کوکاکولا و پپسی در دوازده ماه پس از سه ماهه اول سال 2022 حدود 14.5 درصد افزایش یافته است. تا می 2022، کوکاکولا دارای ارزش بازار 268.4 میلیارد دلار بود، در حالی‌که پپسی دارای ارزش بازار 229.3 میلیارد دلار بود.

  همچنین در سال 2022، کوکاکولا درآمد خالص 9.2 میلیارد دلاری را گزارش کرد، در حالی‌که پپسی درآمد خالص  این شرکت را 7.2 میلیارد دلار را عنوان کرده است.

  در نتیجه در مقایسه کوکاکولا و پپسی از بعد سهم بازار، کوکاکولا در مقوله‌های نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های غیرالکی سهم بازار بیشتری نسبت به پپسی دارد و همچنین از ارزش و شناخت ببالاتری نیز برخوردار است.

  کوکاکولا یا پسسی، کدام بهتر هستند؟

  بسیاری از افراد نظرات متفاوتی در مورد این سوال دارند. برخی از مردم کوکاکولا را ترجیح می‌دهند، در حالی‌که برخی دیگر علاقه به نوشیدن پپسی دارند. هیچ پاسخ قطعی برای اینکه کدام یک بهتر است وجود ندارد، زیرا بسته به سلیقه و ترجیحات شخصی افراد بهترین انتخاب متفاوت خواهد بود. با این حال، نظرسنجی‌های مختلفی براساس آمارها و گزارش‌های مختلف وجود دارد که به تفاوت‌ها و محبوبیت‌های این دو برند در میان مردم اشاره می‌کند.

  • طبق نظرسنجی انجام شده توسط Mashed، از هر سه نفر یک نفر فکر می‌کند پپسی بهتر از کوکاکولا است. از 36000 پاسخ‌دهنده در سراسر جهان، 64 درصد گفتند که کوکاکولا را بیشتر دوست دارند، در حالی که تنها 36 درصد از مردم گفتند که پپسی را ترجیح می‌دهند.

  • اگرچه براساس آمار Statista، در سال 2020 سهم بازار جهانی کوکاکولا 43.7 درصد و پپسی 24.1 درصد بوده است؛ با این حال، پپسی در برخی از کشورها مانند هند، پاکستان و کانادا سهم بازار بیشتری نسبت به کوکاکولا داشته است.

  • به نقل از روزنامه Slate، در تست‌های چشایی با چشم بسته، اکثر مردم پپسی را ترجیح می‌دادند؛ زیرا سطح بالاتری از ناحیه‌ی مغز به نام ventral putamen را فعال می‌کردند که این قسمت به ارزیابی طعم‌های مختلف کمک می‌کند. در مقابل در یک آزمایش با چشم باز، محبوب‌تر بود زیرا با افزایش فعالیت در قشر جلوی پیشانی داخلی، باعث ایجاد وفاداری و اعتماد بیشتر می‌شود.

  تبلیغات کوکالا به‌طور سنتی بر احساساتی مانند نوستالژی، خانواده و دوستان متمرکز است از این‌رو احساسات ارزشمندی را برای مشتریان به‌وجود می‌آورد؛ از سوی دیگر پپسی همیشه خود را به‌عنوان یک برند جوان، مدرن و با سرعت در حال توسعه معرفی کرده است که با تغییرات اجتماعی نسل جدیدی از جوانان همراه شده است.

  • پپسی به دلیل شیرین‌تر بودن از کوکاکولا و کوکاکولا به داشتن طعم پیچیده‌تر معروف و محبوب است. تفاوت دیگر کوکاکولا و پپسی در سطح کربناته یا اصطلاحاً گاز نوشابه است. کوکاکولا دارای کربناته تندتر و بیشتر است، در حالی‌که پپسی دارای کربناته صاف‌تر و جوشان‌تر است.

  • از نظر حضور در رسانه های اجتماعی، هر دو شرکت طرفداران زیادی دارند. مسابقه‌ حضور اجتماعی کوکاکولا و پپسی توسط برندواچ مشخص کرد که کوکاکولا در فیس بوک دنبال‌کنندگان بیشتری دارد، در حالی‌که پپسی دنبال‌کنندگان بیشتری در توییتر دارد.

  • کوکاکولا در سال 2020 حدود 418.4 میلیارد لیتر نوشابه گازدار فروخته است، در حالی‌که پپسی 310 میلیارد لیتر فروش داشته است. این آمار گواهی بر محبوبیت پایدار کوکاکولا است، زیرا در سال 2020 نیز توانسته بود بیش از 100 میلیارد بیشتر از پپسی فروش داشته باشد.

  • از نظر مقایسه کوکاکولا و پپسی از بعد سهم بازار؛ میانگین حجم معاملات سهام روزانه کوکاکولا حدود 19 میلیون سهم است، در حالی‌که میانگین حجم معاملات روزانه پپسی حدود 5 میلیون سهم است. این آمار نشان‌دهنده محبوبیت نسبی کوکاکولا و پپسی است. همچنین این آمار نشان می‌دهد که به‌طور متوسط، افراد بیشتری اقدام به خرید سهام و معامله آن در بازار سهام  می‌کنند.

  جمع بندی

  پس از تجزیه و تحلیل آمار کوکاکولا و پپسی، به‌ویژه در مقایسه کوکاکولا و پپسی از بعد سهم بازار، می‌توان نتیجه گرفت که کوکاکولا ارزش برند، سهم بازار، درآمد و محبوبیت بالاتری نسبت به پپسی دارد. همچنین کوکاکولا در کشورهای بیشتری نسبت به پپسی فعالیت می‌کندکه  میانگین حجم معاملات روزانه آن به‌طور قابل توجهی نسبت به پپسی بالاتر است؛ و در نهایت هر دو شرکت میلیاردها دلار برای تبلیغات هزینه می‌کنند. در سال 2020  کوکاکولا 4 میلیارد دلار و پپسی 6 میلیارد دلار را صرف تبلیغات کرده‌اند.

  پرسش‌های متداول

  3 پاسخ

   1. ممنون از نظرتون اقای رضوی در مقاله بعدی ماهان بیزینس اسکول به این دلیل مهم می پردازیم

  1. در ایران به جز این دو برند نمیشه نوشابه دیگه آیی خورد پپسی بعد از تحریم ها هم از نظر بسته بندی هم نظر کیفیت خیلی خراب شد نوشابه های ایرانی هم نخوری خیلی سنگین تری،اب ی خورده جوهر سیاه و شکر و نسبتا گازدار .کوکا فعلا حرف اول میزنه اونم قوطی ،چون پلاستیکی نور بهش میخوره اون کیفیت رو نداره

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.