ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
آنالیز سئوی سایت

آنالیز سئوی سایت چیست و چه اهمیتی دارد؟

فهرست مطلب

اهمیت سئو سایت در بازاریابی آنلاین را می‌توان به اهمیت بیلبورد‌های تبلیغاتی شهری تشبیه کرد. اگر محل بیلبورد، طرح آن و شعار و نوشته‌های در کنارش به درستی انتخاب نشوند، تمام هزینه‌ای که برای این نوع بازاریابی پرداخت شده به‌هدر خواهد رفت. اگر طرح تاثیرگذار و جذاب در کنار شعار درست برای پوستر انتخاب شود و در محلی مناسب نصب گردد می‌تواند توجه همگان را جلب کند. به‌همین ترتیب اگر سئو سایت مناسب نباشد و آنچه در بهینه‌سازی سایت موثر است به‌درستی به کار گرفته نشود، تمام زحمات ما برای طراحی و راه‌اندازی سایت بیهوده می‌شود. درنتیجه آنالیز سئو سایت اهمیت بسیاری دارد و لازم است از روش‌های اصولی اینکار به بررسی شرایط سایت در موتورهای جستجو بپردازیم.

آنالیز سئو سایت چیست؟

به‌کمک آنالیز سئو سایت می‌توان به کم و کاست بخش‌های مختلف پی برد. درواقع این بررسی تنها نشان دهنده وضعیت رتبه سایت در موتور جستجو نیست، بلکه به ما می‌گوید که در کدام قسمت‌ها نقطه ضعف داریم و در کدام بخش‌ها اصول سئو به‌خوبی رعایت شده است. آنالیز و بررسی سئو سایت به‌خصوص برای تدوین استراتژی سئوی سایت نیازی اساسی محسوب می‌شود، چرا که به تحلیل شرایط رقبا نیز کمک می‌کند. درواقع تحلیل درست رقبا به شما اجازه می‌دهد تا بهینه‌سازی را هدف‌مندتر و با برنامه‌تر اجرا کنید. در آنالیز سئو، سایت را از نظر سئو تحلیل کرده و سئوی داخلی سایت، مباحث تکنیکال سایت و سئو خارجی را بررسی می‌کنیم تا بدانیم بهینه سازی به‌درستی انجام شده است. در این تحلیل و بررسی کلیه جنبه‌های سئو مثل عنوان مطالب و تگ‌های متا، کلمات کلیدی هدف، سرعت سایت، فایل سایت مپ، لینک‌سازی داخلی و لینک‌سازی خارجی مدنظر قرار می‌گیرد تا نقاط ضعف و قدرت سایت به‌خوبی تشخیص داده شود.

اهمیت آنالیز سئو سایت چیست؟

با آنالیز سایت درمی‌یابیم که ضعف کدام قسمت‌ها مانع از عملکرد بخش‌های بی نقص می‌شود و با اصلاح آن‌ها مشکل را برطرف می‌کنیم. همچنین آنالیز سایت کمک می‌کند تا از پتانسیل موجود در سایت به نحو احسن استفاده کنیم و مانع از هدررفت قابلیت‌ها و امکانات موجود شویم. وب مسترها و مدیران سایت توسط آنالیز آن متوجه فرصت‌های موجود برای ارتقاء سایت می‌شوند و از روزنه‌های ایجاد شده بیشترین استفاده را برای بالا بردن رتبه سایت خواهند کرد. با تشخیص نقاط ضعف و قدرت خود و رقبا این روزنه‌ها و فرصت‌ها بهتر و بیشتر به‌دست می‌آید. نقاط ضعف و قوتی که با آنالیز سایت مشخص خواهند شد.

چه زمانی به آنالیز سئو سایت نیاز داریم؟

تنها علم از اهمیت آنالیز سئو سایت و لزوم انجام آن کافی نیست. باید بدانیم که این آنالیز را چطور و چه زمانی انجام دهیم. گفتیم که آنالیز سایت بر اجرای دقیق و درست و رفع نواقص موجود در بهینه‌سازی موثر است. اما آیا باید این آنالیز را پیش از بهینه‌سازی انجام داد یا بعد از بهینه‌سازی. در این خصوص باید گفت، در ابتدای کار و شروع راه‌اندازی سایت نیاز به تحلیل و بررسی سایت نداریم. اما در این شرایط ما نیاز به آنالیز سایت رقیب داریم. باید بدانیم که رقیب در چه شرایطی قرار دارد و چگونه به موفقیت رسیده و چه فضاهای خالی برای حضور ما در فعالیت‌ها آن باقی مانده است. اما در ادامه و پیش رفتن فعالیت‌مان، باید شرایط سایت خود را نیز در رتبه‌بندی موتورهای جستجو بررسی کنیم تا متوجه شویم که کارهای انجام شده در چه بخش‌هایی به درستی پیاده شده و در چه بخش‌هایی نقص داسته است. به‌این ترتیب پس از شروع به کار سایت، بهتر است که آنالیز سئو سایت در فواصل زمانی مشخص تکرار شود تا برآیند دقیقی از عملکردمان به ما دهد.

روش‌های آنالیز سئو سایت چیست؟

آنالیز سئو سایت یا seo analyse شامل بخش‌های مختلفی می‌شود. ضمن اینکه آنالیز حرفه‌ای سو سایت به‌صورت تخصصی شامل مراحل و روش‌های مشخصی است که نمی‌توان به‌سادگی انجام داد. مراحل حرفه‌ای و روش‌های آنالیز سئو سایت شامل مراحل زیر می‌شود:

  • بررسی کلمات کلیدی، به‌این ترتیب که آنالیزهای لازم صورت گیرد تا اطمینان پیدا کنیم که کلمات کلیدی به‌درتی انتخاب شده‌اند.
  • بررسی سرعت صفحات سایت و اینکه در چه مدت زمانی صفحات بارگذاری می‌شوند. این موضوع در تجربه کاربری تاثیر بسیاری دارد.
  • بررسی موبایل فرندلی بودن صفحات و اینکه در نسخه موبایلی سایت چه شرایطی دارد. این موضوع از آنجا که آمار استفاده از موبایل برای جستجوها هر روز بیشتر می‌شود مهم است.
  • بررسی تگ‌ها و اینکه آیا تگ‌های عنوان، هدینگ و متا تگ به خوبی و درستی پیاده شده باشند. آنالیز در این بخش هم از جهت عناوین، دیسکریپشن‌ها و توضیحات باید صورت گیرد و هم از اجرای تگ‌ها.
  • بررسی نقشه‌های سایت HTML و XML که به تشخیص سریع‌تر تغییرات اتفاق افتاده در سایت از طرف موتورهای جستجو کمک می‌کند. رفع مشکلات نقشه سایت اهمیت بسیاری دارد و لازم است که در آنالیزهای انجام شده این نقشه مورد بررسی باشد.

در آنالیز سئو سایت می‌توان با ایجاد یا به‌روز رسانی فایل Robots.txt و ارسال نقشه به آن، تعداد صفحات ایندکس شده سایت‌تان را مشخص کرده و صفحاتی که نیاز به ایندکس ندارید را از لیست کنار بگذارید. نکته مهم دیگر آنالیز دومین وبسایت است و انتخاب دومین ارجح، همچنین انتخاب دومین گوگل سرچ کنسول.

ابزارهای آنالیز سئوی سایت

برای آنالیز سایت ابزارهای مشخصی وجود دارد که می‌توان از آنها برای بررسی هرچه حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تر وضعیت سئو سایت کمک گرفت. استفاده از این ابزارها احتمال خطا را تاحد زیادی کاهش خواهد داد و نتیجه آنالیز سئو سایت را کارآمد‌تر می‌سازد.

سرچ کنسول گوگل

مهم‌ترین ابزار آنالیز سایت را باید سرچ کنسول گوگل دانست. جنبه‌های فنی سایت و همچنین عملکرد سایت در کلمات کلیدی مختلف را می‌توان به کمک این ابزار بررسی کرد. کاربدهای سرچ کنسول گوگل عبرتند از:

گزارش عملکرد سایت

گزارش عملکرد شامل میزان ورودی سایت‌، تعداد نمایش صفحات سایت در نتایج جستجو برای هر عبارت، تعداد کلیک روی هر کدام از آنها و نرخ تبدیل هر کدام می‌شود.

پوشش خطاهای سایت

خطاهای سایت شامل خطاهای احتمالی در خزش سایت، تعداد صفحات سایت که ایندکس شده‌اند یا صفحاتی که خزش شده اما ایندکس نشده‌اند می‌شود.

تجربه کاربری سایت

به کمک سرچ کنسول گوگل اطلاعات مفید و کاربردی در مورد تجربه کاربری سایت ارائه کرده و موبایل‌فرندلی بودن سایت را مشخص می‌کند.

لینک‌های سایت

لینک‌های ورودی از صفحات سایت اصلی یا سایت‌های دیگر به صفحات سایت اصلی داده شده را نیز می‌توان توسط این  ابزار گوگل بررسی کرد.

باید اضافه کرد که با سرچ کنسول گوگل این موارد را می‌توانیم تنها درمورد سایت خودمان بررسی کنیم و امکان بررسی رقبا با آن وجود ندارد.

Ahrefs

این ابزار را باید یکی دیگر از پرکاربردترین و مفیدترین ابزارهای آنالیز سایت دانست که از انتخاب کلمات کلیدی گرفته تا خطاهای فنی را می‌توان با آن بررسی کرد. کاربردهای  Ahrefs آن عبارتند از:

جستجوی کلمات کلیدی

با استفاده از این ویژگی می‌توانید ضمن بررسی رتبه سایت‌های رقیب روی برخی کلمات کلیدی، ایده‌هایی برای کلمات کلیدی موردنیازتان پیدا کنید.

جستجوی محتوا

این ویژگی به شما کمک می‌کند محتواهای حول یک موضوع خاص که بیشترین بازحورد و اشتراک‌گذاری را داشته‌اند، پیدا کرده و بررسی کنید.

خزش سایت

به کمک این ابزار شما در جایگاه ربات‌های خزنده موتورهای جستجو قرار گرفته و در سایت خود خزش کنید و خطاها، هشدارها و اخطارهای موجود را پیدا کنید.

آنالیز شکاف محتوایی

به کمک این ابزار شما قادرید سایت خود را با سایت‌های رقبا مقایسه کرده و بررسی کنید که آنها با چه کلمات و عبارت‌هایی در نتایج جستجو رتبه گرفته‌اند. با نتیجه این بررسی انجام شده توسط Ahrefs به راحتی می‌توانید یک استراتژی محتوای مناسب و کاربردی که حاوی کلمات کلیدی کاربردی و مفید است، تدوین کنید.

همچنین خطاهای مهم سایت مثل ریدایرکت 4xx، لینک‌های شکسته و… نیز از دیگر مواردی محسوب می‌شوند که می‌توان به کمک این ابزار بررسی کرد.

Moz Pro

Moz Pro از دیگر ابزار کاربردی در آنالیز سئو سایت است که به شما درمورد عملکرد سای‌تان اطلاعات خوبی می‌دهد. کاربردهای این ابزار عبارتند از:

جستجوی کلمات کلیدی

این ابزار بهترین کلمات کلیدی را براساس سختی و حجم جستجوی آنها به شما معرفی می‌کند.

خزش سایت

به کمک این ابزار نیز می‌توانید خطاهای احتمالی در خزش سایت خود را ببینید.

بهینه‌سازی on-page

ابزار Moz موضوعاتی را براساس محتواهای سایت‌های مشابه به شما پیشنهاد می‌دهد که می‌تواند برای سایت شما رتبه و ترافیک خوبی بدست آورد.

جستجوگر لینک‌

با کمک این ویژگی می‌توانید اعتبار سایت خود را با رقبایتان مقایسه کرده و ببینید رقبایتان از چه سایت‌هایی لینک گرفته‌اند.

البته موضوع مهم درباره Moz Pro این است که این ابزار رایگان نیست و تنها برخی از امکانات محدود آن را می‌توان رایگان بهره برد.

SEMrush

SEMrush گزارش‌هایی از عملکرد سایت به شما می‌دهد که به آنالیز سئو سایت کمک بسیاری می‌کند. هربار که از آن استفاده کنید تغییراتی ایجاد شده در رتبه کلمات کلیدی و میزان ترافیک سایت را به تفکیک جستجوی ارگانیک و تبلیغات گزارش می‌کند. مهم‌ترین ویژگی‌های ابزار SEMrush شامل موارد زیر می‌شود:

مقایسه با رقبا

شما می‌توانید به کمک این ابزار به مقایسه عملکرد سایت خود با رقبایتان بپردازید.

ابزار جادویی کلمات کلیدی SEMrush

شما می‌توانید بهترین پیشنهادات برای کلمات کلیدی هدف را از این ابزار دیافت کنید.

بررسی فنی سایت

به کمک این ابزار می‌توانید سایت‌تان را از نظر فنی تحت‌نظر بگیرید و خطاها را به سرعت برطرف کنید.

بررسی سئو داخلی

این ابزار فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل را برای صفحات مختلف سایت بررسی کرده و پیشنهادهایی برای بهبود رتبه هرکدام ارائه می‌کند.

شما می‌توانید در دوره‌های زمانی مشخص گزارش‌های لازم را از این ابزار دریافت کنید تا اطلاعات دقیقی از شرایط سایت‌تان در دست داشته باشید.

WooRank

WooRank یکی دیگر از ابزارهای آنالیز سئو سایت است که اطلاعاتی دقیق، پیشنهادهایی کاربردی و گزارش‌های اختصاصی جهت بهینه سازی سایت ارائه می‌کند. مهم‌ترین ویژگی‌های ابزار  WooRank موارد زیر است:

بررسی سایت

به کمک این ابزار صفحاتی که بیشترین بازدید را در سایت‌تان دارند، می‌شناسید.

جستجوی کلمات کلیدی

ضمن پیشنهاد کلمات کلیدی جدید کلمات کلیدی مفید و مناسب فعلی را نمایش می‌دهد.

خزش سایت

با استفاده از این ویژگی خطاها و مشکلات امنیتی یا فنی سایت خود را پیدا و آن‌ها را برطرف کنید.

این ابزار همچنین افزونه‌ای در گوگا دارد که آن را کاربردی‌تر کرده است.

Screaming Frog’s SEO Spider

این ابزار به صورت نرم‌افزاری روی سیستم شما نصب شده و مانند یک رباط خزنده گوگل عمل کرده به بررسی کل فعالیت سایت می‌پردازد.این ابزار مزیت‌های زیادی برای شما فراهم می‌کند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

پیدا کردن لینک‌های شکسته

با خزش در صفحات سایت، لینک‌های شکسته داخلی یا خارجی سایت را به شما نشان می‌دهد.

آنالیز عنوان صفحات و توضیحات متا

کلیه صفحات را بررسی کرده و عنوان و توضیحات متای آنها را آنالیز می‌کند. بدین‌ترتیب صفحات تکراری یا آن‌هایی که عنوان طولانی یا کوتاه دارند را برای اصلاح مشخص می‌کند.

این ابزار از پرکاربردترین ابزار آنالیز سایت محسوب می‌شود.

SEO Site Checkup

SEO Site Checkup به راحتی و سرعت یک کلیک گزارش کاملی از عملکرد سایت را در اختیارتان می‌گذارد. ویژگی‌های مهم این ابزار هم شامل موارد زیر است:

بررسی سئو سایت

به کمک این ابزار می‌توانید یک گزارش هفتگی از تغییرات رخ داده در سئوی سایت خود دراختیار داشته باشید و اینکه امتیاز سئو سایت چه تغییری داشته است.

آنالیز سئوی نامحدود

دلشتن گزارشی از وضعیت و شرایط پیشین سئو سایت نیز یکی دیگر از امکانات این ابزار است که برای مقایسه با وضعیف فعلی و بررسی نتیجه عملکردهای دوره‌ای مفید است.

گزارش سئو

این ابزار گزارش‌های دقیق و با جزئیاتی از از مشکلات و خطاهای فنی سایت و راه رفع آنها به شما ارائه می‌دهد.

همچنین با استفاده از آن می‌توانید بک‌لینک‌های سایت‌تان را بررسی کنید و رقبای خود را نیز آنالیز نمایید.

این ابزارها تنها ابزارهای بررسی و آنالیز سئو سایت نیستند. شما درکنار استفاده از این ابزارها و بهترین سایت آنالیز سئو، نیاز به تجربه و شناخت کافی عوامل موثر بر بهینه سازی سایت دارید. اینکه کدام عامل تاثیر بیشتری بر سئو دارد یا کدام مربوط به کدام بخش از بهینه‌سازی سایت می‌شود.

سخن پایانی

درنهایت باید گفت، آنالیز سئو سایت برای بهینه سازی سایت و نتیجه بخش بودن آن لازم و ضروری است. درواقع بدون این آنالیز و بررسی، نمی‌توان بهینه سازی را به‌خوبی اجرا کرده و نتیجه گرفت. همچنین اینکه آنالیز را باید حرفه‌ای و به کمک تجربه کافی و ابزار مناسب انجام داد.