ماهان

بازاریابی دهان به دهان و تأثیر آن در موفقیت کسب و کارها

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  وقتی به برخی از کسب‌وکارهای برجسته نگاه می‌کنیم که تبلیغات گسترده و پرهزینه‌ای ندارند، این‌طور به نظر می‌رسد که این تجارت‌ها بدون هیچ تلاشی رشد کرده اند. اما معمولاً یکی از رازهای بزرگ پیشرفت آن‌ها، بازاریابی دهان به دهان (WOMM چیست) است.

  احتمالاً به یکی از دوستانتان در مورد رستوران مورد علاقه خود گفته‌اید یا در صف اتوبوس در مورد کاپشن زیبایی که نفر جلویی پوشیده است، از او سؤال کرده‌اید. این مکالمه‌های معمولی همان چیزی است که بازاریابی دهان به دهان را به فرصتی قدرتمند برای کسب‌وکار شما تبدیل می‌کند.

  الگوی بازاریابی WOMM چیست؟

  ازآنجایی‌که بازاریابی دهان به دهان چیزی است معمولاً در حال اتفاق افتاده است، برنامه‌ریزی در مورد آن ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که WOMM چیست و چگونه می‌توانیم استراتژی مناسب برای کسب‌وکارمان ایجاد کنیم.

  بازاریابی دهان به دهان (WOMM) به مخاطبانی متکی است که به طور ارگانیک کلمه ای را در مورد برندها به اشتراک می‌گذارند. WOMM اشکال مختلفی دارد. اغلب شامل اشاره مشتری به یک محصول به دوستان یا گفتگو در مورد یک برند بین اعضای خانواده می‌شود.

  چرا کسب‌وکار شما به WOMM نیاز دارد؟

  بازاریابی دهان به دهان هم برای برای کسب‌وکارها و هم برای مشتریان به طور یکسان ارزشمند است.

  حتما می‌پرسید چرا برای مشتریان؟

  پاسخ ساده است. به این دلیل که خریداران روی نظرات و تجربیات افرادی که به آن‌ها اعتماد دارند سرمایه‌گذاری می‌کنند.

  92 درصد از مشتریان، نظرات دوستان و خانواده خود را نسبت به هر نوع تبلیغاتی بیشتر باور دارند. و یک نظرسنجی در سال 2021 می‌گوید که 42٪ از مصرف‌کنندگان در مورد خرید کالاهای مصرفی از طریق بازاریابی دهان به دهان آشنا شده و خرید می‌کنند.

  بر اساس یک نظرسنجی RRD از 1000 مصرف‌کننده، 55٪ محصولات از طریق بازاریابی دهان به دهان به فروش می‌رسد. بیش از 40٪ مردم بر اساس این توصیه‌ها خرید می‌کنند و 28 درصد ترجیح می‌دهند از بازاریابی دهان به دهان برای شناسایی محصولات جدید استفاده کنند تا هر شکل دیگری از تبلیغ و بررسی.

  4 دلیل برای استفاده از انواع بازاریابی دهان به دهان

  1- مردم بیشتر از برندها به یکدیگر اعتماد دارند.

  این یک واقعیت است که مردم به توصیه کسی که در اتوبوس کنار آنها نشسته و خیلی اتفاقی با او هم‌صحبت شده‌اند بیشتر اعتماد دارند، تا تبلیغات رنگارنگ رسانه‌ها.

  به عنوان مثال، فیس بوک عملکردی دارد که به کاربران امکان می‌دهد پیشنهادات محصول را ارائه دهند. پیشنهادات محصولات فیس بوک یک ابزار WOMM در وب سایت است.

  به خاطر داشته باشید که حتی اگر سایر سایت‌های رسانه‌های اجتماعی ابزار WOMM خاصی نداشته باشند، این بدان معنا نیست که کاربران از این شبکه‌ها بازاریابی دهان به دهان را انجام نمی‌دهند/

  2- اینفلوئنسر مارکتینگ در حال افزایش است.

  حقیقت این است که مردم علاقه زیادی به پیگیری زندگی افراد معروف و تأثیرگذار دارند. مردم بدون هیچ دلیلی پیج افراد مهم را دنبال می‌کنند. برای مثال تعداد افرادی که پیج فوتبالیست معروف کریستین رونالدو را دنبال می‌کنند، از دنبال کنندگان هر بازیگری بیشتر است.

  اینفلوئنسر مارکتینگ در حال رشد است و به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا آگاهی برند، افزایش فروش و تبدیل‌ها و دستیابی به مخاطبان جدید را به دست آورند. مخاطبان به اینفلوئنسرها اعتماد دارند و وقتی آن‌ها محصول شما را معرفی می‌کنند مستقیماً به عنوان سفیر برند شما عمل می‌کنند.

  در حالی که بازاریابی اینفلوئنسر، در بیشتر موارد، یک سرمایه‌گذاری رایگان نیست، اما برگشت سرمایه و بازدهی آن نسبت به بسیاری از روش‌های تبلیغاتی مانند تبلیغات در تلویزیون به مراتب بیشتر است.

  3- مردم در شبکه‌های اجتماعی به شدت باهم در ارتباط هستند.

  دوست شما به دنبال یک کلاه زمستانی سبز رنگ می‌گردد. اگر یک کلاه زمستانی سبز رنگ پشت ویترین یک مغازه ببینید، چه کار می‌کنید؟ طبیعتاً گوشی را بر نمی‌دارید و به دوستتان زنگ نمی‌زنید و یا در همان لحظه عکس محصول را برای او نمی‌فرستید. شاید دفعه بعد که او دیدید در مورد آن کلاه سبز رنگ که فکر می‌کنید به او خیلی می‌آید با او صحبت کنید و یا شاید هم به کل موضوع را فراموش کنید.

  اما شبکه‌های اجتماعی با ابزار «تگ کردن» مرزهای بازاریابی دهان به دهان را جا به جا کرده‌اند. در شبکه‌های اجتماعی پست‌های معرفی محصول زیادی می‌بینیم که بیشتر از لایک، کامنت تگ کردن دارند و این به معنی موفقیت این پست برای اجرای WOMM بوده است.

  شاخص‌های WOMM موفق در شبکه‌های اجتماعی عبارتند از:

  • افرادی که محصول شما را به سایر کاربران توصیه می‌کنند.
  • کاربرانی که دوستان خود را تگ می‌کنند تا محصولات یا خدمات برند شما را امتحان کنند.

  4- اعتماد مردم به نظرات افرادی که محصولات را استفاده کرده‌اند.

  مردم به نظرات آنلاینی که معتبر هستند اعتماد دارند. در واقع، 89 درصد از مصرف‌کنندگان بیشتر از محصولات و خدمات کسب‌وکارهایی استفاده می‌کنند که به تمام بررسی‌های آنلاین پاسخ می‌دهد.

  با تشویق مشتریان خود به ارائه نظرات درباره خدمات و محصولات شما در رسانه های اجتماعی، مشتریانی را جذب خواهید کرد که به سمت نظرات و امتیازات کشیده می‌شوند.

  7 استراتژی بازاریابی دهان به دهان

  همانطور که راه‌های ارتباط با مصرف‌کنندگان افزایش می‌یابد، گزینه‌های بازاریابی دهان به دهان نیز افزایش می‌یابد. در ادامه چند استراتژی از انواع بازاریابی دهان به دهان را که بیشترین تأثیر را روی کسب‌وکارها داشته‌اند، با هم بررسی می‌کنیم.

  1- اینفلوئنسر مارکتینگ

  راه‌های دیگری هم وجود دارد که می‌توانید مردم را وادار کنید به طور ارگانیک درباره کسب‌وکارتان صحبت کنند. اگر به دنبال یک تاکتیک تبلیغاتی دهان به دهان هستید که بتوانید روی آن کنترل داشته باشید، اینفلوئنسر مارکتینگ برای شما مناسب است.

  بلاگرها و اینفلوئنسرها، زندگی روزمره خود را با مردم به اشتراک می‌گذارند و در مورد محصولات جدیدی که استفاده می‌کنند با مردم صحبت می‌کنند. شاید این صحبت تا حدی یکطرف باشد، اما باعث می‌شود مردم زمانی که در مورد این اینفلوئنسر خاص صحبت می‌کنند، در مورد محصولاتی که او استفاده می‌کند و یا در پست‌های تیک تاک و اینستاگرامش توصیه کرده است، نیز صحبت کنند.

  2- از هشتگ‌ها استفاده کنید.

  هر زمان که یک اکانت اینستاگرام جدید برای کسب‌وکارتان ایجاد می‌کنید، یک هشتگ نیز ایجاد کنید. شاید کار فوق‌العاده‌ای به نظر نرسد اما فقط نام کسب‌وکارتان را بعد از هشتگ مانند #نام تجاری بنویسید.

  در ابتدا، همه پست ها پست های برند شما خواهند بود. با این حال، وقتی هر بار بدون شکست این کار را تکرار می‌کنید، در نهایت افراد دیگر نیز شروع به استفاده از آن هشتگ می‌کنند. مشتریان و طرفداران در نهایت از هشتگ شما برای پست هایشان استفاده می‌کنند. هشتگ‌ها روشی پنهان اما آسان برای ترغیب مشتریان شما به بازاریابی دهان به دهان هستند.

  در حالی که ردیابی فروش از طریق هشتگ یا کانال دیگری دشوار است، این تاکتیک ساده به ایجاد آگاهی از برند قوی‌تر کمک می‌کند.

  3- محتوای ایجاد شده توسط کاربر

  همانطور که فروشگاه شما رشد می کند، مشتریان شروع به اشتراک‌گذاری محتوای تولید شده توسط کاربر می‌کنند. حتما سوال می‌کنید که محتوای ایجاد شده توسط کاربر چیست؟

  این نوع محتوا، دقیقاً محتوایی است که کاربران شما ایجاد می‌کنند. این سبک محتوا می‌تواند یک پست اینستاگرامی باشد که نشان می‌دهد آن‌ها محصول شما را پوشیده‌اند یا یک پست وبلاگ در وب سایت آن‌ها که در آن در مورد محصولات شما صحبت کرده‌اند.

  می‌توانید با ترغیب مشتریان به ایجاد محتوا، گام‌های ساده‌ای برای بازاریابی دهان به دهان بردارید. چگونه؟ عکس‌های مشتریان که از محصول شما استفاده کرده‌اند را در رسانه‌های اجتماعی یا در صفحات مربوط به محصول پست کنید. فراموش نکنید که مشتری مربوطه را در پست تگ دهید!

  برای تبلیغ برند خود و دریافت محتوای تولید شده توسط کاربر مشوق‌هایی ارائه دهید.

  برای مثال مسابقه‌ای ایجاد کنید که در آن از مشتریان بخواهید تصاویری از خوشان با محصول شما ارسال کنند تا شانس برنده شدن یک محصول رایگان یا کارت هدیه از فروشگاه شما داشته باشند. حتی می‌توانید از آن‌ها بخواهید که از دوستانشان بخواهند در پستشان رای دهند تا به آن‌ها کمک کند برنده شوند، که همچنین می‌تواند باعث افزایش تبلیغات شفاهی شما شود.

  4- دریافت نظرات

  نظرات و بررسی‌های کاربران به عنوان یک استراتژی موثر دهان به دهان عمل می‌کنند. مشتری برای محصولی که خریده است، در صفحه محصول نظرش را می‌گذارد. سپس، بازدیدکنندگان فروشگاه در نهایت پست را می‌بینند و ممکن است بر اساس نظراتی که از مشتریان واقعی خوانده‌اند، برای خرید محصول تحت تأثیر قرار گیرند.

  اگر مشتریان نظرات منفی خود را ارائه دهند، آن‌ها به تیم پشتیبانی مشتری شما هدایت می‌شوند تا بتوانید تجربه آن‌ها را بهبود بخشید.

  5- سعی کنید سر زبان‌ها بیافتید

  هیچ برندی وجود ندارد که بتواند به‌اندازه ردبول مردم را به صحبت وادار کند. آن‌ها اغلب شیرین‌کاری‌های جدید را انجام می‌دهند که فقط به خاطر دیوانه‌وار بودنشان بین مردم پخش می‌شود.

  به طور طبیعی، وقتی برای جلب توجه دست به کاری افراطی می‌زنید، مردم را وادار به صحبت خواهید کرد. در حالی که اکثر برندها بودجه لازم برای انجام بدلکاری‌های شدید و خطرناک را ندارند، هنوز هم می‌توانید با اجرای ایده‌های آسان تأثیر مشابهی داشته باشید.

  برای مثال این شوخی جالب در مورد بیسکوییت ساقه طلایی را حتما شنیده‌اید «بیسکوییت ساقه طلایی را در دریا بندازیم دریا خشک می‌شود». شاید باور نکنید اما چند وقت گذشته خود ساقه‌ طلایی چندین ایده جدید برای شوخی با برند خود در شبکه‌های اجتماعی پخش کرده است.

  این باعث می‌شود مردم بیشتر و بیشتر در مورد این برند صحبت کنند و البته این برند بیشتر بین مردم شناخته شود.

  6- سورپرایز با سمپل‌های رایگان

  خریداران چیزهای رایگان را دوست دارند. اگر مشتری یک محصول شما را خرید، می‌توانید یک سمپل کوچک از محصول دیگر را به رایگان به او هدیه بدهید. در ماه تولد مشتریان، می‌توانید هدیه رایگان خود را با خرید محصولات به عنوان هدیه به مشتریان ارائه کنید.

  هفته‌ای چند بار دیجی کالا ایمیل‌هایی با کدهای تخفیف ارسال می‌کند که مشتریان می‌توانند از آن برای خرید محصولات با تخفیف ویژه استفاده کنند.

  اما آیا این موارد منجر به تبلیغ دهان به دهان می‌شود؟ بله، مردم با هم در مورد این هدایا صحبت می‌کنند و یا حتی ممکن است آن را به هم نشان بدهند.

  یا برای مثال: «من برای روز تولدم یه کد تخفیف عالی دارم، تو چیزی از دیجی کالا احتیاج نداری؟» و این شروع یک بازاریابی دهان به دهان برای برند شما است.

  ممکن است فکر کنید که هزینه‌های این تخفیف‌ها و هدایای رایگان بیشتر از آن چیزی است که به دست می آورید. اما آمارها نشان می‌دهد که اینطور نیست. به جای هزینه برای یک کلیک یک دلار در تبلیغات گوگل، آن را برای تبلیغات دهان به دهان صرف کنید و از نتیجه آن در طولانی مدت شگفت‌زده شوید.

  7- بازاریابی وابسته و یا نتورک

  بازاریابی وابسته می‌تواند به شما در افزایش بازاریابی دهان به دهان کمک کند. شما چند گزینه کلیدی دارید که می‌توانید آنها را آزمایش کنید.

  ابتدا، می‌توانید مشتریان را وادار کنید تا برای در سایت شما ثبت‌نام کنند و کد تخفیف دریافت کنند. پس‌ازاینکه مشتری در فروشگاه شما خرید کرد، می‌توانید از آن‌ها بخواهید که دوستان خود را معرفی کنند و در صورت استفاده از لینک ارجاع، تخفیف بیشتری برای خرید بعدی‌ دریافت کنند.

  دوم، شما می توانید با وبلاگ نویسان ارتباط برقرار کنید. می‌توانید از آن‌ها بخواهید که درباره محصولات و برند شما مقاله بنویسند. در پست‌ها لینک ارجاع قرار بدهند و هر مشتری که از طریق این لینک از شما خرید کرد، کمیسیون خاصی به وبلاگ نویس تعلق بگیرد.

  در حالی که شما یک انگیزه پولی ارائه می‌دهید، واقعیت این است که ریسک آن کم است، زیرا فقط در صورت فروش، باید کمیسیون بپردازید. حتی زمانی که فروش انجام نمی‌شود، آگاهی از برند توسط شرکت‌های وابسته ایجاد می‌شود تا افراد بیشتری با برند شما آشنا شوند.

  کلام آخر

  ایجاد یک کمپین بازاریابی دهان به دهان می‌تواند به شما در شناخت برندتان و فروش بیشتر در این فرآیند کمک کند. تبدیل مشتریان خود به طرفداران متعصب کار آسانی نیست. اما می‌توانید از ایده‌های بازاریابی دهان به دهان در این مقاله استفاده کنید تا به شما کمک کند شروع به صحبت کردن با مشتریان خود کنید. ممکن است در ابتدا نیاز به سرمایه‌گذاری برای تبلیغات دهان به دهان داشته باشید، اما همانطور که نام تجاری شما به رشد خود ادامه می‌دهد، متوجه خواهید شد که به طور منظم تبلیغات دهان به دهان در رسانه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد.

  مشتریان را تشویق کنید تا دوستان خود را در پست‌های رسانه‌های اجتماعی تگ کنند، عکس‌های محصول را به‌صورت آنلاین به اشتراک بگذارند و نظرات خود را درباره محصول شما بنویسند. این مراحل کوچک که به طور منظم انجام می‌شود، به شما کمک می‌کند در بازاریابی دهان به دهان تسلط پیدا کنید، حتی اگر تازه شروع به کار کرده باشید. وقتی از بازاریابی دهان به دهان در کنار سایر اشکال بازاریابی استفاده می‌کنید، مزایای آن برای کسب‌وکار شما بی پایان خواهد بود.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.