مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
25 عادت خوب برای زندگی

لیست کارهای خوب و مفید برای زندگی

فهرست مطالب

همه ما مخلوق عادت هایمان هستیم. در مورد هر چیزی که به آن فکر می کنیم، در موردش صحبت می کنیم و انجام می دهیم نتیجه عادات و باورهای عمیقی است که طول سالیان دراز از رفتارها و خصوصیات ما الهام گرفته شده است. عادت های خوب و بد ما حتی می توانند در پیشرفت یا عدم پیشرفت ما در زندگی تاثیرگذار باشند. در حقیقا، حالت و کیفیت زندگی ما، بازتابی از عادت های روزانه ماست.

عادت ها بخش غیرقابل انکار زندگی هر شخصی است. این عادات بخش جدایی ناپذیر از روانشناسی رفتاری ما هستند که بسیار در جهت یابی زندگی ما تاثیرگذار هستند. جدایی ناپذیری عادات از زندگی افراد تا حدی است که تحقیقات نشان داده که 45 درصد از تمام کارهایی که در طول روز انجام می دهیم، الهام گرفته از عادات ماست.

واضح است که برای کسانی که کاملاً به شاد بودن و موفق بودن در زندگی متعهد هستند، عادت ها می توانند راهی به سوی پربار کردن زندگی فراهم کنند. افزون بر این آن ها ابزارهایی هستند که می توان به کمک آن ها به صورت خودکار در راستای پیشرفت به منظور رسیدن به اهداف و برآورده شدن آروزها قدم برداشت.

اما با این وجود، در بیشتر مواقع به خاطر عادت هایمان در وادی نابودی قرار می گیریم. ما معمولاً از خودمان و از نقطه ای که باید برای توسعه عادت های خوبمان شروع کنیم، مطمئن نیستیم.

  • چه عادت هایی برای شاد بودن و رسیدن به موفقیت در زندگی بسیار مفید هستند؟
  • آیا بعضی از این عادت ها با از بین بردن عادات دیگر می توانند راهی را برای دستیابی به والاترین اهداف زندگی فراهم کنند؟!

بهترین عادت در زندگی چیست؟

شاید شماری از عادت های ما به نظر هدفمند به نظر نیایند، در حالی که هستند، در حقیقت عاداتی ویژه وجود دارند که نه تنها به شما در رسیدن به موفقیت کمک می کنند، بلکه به شما کمک می کنند تا سالم، شاد باشید و به تمام آرزوهای خود نیز برسید.

بر این عادات خاص تمرکز کنید و سعی کنید آن ها را در عادت های روزانه خود وارد کنید و این زمانی است که پیشرفت و حرکت شما به سمت هدف قوت خواهد گرفت.

عادت های خوب برای موفقیت در زندگی

زودتر از خواب بیدار شوید.

ساعت های اولیه صبح زمان بسیار مناسبی برای تفکر در آرامش و بهر ه وری بالاست، در حالی که دیگران هنوز در خواب هستند، این فرصت برای شما فراهم می شود که با تمام وجود بر روی اهداف بلند مدت خود تمرکز کنید. هر شخصی در هر سطحی اگر خواهان موفقیت باشد، صبح ها زود از خواب بیدار می شود.

حتی اگر سحرخیز نیستید، در روند روزانه خود تغییر ایجاد کنید و سعی کنید صبح ها زودتر و زودتر از خواب بیدار شوید. در هفته اول می توانید با کوک کردن ساعت خود یک ربع زودتر از زمان همیشگی، شروع کنید، هفته بعد هم یک ربع زودتر از هفته پیش بیدار شوید و به این روند ادامه دهید تا سرانجام بتوانید دو ساعت زودتر از قبل بیدار شوید.

قدردانی

ما زمان بسیار زیادی را غرق در مشکلاتمان سپری می کنیم. اما مشکلات هم نشانه ای از زندگی است. و اگر بخواهید تمرکز خود را از روی مشکلات دور کنید، باید قدردان هر آنچه که دارید باشید. بله، حتی قدردان مشکلاتتان باشید، قدردان بودن بهترین روش برای رسیدن به سلامتی، شادی و موفقیت است. این کار توجه شما را از آنچه که ندارید، به آنچه که دارید منتقل می کند. قدردان نعمت ها و فرصت های طبیعی که در اختیارتان گذاشته شده، باشید تا برکت زندگی شما بیشتر شود.

لبخند

مطالعات نشان داده است که افرادی که بیشتر لبخند (لبخند واقعی، لبخندی که به لبخند Duchenne معروف است) می زنند، زندگی شادتری دارند. عادت به زیاد خندیدن یکی از بهترین عادت هاست که به شما اجازه می دهد تا همیشه پراحساس و آرامش ذهنی داشته باشید.
فیزیولوژی بدن ما تعیین کننده روانشناسی ذهن ماست. وقتی که غمگین هستیم یا احساس افسردگی می کنیم، ذهن ما همه چیز را با هم ادغام می کند. حتی احساسات درونی ما از ظواهر بیرونی ما پیروی می کند.

صبحانه سالم بخورید

خوردن صبحانه مهمترین بخش زندگی است. با این وجود، 31 میلیون آمریکایی هر روز از خوردن صبحانه دوری می کنند. تا به حال کسی به شما گفته است که صبحانه مهمترین وعده غذایی است؟ این حرف صد در صد صحیح است. اگر واقعا می خواهید به موفقیت برسید، هر روز صبح یک صبحانه کامل و مقوی بخورید.

اضافه کردن این عادت روزانه اصلا کار سختی نیست. تنها نیاز به برنامه ریزی دارد، و اگر مجبور هستید هر روز صبح با عجله از خانه بیرون بروید و هیچ وقت اضافه ای برای خوردن صبحانه ندارید، تنها کاری که باید بکنید این است که صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید تا این عادت خوب را به زندگی روزمره خود اضافه کنید.

ورزش کردن

یکی از بهترین عادت های روزانه ورزش کردن است که نباید هرگز قطع شود. برای اینکار نیاز نیست دوی ماراتن بدوید یا وزنه های سنگین بلند کنید. هدف از ورزش روزانه انجام فعالیت های آرامش بخش برای رسیدن بیشتر اکسیژن به خون و افزایش اندروفین در بدن است.

این کار نه تنها به شما کمک می کند که از لحاظ جسمی وضعیت رو به بهبودی را داشته باشید، بلکه وقتی که این عادت روزانه را به زندگی خود اضافه کنید، شما را با انگیزه تر و پر انرژی تر خواهد کرد. با ورزش کردن dopamine، oxytocin و serotonin در بدن آزاد می کند که باعث سرخوشی زیاد شده بدون اینکه نیاز باشد هیچ دارویی مصرف کنید.

آب با لیمو بنوشید

یکی از عادت های روزانه که برای سلامتی بسیار مفید است، نوشیدن روازنه یک لیوان بزرگ آب به همراه لیمو است. لیمو سرشار از ویتامین C است، البته خواص درمانی دیگری نظیر کمک کردن به هضم غذا، تقویت سیستم ایمنی همراه با پاکسازی و آبرسانی به بدن را نیز در بردارد. آب نیز به تنهایی مهمترین راه برای دفع تمامی سموم از بدن در اول هر روز است. در نهایت، در طولانی مدت باعث کاهش وزن، کاهش هر گونه التهاب و افزایش انرژی خواهد شد.

پیاده روی (حداقل 10 هزار قدم)

بیشتر مردم در خصوص فواید پیاده روی، حداقل 10 هزار قدم در روز شنیده اند. با این وجود، در ابتدا نیاز نیست تا این حد پیش بروید. تحقیقی به این منظور برای مقایسه تعداد قدم های هر شخص در طول یک روز در بین افراد مختلف از کشورهای سراسر دنیا نظیر آمریکا، سوئیس، استرالیا و ژاپن انجام گرفت که نتایج آن به شدت تکان دهنده بود.

آمریکایی ها به طور میانگین 5117 قدم، استرالیایی ها 9695 قدم، ساکنان سوئیس 9650 قدم و ژاپنی ها نیز 7168 قدم در روز پیاده روی می کنند. هنوز هم اضافه کردن این عادت به عادات روزانه ما تاثیر بسزایی در بهبود بی تحرکی ما خواهد داشت. اتومبیل خود را دورتر از محل کار خود پارک کرده و سعی کنید برای افزایش انرژی خود بیشتر پیاده روی کنید و همچنین از پله ها استفاده کنید.

ویتامین ها و مواد معدنی

در فرهنگ غذایی ما، مواد غذایی که روزانه مصرف می کنیم فاقد ویتامین و مواد معدنی لازم است. شکر تصفیه شده، کربوهیدرات ها و دیگر مواد غذایی که جز وعده ی غذایی اصلی آمریکایی ها محسوب می شود، این کمبود را دوچندان می کند. در واقع بدن ما مواد معدنی کافی که به آن نیاز دارد را دریافت نمی کند.

بهترین مجموعه از ویتامین ها و مواد معدنی که باید در طول روز مصرف کنید را پیدا کنید. شاید چشم پوشی از این عادت غذایی کار ساده ای باشد، اما اگر آن را به طور منظم در برنامه روزانه خود وارد کنید، تاثیر بی نظیر آن را خواهید دید. این تاثیر در رهاسازی ذهن، بهبود وضعیت روحی و جسمی خواهد بود.

مدیریت زمان

یکی از عادت های بسیار مهم در رسیدن به موفقیت، مدیریت زمان است.هر چه بهتر بتوانید از اتلاف زمان بکاهید، کارهای بیشتری می توانید انجام دهید. فراموش نکنید که همه ما در طول شبانه روز یک مقدار زمان داریم. شما چگونه می توانید از این منبع بالقوه برای رسیدن به موفقیت نهایت استفاده را کنید؟

بهترین استراتژی برای مدیریت زمان و پیاده سازی آن را پیدا کنید. این کار اصلا پیچیده نیست، اما نیاز به تلاش آگاهانه و مستمر دارد. در نهایت روزی این عادت جزئی از از کارهای روزانه شما خواهد شد، فراموش نکنید که هر چیزی در این دنیا امکان پذیر است و هیچ هدف دست نیافتنی وجود ندارد.

برنامه ریزی اهداف روزانه

بیشتر آدم ها در زندگی خود هدفی را دنبال می کنند. این اهداف می توانند کاری یا شخصی باشند، اما همه ما برای رسیدن به این اهداف در یک مسیر از پیش تعریف شده حرکت می کنیم. با وجود اینکه اهداف بلند مدت به مسیر حرکت ما در زندگی جهت می دهند، اهداف روزانه نیز در ایجاد نقطه عطف های کوتاه مدت که در مسیر رسیدن به موفقیت امری جدایی ناپذیر هستند، نیز بسیار کمک خواهد کرد.

شاید اهداف بلند مدت هم در بسیاری از مواقع قریب الوقوع به نظر بیایند، اما با پیاده سازی استراتژی هدف گذاری روزانه، شما می توانید به چیزهای بسیار بزرگ در زندگی برسید. لذت بردن از زمان گذاشتن برای «خود» یکی از عادت هایی که معمولا بیشتر افراد در بکارگیری آن دچار مشکل می شوند، لذت بردن از زمان گذاشتن برای «خود» است.

هر روز یک کاری که از انجام آن لذت می برید را انجام دهید. این کارها لزوما در ارتباط با موفقیت و پیشرفت نیستند. با انجام کاری که آن را دوست دارید، آرامش ذهنی و تمرکز شما افزایش خواهد یافت.

موزیک گوش کنید، در پارک قدم بزنید، در جاده ای که دوست دارید رانندگی کنید، یک فیلم تماشا کنید، یا هر کار دیگری که از انجام آن لذت می برید، را انجام دهید. مطمئن باشید که تمام لحظاتی که در روز برای خودتان وقت گذاشته اید را برای همیشه به خاطر خواهید سپرد.

مشوق خود باشید

در طولانی مدت، با انگیزه ماندن کاری بس دشوار است. ما خیلی وقت ها از اهداف خود دلسرد و منصرف می شویم و در این زمان است که افکار منفی به سمت ما می آیند و ما را از مسیر درست دور می کنند. اما یکی از بهترین روش های که به باانگیزه بودن شما در زندگی کمک می کند این است که هر روز سعی کنید الهام بخش خود باشید. مطالعه کنید، فیلم های الهام بخش تماشا کنید و با خواندن داستان کسانی که به آرزوهایشان رسیدند، انرژی خود را افزایش دهید.

آنتونی رابینز زمان گذاشتن برای انجام این کارها را «ساعت قدرت» می نامد، هرچقدر که می توانید برای انجام این کارها زمان صرف کنید. مشوق خود بودن یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به موفقیت است، زیرا اگر ذهن باور کند، موفقیت حاصل می شود.

پس انداز و سرمایه گذاری کنید

لیست عادت های خوب بدون عادت به پس انداز و اندوختن تکمیل نمی شود. ما معمولا به دلیل مشغله زیاد فراموش می کنیم که چیزی را برای آینده خود پس انداز کنیم. حقیقت این است که به عنوان مثال آمریکایی ها در هر لحظه کمتر از 1000 دلار ذخیره می کنند. اما این موضوع تنها به پس انداز کردن ختم نمی شود، شما باید بتوانید پولی را که پس انداز کرده اید را در جایی سرمایه گذاری کنید و در این امر به شدت عاقلانه رفتار کنید.

هر چه در این امر توجه بیشتری خرج کنید، احتمال موفقیت شما نیز بیشتر خواهد شد. برای جلوگیری از هرگونه مشکل مالی احتمالی در آینده باید حداقل حقوق 6 ماه خود را همیشه به عنوان پس انداز نگاه دارید.

بودجه و بررسی هزینه ها

بنجامین فرانکلین گفته بود: «مراقب هزینه های کوچک خود باشید، یک سوراخ کوچک در یک کشتی ممکن است موجب غرق شدن آن شود.» چشم پوشی از هزینه های کوچک کار بسیار آسانی است، اما آنها بزرگ و بزرگتر خواهند شد به خصوص زمانی که با کمبود نقدینگی مواجه هستیم. پس از مدیریت تمامی هزینه های خود اطمینان حاصل کنید.

وقتی که این کار جزی از عادت های حسابداری و مالی ما شود، به موفقیت اقتصادی شما در آینده کمک خواهد کرد. پول ذخیره شده از هزینه های فرعی می تواند برای سرمایه گذاری در آینده مفید واقع شود. آینده را به خاطر خوش گذارنی های لحظه ای از یاد نبرید.

چیزهای جدید یاد بگیرید

به خودتان آموزش دهید، و سعی کنید هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید. برای یادگیری و بهبود زندگی خود تلاش کنید، حتی اگر این کار به منزله یادگیری یک مهارت جدید یا تقویت مهارت های کنونی خود باشد. از یادگیری زبان های خارجی گرفته تا اپلیکیشن ها و برنامه های کامپیوتری، شما باید یک زمان مشخصی را در روز به تقویت این عادت اختصاص دهید.

ممکن است یک چیز جدید از کلاس های آنلاین، کتاب های صوتی، یک مطلب در یک وبلاگ، یک فیلم آموزشی در یوتیوب، از TED Talks یا هر وسیله ای دیگری یاد بگیرید، مهم این است که به هر نحوی که شده این عادت مهم را در برنامه روزانه خود وارد کنید.

ساماندهی کردن

آشفتگی های جسمی در نتیجه عدم تمرکز است. وقتی که زندگی ما بدون سازماندهی و برنامه ریزی باشد، متمرکز بودن بر روی اهداف کار بسیار دشواری است. برای ساماندهی به محل کار و زندگی خود وقت بگذارید، و برای ورود این عادت به عادات روزانه خود کافی است که هر روز یک زمان کوتاهی را به این موضوع اختصاص دهید. از یک کشوی کوچک، یک گوشه از خانه، یک کمد در محل کار خود شروع کرده و سعی کنید آن را ساماندهی و مرتب کنید.

نکته مهم در این عادت طبق گزارش آمده در روزنامه Journal of Neuroscience با عنوان « اثر متقابل مکانیزم از بالا به پایین و از پایین به بالا رفتن در قشر بینایی انسان» است، که در آن گفته شده: « محرک های بصری متعددی همزمان با مشاهدات مغزی به رقابت پرداخته که در نهایت فعالیت های فراخوانده شده از قشای بینایی سرکوب خواهند شد.» به زبان ساده تر باید گفت: آشفتگی های جسمی باعث از دست دادن تمرکز می شود.

کمک به دیگران

ما معمولاً در مسیر رسیدن به موفقیت، دیگران را فراموش می کنیم. ما معمولا از کمک کردن به همنوع خود مرد، زن و یا کودک عاجز هستیم. کمک کردن به دیگران شاید در افزایش پولی که دارید کمک نکند، اما در ذخیره سازی زمان که به مراتب از پول بسیار باارزش تر است، کمک خواهد کرد.

حتی به شما کمک می کند که تمرکز خود را از حالت نداری و فقر به توانمندی منتقل کند. ما معمولا عادت داریم که زمان بسیار زیادی را در حالت نگران و اضطراب به سر ببریم. اما، وقتی که کمک کردن به دیگران در لیست عادت های خود اضافه کنید، به راحتی می توانید نگرانی های شخصی خود را کاهش دهید. در حقیقت، آدم های بسیاری در دنیا وجود داشته اند که با کمک به دیگران به موفقیت ها بسیار بزرگی رسیده اند.

شبکه سازی

واضح است که برای رسیدن به موفقیت تنها دانسته های شما کافی نیست و باید با دیگران نیز ارتباط برقرار کنید و تشکیل یک گروه بدهید. ایجاد شبکه به معنی پیدا کردن راهی است که به شما در افزایش ارزش های زندگی برای دیگران کمک کند.

بهترین شبکه ساز ها در دنیا، به تنهایی آدم های موفقی بوده اند. اما آن ها در آغاز به طور کامل متمرکز نبودند. آن ها به دنبال راهی بودند که بتوانند به دیگران کمک بلاعوض کنند. اینگونه است که بزرگترین شبکه سازهای دنیا بوجود می آیند.

مبارزه با ترس

ما در زندگی زمان بسیار زیادی را در ترس سپری می کنیم. معمولا خیلی نگران و دلواپس آینده هستیم تا حدی که فراموش می کنیم از زمان حال خود لذت ببریم و این ترس از پیشرفت در ذهن ناخودآگاه ما نقش خواهد بست. مبارزه با ترس یکی از مهمترین عادت های زندگی است که کاملا دست یافتنی و قابل توسعه است.

هر روز سعی کنید یک کاری که انجام آن برایتان آسان نیست را انجام دهید و با ترس هایتان روبرو شوید. با آدم ها غریبه صحبت کنید، از کسی تعریف و تمجید کنید یا در مورد چیزی که ناراحتتان می کند، حقیقت را عنوان کنید.

اقدام به عمل

اقدام به عمل، یکی از کلیشه ترین جملاتی است که بارها و بارها شنیده ایم ، اما باز هم در انجام آن با شکست روبرو می شویم. در حقیقت، همیشه برعکس عمل می کنیم – در انجام کارها تعلل می کنیم – ما به دلایل مختلفی نمی توانیم کاری که می خواهیم را انجام دهیم و در نتیجه در مسیر پیشرفت با شکست روبرو شده و نمی توانیم به اهدافی که در نظر داشته ایم برسیم.

بهترین راه برای غلبه بر به تعویق افتادن کارها، یک قانون 15 دقیقه ای است. یک کاری که مدت هاست قرار بوده انجام بدهید اما موفق به انجام آن نشده اید را انتخاب کنید، گوشی تلفن همراه خود را برداشته و تایمر آن را برای 15 دقیقه تنظیم کنید، سپس سعی کنید آن کار را در این بازه زمانی انجام دهید. با این کار در قدم اول، شما توانسته اید که قدمی برای انجام این کار بردارید و در قدم دوم توانسته اید در مدت زمان 15 دقیقه برای انجام آن کار تلاش کنید و از این طریق می توانید در بهبودی روند انجام آن کار ایجاد کنید.

از یک برنامه پیروی کنید

داشتن پلن و برنامه برای انجام کارها، بخش جدایی ناپذیر هر شخص کارآفرین است. داشتن پلن تنها برای اهداف بلند مدت مناسب نیست بلکه برای هرکاری که در طول روز انجام می دهید مناسب است. اما برای انجام این کار باید از یک پلن دقیق و با جزئیات استفاده کنید.

بدون برنامه مدون، معمولاً در رسیدن به اهدافمان با شکست روبرو خواهیم شد. بدون اینکه بدانیم چگونه می توان از نقطه A به نقطه B رسید، پیدا کردن مسیر امری بس دشوار است. اما وقیت یک برنامه مدون برای روند پیشرفت خود تهیه کنید، خواهید توانست به اهداف خود برسید.

تقویت تفکر مثبت

خوبی، خوبی را جذب می کند. وقتی که منفی فکر کنیم، تمام چیزهای منفی را به سمت خود جذب خواهیم کرد و بر عکس، زمانی که مثبت فکر کنیم، تمام چیزهای مثبت را به سمت خود جذب خواهیم کرد. سخت است که همیشه مثبت فکر کنیم و معمولا تمایل ما بیشتر به سمت افکار منفی است.

اما، داشتن افکار مثبت یکی از مطمئن ترین مسیرها برای رسیدن به اهداف است. چشم پوشی از کسانی که توانایی های شما را نادیده می گیرند و تمرکز بر روی چیزهایی که دوست دارید و مثبت ماندن با وجود تمامی نکات منفی، بدون شک یک شروع خوب برای یک موفقیت بزرگ خواهد بود.

مطالعه

چه روزنامه بخوانید، چه اخبار اقتصادی، یک رمان، یک کتاب تخیلی یا هر چیز دیگری که دوست دارید، مهم این است که برای مطالعه زمان بگذارید. مطالعه یکی از مهمترین عادت ها در بهبود شیوه زندگی است و نباید هرگز تنها به گوش دادن به فایل های صوتی یا تماشای فیلم اکتفا کنید. مطالعه می تواند به شما در کشف دنیای جدیدی کمک کند. شما را با افکار و چیزهایی که قبلا از آن ها اطلاع نداشتید، آشنا سازد. همچنین مطالعه یک روش بی نظیر در آموزش به خود و ایجاد سرگرمی است.

به اندازه کافی استراحت کنید

همانطور که مهم است صبح ها زود از خواب بیدار شوید، به اندازه کافی استراحت کردن هم بسیار مهم است. شاید حفظ تعادل در این خصوص کار سختی باشد، به خصوص اگر دارای فرزند یا دو شغله باشید، یا تعهداتی دیگری نظیر این موارد. با این وجود، اگر به سلامتی خود و بدون شک رسیدن به موفقیت های آینده اهمیت می دهید، باید شب بین 6 تا 8 ساعت بدون وقفه بخوابید.

اگر مشکل بی خوابی دارید، قبل از خواب از خوردن قهوه یا نوشیدنی های الکلی بپرهیزید. مصرف دخانیات، خوردن شکر بیش از حد معمول یا مصرف دیگر مواد مضر برای بدن، در افزایش بی خوابی تاثیرگذار می باشد. مصرف این موارد را از برنامه روزانه خود حذف کنید تا شب ها راحتتر به خواب بروید.

ثبت افکار خود

ثبت افکارمان در بازتاب این که شخصیت واقعی ما چیست و چه کاری در طول زندگی کرده ایم، بسیار مفید است. زمان به قدری به سرعت در حال گذر است که ممکن است به راحتی کارهایی که حتی چند ماه پیش انجام می دادیم را فراموش کنیم. نوشتن جزئیات در مشخص شدن اهدافمان در زندگی و یادآوری درس های زندگی کمک می کند و حتی تا حدی مفرح بخش نیز می باشد.

سعی کنید به نوشتن افکار و تجربه های روزانه خود عادت کنید. آن ها را با اهداف، امیدها و آرزوهای خود ادغام کنید، آینده زندگی خود را تجسم کرده و یافته های خود را بنویسید، بعد از مدتی به نوشته های خود مراجعه کنید و آن ها را بخوانید، خواهید دید که پنجره های جدیدی از امید و انگیزه در مسیر شما باز خواهد شد.

همین حال شروع کنید

  • شما در حال حاضر چندتا از این عادت هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، را در زندگی خود بکار می برید؟
  • آیا عادت های بدی دارید که شما را از رسیدن به موفقیت دور می کند؟

عادت های غلط ممکن است در مسیر پیشرفت ما بوجود بیایند و ترک آن ها به آسانی امکان پذیر نباشد. اما با این وجود، همه این ها نشان از حرکت و پویایی است. و از آن ها می توانید برای پیمودن پله های ترقی و پیشرفت بهره ببرید. عادت های گفته شده در این مقاله همگی از بهترین عادات زندگی هستند.

چه تعداد از شما متعهد به بکارگیری این عادات در زندگی روزمره خود می شوید؟

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *