ماهان

لیست عادت‌های خوب و مفید برای زندگی

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  همهٔ ما مخلوق عادت‌های خود هستیم. هر آنچه که به آن فکر می‌کنیم، در موردش صحبت می‌کنیم و انجام می‌دهیم، نتیجه عادت‌ها و باورهای عمیقی هستند که در طول سالیان دراز از رفتارها و خصوصیات ما الهام گرفته شده‌اند. عادت‌های خوب و بد ما حتی می‌توانند در پیشرفت یا عدم پیشرفت ما در زندگی تاثیرگذار باشند. در حقیقت، حالت و کیفیت زندگی ما بازتابی از عادت‌های روزانه ماست.

  عادت‌ها بخش غیرقابل انکار زندگی هر شخص محسوب می‌شوند. این عادت‌ها بخش جدایی‌ناپذیری از روانشناسی رفتاری ما هستند که به میزان زیادی در جهت‌یابی زندگی ما تاثیر می‌گذارند.

  تحقیقات نشان داده که ۴۵٪ از کارهایی که در طول روز انجام می‌دهیم، الهام گرفته شده از عادت‌های ما هستند و همین امر اهمیت «عادت» در زندگی را نشان می‌دهد.

  برای کسانی که کاملاً به شادبودن و موفق‌بودن در زندگی متعهد هستند، عادت‌ها می‌توانند راهی به‌سوی پربارتر کردن زندگی فراهم کنند. علاوه بر این، عادت‌ها ابزارهایی هستند که می‌توان به کمک‌شان به‌صورت خودکار در مسیر رسیدن به اهداف و برآورده‌شدن آرزوها قدم برداشت.

  با این حال، افراد در اغلب مواقع به‌خاطر عادت‌های خود در وادی نابودی قرار می‌گیرند. آن‌ها معمولاً از خود و نقطه‌ای که باید برای توسعه عادت‌های خوب شروع کنند، مطمئن نیستند. در این مقاله به سوال‌های زیر پاسخ خواهیم داد:

  • عادت‌های خوب را چگونه می‌توان ایجاد کرد؟
  • آیا برخی از عادت‌ها با از بین بردن عادت‌های دیگر می‌توانند راهی برای دستیابی به والاترین اهداف زندگی فراهم کنند؟

  کارهای خوب چه کارهایی هستند؟

  شاید شماری از عادت‌ها در ظاهر هدفمند به‌نظر نیایند؛ در حالی که می‌توان آن‌ها را هدفمند دانست. در حقیقت، آن‌ها عادت‌های خاصی هستند که نه تنها به شما در رسیدن به موفقیت کمک می‌کنند، بلکه شما را در مسیر شاد و سالم زیستن و رسیدن به تمام آرزوها قرار می‌دهند.

  باید روی این عادت‌های خاص تمرکز کنید و آن‌ها را به عادت‌های خوب خود اضافه کنید تا بتوانید پیشرفت کنید و حرکت شما به سمت هدف قوت بگیرد. می‌توان بیش از ۱۰۰ عادت خوب را نام برد که همه آن‌ها مفید هستند؛ اما در ادامه ۲۵ عدد از عادت‌های خوب را به شما خواهیم گفت.

  ۱. زودتر بیدار شدن از خواب

  ساعت‌های اولیه صبح زمان بسیار مناسبی برای تفکر در آرامش و بهره‌وری بالاست. وقتی دیگران هنوز در خواب هستند، این فرصت برای شما فراهم می‌شود تا با تمام وجود روی اهداف بلندمدت خود تمرکز کنید. هر شخص در هر سطحی اگر خواهان موفقیت باشد، صبح‌های زود از خواب بیدار می‌شود.

  حتی اگر سحرخیز نیستید، در روند روزانه خود تغییر ایجاد کنید و سعی کنید صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوید. در هفته اول می‌توانید با تنظیم زنگ هشدار روی یک ربع زودتر از زمان همیشگی شروع کنید. هفته بعد نیز یک ربع زودتر از هفته پیش بیدار شوید و به این روند ادامه دهید تا سرانجام بتوانید ۲ ساعت زودتر از گذشته بیدار شوید.

  ۲. قدردانی کردن

  اغلب افراد زمان بسیار زیادی غرق در مشکلات خود هستند؛ اما مشکلات بخشی از زندگی محسوب می‌شوند و اگر بخواهید تمرکز خود را از روی مشکلات بردارید، باید قدردان هر آنچه که دارید، باشید. درست است؛ باید قدردان مشکلاتتان باشید. قدردان بودن بهترین روش برای رسیدن به سلامتی، شادی و موفقیت است.

  قدردان بودن توجه شما را از آنچه که ندارید، به آنچه که دارید معطوف می‌کند. قدردان نعمت‌ها و فرصت‌های طبیعی که در اختیارتان گذاشته شده باشید تا برکت زندگی شما بیشتر شود.

  ۳. لبخند به لب داشتن

  لبخند به لب داشتن یمی از عادت‌های خوب محسوب می‌شود.

  مطالعات نشان داده افرادی که بیشتر لبخند (لبخند واقعی که به Duchenne معروف است) می‌زنند، زندگی شادتری دارند. عادت به زیاد خندیدن یکی از بهترین عادت‌هاست که به شما اجازه می‌دهد تا همیشه پراحساس بمانید و آرامش ذهنی داشته باشید.
  فیزیولوژی بدن ما تعیین‌کننده روانشناسی ذهن ماست. وقتی غمگین هستید یا احساس افسردگی دارید، ذهن شما تمام مسائل را با یکدیگر مخلوط می‌کند؛ حتی احساسات درونی شما از ظاهر شما پیروی می‌کنند.

  ۴. خوردن صبحانه سالم

  خوردن صبحانه مهم‌ترین بخش زندگی است. صبحانه سالم خوردن در لیست کارهای خوب اهمیت بسیار بالایی دارد. با این حال، افراد زیادی هر روز از خوردن صبحانه امتناع می‌کنند.

  تا به حال کسی به شما گفته که صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روزانه محسوب می‌شود؟ این جمله کاملا صحیح است. اگر واقعا می‌خواهید به موفقیت برسید، هر روز صبح یک صبحانه کامل و سالم بخورید.

  اضافه کردن عادت روزانهٔ صبحانه خوردن به‌هیچ عنوان کار سختی نیست؛ تنها نیاز به برنامه‌ریزی دارد. اگر مجبور هستید هر روز صبح با عجله از خانه خارج شوید و هیچ زمان اضافه‌ای برای صرف صبحانه ندارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوید تا بتوانید صبحانه را به وعده‌های غذایی روزانه خود اضافه کنید.

  ۵. ورزش کردن

  یکی از کارهای خوب، ورزش کردن است که نباید هرگز قطع شود. برای اینکار نیاز نیست دوی ماراتن بروید یا وزنه‌های سنگین بلند کنید. هدف از ورزش روزانه انجام فعالیت‌های آرامش‌بخش برای رسیدن بیشتر اکسیژن به خون و افزایش اندروفین در بدن است.

  ورزش کردن نه تنها به شما کمک می‌کند از لحاظ جسمی وضعیت مناسبی داشته باشید؛ بلکه وقتی این عادت روزانه را به زندگی خود اضافه کنید، شما را باانگیزه‌تر و پرانرژی‌تر خواهد کرد.

  با ورزش کردن دوپامین (Dopamine)، اوکسی‌توسین (Oxytocin) و سروتونین (Serotonin) را در بدن آزاد می‌کنید که بدون نیاز به هیچ دارویی، باعث شادی و سرزندگی شما می‌شود.

  ۶. نوشیدن آب با لیمو

  یکی از عادت‌های روزانه که برای سلامتی بسیار مفید خواهد بود، نوشیدن روزانه یک لیوان بزرگ آب به‌همراه لیمو است. لیمو سرشار از ویتامین C است؛ البته خواص درمانی دیگری نظیر کمک به هضم غذا، تقویت سیستم ایمنی همراه با پاکسازی و آبرسانی به بدن را نیز در بردارد.

  آب نیز به‌تنهایی مهم‌ترین راه برای دفع تمامی سموم از بدن در اول هر روز محسوب می‌شود. در نهایت، در طولانی‌مدت باعث کاهش وزن، کاهش هرگونه التهاب و افزایش انرژی خواهد شد.

  ۷. پیاده‌روی

  حتما در خصوص فواید پیاده‌روی (حداقل 10 هزار قدم در روز) شنیده‌اید؛ با این حال، در ابتدا نیاز نیست تا این حد پیش بروید. تحقیقی به این منظور برای مقایسه تعداد قدم‌های هر شخص در طول یک روز بین افراد مختلف از کشورهای مختلفی نظیر آمریکا، سوئیس، استرالیا و ژاپن انجام گرفت که نتایج آن به شدت تکان‌دهنده بود.

  آمریکایی‌ها به‌طور میانگین ۵۱۷۷ قدم، استرالیایی‌ها 9695 قدم، ساکنان سوئیس 9650 قدم و ژاپنی‌ها نیز 7168 قدم در روز پیاده‌روی می‌کنند.

  اضافه کردن پیاده‌روی به عادت‌های فردی روزانه تاثیر به‌سزایی در بهبود بی‌تحرکی شما خواهد داشت. اتومبیل خود را دورتر از محل کار پارک کنید و برای افزایش انرژی، پیاده به محل کار بروید. همچنین می‌توانید از پله نیز بالا بروید.

  ۸. خوردن ویتامین و مواد معدنی

  در فرهنگ غذایی ما، موادغذایی که روزانه مصرف می‌کنیم فاقد ویتامین و مواد معدنی لازم هستند. شکر تصفیه‌شده، کربوهیدرات‌ موجود در برنج و نان و دیگر موادغذایی که جزو وعدهٔ غذایی اصلی ایرانی‌ها محسوب می‌شوند، این کمبود را دوچندان می‌کنند.

  در واقع، بدن شما مواد معدنی کافی که به آن نیاز دارد را دریافت نمی‌کند.

  بهترین مجموعه از ویتامین‌ها و مواد معدنی که باید در طول روز به بدن خود برسانید را پیدا کنید. شاید چشم‌پوشی از این عادت غذایی کار ساده‌ای باشد؛ اما اگر آن‌ها را به‌طور منظم در برنامهٔ روزانه خود اضافه کنید، تاثیر بی‌نظیری مشاهده خواهید کرد و موجب رهاسازی ذهن، بهبود وضعیت روحی و جسمی شما خواهد شد.

  ۹. مدیریت زمان

  یکی از عادت‌های بسیار مهم در رسیدن به موفقیت، مدیریت زمان است. هرچه بهتر بتوانید از اتلاف زمان بکاهید، می‌توانید کارهای بیشتری انجام دهید.

  فراموش نکنید که همه ما در طول شبانه‌روز مقدار زمان مشخصی داریم. شما چگونه می‌توانید از این منبع بالقوه برای رسیدن به موفقیت نهایت استفاده را ببرید؟

  بهترین استراتژی برای مدیریت زمان و پیاده‌سازی این استراتژی را پیدا کنید. چنین کاری اصلا پیچیده نیست؛ اما نیاز به تلاش آگاهانه و مستمر دارد.

  در نهایت، روزی مدیریت زمان جزئی از عادت‌های روزانه شما خواهد شد؛ فراموش نکنید که هر اتفاقی در این دنیا امکان‌پذیر است و هیچ هدفِ دست‌نیافتنی وجود ندارد.

  ۱۰. برنامه‌ریزی اهداف روزانه

  عادت های خوب شما را به شادی و سلامت خواهند رساند.

  بیشترِ افراد در زندگی خود هدفی را دنبال می‌کنند. این اهداف می‌توانند کاری یا شخصی باشند؛ اما همه برای رسیدن به این اهداف در مسیری از پیش تعریف‌شده حرکت می‌کنند.

  با وجود اینکه اهداف بلندمدت به مسیر حرکت شما در زندگی جهت می‌دهند، اهداف روزانه نیز در ایجاد نقطه عطف‌های کوتاه‌مدت که در مسیر رسیدن به موفقیت امری جدایی‌ناپذیر هستند نیز بسیار کمک خواهند کرد.

  ممکن است اهداف بلندمدت نیز در بسیاری مواقع قریب‌الوقوع به‌نظر برسند؛ اما با پیاده‌سازی استراتژی هدف‌گذاری روزانه، می‌توانید به اهداف بسیار بزرگی در زندگی خود برسید. لذت بردن از زمان گذاشتن برای «خود»، یکی از عادت‌هایی است که معمولا بیشتر افراد در به‌کارگیری آن دچار مشکل می‌شوند.

  هر روز کاری که از انجام آن لذت می‌برید، انجام دهید. این کارها لزوما در ارتباط با موفقیت و پیشرفت نیستند. با انجام کاری که آن را دوست دارید، آرامش ذهنی و تمرکز شما افزایش خواهد یافت.

  موزیک گوش کنید، در پارک قدم بزنید، در جاده‌ای که دوست دارید رانندگی کنید، یک فیلم تماشا کنید یا هر کار دیگری که از انجام آن لذت می‌برید، انجام دهید. مطمئن باشید تمام لحظاتی که در روز برای خودتان وقت گذاشته‌اید را برای همیشه به‌خاطر خواهید سپرد.

  ۱۱. مشوق خود بودن

  در طولانی‌مدت، باانگیزه ماندن کاری بسیار دشوار است. گاهی اوقات ممکن است از اهداف خود دلسرد و منصرف شوید و در این زمان است که افکار منفی به سمتتان خواهند آمد و شما را از مسیر درست دور می‌کنند؛ اما یکی از بهترین روش‌هایی که به باانگیزه بودن شما در زندگی کمک می‌کند، این است که هر روز سعی کنید الهام‌بخش خود باشید.

  مطالعه کنید، فیلم‌های الهام‌بخش ببینید و با خواندن داستان کسانی که به آرزوهایشان رسیده‌اند، انرژی خود را افزایش دهید.

  آنتونی رابینز زمان گذاشتن برای انجام این کارها را «ساعت قدرت» می‌نامد. هرقدر که می‌توانید برای انجام این کارها زمان صرف کنید.

  مشوق خود بودن یکی از بهترین روش‌ها برای رسیدن به موفقیت است؛ زیرا اگر ذهن باور کند، موفقیت حاصل می‌شود و موفقیت در کسب‌وکار نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

  ۱۲. پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

  عادت‌های خوب بدون عادت به پس‌انداز و اندوختن تکمیل نمی‌شود. معمولا به دلیل مشغله زیاد فراموش می‌کنید که پولی را برای آینده خود پس‌انداز کنید.

  به‌عنوان مثال، ایرانی‌ها مبلغ بسیار کمی پس‌انداز می‌کنند؛ اما این موضوع تنها به پس‌انداز نکردن ختم نمی‌شود. شما باید بتوانید پولی که پس‌انداز کرده‌اید را در جایی سرمایه‌گذاری کنید و در این امر رفتاری عاقلانه داشته باشید.

  هر چه در این امر توجه بیشتری به خرج دهید، احتمال موفقیت شما نیز بیشتر خواهد شد.

  برای جلوگیری از هرگونه مشکل مالی احتمالی در آینده باید حداقل حقوق 6 ماه خود را همیشه به‌عنوان پس‌انداز، سرمایه‌گذاری کنید یا شاید بتوانید یک کسب‌وکار با سرمایه کم راه بیندازید.

  ۱۳. بودجه‌بندی و بررسی هزینه‌ها

  بنجامین فرانکلین می‌گوید:

  مراقب هزینه های کوچک خود باشید؛ سوراخی کوچک در یک کشتی ممکن است موجب غرق شدن آن شود.

  چشم‌پوشی از هزینه‌های کوچک کار بسیار آسانی است؛ اما آن‌ها بزرگ و بزرگ‌تر خواهند شد؛ به‌خصوص، زمانی که با کمبود نقدینگی مواجه هستیم. پس حتما از مدیریت تمامی هزینه‌های خود اطمینان حاصل کنید.

  وقتی بودجه‌بندی و بررسی هزینه‌ها جزئی از عادت‌های حسابداری و مالی شما شود، به موفقیت اقتصادی شما در آینده کمک خواهد کرد. ذخیرهٔ پول ‌از هزینه‌های فرعی می‌تواند برای سرمایه‌گذاری در آینده مفید واقع شود. آینده را به‌خاطر خوش‌گذارنی‌های لحظه‌ای از یاد نبرید.

  ۱۴. یادگیری چیزهای جدید

  به خودتان آموزش دهید و سعی کنید هر روز چیزهای جدیدی یاد بگیرید. برای یادگیری و بهبود زندگی خود تلاش کنید؛ حتی اگر این کار به‌منزله یادگیری مهارتی جدید یا تقویت مهارت‌های کنونی شما باشد.

  از یادگیری زبان‌های خارجی گرفته تا اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های کامپیوتری؛ شما باید زمان مشخصی را در روز به تقویت این عادت اختصاص دهید.

  ممکن است مهارت جدیدی از کلاس‌های آنلاین، کتاب‌های صوتی، مطلبی در یک وبلاگ، یک فیلم آموزشی در یوتیوب، از TED Talks یا هر وسیله‌ای دیگری یاد بگیرید؛ مهم این است که به‌هر نحوی که شده این عادت مهم را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

  ۱۵. ساماندهی و برنامه‌ریزی کردن

  آشفتگی‌های جسمی نتیجهٔ عدم تمرکز است. وقتی زندگی شما بدون ساماندهی و برنامه‌ریزی باشد؛ متمرکز ماندن روی اهداف کار بسیار دشواری خواهد بود. برای ساماندهی محل کار و زندگی خود وقت بگذارید.

  برای ورود آن به عادت‌ها کارهای خوب کافی است هر روز زمان کوتاهی را به این مسئله اختصاص دهید. از کشویی کوچک، گوشه‌ای از خانه، کمدی در محل کار خود شروع کنید و به مرتب کردن و ساماندهی آن بپردازید.

  نکته مهم در ساماندهی و برنامه‌ریزی کردن طبق گزارش روزنامه Journal of Neuroscience، با عنوان «اثر متقابل مکانیزم از بالا به پایین و از پایین به بالا رفتن در قشر بینایی انسان» این است که در آن گفته شده:

  محرک‌های بصری متعددی همزمان با مشاهدات مغزی با یکدیگر رقابت می‌کنند که در نهایت، فعالیت‌های فراخوانده‌شده از قشای بینایی، سرکوب خواهند شد.

  به زبان ساده‌تر باید گفت:

  آشفتگی‌های جسمی باعث از دست دادن تمرکز می‌شوند.

  ۱۶. کمک به دیگران

  اغلب افراد معمولا در مسیر رسیدن به موفقیت، دیگران را فراموش می‌کنند و از کمک کردن به همنوع خود (مرد، زن یا کودک) عاجز هستند. کمک کردن به دیگران شاید به افزایش دارایی شما کمک نکند؛ اما در ذخیره‌سازی زمان که به مراتب از پول بسیار باارزش‌تر است، موثر خواهد بود.

  کمک به دیگران حتی به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را از حالت نداری و فقر، به توانمندی تغییر دهید. افراد معمولا عادت دارند تا زمان بسیار زیادی را در حالت نگرانی و اضطراب به‌سر ببرند؛ اما وقتی کمک کردن به دیگران را در لیست عادت‌های خود بگنجانید، به‌راحتی می‌توانید نگرانی‌های شخصی خود را کاهش دهید.

  در حقیقت، افراد بسیاری در دنیا بوده‌اند که با کمک به دیگران به موفقیت‌های بسیار بزرگ و چشم‌گیری دست یافته‌اند.

  ۱۶. شبکه‌سازی

  واضح است که برای رسیدن به موفقیت، تنها دانسته‌های شما کافی نیستند و باید با دیگران نیز ارتباط برقرار کنید و یک گروه تشکیل دهید. ایجاد شبکه به معنی پیدا کردن راهی است که به شما در افزایش ارزش‌های زندگی برای دیگران کمک کند.

  بهترین شبکه‌سازها در دنیا، به تنهایی آدم‌های موفقی بوده‌اند؛ اما آن‌ها در آغاز به طور کامل متمرکز نبودند. آن‌ها به‌دنبال راهی بودند تا بتوانند به دیگران کمک بلاعوض داشته باشند. در نهایت، با چنین کاری بزرگ‌ترین شبکه‌سازهای دنیا به‌وجود می‌آیند.

  ۱۷. مبارزه با ترس

  افراد در زندگی زمان بسیار زیادی را در ترس به‌سر می‌برند. ممکن است بیش‌ازحد نگران و دلواپس آینده باشید، تا حدی که فراموش کنید از زمان حال خود لذت ببرید و به مرور این ترس از پیشرفت، در ذهن ناخودآگاه شما نقش خواهد بست.

  مبارزه با ترس یکی از مهم‌ترین کارهای خوب در زندگی محسوب می‌شود و کاملا دست‌یافتنی و قابل توسعه است.

  هر روز سعی کنید کاری که انجام آن برای شما آسان نیست را انجام دهید و با ترس‌های خود روبه‌رو شوید. با افراد غریبه صحبت کنید، از کسی تعریف و تمجید کنید یا در مورد آنچه که ناراحتتان می‌کند، حقیقت را به زبان بیاورید.

  ۱۸. اقدام به عمل

  ورزش کردن از عادت‌های خوب است

  اقدام به عمل، یکی از کلیشه‌ای‌ترین جملاتی است که بارها و بارها شنیده‌اید؛ اما ممکن است باز هم در انجام آن با شکست روبه‌رو شوید. در حقیقت، ممکن است برعکس عمل کنید یا انجام کارها را به تعویق بیندازید.

  شما به‌دلایل مختلفی نمی‌توانید کاری که می‌خواهید را انجام دهید و در نتیجه، در مسیر پیشرفت با شکست روبه‌رو می‌شوید و نمی‌توانید به اهدافی که در نظر داشته‌اید برسید.

  بهترین راه برای غلبه بر به تعویق افتادن کارها، قانون 15 دقیقه است.

  کاری که مدت‌هاست قرار بوده انجام دهید اما موفق به انجام آن نشده‌اید را انتخاب کنید؛ گوشی تلفن همراه خود را بردارید و تایمر آن را برای 15 دقیقه تنظیم کنید. سپس سعی کنید آن کار را در ۱۵ دقیقه انجام دهید.

  با این کار در قدم اول، شما توانسته‌اید قدمی برای انجام این کار بردارید و در قدم دوم، توانسته‌اید در مدت زمان 15 دقیقه برای انجام آن کار تلاش کنید و از این طریق می‌توانید انجام آن کار را به انجام برسانید.

  ۱۹. از یک برنامه پیروی کنید

  داشتن پلن و برنامه برای انجام کارها، بخش جدایی‌ناپذیر ویژگی‌های کارآفرینان موفق است. داشتن پلن تنها برای اهداف بلندمدت مناسب نیست؛ بلکه برای هرکاری که در طول روز انجام می‌دهید مفید خواهد بود، اما برای انجام این کار باید از پلنی دقیق و با جزئیات استفاده کنید.

  بدون برنامه مدون، ممکن است در رسیدن به اهداف خود با شکست مواجه شوید. بدون اینکه بدانید چگونه می‌توان از نقطه A به نقطه B رسید، پیدا کردن مسیر امری بس دشوار است. با این حال، وقتی برنامه‌ای مدون برای روند پیشرفت خود تهیه کنید، می‌توانید به اهداف خود برسید.

  ۲۰. تقویت تفکر مثبت

  خوبی، خوبی را جذب می‌کند. وقتی منفی فکر می‌کنید، تمام اتفاق‌های منفی را به‌سمت خود جذب خواهید کرد و برعکس، زمانی که مثبت فکر کنید، تمام اتفاق‌های خوب و مثبت به‌سوی شما روانه خواهند شد.

  سخت است که همیشه مثبت فکر کنید و معمولا تمایل افراد بیشتر به‌سمت افکار منفی است؛ اما داشتن افکار مثبت یکی از مطمئن‌ترین مسیرها برای رسیدن به اهداف است و یکی از عوامل اصلی تفکر خلاقانه نیز محسوب می‌شود.

  چشم‌پوشی از کسانی که توانایی‌های شما را نادیده می‌گیرند و تمرکز بر مواردی که دوست دارید و مثبت ماندن با وجود تمامی نکات منفی، بدون شک شروع خوبی برای موفقیتی بزرگ خواهد بود.

  ۲۱. مطالعه

  مطالعه یکی از عادت‌های خوب است.

  چه روزنامه بخوانید، چه اخبار اقتصادی، یک رمان، کتابی تخیلی یا مطالعه متن دیگری که دوست دارید؛ مهم این است که برای مطالعه زمان بگذارید.

  مطالعه یکی از مهم‌ترین عادت‌ها در بهبود شیوه زندگی است و نباید هرگز تنها به گوش‌دادن به فایل‌های صوتی یا تماشای فیلم اکتفا کنید.

  مطالعه می‌تواند به شما در کشف دنیاهای جدید کمک کند. شما را با افکار و مواردی که قبلا از آن‌ها اطلاع نداشتید، آشنا سازد. همچنین، مطالعه روشی بی‌نظیر در آموزش به خود و ایجاد سرگرمی است.

  ۲۲. به اندازه کافی استراحت کنید

  همانطور که مهم است صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید، به‌همان اندازه استراحت کردن نیز بسیار اهمیت دارد. شاید حفظ تعادل در این خصوص کار سختی باشد؛ به‌خصوص اگر دارای فرزند یا ۲ شغله باشید یا تعهدات دیگری داشته باشید که شما را از استراحت کافی باز دارند.

  با این وجود، اگر به سلامتی خود و بدون شک رسیدن به موفقیت‌های آینده اهمیت می‌دهید، باید شب بین 6 تا 8 ساعت بدون وقفه بخوابید.

  اگر مشکل بی‌خوابی دارید، قبل از خواب از خوردن قهوه یا نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید. مصرف دخانیات، خوردن شکر بیش‌ازحد معمول یا مصرف دیگر مواد مضر برای بدن، در افزایش بی‌خوابی تاثیرگذار هستند. مصرف این موارد را از برنامه روزانه خود حذف کنید تا شب‌ها راحت‌تر به خواب بروید.

  ۲۳. ثبت افکار خود

  ثبت افکار در بازتاب این‌که شخصیت واقعی شما چیست و چه کاری در طول زندگی کرده‌اید، بسیار مفید است. زمان به‌سرعت در حال گذر است و همین امر باعث می‌شود تا به‌راحتی کارهایی که حتی چند ماه پیش انجام می‌دادید را فراموش کنید.

  نوشتن جزئیات در مشخص‌شدن اهدافتان در زندگی و یادآوری درس‌های زندگی کمک می‌کند و حتی تا حدی مفرح و سرگرم‌کننده است.

  سعی کنید به نوشتن افکار و تجربه‌های روزانه خود عادت کنید. آن‌ها را با اهداف، امیدها و آرزوهای خود ادغام کنید؛ آینده زندگی خود را تجسم کنید و یافته‌های خود را بنویسید.

  پس از مدتی به نوشته‌های خود مراجعه کنید و آن‌ها را بخوانید؛ خواهید دید که پنجره‌های جدیدی از امید و انگیزه در مسیر شما باز خواهد شد.

  نتیجه‌گیری

  عادت‌های غلط ممکن است در مسیر پیشرفت شما وقفه ایجاد کنند و ترک آن‌ها به آسانی امکان‌پذیر نباشد؛ در طرف دیگر، عادت‌های خوب نشان از حرکت و پویایی دارند و می‌توانید از آن‌ها برای پیمودن پله‌های ترقی و پیشرفت استفاده کنید.

  عادت‌های خوب گفته‌شده در این مقاله همگی از بهترین کارهای خوب هستند و می‌توانید با نهادینه کردن آن‌ها، بهترین نتایج را به‌دست آورید.

  پرسش‌های متداول

  برای ایجاد یک عادت خوب آن را به دیگران بگویید، خود را هنگام ایجاد آن عادت تصور کنید. تصمیم بگیرید که به هدف خود متعهد باشید. هیچ استثنایی قائل نشوید و به خودتان پاداش بدهید.
  در این قانون، ۲۱ روز زمان می‌برد تا عادتی را ایجاد کنید و ۹۰ روز طول می‌کشد تا آن را به سبک زندگی خود تبدیل کنید. پس از گذشت ۹۰ روز، این عادت مانند آب خوردن به بخشی از زندگی شما تبدیل خواهد شد.

  6 پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.