ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان

مروری بر زندگی حرفه ای هنری فایول

فهرست مطالب

از مکتب فایولیسم تا تیلوریسم

هنری فایول (Henri Fayol) یک مهندس معدن فرانسوی بود که به طور مستقل از جنبش مدیریت علمی آمریکایی یک تئوری عمومی درباره مدیریت بازرگانی ارائه داد. قابل توجه ترین اثر وی کتابی تحت عنوان «مدیریت عمومی و صنعتی» بود که در سال 1925 منتشر شد. فایول در این کتاب تلاش کرده به طبقه‌بندی وظایف مدیریت بپردازد. هنری فایول برخلاف تیلور و پیروانش در مدیریت علمی پیش از آنکه به مدیریت فرایندهای منفرد بپردازد، بر وظایف مدیران ارشد تاکید کرده است. ایده‌های فایول انعطاف‌پذیرتر از ایده‌های تیلور (لینک پادکست تیلور) بوده و نگرش وی به مدیریت جذابیت خاصی داشته است.

زندگی هنری فایول


فایول در 29 جولای سال 1841 در گالاتا محلی در حومه کنستانتینوپول (استانبول فعلی) به دنیا آمد. پدرش یک مهندس بود که به منظور تأسیس یک شرکت ذوب‌آهن برای ریخته‌گری لوله‌های توپ به ترکیه نقل مکان کرد و البته بعدها به پاریس برای انجام پروژه دیگری بازگشت. حضور پدر هنری فایول در صنعت باعث شد تا فایول در سال‌های بعد وارد صنعت شده و او هم در یک معدن مشغول به کار شود. عملکرد خوب هنری فایول در مدیریت معدن اشاره شده باعث شد تا او مدارج ترقی را خیلی سریع طی کند.
فایول نظرات خودش را ابتدا در مقاله‌ای در کنگره انجمن صنایع معدنی در سال 1908 ارائه کرد که منجر به معطوف شدن نگاه‌ها به وی در فرانسه گردید. در طول هفت سال بعد فایول به تکمیل نظریه خود ادامه داد و سرانجام در سال 1915 آن را در مقاله‌ای در یک مجله فرانسوی مرتبط به معدن تحت عنوان مدیریت عمومی و صنعتی منتشر و در سال 1925 آن را در قالب یک کتاب با همین عنوان چاپ کرد.

این مقاله باعث شد فایول به رهبر ملی در زمینه مدیریت در فرانسه تبدیل شود و یک مکتب فکری به نام فایولیسم (Fayolism) شروع به رشد کند که مخالف مکتب تیلوریسم (Taylorism) بود. در سال 1919 فایول یک مرکز مدیریت اداری جهت ترویج تئوری‌های خود در زمینه مدیریت ایجاد کرد. در همان سال‌ها همکاران او نیز یک ساختار مشابه ایجاد کرده بودند. زمان زیادی نگذشته بود که یک تقابل رقابتی شدید میان دو مکتب فکری درگرفت.
سرانجام در دومین کنفرانس بین‌المللی مدیریت که در سال 1925 در بروکسل بلژیک تشکیل گردید فایول پس از انجام مذاکراتی با همکارانش اعلام کرد که تضادی میان عقایدش با نظرات تیلور وجود ندارد و دو سازمان رضایت به ادغام با یکدیگر به سرپرستی هنری فایول دادند. وی سرانجام در 19 نوامبر سال 1925 در پاریس چشم از جهان گشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *