ماهان

نگاهی بر ساختار سازمانی و ابعاد آن

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  فعالیت‌های سازمان بر چه مبنایی صورت میگیرد؟

  سازمان‌ها به‌منظور انجام بهتر کارها و رسیدن به اهداف تعیین‌شده نیازمند ساختارهای از پیش تعیین ‌شده‌ای هستند. ساختار سازمانی در واقع نمایی عینی از شرکت است که مشخص می‌کند که کارمندان چه کاری انجام دهند، به چه کسی گزارش دهند و در کل تصمیمات در سازمان چگونه اخذ شود. به‌عبارت‌دیگر ساختار سازمانی سیستمی است که چگونگی هدایت برخی از فعالیت‌های سازمان را برای رسیدن به اهداف تشریح می‌کند؛ این فعالیت‌ها شامل قوانین، نقش‌ها، وظایف و مسئولیت‌ها است. باید در نظر داشت که ساختار سازمان دارای ابعاد مختلفی است؛ ابعاد یا عناصر ساختار سازمانی اجزای سه‌گانه‌ای شامل تمرکز، پیچیدگی و رسمیت هستند که در ادامه هر کدام را تشریح میکنیم.

  تمرکز به معنای این است که تعداد مشاغل یا تعداد افراد و نقاطی که در سازمان اجازه تصمیم‌گیری دارند، چندتاست. هرچه میزان این تعداد نقاط بیشتر باشد، میزان تمرکز در سازمان کمتر است. در واقع سازمان‌هایی که اجازه تصمیم‌گیری را به افراد زیادی در سازمان و به سطوح مختلفی از مدیران می‌دهند، سازمان‌هایی با تمرکز پایین‌تر هستند. اما سازمان‌هایی که تمام تصمیمات توسط مدیر ارشد اتخاذ می‌شود، سازمان‌هایی متمرکز هستند.

  عنصر دوم پیچیدگی است. به تعداد متخصصین و فعالیت‌های حرفه‌ای و همچنین طول دوره آموزش حرفه‌ها، پیچیدگی در سازمان می‌گویند. پیچیدگی سازمانی می‌تواند به نوع فعالیت سازمان و تعداد متخصصین و افراد ماهری که نیاز دارد، بستگی داشته باشد. در مورد پیچیدگی می‌توانیم به انواع تفکیک افقی و تفکیک عمودی یا به عبارتی پیچیدگی‌های افقی و پیچیدگی‌های عمودی اشاره‌ کنیم.

  بعد سوم رسمیت است؛ حدی که نقش کارکنان با توسل به اسناد و مدارک رسمی تعریف می‌شود، میزان رسمیت در سازمان است. سازمان‌هایی که همه اتفاقات درون آن به‌صورت رسمی و با استفاده از اسناد و مدارک اتفاق می‌افتد، سازمان‌هایی با سطح رسمیت بالا هستند.

  پرسش‌های متداول

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.