مدرسه کسب و کار ماهان

بهترین مدارس کسب‌ و کار mba جهان

بهترین مدارس کسب‌وکار جهان برای دوره MBA

فهرست مطلب

برای آن‌هایی که به تجارت به عنوان یک علم و مهارت می‌نگرند، دسترسی به بهترین دانشگاه‌ها و مدارس کسب‌وکار برای تحصیل در دوره mba اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. در این مقاله به بهترین مدارس کسب‌ و کار جهان اشاره می‌کنیم.

این رتبه‌بندی بر اساس گزارش روزنامه فایننشال تایمز و اکونومیست ارائه شده است و بر اساس معیارهایی مثل رضایت دانشجویان، اشتغال آن‌ها بعد از گذراندن دوره‌ها، اساتید مجرب، کیفیت فضای آموزشی و… صورت گرفته است.

رتبه‌بندی جهانی دوره‌های MBA مدارس کسب‌وکار از نظر روزنامه فایننشال تایمز

حتما تاکنون نام روزنامه فایننشال تایمز را شنیده‌اید. این روزنامه یکی از قدیمی‌ترین و پرنفوذترین روزنامه‌های اقتصادی سیاسی در جهان و بسیار مهم در سیاست و اقتصاد بریتانیا به حساب می‌آید. همچنین به طور همزمان در 23 شهر عمده دنیا منتشر می‌شود.

این روزنامه هر سال انواع لیست‌های رتبه‌بندی تجارت و مدیریت را ارائه می‌کند. مدارس شرکت‌کننده باید توسط Equis یا AACSB سنجیده شوند، زیرا این امر استانداردهای تدریس آن‌ها را تایید می‌کند. 61 درصد از معیارها بر اساس پاسخ‌های نظرسنجی فارغ‌التحصیلان است، در حالی که بقیه از ممیزی سالانه مدارس و تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه‌ها تشکیل شده است.

از دانشجویان در مورد میانگین حقوق آن‌ها در طی سه سال پس از فارغ التحصیلی، افزایش حقوق در مقایسه با زمان قبل از گرفتن MBA، بین المللی بودن کارکنان، مقالات کتبی و موارد دیگر سوال می‌شود.

بر اساس این رتبه‌بندی پنج رتبه نخست مربوط به دانشگاه اینسید فرانسه، مدرسه تجارت لندن انگلستان، دانشگاه شیکاگو بوث ایالات متحده آمریکا، مدرسه بازرگانی IESE اسپانیا و دانشکده مدیریت ییل ایالات متحده است. سه دانشگاه و مدرسه کسب‌وکار برتر را با هم بررسی می‌کنیم.

۱. دانشگاه اینسید فرانسه

این دانشگاه در کشورهای فرانسه، سنگاپور، امارات و آمریکا شعبه دارد. دانشگاه اینسید فرانسه یک موسسه اروپایی کسب‌وکار است که حدود 1400 دانشجو دارد. دوره MBA این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و شهرتی جهانی دارد. رشته‌های تحصیلی که در این دانشگاه ارائه می‌شود شامل مدیریت، MBA، EMBA (مدیریت اجرایی) و امور مالی در مقاطع کارشناسی ارشد و رشته‌های حسابداری، علوم تصمیم‌گیری و کارآفرینی در مقطع دکتری است.

۲. مدرسه کسب‌وکار لندن

این مرکز آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. مدیریت و رهبری مردم، مدیریت عملیات، مدیریت بازاریابی، محیط کسب‌وکار بین‌المللی، استراتژی شرکت جهانی، مدیریت مالی و کنترل و… از جمله این رشته‌ها هستند.

بیزنس اسکول لندن در انگلستان یک مدرسه برای آموزش تجارت جهانی پیش‌رو و جزء معدود مدارسی است که اعتبار سه‌گانه AMBA ,EQUIS ,AACSB را دارا است.

این مدرسه برای سه سال متوالی از نظر فاینشنال تایمز به عنوان بهترین مدرسه تجارت در اروپا معرفی شده است. یکی از ویژگی‌های این مدرسه کسب‌وکار این است که به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا به عنوان بخشی از مطالعات و جست‌وجوهای شغلی خود، از طریق مبادلات بین‌المللی با بیش از 30 مدرسه تجاری برتر و دوره‌های کارآموزی به دنیا سفر کنند. شبکه وسیعی بین 42000 فارغ‌التحصیل مدرسه برقرار است که دانش، تجربه تجاری و فرصت‌های شبکه‌جهانی را با هم به اشتراک می‌گذارند.

۳. دانشکده کسب‌وکار بوث دانشگاه شیکاگو

دانشکده‌ بوث دانشگاه شیکاگو، یکی از منعطف‌ترین برنامه‌های‌ آموزشی MBA و بیشترین مراکز تحقیقاتی مدیریتی جهان را داراست. این دانشکده، دومین دانشکده کسب‌وکار ایالات متحده به لحاظ قدمت و نخستین مرکز آموزش عالی در آمریکا است که برنامه‌های آموزشی MBA را برگزار می‌کند.

دانشکده بوث دانشگاه شیکاگو، عضوی از گروه M7 است که شامل برترین دانشکده‌های مدیریتی دنیا است که سایر اعضای آن را دانشکده‌های کسب‌وکار هاروارد، کلمبیا، کلاگ، اسلون MIT، وارتون پنسیلوانیا و استنفورد تشکیل می‌دهند. این دانشکده دوره‌های MBA  تمام‌وقت و پاره‌وقت برگزار می‌کند.

گرایش‌ها شامل مالی (امور مالی مقدماتی، سرمایه‌گذاری، امور مالی شرکت‌ها)، بازاریابی و عملیات است. دوره‌های مدیریت این دانشکده شامل تصمیم‌گیری، مردم و استراتژی است.

برنامه‌های آموزشی دانشکده‌ بوث به دانشجویان این امکان را می‌دهد که خودشان موضوعات مطالعاتی را مطابق با نیازهای شغلی و علایق فردی، با عمق و گستره‌ای که ترجیح می‌دهند، انتخاب کنند. به‌ این ترتیب دانشکده‌ی بوث خود را با یکی از منعطف‌ترین و مبتکرانه‌ترین سیستم‌های آموزشی مدیریت جهان، متمایز کرده است.

تنها دوره اجباری دانشجویان تمام‌وقت و نیمه‌وقت، دوره‌ توسعه و اثربخشی رهبری (LEAD) است که دانشجویان تمام‌وقت آن را در یک‌چهارم اول دوره‌ تحصیلی و دانشجویان پاره‌وقت در اولین سال تحصیلی خود می‌گذرانند. این دوره بر مهارت‌های زیربنایی و اولیه‌ رهبری مثل انگیزه بخشی به افراد، ساخت ارتباطات و خروجی‌های تاثیرگذار تمرکز دارد.

رتبه‌بندی جهانی دوره‌های MBA مدارس کسب‌وکار از نظر نشریه اکونومیست

اکونومیست، یکی دیگر از نشریات معتبر تجاری جهان است. هفته نامه تجاری اکونومیست نیز هر سال لیستی از مدارس کسب‌وکار دنیا ارائه می‌دهد. برای تهیه این لیست و رتبه‌بندی سالانه، فرصت‌های شغلی جدید، تجربه تحصیلی، افزایش حقوق پس از فارغ‌التحصیلی از MBA و شبکه فارغ‌التحصیلان را معیار قرار می‌دهد.

100 مدرسه کسب‌وکار از 161 مدرسه در این فهرست تحلیل شده‌اند و در نهایت در پنج رتبه برتر، مدرسه کسب‌وکار IESE اسپانیا، HEC پاریس فرانسه، دانشگاه میشیگان ایالات متحده، دانشگاه نیویورک ایالات متحده و موسسه فناوری جورجیا شلر ایالات متحده قرار گرفته‌اند. سه دانشکده و مدرسه کسب‌وکار برتر را با هم بررسی می‌کنیم.

مدرسه کسب‌وکار IESE اسپانیا

مدرسه کسب‌وکار IE یک مدرسه مستقل در مادرید است که 95 درصد دانشجویان آن در گرایش مالی از 23 کشور مختلف جهان هستند. برنامه مدیریت مالی این مدرسه توسط انستیتوی CFA (انجمن مشاوران مالی) که از رهبران تعیین استانداردهای بین المللی آنالیزهای مالی است، بسیار توصیه شده است.

HEC پاریس فرانسه

در مدرسه کسب‌وکار HEC پاریس فرانسه انواع برنامه‌های تحصیلی در قالب دو دوره کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. از جمله رشته‌های تحصیلی معروف در این دانشگاه فرانسوی می‌توان به مدیریت، حسابداری، امور مالی، بازاریابی و اقتصاد اشاره کرد.

از مهمترین امتیازهای این دانشگاه، تحصیل به زبان انگلیسی، فرصت‌های درخواست بورسیه تحصیلی و دسترسی به کیفیت آموزشی برتر است. نکته مهم درباره شرایط پذیرش از این دانشگاه این است که دانشجویان برای پذیرفته‌شدن در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر داشتن کارشناسی نیازمند دو سال سابقه کار هم هستند.

دانشگاه میشیگان ایالات متحده آمریکا

دانشگاه میشیگان یکی از بزرگترین دانشکده‌های تجارت دنیا را داشته که بیش از 46 هزار دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد. این دانشکده نیز برنامه‌های MBA را به صورت تمام‌وقت، نیمه‌وقت، آنلاین و جهانی ارائه می‌دهد. این دانشکده راس برنامه‌های خود را برای سه درجه کارشناسی (کارشناسی مدیریت کسب‌وکار، تجارت خرد و کارآفرینی)، دوره‌های کارشناسی ارشد سه ساله (کارشناسی ارشد حسابداری، مدیریت زنجیره تامین و کارشناسی ارشد مدیریت) و دکترا برنامه دارد.

نتیجه‌گیری در مورد بهترین مدارس کسب‌وکار در جهان

بر اساس رتبه‌بندی‌های بین‌المللی، به صورت کلی کشور ایالات متحده، دارای پیشروترین مدارس جهان در آموزش کسب‌وکار است. رتبه‌بندی کسب‌وکار بین‌المللی بسته به معیارهای مختلف در نظر گرفته شده، می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

چند دانشگاه وجود دارند که در رتبه‌بندی‌های متعدد و سال‌های متوالی، در جایگاه‌های برتر ظاهر می‌شوند. به نظر می‌رسد هاروارد، استنفورد و پن استیت، پیشتازان این رتبه‌بندی هستند که در بالا به آن‌ها اشاره نکردیم. اما کلید اصلی تصمیم‌گیری این است که بدانید کدام دانشگاه به بهترین وجه با نیاز و اهداف شما مطابقت دارد.

اگر ایالات متحده از شما خیلی دور است، ممکن است علاقه‌مند باشید که بهترین مدارس کسب‌وکار در اروپا را نیز بررسی کنید. البته باید این نکته مهم را به یاد داشته باشید که به جز رتبه مدرسه کسب‌وکاری که قصد تحصیل در آن را دارید، تلاش، انگیزه و هدف شما از مهم‌ترین مواردی است که در موفقیت در دوره MBA موثر است.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *