نگاهی بر مدل 5M و ویژگی های آن

چگونه یک برنامه بازاریابی موفق طراحی کنیم؟

در این پادکست کوتاه مدیریتی به موضوع تبلیغات خواهیم پرداخت. البته در پادکست‌های قبلی هم درباره تبلیغات و برخی از جنبه‌های آن صحبت شد، اما این بار در مورد یک مدل بسیار معروف

در تبلیغات به اسم مدل تبلیغات Five M صحبت خواهیم کرد. برای تهیه یک برنامه تبلیغاتی خوب و گیرا مدیران بازاریابی از مدل 5M در تبلیغات که شامل موارد زیر می‌شود، استفاده می‌کنند:

MISSION (مأموریت)، MONEY (پول)، MESSAGE (پیام)، MEDIA (رسانه) و MEASUREMENT (ارزیابی).

این‌ Mها مدل 5M را تشکیل می‌دهد که همواره در مورد تبلیغات باید به آنها فکر کرده و در مورد آنها تصمیم‌گیری کنیم.

  1. مورد اول MISSION به معنای ماموریت؛ یعنی همواره بایستی به‌طور کاملا واضح در مورد ماموریت و هدفمان از تبلیغات صحبت کنیم
  2. M دوم MONEY یا پول و بودجه‌بندی است، واقعاً نمی‌شود یک کمپین تبلیغاتی پیاده کرد بدون این‌که در مورد بودجه آن تصمیم‌گیری کرده باشیم.
  3. M بعدی، M پیام است، هر آن چه که آگاهانه و با قصدِ تحت تأثیر قرار دادن مخاطب احتمالی از سوی فرستنده پیام انجام می‌گیرد، پیام نامیده می‌شود. هر پیام می‌تواند از کلمه، تصویر، صدا و موسیقی، اعداد و حرکت و خیلی از چیزهای دیگر تشکیل شده باشد.
  4. M بعدی رسانه است، MEDIA یکی از تأثیرگذارترین گام‌ها در یک کمپین تبلیغاتی موفق است.
  5. آخرین M که معمولاً نادیده گرفته می‌شود، MEASUREMENT یا ارزیابی و اندازه‌گیری است. لازم است بعد از هر تبلیغ بازخورد آن را به دست بیاوریم، اندازه‌گیری کنیم و در مورد تبلیغات بعدی‌مان تصمیم‌گیری کنیم.
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *