ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
نگاهی بر مدل 5M و ویژگی های آن

نگاهی بر مدل 5M و ویژگی های آن

فهرست مطالب

چگونه یک برنامه بازاریابی موفق طراحی کنیم؟

در این پادکست کوتاه مدیریتی به موضوع تبلیغات خواهیم پرداخت. البته در پادکست‌های قبلی هم درباره تبلیغات و برخی از جنبه‌های آن صحبت شد، اما این بار در مورد یک مدل بسیار معروف

در تبلیغات به اسم مدل تبلیغات Five M صحبت خواهیم کرد. برای تهیه یک برنامه تبلیغاتی خوب و گیرا مدیران بازاریابی از مدل 5M در تبلیغات که شامل موارد زیر می‌شود، استفاده می‌کنند:

MISSION (مأموریت)، MONEY (پول)، MESSAGE (پیام)، MEDIA (رسانه) و MEASUREMENT (ارزیابی).

این‌ Mها مدل 5M را تشکیل می‌دهد که همواره در مورد تبلیغات باید به آنها فکر کرده و در مورد آنها تصمیم‌گیری کنیم.

  1. مورد اول MISSION به معنای ماموریت؛ یعنی همواره بایستی به‌طور کاملا واضح در مورد ماموریت و هدفمان از تبلیغات صحبت کنیم
  2. M دوم MONEY یا پول و بودجه‌بندی است، واقعاً نمی‌شود یک کمپین تبلیغاتی پیاده کرد بدون این‌که در مورد بودجه آن تصمیم‌گیری کرده باشیم.
  3. M بعدی، M پیام است، هر آن چه که آگاهانه و با قصدِ تحت تأثیر قرار دادن مخاطب احتمالی از سوی فرستنده پیام انجام می‌گیرد، پیام نامیده می‌شود. هر پیام می‌تواند از کلمه، تصویر، صدا و موسیقی، اعداد و حرکت و خیلی از چیزهای دیگر تشکیل شده باشد.
  4. M بعدی رسانه است، MEDIA یکی از تأثیرگذارترین گام‌ها در یک کمپین تبلیغاتی موفق است.
  5. آخرین M که معمولاً نادیده گرفته می‌شود، MEASUREMENT یا ارزیابی و اندازه‌گیری است. لازم است بعد از هر تبلیغ بازخورد آن را به دست بیاوریم، اندازه‌گیری کنیم و در مورد تبلیغات بعدی‌مان تصمیم‌گیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *