ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
بهترین کتاب دیجیتال مارکتینگ

بهترین کتاب دیجیتال مارکتینگ برای مطالعه

فهرست مطلب

دیجیتال مارکتینگ مهارتی است که هر کسب و کاری در دنیای کنونی به آن نیاز دارد. پیشرفت و پیشی گرفتن از رقبای قوی و مهمی که در زمینه‌های مختلف حضور فعال دارند، مسلط بودن به دیجیتال مارکتینگ را می‌طلبد. دیجیتال مارکتینگ به شما می‌آموزد چگونه زوایای مختلف کسب و کار خود را بهبود ببخشید و رضایت خود و مشتریانتان را فراهم کنید. این مهارت طوری نیست که یک بار آن را یاد بگیرید و برای همیشه با آن مشغول به کار شوید؛ بلکه باید همواره خود را به‌روز نگاه دارید. کتاب خواندن یکی از راهکارهای آپدیت ماندن در این جهان است. بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ را در این مقاله برای شما جمع آوری و در مورد هر کدام توضیح کوتاهی داده‌ایم. مطالعه‌ی این کتاب‌ها به شما کمک می‌کند بدانید در جهان امروز چه می‌گذرد و چه تکنیک‌های جدیدی را می‌توانید استفاده کنید. این کتاب‌ها توسط بهترین متخصصان دیجیتال مارکتینگ نوشته شده‌اند که یادگیری از آن‌ها ارزش زیادی دارد. برای آشنایی با این کتاب‌ها تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کتاب مدیریت بازاریابی از کاتلر

کاتلر را پدر علم بازاریابی نوین می‌دانند. این نویسنده دارای کتاب‌های مختلف با عناوین گوناگونی در زمینه بازاریابی است. یکی از بهترین کتاب‌های او کتاب مدیریت بازاریابی است. کتاب مدیریت بازاریابی جزو بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ در جهان است. این کتاب بسیار معتبر تلقی شده و حتی در برنامه تدریس بسیاری دانشگاه‌ها قرار دارد. کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر به بیست زبان در دنیا ترجمه شده است.

در ایران نیز این کتاب توسط آقای بهمن فروزنده ترجمه شده است. انتشارات آموخته این کتاب را در قطع رحلی منتشر نموده و در دو شکل چاپی و الکترونیکی در دسترس قرار داده است. کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر دارای 5 بخش و 24 فصل است. بخش‌های این کتاب شامل مطالب مفهوم مدیریت بازاریابی، تجزیه و تحلیل فرصت‌های بازار، تهیه خط و مشی‌های بازاریابی، برنامه‌ریزی برنامه‌های بازاریابی و اداره و مدیریت تلاش‌های بازاریابی می‌شود. خواندن این کتاب برای تمام افراد مشغول به کار در حوزه مارکتینگ توصیه می‌شود.

کتاب دیجیتال مارکتینگ به زبان آدمیزاد

کتاب دیجیتال مارکتینگ به زبان آدمیزاد یکی دیگر از بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ است. این کتاب همان طور که از نامش پیداست، به زبان ساده هر آن چه که برای ورود به دنیای بازاریابی دیجیتال نیاز دارید را به شما می‌آموزد. راین دیس نویسنده‌ی این کتاب دارای کتاب‌های زیادی در حوزه دیجیتال مارکتینگ است. دیگر نویسنده‌ی آن راس هنبری و راین دیس همکاری‌های دیگری نیز در زمینه نوشتن کتاب با یک دیگر داشته‌اند. این کتاب در سال 2018 نوشته شده است. دانستن این موضوع باعث می‌شود بتوانید تا حدود زیادی به به‌روز بودن مطالب آن اطمینان کنید. دیجیتال مارکتینگ به زبان آدمیزاد توسط نشر هیرمند و در قطع وزیری و 374 صفحه منتشر شده است. آقای محمد فانی مترجم این اثر در حوزه کسب و کار هستند.

در این کتاب در قالب 5 بخش و 16 فصل با موضوعات مختلف حوزه دیجیتال مارکتینگ آشنا می‌شوید. این بخش‌ها آشنایی با دیجیتال مارکتینگ، استفاده از محتوا برای ایجاد طرف‌داران، دنبال کنندگان و مشتریان، ایجاد ترافیک وب‌سایت، اندازه‌گیری تحلیل و بهینه‌سازی کمپین‌ها و ده‌تایی‌ها هستند. این کتاب برای همه‌ی کسانی که در ابتدای ورود به عرصه بازاریابی دیجیتال هستند و به آشنایی اولیه خوبی نیاز دارند توصیه می‌شود.

کتاب قبایل؛ از بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ جهان!

قطعاً در نگاه اول، نام این کتاب توجه شما را به خود جلب کرده است! در واقع کتاب در مورد میل انسان‌ها به تشکیل گروه و جامعه صحبت می‌کند. ست گودین، نویسنده‌ی کتاب قصد دارد به شما بگوید چطور در فضای اینترنت قبیله‌ی خود را ایجاد کنید و رئیس آن باشید! او خود یکی از بهترین کارآفرین‌های امریکایی است که در زمینه‌ی مشاوره کسب و کار نیز فعالیت می‌کند. خواندن توصیه‌های چنین فردی قطعاً برای شما مفید است. به جز دیجیتال مارکتینگ، برای تقویت خصلت رهبری در خود نیز می‌توانید از این کتاب استفاده کنید. این کتاب نیز توسط نشر آموخته و در 130 صفحه در ایران منتشر شده است. انواع نسخه‌های چاپی، الکترونیکی و حتی صوتی این کتاب را می‌توانید از فروشگاه‌های مختلف تهیه کنید.

کتاب طرح بازاریابی کسب‌وکارهای کوچک

این کتاب نیز از مهم‌ترین و بهترین کتاب‌های عرصه‌ی دیجیتال مارکتینگ است. طرح بازاریابی کسب‌وکارهای کوچک که در یک اقدام جالب به شکل یک کیف یا بگ توسط انتشارات آریانا قلم منتشر شده، نوشته‌ی آلن دیب است. آلن دیب نامی آشنا برای هر فردی است که در حوزه بازاریابی اطلاعاتی دارد. ترجمه‌ی این کتاب به شکلی روان توسط فؤاد معصومی انجام شده است. در این کتاب سعی شده با ارائه تابلوی یک‌صفحه‌ای و 9 مرحله‌ای، فرایند برنامه‌ریزی و بازاریابی برای کسب‌وکارها آموزش داده شود. مطالعه‌ی این کتاب به تمام مدیران کسب‌وکارهای کوچک و بازاریاب‌ها توصیه می‌شود.

کتاب ایده عالی مستدام از بهترین‌های بازاریابی دیجیتال

نمی‌توان به معرفی کتاب‌های بازاریابی دیجیتال پرداخت و چیزی از ایده عالی مستدام نگفت! جالب است بدانید عنوان انگلیسی این کتاب چوب‌دستی‌ات را بساز است! انتشارات آریانا قلم آن را با عنوان ایده عالی مستدام در قالب قطع رقعی و 372 صفحه منتشر کرده است. دو نویسنده‌ی این کتاب به نام‌های چیپ هیث و دن هیث دو برابر هستند. هر کدام از آن‌ها استاد دانشگاه‌های معتبر کسب و کار مثل دانشگاه استنفورد و هاروارد و کارآفرین هستند. مترجمین این کتاب به زبان فارسی، آقایان سید رامین هاشمی و مجتبی اسدی، مترجمین متخصص در ترجمه کتاب‌های حوزه مدیریت، رهبری و کسب و کار هستند. شما می‌توانید ایده عالی مستدام را به شکل چاپی یا الکترونیکی تهیه کنید.

 این کتاب به شما یاد می‌دهد که ایده‌های خوب به‌صورت خود به خود اتفاق نمی‌افتند، بلکه ساختنی و به دست آوردنی هستند. کتاب ایده عالی مستدام به بیست و هشت زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده و استقبال بی نظیری در سراسر جهان داشته است. علاوه بر این، ایده عالی مستدام یا چوب‌دستی‌ات را بساز، دو سال در صدر لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های حوزه کسب و کار قرار داشت. جا گرفتن در ده کتاب برتر آمازون و 100 کتاب برتر حوزه کسب و کار از افتخارات این کتاب است. هرچند ایده عالی مستدام یک کتاب رسمی و آکادمیک نیست، اما توسط تعداد زیادی از اساتید حوزه کسب و کار به دانشجویان رشته‌های مرتبط با کسب و کار توصیه می‌شود. قلم خوب و روان کتاب و مفاهیم ارزشمند مطرح شده در آن باعث می‌شود تا بتوانیم به تمام افراد علاقه‌مند به حوزه کسب و کار و بازاریابی آن را توصیه کنیم. حتی اگر به حوزه کسب‌وکار علاقه ندارید و تنها به دنبال تقویت مهارت ایده‌پروری خود هستید، ایده عالی مستدام می‌تواند برای شما یک معجزه باشد.

کتاب خلق داستان برند

در ادامه‌ی معرفی بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ، به کتاب خلق داستان برند می‌رسیم. روی جلد این کتاب پیام مهمی در جهت معرفی کتاب نوشته شده است: پیام خود را شفاف سازید تا مشتریان به شما گوش کنند. در واقع منظور این است که برند شما اولین پیامی است که به مشتری می‌دهید. این پیام باید آن‌قدر شفاف باشد که توجهات را به خود معطوف کند. نشر آدینه در سال 98 اقدام به چاپ این کتاب نمود. تعداد صفحات کتاب خلق داستان برند 172 صفحه است و توسط مؤسسه ترجمیک به زبان فارسی ترجمه شده است. نسخه الکترونیکی کتاب نیز با مترجمان مختلف در دسترس شماست. هم چنین در صورت تمایل می‌توانید به دانلود و مطالعه‌ی نسخه‌ی زبان اصلی بپردازید.

در این کتاب در مورد برندسازی و اهمیت آن یاد می‌گیرید. دونالد میلر، نویسنده‌ی این کتاب شرکتی دارد که سالانه به خلق سه هزار برند کمک می‌کند. با آموختن ساختار هفت‌مرحله‌ای ساخت برند در این کتاب، شما نیز خواهید توانست از مشاوره‌ی این فرد با ارزش بهره‌مند شوید. خواندن این کتاب به دیجیتال مارکترها و مدیران کسب و کار توصیه می‌شود.

کتاب بازاریابی سرراست

این کتاب که از بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌رود، با تکیه بر مفهوم قیف فروش به شما کمک می‌کند که کمپین‌های ایمیلی بزنید، کنجکاوی مشتری را تحریک کنید و با کمترین هزینه بهترین تبلیغات و جذب مشتری را انجام بدهید. این کتاب توسط انتشارات آریانا قلم در قطع رقعی و 216 صفحه منتشر شده است. نویسنده این کتاب نیز مانند کتاب قبلی دونالد میلر است و مهرداد عباسی آن را ترجمه کرده است. صفحه‌آرایی جذاب کتاب باعث می‌شود هنگام مطالعه خسته نشوید.

 طرح‌های مختلف مثل بیانیه تک خطی، طراحی پی‌دی‌اف آدرس جمع کن، طراحی کمپین ایمیلی و طرح اولیه صفحه ورود در این کتاب بررسی می‌شوند. میلر ادعا می‌کند با خواندن این کتاب دیگر نیازی به هزینه‌های هنگفت برای بازاریابی بی‌ثمر نخواهید داشت. میلر می‌گوید اگر می‌توانستم بیست سال به عقب برگردم، این کتاب را به‌عنوان نامه‌ای برای خود می‌نوشتم! مطالعه‌ی این کتاب به تمام افرادی که در مسیر شروع بازاریابی قرار دارند و یا دوست دارند تجربیات و نکات دونالد میلر را بخوانند توصیه می‌شود.

کتاب بازاریابی پرمحتوا

یکی دیگر از بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ، کتاب بازاریابی پرمحتوا است. احتمالاً می‌دانید که بازاریابی محتوایی در حال پیدا کردن جایگاه مناسب خود در ایران است. صاحبان کسب و کار متوجه شده‌اند اگر با تولید محتوای مفید، ارزش‌افزوده‌ای برای مخاطب ایجاد کنند، سود بیشتری خواهند برد. کتاب بازاریابی پرمحتوا برای کسانی که در زمینه تولید محتوا فعالیت می‌کنند یا به آن علاقه دارند بسیار مفید است. نویسنده‌ی این کتاب جو پولیزی است و توسط انتشارات آریانا قلم، در قطع وزیری و 405 صفحه منتشر شده است. ترجمه‌ی کتاب به زبان فارسی توسط سجاد بهجتی انجام شده است. این کتاب پنج بخش و بیست و چهار فصل دارد. با مطالعه‌ی این کتاب یاد می‌گیرید چگونه محتوایتان را در میان این همه محتوا در حوزه‌های مختلف برجسته کنید تا توجه مشتری به شما جلب شود؟ در مورد اهمیت محتوا در این کتاب می‌خوانیم: هر چقدر محتوا ارزان و ارزان‌تر تمام شود، توجه مخاطب گران و گران‌تر می‌شود.

کتاب قلاب

وفادار کردن مشتریان از جمله چالش‌هایی است که هر کدام از صاحبان کسب و کار به آن خواهند رسید. طبق برخی آمار، هزینه‌ی جذب مشتری جدید هفت برابر بیشتر از نگهداری مشتریان فعلی و وفادار کردن آن‌ها است. با دانستن این نکته باید تمام تلاشتان را برای ایجاد رضایت در مشتری‌هایتان به خرج دهید. نیر ایال و رایان هوور در کتاب قلاب، به شما می‌آموزند که چطور مشتریان را وفادار کنید. نویسندگان این کتاب می‌گویند یک فرایند چهار مرحله‌ای وجود دارد که توسط کسب‌وکارهای بزرگ دنبال می‌شود و در واقع از عوامل مهم موفقیت آن‌هاست. این چهار مرحله شامل محرک، اقدام، پاداش متغیر و سرمایه‌گذاری است.

کتاب قلاب، هفت فصل دارد. در واقع ایده اصلی کتاب در مورد عادت‌هاست. فصل اول کتاب قلمروی عادت‌ها نام دارد و مزایای رقابتی عادت سازی در آن بررسی می‌شود. فصل دوم، به بررسی گام اول از چهار مرحله‌ی قلاب یعنی محرک می‌پردازد و تا فصل پنجم به ترتیب به هر یک از این چهار مرحله اشاره دارد. نیر ایال فصل ششم را صرف اثبات کارایی مدل قلاب می‌کند و در فصل آخر، آزمون عادت که دارای سه بخش شناسایی کدبندی و اصلاح است را به‌عنوان کاری که بعد از ساخت محصول انجام می‌شود معرفی می‌کند.

این کتاب توسط دو مترجم مختلف، علی شه شناس در سال 95 و سعید قدوسی نژاد در سال 97 ترجمه شده است. در سال 95 نشر هورمزد و در سال 97 انتشارات آریانا قلم این کتاب را منتشر کرده‌اند. این کتاب را می‌توانید هم به‌صورت الکترونیکی و هم به‌صورت چاپی تهیه کنید.

جمع‌بندی بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ

کتاب‌های مختلف با سبک و سیاق‌های متفاوتی در عرصه دیجیتال مارکتینگ نگارش و عرضه شده‌اند. تقریباً تمام این کتاب‌ها را می‌توانید به زبان فارسی پیدا کرده و بخوانید. به لطف رشد تکنولوژی هر دو نسخه‌ی کتاب الکترونیکی و چاپی اکثر کتاب‌ها موجود است. درست است که نسخه الکترونیکی قیمت کمتری دارد، اما بسیاری از مردم برای یادگیری تنها به نسخه چاپی عادت دارند. بهترین کتاب دیجیتال مارکتینگ برای هر فرد متفاوت است. بستگی به این دارد که شما در چه مرحله‌ای از آشنایی با بازاریابی دیجیتال قرار دارید و می‌خواهید به چه قصدی به مطالعه کتاب بپردازید. در این مقاله سعی کردیم کتاب‌های مختلف که برای افراد مختلف مفید هستند را با ذکر این مسئله معرفی کنیم. اگر شما نیز کتاب‌های استراتژی دیجیتال مارکتینگ دیگری مطالعه کرده و از آن‌ها مطالب خوبی آموخته‌اید، خوشحال می‌شویم آن را با ما در میان بگذارید.