ماهان

معرفی بهترین کتاب­ های بازاریابی

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  تمامی انسان­ها از عمر و مدت زمان محدودی برای کسب تجربه و دانش برخوردارند و می‌­توان مدعی شد که یادگیری از روش آزمون و خطا چندان منطقی نیست. این موضوع در مورد علم بازاریابی و فروش نیز صدق می­کند و شما می‌توانید با مطالعه کتاب­‌های بازاریابی، از تجربیات گران­‌بها و ارزشمند متخصصان بازاریابی و فروش بهره‌مند شوید.

  در این مطلب قصد داریم به معرفی بهترین کتاب­های بازاریابی بپردازیم و ویژگی­‌های هر یک از این کتاب­‌ها و نویسندگانشان را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز علاقه­‌مندید در مورد کتاب­‌های بازاریابی و فروش اطلاعاتی به‌دست آورید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

  لیست بهترین کتاب­های بازاریابی

  در ادامه فهرستی از بهترین کتاب‌های بازاریابی معرفی و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  نسل چهارم بازاریابی؛ نوشته فیلیپ کاتلر

  کتاب‌های بازاریابی، نسل چهارم بازاریابی؛ نوشته فیلیپ کاتلر

  هنگامی که صحبت از  بهترین کتاب­‌های بازاریابی و تکنیک‌­های فروش می‌­شود، نمی‌­توانیم از فیلیپ کاتلر یاد نکنیم!

  بسیاری از کارشناسان به فیلیپ کاتلر لقب پدر علم نوین مارکتینگ را داده‌­اند و کتاب‌­های او در بسیاری از دانشگاه‌ها به‌­عنوان مرجع تدریس، مورد استفاده قرار می‌­گیرند.

  نکته جالب در مورد کتاب «نسل چهارم بازاریابی» این است که فیلیپ کاتلر آن را در سن 85 سالگی نگاشته و این کتاب بازاریابی، حاصل یک عمر تجربه اوست.

  این کتاب نگاهی انقلابی به بازاریابی دارد و قصد دارد دید سنتی موجود در ذهن بازاریاب­ان را تغییر دهد و دیدگاهی نوین ایجاد کند. کاتلر در این کتاب بیان می­‌کند که روش­‌ها و تکنیک‌­های قدیمی افزایش فروش و برندینگ دیگر به‌­تنهایی کاربرد ندارند.

  کاتلر در این کتاب پیشنهاد می­‌کند از تکنیک­‌های بازاریابی دیجیتال در کنار تکنیک­‌های بازاریابی سنتی استفاده کنید. در این کتاب، بازاریابی تفاوت­‌های بازاریابی سنتی و دیجیتال مورد بررسی قرار می‌­گیرد و یاد می­‌گیرید چگونه با ترکیب این ۲ روش، معادلات بازار را به نفع خود تغییر دهید.

  در کتاب نسل چهارم بازاریابی مواردی مانند روندهای و ترندهای دنیای امروزی، اثر تغییرات دنیا در مدل­‌های بازاریابی، تعریف بازاریابی دیجیتال و ابزارها و تکنیک­‌های بازاریابی دیجیتال مورد بررسی قرار می­‌گیرد.

  کتاب بازاریابی پرمحتوا؛ نوشته جو پولیتزی

  از همان­‌روزی که بیل گیتس روی تخته دفتر کارش نوشت «Content is King»، تصور اینکه محتوا تأثیر بزرگی در اینترنت و شبکه‌­های اجتماعی و به‌تبع آن بازاریابی داشته باشد، چندان دور از ذهن نبود.

  کتاب «بازاریابی پرمحتوا» به‌دلیل زاویه دید متفاوت و آموزش­‌های کلیدی یکی از بهترین کتاب­‌های بازاریابی به شمار می­‌رود و مطالعه آن می­‌تواند تأثیر به‌سزایی در موفقیت بازاریابی کسب­‌وکار شما در فضای مجازی داشته باشد.

  ارائه محتوای باکیفیت علاوه بر معرفی محصول و برند، ارزش محصول شما را مشخص می­‌کند و آگاهی مخاطبان را بالاتر می‌­برد. با اینکه پولیتزی اعتقاد دارد بازاریابی محتوا، آینده بازاریابی است؛ اما دلیلی برای تولید انبوه و بی‌­مورد محتوا نمی‌­بیند و بر تولید محتوای ارزشمند تأکید دارد.

  در این کتاب موضوعات مختلفی از جمله چیستی فرایند تولید محتوا، انواع محتوای ارزشمند، مزایای تولید محتوا، چگونگی نگارش تقویم محتوا، تبیین وظایف کارشناس تولید محتوا و کانال­‌های مناسب برای توزیع محتوا مورد بررسی قرار می‌­گیرد.

  شما می‌­توانید با مطالعه این کتاب بخش مهمی از بازاریابی دیجیتال، یعنی تولید محتوای ارزشمند را یاد بگیرید.

  کتاب گاو بنفش؛ نوشته ست گادین

  ست گادین، مدیر مارکتینگ اسبق شرکت یاهو و یکی از نویسندگان شاخص حوزه بازاریابی، براساس شرایط فعلی بازار، ایده گاو بنفش را ارائه کرده است. ست گادین در «گاو بنفش» بیان می­‌دارد که اگر قرار است به شیوه­‌های رایج و متداول تبلیغ کنید، به هیچ موفقیتی دست نخواهید یافت!

  تعدد برندها و رقابت شدید در بازارهای مختلف سبب‌شده تنها راه رسیدن به موفقیت، تمایز نسبت به رقبا باشد. کسب‌وکار شما باید به­­‌جای اینکه یک گاو معمولی باشد، یک گاو بنفش باشد تا توجه مشتریان را به خود جلب کند.

  گادین معتقد است که معمولی بودن بزرگ­‌ترین آفتی است که یک کسب‌­وکار می‌­تواند به آن دچار شود و اگر کسب‌وکار شما به­‌جای استفاده از راهکارهای بنفش (متفاوت) از راهکارهای متداول و رایج برای بازاریابی و ارائه محصول استفاده کند، هیچ راهی برای موفقیت نخواهید داشت.

  در گاو بنفش، چشم‌گیر بودن به‌­عنوان مهم‌­ترین ویژگی و وجه تمایز یک شرکت مورد توجه قرار می­‌گیرد و گادین چشم‌گیر بودن را مبنایی برای ابراز وجود کسب‌­وکار مدنظر می‌­داند.

  گاو بنفش به‌دلیل ارائه ایده‌­ای جدید و متفاوت، همواره یکی از بهترین کتاب‌­های بازاریابی به شمار می­‌رود. لیست سرفصل‌­های کتاب گاو بنفش به شرح زیر است.

  • چرا اگر استثنائی نباشید، شکست می‌­خورید؟
  • لزوم خارق‌العاده بودن برای ارائه کالا یا خدمات در دنیای مدرن
  • ریسک‌­پذیری از بدیهیات دنیای مدرن امروزی است.
  • بر مشتریانی که حاضر هستند موارد جدید را امتحان کنند، تمرکز کنید.
  • تمرکز شما در بازاریابی باید معطوف به افرادی شود که محصول شما راه­‌حل مشکل آن‌هاست.

  جنگ بازاریابی؛ نوشته ال ریس و جک تروت

  بهترین کتاب‌های بازاریابی، جنگ بازاریابی؛ نوشته ال ریس و جک تروت

  بازارهای مالی همواره شاهد رقابت برندها بر سر مشتریان هستند و این ذات بازار است! اگر اهل رقابت نیستید و روحیه جنگندگی ندارید، پیشنهاد می‌­شود وارد این عرصه نشوید.

  در یک بازار شما باید با اتخاذ استراتژی مناسب، رقبای خود را از سر راه بردارید و توجه مشتریان را از آن خود کنید. با این تفاسیر، ارزیابی و تحلیل رقبا از ملزومات بازاریابی است و شما باید همواره و در هر لحظه از شرایط رقبای خود اطلاع داشته باشید.

  این کار به شما کمک می­‌کند تا در جنگ بر سر مشتریان موفق شوید. استراتژی فروش و برند شما نیز باید براساس معیارهای مشتری و شرایط رقبا تعیین شود تا موفقیت مدنظر حاصل شود. کتاب «جنگ بازاریابی» بر این ایده تأکید دارد:

  رقابت بین استراتژی‌­ها برنده را تعیین می‌­کند و هر کسب­‌وکار برای حصول موفقیت مدنظر باید استراتژی دقیق و مؤثری بر بازاریابی داشته باشد.

  با توجه به این ایده، در این کتاب استراتژی‌های بازاریابی مختلف از جمله اصل جنگ تدافعی، جناحی و هجومی مورد بررسی قرار گرفته است تا شما بیش از پیش با چگونگی جنگ بازاریابی آشنا شوید.

  با عملی­ کردن راهکارها و ایده‌های این کتاب، می‌توانید در بازارهای سخت و طاقت‌­فرسا دوام بیاورید و برنده این جنگ باشید. اگر صاحب کسب‌­وکاری هستید که در بازار رقابتی حضور دارد، پیشنهاد می­‌شود مطالعه کتاب جنگ بازاریابی از لیست بهترین کتاب‌­های بازاریابی را از دست ندهید.

  کتاب بازاریابی چریکی؛ نوشته جی کنراد لوینسون

  همان­طور که از نام این کتاب پیداست، هدف از آن رقابت در بازاریابی با صرف هزینه بسیار کم است. می­‌توان این کتاب از جی کنراد لوینسون را کتابی انقلابی در حوزه بازاریابی و فروش قلمداد کرد. کتاب «بازاریابی چریکی» به شما آموزش می‌دهد که چگونه با استفاده از بودجه­‌ای کم، کسب‌­وکار خود را توسعه دهید و به برترین کسب­‌وکار حوزه خود تبدیل شوید.

  بدیهی است که صرف هزینه‌­های هنگفت برای بازاریابی در شروع کار، امری نشدنی است و بعید است که کسب‌وکارها بتوانند بودجه مورد نیاز برای این کار را تأمین کنند. با توجه به این شرایط، لوینسون نحوه اتخاذ استراتژی­‌های هوشمندانه با هزینه کم را به شما آموزش می­‌دهد.

  شما می‌­توانید با استفاده از رهنمودها و تکنیک‌­های پیشنهادی این کتاب خود را از سایر رقبا متمایز کنید و بازار هدف را در دست بگیرید.

  از مهم­‌ترین موضوعاتی که در این کتاب بازاریابی مورد بررسی قرار می­‌گیرد، می‌­توان به چگونگی متحول کردن کسب­‌وکارها، یافتن جایگاه صحیح محصولات و خدمات، یادگیری اصول کلیدی در بازاریابی چریکی، انتخاب رسانه مناسب برای انتقال پیام به مخاطب، استفاده از تکنیک­‌های بازاریابی مانند اصل یک سوم، یادگیری ارتباط صحیح با مشتریان و غیره اشاره کرد.

  کتاب بازاریابی چریکی یکی از بهترین کتاب­­‌های بازاریابی است و می‌­تواند راهنمای خوبی برای صاحبان کسب‌­وکار نوپا باشد.

  بازاریابی محتوایی در رسانه­‌های اجتماعی؛ نوشته جیم بری

  پس از بررسی کتاب بازاریابی پرمحتوا، به­‌عنوان کتاب بازاریابی مفید در حوزه محتوا، قصد داریم به بررسی کتاب «بازاریابی محتوایی در رسانه‌های اجتماعی» از جیم بری بپردازیم.

  استفاده از شبکه‌­های اجتماعی به‌­عنوان پلی میان شما و مشتریان در سالیان اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفته است. صاحبان کسب­‌وکارهای کوچک به­‌خوبی توانسته‌­اند از این مسیر برای توسعه کسب‌­وکار خود بهره بگیرند و فروش خود را چند برابر کنند.

  با یادگیری مطالبی که در کتاب بازاریابی محتوایی در رسانه‌های اجتماعی و کتاب بازاریابی پرمحتوا ارائه‌شده، می‌توانید به بازاریابی حرفه‌­ای تبدیل شوید و نهایت استفاده را از پتانسیل شبکه‌­های اجتماعی ببرید.

  در کتاب بازاریابی محتوایی در رسانه‌های اجتماعی، ایده‌­ای جدید تحت عنوان دنبال­‌کردن بازاریابی درون­گرا مطرح شده است. لیست موضوعات دیگری که در این کتاب موردبحث قرار گرفته­‌اند، به شرح زیر است؛

  • جلب توجه مشتریان با ارائه محتوای باکیفیت
  • تشویق مخاطب به برقراری ارتباط و حرف­‌زدن
  • نحوه همراه­ کردن مشتریان احتمالی
  • بازاریابی دهان‌به‌دهان با حمایت و کمک کارکنان

  استراتژی بازاریابی؛ نوشته او. سی. فرل

  یکی دیگر از کتاب­‌هایی که می‌­تواند در لیست بهترین کتاب­‌های بازاریابی قرار بگیرد، کتاب «استراتژی بازاریابی» نوشته او. سی. فرل است. استراتژی­‌هایی براساس علوم جامعه‌­شناسی، اقتصاد و روان­‌شناسی برای بازاریابی توسط فرل در این کتاب بازاریابی مطرح‌شده و می‌­توانند منبع مناسبی برای شما باشند.

  ایده کلی کتاب این است که شما به­‌عنوان صاحب یک کسب­‌وکار باید نیازها و علایق مشتریان خود را تشخیص دهید و بر همین اساس، کارمندان مناسبی را بیابید. گام نهایی این است که از یافته‌­های خود در راستای رسیدن به هدف استفاده کنید.

  با یافتن این اطلاعات، در مورد مشتریانتان اطلاعات بیشتری به‌دست می‌­آورید و عوامل مشوقی که می­‌توانند مشتریان را به خرید محصول ترغیب کنند را خواهید شناخت. این فرایند می‌­تواند شما را به یکی از بهترین­‌های حوزه کاری­تان تبدیل کند.

  برنامه­‌ریزی برای بازاریابی استراتژیک، شناخت مشتری و نحوه بخش‌­بندی مشتریان، نحوه برندینگ، چگونگی ایجاد ارتباط مؤثر با مشتریان، نحوه اجرای استراتژی بازاریابی و نحوه تجزیه‌وتحلیل مطالعه موردی، مهم­‌ترین موضوعاتی هستند که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته­‌اند.

  بازاریابی اجازه‌­ای؛ نوشته ست گادین

  ست گادین یکی از متخصصان حوزه بازاریابی و نویسنده‌­ای فوق­‌العاده است؛ بنابراین، اینکه او بیش از یک کتاب در لیست بهترین کتاب­‌های بازاریابی داشته باشد، چندان تعجب­‌آور نیست.

  ست گادین ایده اصلی کتاب «بازاریابی اجازه‌­ای» را بر مبنای تبلیغات دیجیتال بنا کرده و در این کتاب بیان می­‌دارد که تبلیغات سنتی کارایی گذشته را ندارد و استفاده از روش­‌های قدیمی، هیچ آورده­‌ای برای کسب­‌وکارها نخواهد داشت.

  همان­طور که از نام این کتاب پیداست، بازاریابی اجازه‌­ای به معنای معرفی خدمات با اجازه مشتری است. گادین معتقد است که تبلیغاتی که به این سبک انجام می­‌شوند، اعتماد مشتریان را جلب می­‌کنند.

  ایمیل مارکتینگ و سوشال‌مدیا مارکتینگ نمونه‌­هایی از این سبک بازاریابی هستند که تأثیر به‌سزایی در جلب توجه مشتریان دارند و هم­‌اکنون شرکت­‌ها و برندهای بزرگ استفاده از این روش را در دستور کار خود قرار داده‌­اند.

  گادین معتقد است به‌دلیل اشباع‌­شدن حوزه تبلیغات سنتی، دیگر استفاده از این روش حاصلی ندارد و افراد را به تعامل با کسب‌­وکارها تشویق نمی‌­کند.

  با توجه به این دلیل، گادین ایده بازاریابی اجازه­‌ای را مطرح کرده و قصد دارد از روشی استفاده کند که مشتریان، خودشان به کسب­‌وکار شما تمایل پیدا کنند و وارد روند بازاریابی شما شوند. در صورتی که این ایده به­‌خوبی عملی شود، بدیهی است که نتیجه بسیار بهتری به نسبت تبلیغات سنتی حاصل خواهد شد.

  رموز فروش؛ نوشته جفری گیتومر

  کتاب بازاریابی رموز فروش؛ نوشته جفری گیتومر

  جفری گیتومر کتاب «رموز فروش» را برای کسانی نگاشته که قصد دارند به فروشنده‌­ای حرفه‌­ای تبدیل شوند و کسب­‌وکار خود را توسعه دهند. با توجه به تخصص و سابقه درخشان جفری گیوتمر، رموز فروش یکی از بهترین کتاب­‌های بازاریابی است و توصیه می­‌شود خواندن این کتاب بازاریابی را از دست ندهید.

  اعتقاد جفری گیتومر در مورد بازاریابی و فروش محصولات این است که شما باید با تمام وجود و قدرت خود در بازار حضور پیدا کنید و همواره برای رقابت آماده باشید.

  با خواندن این کتاب می‌­توانید با رموز فروش آشنا شوید و با به‌کارگیری آن‌ها، در رقابت با رقبای خود به پیروزی دست یابید. سرفصل­‌های کتاب رموز فروش به شرح زیر است.

  • بررسی پاسخ سؤال «چرا مشتری محصولی را انتخاب می­‌کند و می‌­خرد؟»
  • باید برای تبدیل‌­شدن به فروشنده‌­ای موفق، دیدگاه­تان را عوض کنید.
  • برای رقابت‌­کردن تمرین کنید و همواره آماده رقابت باشید.
  • چگونه برندسازی کنید؟
  • چگونه با برند خود رفتار کنید؟
  • برخورد صحیح با مشتری را یاد بگیرید.
  • چگونه تعداد مشتریان وفادار خود را افزایش دهید؟
  • تصمیم­‌گیری درست را یاد بگیریم.
  • چگونه خریدار را متقاعد کنیم؟
  • چگونه برای ایجاد تمایز با رقبا، از خلاقیت خود استفاده کنید؟
  • مشتری خود را درک کنید و نیازهای او را بشناسید.

  نتیجه‌گیری

  امروزه اگر قصد یادگیری مهارت­‌هایی مانند تبلیغات دیجیتال، دیجیتال مارکتینگ و غیره را داشته باشید، شاید اولین مسیری که به ذهنتان برسد، شرکت در دوره­‌های آموزشی باشد؛ اما استفاده از این روش بسیار پرهزینه است.

  جالب است بدانید که یادگیری تمامی مهارت­‌ها با استفاده از منابع دست اول مانند کتاب­‌های متخصصان آن حوزه می‌­تواند راهکاری ساده­‌تر، کم­‌هزینه‌­تر و دقیق‌­تر باشد. با این تفاسیر، پیشنهاد می­‌شود با توجه به نیاز کسب‌وکار خود، چند کتاب از میان لیست بهترین کتاب‌­های بازاریابی را انتخاب و یادگیری را آغاز کنید.

  پرسش‌های متداول

  خواندن بهترین کتاب‌های بازاریابی می‌تواند اطلاعات مهمی در مورد اینکه چگونه شما و تیم‌تان می‌توانید استراتژی‌های تبلیغاتی خود را بهبود بخشید، به شما بدهد. کنکاش در این کتاب‌ها می‌تواند راهی ایده‌آل برای دریافت راهنمایی و یادگیری از تجربیات بزرگ‌ترین بازاریابان تاریخ باشد.
  برخی بهترین کتاب‌های بازاریابی در ادامه آمده‌اند: ۱. نسل چهارم بازاریابی؛ نوشته فیلیپ کاتلر ۲. کتاب بازاریابی پرمحتوا؛ نوشته جو پولیتزی ۳. کتاب گاو بنفش؛ نوشته ست گادین ۴. جنگ بازاریابی؛ نوشته ال ریس و جک تروت ۵. کتاب بازاریابی چریکی؛ نوشته جی کنراد لوینسون ۶. بازاریابی محتوایی در رسانه­‌های اجتماعی؛ نوشته جیم بری ۷. استراتژی بازاریابی؛ نوشته او. سی. فرل ۸. رموز فروش؛ نوشته جفری گیتومر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.