ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
سئوی خارجی

سئو خارجی چیست و چه اهمیتی برای سایت‌ها دارد؟

فهرست مطلب

سئو سایت به‌عنوان یک بستر رقابتی بین کسب و کارهای دیجیتال هر روز بیشتر از قبل اهمیت و ضرورت پیدا می‌کند. سئو به یکی از مهم‌ترین عاملان موفقیت در انواع کسب و کارها، به‌خصوص کسب و کارهای اینترنتی تبدیل شده است و یکی از مهم‌ترین ارکان دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. البته این اهمیت و ضرورت توجه به سئو زمانی بیشتر خود نمایی می‌کند که بدانیم چه جزئیات و بخش‌های مهمی در پس این واژه اختصاری نهفته است. سئو خارجی سایت یا Off-page SEO یکی از این بخش‌ها است که در کنار دیگر قسمت‌های بهینه‌سازی سایت، جایگاه آن را در رتبه بندی موتورهای جستجو ارتقاء می‌دهد.

سئو خارجی سایت چیست؟

سئوی آف پیج یا سئو خارجی یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های بهینه سازی سایت است و دربرابر سئو داخلی یا سئو آن پیج قرار می‌گیرد. این دو بخش تفاوت‌های بسیاری بایکدیگر دارند اما درنهایت مکمل هم محسوب می‌شوند و نمی‌توان گفت که کدام بخش از دیگری مهم‌تر است. سئوی خارجی (off-page seo) به مجموعه کارهایی که خارج از فضای سایت و به‌منظور بهینه سازی آن و بهبود رتبه در موتورهای جستجو صورت می‌گیرد گفته می‌شود. تکنیک‌ها متعددی برای بهبود Search Engine Results Pages | SERP سایت در سئو خارجی وجود دارد که لازم است برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن همه آن‌‌ها را به‌صورت موازی و البته همزمان با کار بر روی سئو داخلی سایت پیاده کرد. درواقع سئو داخلی و سئو خارجی سایت دو مرحله متوالی نیستند و لازم است همزمان کار بر هردو بخش به‌صورت متمرکز و دقیق پیش رود. به‌طور کلی باید گفت هدف از سئو خارجی بهبود دیدگاه کاربران و موتورهای جستجو در مورد «کیفیت» (Quality)، «اعتبار» (Authority) و «محبوبیت» (Popularity) سایت است.

گفتیم که سئو داخلی و سئو خارجی با یکدیگر متفاوتند اما درعین حال مکمل یکدیگر محسوب می‌شوند. در پاسخ به این سوال که تفاوت سئو داخلی و سئو آف پیج Off-page SEO چیست باید گفت،‌ سئو داخلی یا On Page SEO به موارد داخل سایت و هرآنچه که از داخل سایت به بهبود جایگاه آن در رتبه‌بندی موتورهای جستجو کمک می‌کند می‌پردازد. این موارد می‌تواند شامل محتوای درون سایت و سئو محتوا، لینک‌ها داخلی و … شود. اما سئو خارج از صفحه یا سئوی خارجی سایت، هر فعالیتی که خارج از سایت صورت می‌گیرد را شامل می‌شود. فعالیت‌های مرتبط با بهینه سازی سایت مانند فعالیت در شبکه های اجتماعی و فروم‌ها مربوط به سئو خارج صفحه می‌شوند. ضمن اینکه سئو خارجی از طریق روش‌های متفاوت مانند بک‌لینک، تبلیغات، افزایش تعامل کاربران و افزایش اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی اجرا می‌شود اما سئو داخلی چه در بخش فنی و چه در بخش محتوایی فقط به مطالب و فعالیت‌های داخل سایت می‌پردازد.

اهمیت سئو آف پیج Off-page SEO چیست؟

سئو خارجی به موتورهای جستجو نشان می‌دهد که سایت ما در فضای نت و جهان وب چه میزان اعتبار دارد. همین حقیقت خود بیانگر میزان اهمیت سئو خارجی سایت خواهد بود. الگوریتم های گوگل، در رتبه‌بندی سایت شما بیش از 50% از سئو خارجی سایت‌تان تاثیر می‌گیرند، چرا که در واقع میزان محبوبیت و نفوذ یک سایت در سطح وب با سئو خارجی مشخص می شود. توجه داشته باشید که خود گوگل می‌گوید برای اندازه‌گیری اعتبار وب‌سایت‌ها از سیگنال‌های سئوی ‌خارج از سایت استفاده می‌کند. ضمن اینکه دستورالعمل‌های رتبه بندی کیفیت در گوگل (Google’s Quality Rater Guidelines) برای تشخیص مورد اعتماد بودن یا نبودن یا همان فرآیند تحقیق اعتبار(Reputation Research)  سایت تا حد زیادی به سئو خارجی یا اعتبار خارج از سایت متکی است. فرآیند تحقیق اعتبار شامل بررسی نقد و تحلیل‌های آنلاین، توصیه کارشناسان و تعداد ارجاعات به سایت شما در سایت‌های خبری مرجع و ویکی‌پدیا می‌شود.

مزایای سئو خارج سایت چیست؟

باتوجه به توضیحات ارائه شده در پاسخ به سوالاتی مانند سئو خارجی چیست یا اهمیت سئو آف پیج Off-page SEO چیست، می‌تواند تا حد زیادی به مزایای سئو خارج از صفحه برای سایت و کسب و کار مرزتبط با آن پی برد. این مزایا به‌طور خلاصه عبارتند از:

بهبود رتبه در موتورهای جستجو

مهم‌ترین دستاورد سئو خارجی، بهبود وضعیت سایت در رتبه‌بندی موتورهای جستجو است. این یک دومینوی جذاب است که دائم تکرار می‌شود، هرچقدر که جایگاه بالاتری داشته باشید، کلیک بیشتری خواهید داشت.

افزایش ترافیک سایت

با افزایش بازدید سایت، که با تمرکز بر سئو خارجی حاصل می‌شود، ترافیک آن نیز افزایش می‌یابد. ترافیک بیشتر یعنی ورود کاربران بیشتر و امتیاز بالاتر و البته درنهایت فروش محصول بیشتر.

دیده‌شدن بهتر

با کار بر روی سئو خارجی، تلاش می‌کنیم تا از رسانه‌های مختلف از قبیل رسانه‌های اجتماعی، سایت‌های پرطرفدار و غیره کاربرانی را به سمت سایت و بازدید آن جلب کنیم. ضمن اینکه بالا رفتن رتبه‌ سایت به‌معنای بیشتر قرارگرفتن در معرض دید است و کل این پروسه به معنای بیشتر دیده شدن مجموعه و سایت آن خواهد بود.

کسب اعتماد کاربر

علاوه بر موارد فوق، گوگل اخیراً مفهوم Expertise، Authority و Trustworthiness (E-A-T) را ارائه داده است که در رتبه‌بندی مهم است. این مفهوم ارتباط مستقیم با اعتبار سایت ما دارد. اعتباری که از اعتماد بیشتر کاربران کسب می‌شود. کسب هرچه بیشتر این اعتبار و اعتماد از مزایای سئو خارجی سایت است.

تمام موارد بالا درکنار هم کمک می‌کند تا مدیران و کارشناسان دیجیتال مارکتینگ به سبب اعتبار بالای سایت، از ما درخواست انتشار تبلیغات‌شان را داشته باشند، که این خود به‌معنای کسب درآمد بیشتر است. چرا که می‌توانیم در قبال انتشار تبلیغات، هزینه‌ای را از تبلیغ کننده دریافت کنیم.

فاکتورهای سئو خارجی چیست؟

برای کار بر روی سئو خارج از صفحه لازم است که فاکتورهای و عوامل موثر در این بخش از سئو را به‌خوبی شناخته و تمرکز لازم را بر آنها داشته باشیم. فاکتورهای سئو خارجی عبارتند از:

تعداد دامنه هایی که به سایت شما لینک داده اند

این به‌معنای تعداد سایت‌های مختلفی است که به سایت شما لینک داده باشند. وقتی تعداد دامنه‌ها بالا می‌رود، گوگل محتوا و سایت شما را معتبر تشخیص داده و شما را به مخاطبان بالقوه پیشنهاد می‌دهد. دلیل انتشار رپورتاژ آگهی‌ها در سایت‌های بزرگ و معتبر بالا رفتن آمار همین دامنه‌ها است.

تعداد صفحاتی که به سایت شما لینک داده اند

این فاکتور که به آن بک لینک نیز می‌گویند، با فاکتور تعداد دامنه متفاوت است. درواقع به‌جر لینک دادن دامنه، تعداد صفحاتی که از آن دامنه به سایت شما لینک می‌دهند نیز مهم است. هرچه تعداد صفحاتی که از هر دامنه به سایت شما لینک می‌دهند بیشتر باشد، اعتبار به دست آمده بالاتر خواهد رفت.

رتبه صفحاتی که به سایت شما لینک داده‌اند

تصور کنید یک معتمد در بازار ضمانت شما را کند یا یک فرد عادی. کدام اعتبار بیشتری به شما می‌دهد؟ رتبه صفحاتی که به شایت شما لینک می‌دهند نیز همن شرایط را دارد. هرچه رتبه آن‌ها بالاتر باشد، اعتبار لینکی که به سایت‌تان می‌دهند بیشتر خواهد بود.

مرتبط بودن صفحاتی که به سایت شما لینک داده‌اند

وقتی از دامنه‌ها و صفحاتی که موضوعات آن‌ها با موضوعات سایت شما همپوشانی دارد لینک بگیرید، اعتماد گوگل بیشتر جلب خواهد شد. درواقع گوگل با دیدن این ارتباط، مطمئن می‌شود که لینک‌دهی ارزشمند بوده و به آن اعتبار می‌دهد.

اعتبار دامنه‌هایی به سایت شما لینک داده‌اند

هرآنچه درمورد رتبه صفحات لینک دهنده و تاثیر آن بر سئو خارجی شما گفتیم، درمورد دامنه‌ها نیز صادق است. هر چه اعتبار دامنه‌هایی (Domain Authority) که به سایت شما لینک داده‌اند بهتر باشد، قطعاً گوگل هم به دامنه سایت شما اعتبار بیشتری می‌دهد.

دریافت لینک از صفحه اصلی سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند

بنابر الگوریتم‌های گوگل، ارزش و اعتباری که از لینک‌هایی که از صفحه اصلی (Home Page) سایت‌های به سایت شما داده می‌شود بیشتر از صفحات دیگر سایت است. بنابراین انتشار رپورتاژ آگهی در صفحات اصلی سایت‌ها می‌تواند کارآمدتر و مفیدتر باشد.

تعداد لینک های نوفالو (Nofollow) و فالو (Dofollow)

لینک دهی به سایت شما باید از طریق لینک‌های فالو باشد، چرا که ربات‌های خزنده گوگل لینک‌های نوفالو را در نظر نمی‌گیرد و آن‌ها را لینک خارجی محسوب نمی‌کند. بنابراین برای لینک دهی خارجی در سئو خارجی باید از لینک‌های فالو استفاده کرد.

تنوع انواع لینک

بهتر است لینک‌دهی را به صفحات مختلف سایت خود اختصاص دهید. به‌این معنی که لینک دهی از سایت‌های مختلف تنها به یک صفحه از سایت‌تان (مانند صفحه اصلی یا صفحه اول) اختصاص داده نشود. این فرم لینک‌دهی برای گوگل خارج از اعتبار خواهد بود.

لینک هایی که در بدنه محتوا هستند

لینک‌هایی که در متن یا بدنه محتوا ساخته می‌شوند و قرار می‌گیرند از نظر گوگل اعتبار بیشتری دارند تا لینک‌هایی که در درون یک محتوا قرار ندارند. ضمن اینکه کاربران نیز به لینک‌هایی که داخل محتوا قرار دارند اعتماد بیشتری کرده و آن‌ها را کاربردی‌تر می‌دانند.

انکرتکست لینک

انکرتست که لینک روی آن سوار می‌شود باید مرتبط با صفحه مقصد باشد. بهتر است انکرتست کلمه کلیدی محتوای صفحه لینک داده شده باشد. اینکار اعتماد مخاطب را بیشتر جلب کرده و اعتبار شما برای گوگل بالا می‌برد.

به‌طور کلی مهم‌ترین موردی که در لینک‌دهی باید درنظر گرفت، طبیعی جلوه دادن آن است. هرچه لینک‌دهی واقعی‌تر باشد و ساختگی به‌نظر نرسد، گوگل آن را معتبرتر خواهد دانست. فراموش نکنیم گوگل بسیار هوشمند است و با الگورتیم‌های خود می‌تواند متوجه شود که قصد فریب او را داریم. این فریب اعتبار سایت ما را به‌شدت کاهش خواهد داد.

متدها و روش‌های سئو خارجی چیست؟

گفتیم که سئو خارجی شامل یک سری فعالیت‌های مشخص است. ممکن است در نحوه اجرا و استراتژی پیاده کردن هریک تفاوت‌هایی را شاهد باشیم. اما درکل، این موارد برای تمامی انواع سایت‌هایی که قصد بالابردن رتبه خود را در موتورهای جستجو دارند ثابت است. موارد سئو خارج صفحه عبارتند از:

لینک سازی

لینک بیلدینگ یا لینک سازی یک عامل اساسی در سئو خارجی است اما شما باید دقیقا بدانید که چگونه از آن باید به عنوان یک تاکتیک سئو آف پیچ باید استفاده کرد.

برند سازی

برندسازی کمک می‌کند تا کاربران برند شمارا بیشتر جستجو کنند. ضمن اینکه برندها و فعالیت‌هایی که آن‌ها دارند همیشه مورد توجه گوگل بوده است.

بازاریابی محتوا

اینکه یک پست مهمان در سایتی دیگر بنویسید یا به کمک یک اینفوگرافی، یک بک لینک از سایتی معتبر بگیرید خود نوعی بازاریابی محتوا است. ضمن اینکه اشتراک گذاشتن بیشتر لینک‌های صفحات شما توسط کاربران به‌دلیل مفید بودن آن‌ها، خود به‌نوعی بر سئو خارجی موثر است.

محتوای پی آر

محتوای پی آر (PR)، یا اصطلاحا روابط عمومی معمولا به اخبار یا رویدادهای مرتبط با برند و کسب و کار مربوط می‌شود و وسیله خوبی برای لینک‌سازی و بک لینک گرفتن است.

شوسال سیگنال

شبکه‌های اجتماعی ابزار خوبی برای بیشتر دیده شدن شما هستند. بنابراین مهم است که حضوری پررنگ در این شبکه‌ها داشت تا به معرفی و شناخت بیشتر برند و درنهایت بالاتر رفتن بازدید سایت کمک کرد. ضمن اینکه لینک دهی به سایت را می‌توان در شبکه‌های مجازی نیز انجام داد.

انجمن‌های اینترنتی

ارتباط گرفتن با مخاطبان و مشتریان بالقوه‌ای که در فروم‌های مرتبط فعالیت دارند، می‌تواند به لینک سازی و افزایش آگاهی درباره برندتان کمک کرده برای خود اعتبار کسب کنید.

رویدادهای آنلاین و وبینارها

وبینارها یکی از بهترین تاکتیک های سئو خارجی و برندسازی در فضای مجازی هستند. رویدادهای آنلاین اگر به‌خوبی برگزار شوند، اعتبار بسیار زیادی برای شما کسب خواهند کرد.

پست مهمان

ارسال پست مهمان شامل انتشار مطلبی مفید و خوش‌خوان در وب‌سایت فرد دیگر، برای مخاطبان آن سایت و دریافت لینک در ازای آن است.

دایرکتورهای آنلاین

ثبت آدرس سایت در دایرکتوری‌های آنلاین یکی از متدهای قدیمی سئو خارجی است که به گرفت بک لینک با اعتبار بالا کمک زیادی می‌کند.

رپورتاژ آگهی

این روش نیز یکی دیگر از پرکاربردترین متدهای سئو خارجی است که درصورت اجرای دقیق و درست بهترین نتیجه را به شما خواهد داد.

تکنیک‌های دیگر مانند نقدهای آنلاین توسط کاربران (مانند ویدیوهای نقد و بررسی در یوتوب)، ساخت پادکست مخصوص برند یا اسپانسر پادکست‌های معروف شدن، استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ و لینک سازی توسط آن‌ها و …. نیز می‌توانند به سئو خارجی و لینک سازی برای شما کمک بسیاری کند که درنهایت اعتبار دامنه و صفحات سایت شما را افزایش خواهد داد.

کلام آخر

بنابراین، سئو خارجی به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم و اصلی دیجیتال مارکتینگ و یکی از فاکتورهای بهینه سازی سایت نقش بسیار مهمی در کسب و کارها و موفقیت آن‌ها دارد. سئو خارجی می‌تواند کمک چشمگیری به برند سازی و دیده شدن برند توسط کاربران کند و درنهایت فروش و عرضه بیشتر محصول را به‌دنبال داشته باشد. درنتیجه پرداختن به سئو خارجی سایت به‌عنوان یک عامل تاثیرگذار بر رتبه سایت در موتورهای جستجو، یک ضرورت در عرصه دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.