ماهان

ویدئو مارکتینگ در کسب و کار چیست و چه مزایایی دارد؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی استفاده از محتوای ویدئویی برای اطلاع‌رسانی یا معرفی یک برند تجاری، محصول یا خدمات است. این ویدئو که با هدف آگاهی مخاطبان به یک کسب‌وکار انجام می‌شود می‌تواند در کانال‌ها و قالب‌های دیجیتالی مختلف از جمله وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات‌های تلویزیونی و… استفاده شود. این در حالی است که اهمیت ویدئو در بازاریابی به‌طور گسترده توسط بازاریاب‌ها تائید شده است. همچنین یکی از دلایل اصلی که ویدیو مارکتینگ نسبت به دیگر روش‌های تبلیغاتی اهمیت یافته، این موضوع است که همیشه ویدئو رسانه‌ی محبوب در میان مخاطبان بوده و است. در واقع دو سوم مردم ترجیح می‌دهند تا ویدئویی را تماشا کنند تا در مورد یک محصول یا خدمات مطالعه داشته باشند. براساس آمارها تنها در نیمه اول سال 2021، ویدئو بزرگترین منبع ترافیک اینترنت در سراسر جهان بود  که 53.7 درصد آن متعلق به شبکه‌های اجتماعی و 12.3 درصد مرتبط با رسانه‌های دیگر بوده است.

  امروزه به لطف اینترنت، تلفن‌های هوشمند کاربران دیجیتالی در بیشتر کانال‌های رسانه‌های اجتماعی فعالیت قابل توجهی دارند، بنابراین بسیار مهم است که برای گسترش فعالیت خود کاملاً درک کنید که ویدئو مارکتینگ چیست؟ چه مزایایی دارد؟ و چه روش‌هایی استفاده کنید تا موفق شوید.

  ویدئو مارکتینگ چیست

  ویدئو مارکتینگ (Video Marketing) یا بازاریابی ویدئویی نوعی تولید محتوا برای معرفی یا تبلیغ یک برند، محصول یا خدمات است. از این روش می‎‌توان به‌عنوان یک استراتژی بازاریابی مستقل یا همراه با سایر

  استراتژی‌ها و کمپین‌ها مانند فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوا متنی و… استفاده کرد.

  در بازاریابی ویدیویی می‌توانید از این محتوا در پست‌های وبلاگ وب‌سایت و همچنین کانال‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. همچنین ویدئوها از آن‌جایی که یک روش جذاب و درگیرکننده احساسات هستند، این توانایی را نیز دارند که پیوندی ارتباطی بین یک کسب‌وکار و مخاطبانش ایجاد کنند.

  تولید محتوا مبتنی بر ویدئو روشی هیجان‌انگیز برای ارتباط با مشتریان است که از این طریق می‌توان برای جلب توجه مخاطبان در یک محیط دیجیتالی از انواع مختلف محتوا در قالب‌های گوناگون استفاده کرد.

  مزایا ویدیو مارکتینگ

  محبوبیت ویدئو برای محتوای آنلاین به‌طور پیوسته در حال افزایش است. این در حالی است که بیشتر کسب‌وکارها استفاده از بازاریابی ویدئو مارکتینگ را برای رشد خود به‌عنوان یک استراتژی حیاتی در نظر می‌گیرند.

  این در حالی است که ویدئو مارکتینگ فقط به معنای تبلیغات نیست، بلکه می‌تواند راهی عالی برای ارائه محتواری ارزشمند با هدف جذب مخاطب باشد. BeaverCraft، سازنده اروپایی ابزارهای کنده کاری روی چوب، با ارائه محتواهای ویدئویی آموزش این کار را از طریق کانال YouTube می‌دهد. ارائه این محتوای آموزشی منجر به جذب مشتری و فروش بیشتر شده که نسبت به دیگر روش‌های بازاریابی بازده داشته است. با این‌حال برخی از مشاغل ممکن است که در انتخاب آن شک و تردید داشته باشند، بنابراین بهتر است مزایا ویدئو مارکتینگ را مرور کنید تا ببینید که این نوع تولید محتوا چقدر در کسب‌وکارتان تأثیرگذار خواهد بود.

  جذب مخاطب بیشتر

  براساس آمارهای منتشر شده، بیشتر حجم مصرفی کاربران اینترنت برای تماشای محتوای ویدئویی است. در واقع این آمار ثابت می‌کند که برای بسیاری از مردم تماشای یک ویدئو نسبت به خواندن یک پست یا روش‌های دیگر در اولویت قرار دارد.

  تعامل کاربران و افزایش ترافیک

  افزودن یک ویدئو در وب‌سایت یا در برخی مواقع حتی فقط ذکر کلمه «ویدئو» به‌طرز شگفت‌انگیزی افزایش ترافیک سایت را به همراه دارد. این در حالی است که براساس آمارهای منتشر شده، محتوای ویدئویی در مقایسه با دیگر پست‌ها سطح بالایی از تعامل کاربران را ایجاد می‌کند.

  افزایش خلاقیت بی شمار

  تولید محتوا در فرمت ویدئویی این امکان را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد تا اطلاعات زیادی را با انعطاف‌پذیری زیاد و در لحن و سَبک متفاوت و البته جذاب به مخاطب منتقل کنند.

  بهبود سئو

  تولید محتوای ویدئو نه تنها باعث می‌شود که افزایش ترافیک را تجربه کنید بلکه ابزاری عالی در استراتژی سئو خواهد بود. زمانی‌که یک استراتژی عالی برای سئو داشته باشید می‌توانید توجه موتورهای جستجو را به کسب‌وکار خود دریافت کنید که باعث افزایش رتبه‌بندی نیز خواهد شد.

  اشتراک گذاری بیشتر

  ویدئو چه زمان طولانی داشته باشد چه کوتاه، یک قابلیت مشترک دارد «اشتراک‌گذاری». وقتی مخاطبان از یک ویدئو لذت می‎‌برند دوست دارند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. این ویژگی باعث می‌شود تا دیدن یک ویدئو و امکان دسترسی مخاطبان به محصول یا خدمات کسب‌وکارها افزایش یابد.

  انواع بازاریابی ویدیویی

  ویدئو مارکتینگ انواع مختلفی دارد. بنابراین بهتر است قبل از شروع فیلمبرداری، مشخص کنید که چه نوع ویدئویی می‌خواهید تولید کنید. همچنین بهتر است نحوه‌ی تولید ویدئو، مکان آن و اهداف تبلیغاتی ویدئو را قبل از شروع کار مشخص کنید. معرفی انواع ویدئو مارکتینگ از حوصله این مطلب خارج است بنابراین در اینجا برخی از محبوب‌ترین آن‌ها را ذکر کرده‌ایم:

  ویدئوهای برند (Brand videos)

  این نوع ویدئو با هدف توسعه یک برند تجاری و ایجاد آگاهی در زمینه‌ی برند ساخته می‌شود. عمدتاً این مدل ویدئوها در ویدئو مارکتینگ زمان طولانی‌تری را دارند تا یک ویترین جذاب برای جلب مخاطب باشند. نمونه‌های ویدئوهای برند در تلویزیون و رسانه‌های دیجیتال در دسترس قرار دارند که بیشتر بخشی از یک کمپین بازاریابی بزرگتر هستند.

  ویدئوهای دمو (Demo videos)

  ویدئوهای نسخه دمو یا نسخه‌ی نمایشی راه‌حل عالی برای نشان دادن خدمات یا یک محصول برای انواع کسب‌وکارها است. این مدل ویدئوها عمدتاً در معمولی‌ترین حالت و زمان ساخته می‌شوند مانند ویدئوهای آنباکسینگ یا جعبه‌گشایی تا کاربردهای یک محصول یا خدمات را به کاربران نشان دهند.

  ویدئوهای آموزشی (Instructional videos)

  این نوع ویدیو ماهیت آموزشی دارد و می‌تواند به عنوان روشی برای آموزش مطلبی به بینندگان عمل کند.

  ویدئوهای آموزشی می‌توانند در مورد دانش پایه‌ای صحبت کنند تا مخاطبان برای درک بهتر آن دانش از آن در برنامه‌های مختلف استفاده کنند. همچنین این ویدئوها می‌توانند به‌صورت آموزش‌های مقدماتی، متوسطه و پیشرفته باشند تا مجموعه‌ای ویدئوها تعامل بیشتری را با مخاطبان برقرار کنند.

  ویدئوهای توضیح دهنده (Explainer videos)

  ویدئوهای توضیحی معمولاً با هدف پاسخ به سوالات مخاطبان و درک بهتر این‌که چرا ممکن است به محصولات یا خدمات این کسب‌وکار نیاز داشته باشند، ساخته می‌شود. همچنین این مدل ویدئوها به مخاطبان کمک می‌کنند تا بتوانند مشکلات یک محصول را برطرف کنند. این نوع ویدئوها به مخاطبان کمک می‌کند تا در مورد خرید یک محصول تصمیم بهتری بگیرند.

  ویدئو زنده یا Live video

  با پیشرفت تکنولوژی، فناوری‌های قدرتمندی باعث افزایش سهولت در تولید محتوای ویدئویی شده‌اند. به‌همین خاطر کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند برای مخاطبان خود ویدئو زنده در تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، یوتیوب، اینستاگرام و… برگزار کنند. این نوع ویدئو یکی از محبوب‌ترین روش‌های ویدئو مارکتینگ است؛ زیرا بازاریاب‌ها و مخاطبان در یک زمان واقعی با همدیگر تعامل دارند.

  مصاحبه های تخصصی (Expert interviews)

  برای این‌که یک برند تجاری بتواند در زمینه‌ی محصولات و خدمات خود در میان مخاطبان اعتبار بیشتری کسب کند نیاز دارد که در راستای ویدئو مارکتینگ مصاحبه‌های متعدد با رویکردهای تخصصی تولید کند. نشان دادن یک متخصص یا فرد قابل اعتماد در یک ویدئو به مخاطب کمک می‌کند تا نسبت به برند تجاری اطمینان خاطر داشته باشد.

  ویدئوهای حمایتی یا Sponsored videos

  مانند مصاحبه‌های تخصصی، ارائه یک ویدئوی حمایت شده از یک برند می‌تواند باعث ایجاد اعتماد به یک محصولات یا خدمات شود. امروزه بسیاری از تولیدکنندگان، مخاطبان ثابتی دارند که در راستای حمایت از آن برند تجاری، محتوای ویدئویی می‌سازند و در صفحه‌ی شخصی خود پخش می‌کنند. گاهی اوقات نیز ویدئوهای حمایتی از طرف یک ورزشکار، سلبریتی و… ساخته و در کانال ویدئویی کسب‌وکار قرار می‌گیرد.

  ویدئوهای شخصی (Personalized message videos)

  بازاریابی مبتنی بر حساب یا اصطلاحاً ABM (account-based marketing) یکی از استراتژی‌های بازاریابی است. با استفاده از این روش تولید محتوای مبتنی بر ویدیو برای پشتیبانی از کمپین‌های تبلیغاتی، افزودنی عالی برای ایجاد  تعامل است.

  عمدتاً برای ساخت این مدل‌ ویدئو از ابزارهای فیلمبرداری سریع مانند Loom و Vidyard، استفاده می‌شود تا یک ویدئو کوتاه و شخصی برای ارسال به مخاطبان ساخته و ارسال شود. این ویدئوها قابلیت این را دارند که براساس داده‌های شناختی از هر مخاطبت ساخته و تنظیم شود و سپس آن‌ها را به‌صورت منحصربه‌فرد برای شخص ارسال کرد. Personalized videos در ویدئو مارکتینگ یک ابزار پشتیبانی بزرگ برای تیم‌های فروش خواهد بود.

  بهترین پلتفرم های رسانه های اجتماعی برای ویدیو مارکتینگ

  رشد پلتفرم‌های ویدئویی رسانه‌های اجتماعی ثابت می‌کند که ترکیب بازاریابی رسانه‌های اجتماعی با محتوای ویدئویی یک استراتژی فوق‌العاده موثر در هر کسب‌وکار است. با این‌حال همه‌ی رسانه‌های اجتماعی قابلیت رشد و دیده شدن محتوای ویدئویی را ندارند. بنابراین اگر قصد دارید ویدئو را به بخشی از تلاش‌های بازایابی دیجیتال خود تبدیل کنید، باید مطمئن شوید که آن را در پلتفرم مناسبی به اشتراک می‌گذارید.

  به احتمال زیاد در مورد موفقیت پلتفرم‌های هدف‌گیری نسل زد (Gen-Z) مانند TikTok شنیده‌اید. با این حال پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرم یا تیک تاک تنها پلتفرم‌های ویدئویی محبوب برای ویدئو مارکتینگ نیستند. براساس گزارش HubSpot از مردم در پاسخ به این سوال که «در کدام پلتفرم رسانه اجتماعی بیشتر ویدئو تماشا می‌کنید؟» محبوب‌ترین پلتفرم یوتبوب بوده است. در واقع پاسخ‌ها عبارتند از:

  – 35 درصد YouTube

  – 25 درصد فیس‌بوک

  – 19 درصد تیک تاک

  – 8 درصد اینستاگرام

  – 13 درصد سایر پلتفرم‌ها

  این نظرسنجی نشان می‌دهد که ترکیبی از پلتفرم‌های قدیمی‌تر مانند یوتیوب و جدیدتر مانند تیک تاک می‌تواند بیشتر تأثیر را در جذب مخاطب داشته باشد.

  بهترین روش های ویدئو مارکتینگ

  ساخت و تولید محتوای ویدئویی هیچ رویکرد یکسانی وجود ندارد؛ اما استفاده از بهترین روش‌ها که سازمان‌های بزرگ از طریق آن توانسته‌اند به نتایج ارزشمند دست یابند، می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا نتیجه‌ی موفقیت‌آمیز داشته باشند.

  1. ساخت محتوای جذاب، خلاقه و کوتاه

  محتوای بسیار کوتاه برای مخاطبان پرمشغله امروزی بسیار ایده‌آل است. معمولاً کاربران زمان خود برای قالب‌های ویدئویی متفاوت که زمان زیادی دارند، صرف نمی‌کنند و بیشتر تمرکزشان بر روی ویدئوهای کوتاه است. بنابراین برای این‌که بتوانید تعامل بیشتری با مخاطب خود داشته باشید، ساخت یک ویدئو کوتاه جذاب و خلاقه می‌تواند عالی باشد. همچنین برخی از پلتفرم‌ها قابلیت پخش ویدئو به‌ صورت خودکار را دارند، این قابلیت برای جذب مخاطب می‌تواند بسیار ایده‌آل باشد. بنابراین برای موفقیت در ساخت ویدئو باید سه نکته اساسی را در نظر بگیرید:

  1. کوتاه باشند،

  2. قابلیت پخش خودکار داشته باشند،

  3. مهم‌ترین اطلاعات را در چند ثانیه اول ارائه دهند.

  ساخت انواع  ویدئو برای شبکه های اجتماعی مختلف

  اگرچه ساخت ویدئوهای کوتاه می‌تواند بسیار مفید باشد اما هنوز افرادی هستند که به ویدئوهای طولانی‌تر علاقه دارند. به‌عنوان مثال احتمالاً در میان مخاطبان شما، افرادی وجود دارند که یک ویدئو زنده پرسش و پاسخ یا مصاحبه به یک لیدر قدرتمند را به ویدئوهای کوتاه ترجیح می‌دهند. بنابراین برای این‌که بتوانید موفق عمل کنید، باید انواع ویدئو مارکتینگ از پخش زنده گرفته تا ویدئوهای تعاملی و… را در انواع شبکه‌های اجتماعی بارگذاری کنید. سپس آن‌ها را بررسی کنید و ببینید که چقدر در جذب مخاطب تأثیر داشته‌اند.

  ایده های ساخت محتوا ویدئویی

  برای این‌که بتوانید در حوزه ویدئو مارکتینگ موفق ظاهر شوید باید از نبوغ و خلاقیت خود به بهترین نحوه استفاده کنید. بنابراین بهتر است با برخی از ایده‌‌های ساخت محتوای ویدئویی که در جذب مخاطب تأثیرگذار بوده‌اند، آشنا شوید که عبارتند از:

  – نمایش محصول؛ اگر در حال ساخت اولین ویدئو خود هستند، نمایش محصولات یا خدمات یک شروع عالی خواهد بود. اگر قبلاً یکی ساخته‌اید، سعی کنید با دیدگاهی متفاوت یک ویدئو جدید بسازید. در قالب ویدئو با مشتریان خود صحبت کنید تا بدانند که محصول شما چگونه به آن‌ها کمک خواهد کرد!

  – ویدئو 10 ثانیه‌ای: اگر محصول یا خدمات شما دارای چندین ویژگی است، می‌توانید در قالب یک ویدئو 10 تا 15 ثانیه‌ای محبوب‌ترین ویژگی آن را نشان دهید. این مدل ویدئو برای شبکه‌های اجتماعی یا تبلیغا عالی هستند و باعث جلب توجه بیشتر مخاطبان خواهند شد.

  – ویدئو تشکر: احتمال دارد با ایمیل یا پست‌های رسانه‌های اجتماعی از مشتریان و مخاطبان خود تشکر کرده باشید، اما ویدئو چطور؟ تعامل با مشتریان پس از خرید به کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا علاوه بر ماندگاری مشتریان قبلی از تبلیغات دهان به دهان نیز بهره‌مند شوید.

  – ویدئو رضایت مشتری: از یک مشتری راضی بخواهید یک ویدئو کوتاه از خدمات یا محصول شما ارائه دهد. ساخت یک ویدئو از رضایت مشتری با تیتر «خطر اسپویل»  می‌تواند باعث جذب مشتریان جدید شود.

  – تبدیل پست متنی به ویدئو: اگر یک مطلبی دارید که عملکرد خوبی داشته می‌توانید از آن برای ویدئو مارکتینگ استفاده کنید. با داستان‌سرایی و استفاده از جلوه‌های نمایشی می‌توانید یک ویدئو خلاقه از یک محتوای متنی بسازید.

  این‌ها تنها بخشی از ویدئوهایی خلاقانه سازمان‌های بزرگ بودند که در جذب مخاطب موفق عمل کرده‌اند. به‌طوریقین تیم بازاریابی شما هم ایده‌های خلاقانه‌تری از مصاحبه با کارمندان گرفته تا ویدئوهای پرسش و پاسخ و… برای ارائه دارند.

  جمع بندی

  امروزه رسانه‌های اجتماعی و ویدئو مارکتینگ به‌طور مداوم در حال پیشرفت هستند. بنابراین برای اطلاع از آخرین روندها، بهترین روش‌های ساخت، بهترین پلتفرم‌های ویدئویی و… برای بازاریاب‌ها بسیار مهم است.

  اگرچه بازاریابی ویدئویی در ابتدا می‌تواند بسیار طاقت‎‌فرسا باشد، اما با کمی تمرین و حوصله می‌توانید به راحتی ویدئویی با کیفیت بالا تولید کنید. پس دوربین را بردارید و شروع به فیلمبرداری کنید و شاهد افزایش سطح تعامل خود با مخاطبان خود باشید.

  پرسش‌های متداول

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   مدیریت فرایند BMP چیست ؟
   مدیریت فرآیندهای کسب و کار چیست؟ 5 نقش BPM کسب و کار
   بازی دسته جمعی دوره رهبری
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان با 10تکنیک موثر
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.