ماهان
مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
تفاوت بین مدیر بازاریابی و مدیر فروش چیست؟

تفاوت بین مدیر بازاریابی و مدیر فروش چیست؟

فهرست مطالب

اگرچه مدیران فروش و بازاریابی هر دو مسئولیت مدیریت و رهبری اعضای تیم را بر عهده دارند ، اما نقش آنها کاملاً متفاوت است. در کسب وکار های کوچک ، یک شخص ممکن است هر دو نقش را به عهده بگیرد. ولی اغلب در شرکت های متوسط یا بزرگ این گونه نیست و هر کدام از نقش ها توسط یه مدیر متخصص به همراه تیمش اجرا می گردد.

تفاوت این دو نقش در مسئولیت ها و وظایف آن ها تعریف می شود.

تفاوت مدیر بازاریابی و مدیر فروش | وظایف و مسئولیت ها

مدیر فروش:

مدیران فروش به طور کلی مسئولیت فروش یک محصول یا خدمت را دارند. و بر روی ارتباط گیری با مشتریان و سایر شرکای کاری تمرکز می کنند.فرآیند فروش بعد از فرآیندهای بازاریابی اتفاق می افتد و تکمیل کننده برنامه های واحد بازاریابی در سازمان است.اصلی ترین امور و وظایف اعضای واحد فروش ارتباط با مشتریان، دریافت شکایات و انتقادات مشتریان، مذاکره با افراد و سازمان های مختلف در راستای فروش و کنترل هزینه ها و درآمد سازمان است.

مدیر بازاریابی:

کار مدیر بازاریابی درک بازار است. به طور تخصصی یعنی ، جایی که تقاضا برای محصول وجود دارد ، چه چیزی در نیاز مشتری تأثیر می گذارد و چگونه می تواند با گذر زمان تغییر کند.

وظیفه مدیر بازاریابی مذاکره مستقیم درباره قیمت ها یا محصولات با مشتریان و دیگر شرکاء نیست بلکه این کار از وظایف مدیر فروش است.و یک مدیر بازاریابی می بایستی کنترل و مدیریت اساسی به بودجه و منابع مالی شرکت داشته باشد و برنامه ریزی هایی که در این واحد انجام می شود باید متناسب با میزان بودجه مورد نظر شرکت باشد.

تفاوت مدیر بازاریابی و مدیر فروش | ورود به بازار جدید

مدیر بازاریابی باید قبل از تصمیم گیری در مورد ورود به بازار جدید ، تحقیقاتی گسترده و دقیق در مورد آن انجام دهد. آنها تحقیقات بازار را انجام داده تا بتوانند داده های بیشتری برای برنامه های خود بدست آورند و در ادامه بتوانند به نتایج مدنظر خود دست یابند.در حالی که در این مورد تیم فروش نقش آن چنانی نخواهند داشت.

تفاوت مدیر بازاریابی و مدیر فروش | تولید و توسعه محصولات و خدمات

بخش تحقیق و توسعه (R&D) در شرکت های بزرگ با بخش بازاریابی در مورد تولید محصولات جدید همیشه در تعامل هستند.  بیایید فرض کنیم شما یک دانشمند هستید و می خواهید ماشین جدیدی با راننده اتوماتیک تولید کنید. با چه کسی در سازمان در مورد این مسأله که آیا بازار کنونی کشش این محصول را دارد یا خیر،صحبت خواهید کرد؟

مسلماً پاسخ این سوال ، مدیر بازاریابی است که شناخت دقیقی از بازار و رفتار مصرف کنندگان و مشتریان هدف سازمان دارد و براساس این داده ها می تواند برنامه و استراتژی معرفی محصول جدید به بازار را هم نیز ارائه دهد.

بعد از این که تصمیم به تولید این چنین محصولی گرفتید حال زمان آن فرا رسیده است مدیر بازاریابی طی برنامه ها و استراتژی هایی که برای معرفی این محصول در بازار در نظر گرفته است به کمک تیم فروش با اصول و تکنیک های خلاقانه این محصول جدید را در بازار به فروش برسانند.

تفاوت بین مدیر بازاریابی و مدیر فروش چیست؟

 مواردی که گفته شد در مورد تفاوت بین مدیر بازاریابی و مدیر فروش از نظر مسئولیت ها و نقش شان در سازمان بود حال اگر بخواهیم تفاوت های کلی این دو واحد را در سازمان بیان کنیم از قرار جدول زیر خواهد بود:

تفاوت بین مدیر بازاریابی و مدیر فروش چیست؟

◄ جهت اطلاع از جزئیات بیشتر درباره دوره ” مدیر حرفه ای بازاریابی ” ماهان روی تصویر زیر کلیک نمایید ►

تفاوت بین مدیر بازاریابی و مدیر فروش چیست؟

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *