لوگو ماهان

مجله کسب و کار ماهان

طول دوره MBA ماهان

طول دوره MBA چقدر است؟

فهرست مطلب

MBA یکی از رشته‌های پرطرفدار است که با مدرک لیسانس هر رشته‌ای می‌توانید برای تحصیل در آن اقدام کنید. این رشته مثل هر دانش دیگری نیاز به تمرین و ممارست دارد و موفقیت در آن به عزم و تلاش شما، تجربیات قبلی‌تان در کسب‌و‌کار و جایگاه شغلی فعلی‌تان بستگی دارد.

در حال حاضر چهار گرایش متداول MBA شامل موارد زیر است:

  • دوره MBA با گرایش بازاریابی و مدیریت فروش
  • دوره MBA با گرایش مدیریت مالی
  • دوره MBA با گرایش مدیریت تولید و پروژه
  • دوره MBA با گرایش مدیریت منابع انسانی

آیا می‌دانستید طول دوره‌های MBA متفاوت است؟ می‌دانید چند سال زمان برای گذراندن دوره‌های MBA لازم است؟ هنگام تعیین مدت زمان لازم برای تکمیل یک دوره mba، متغیرهای زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. از آن‌جایی که طیف گسترده‌ای از دوره‌های MBA با گرایش‌های متنوع موجود است، طول دوره MBA از برنامه‌ای به برنامه دیگر (و فردی به فرد دیگر) متفاوت است.

متداول‌ترین دوره‌های MBA یک ساله و دو ساله است. دوره‌های دوساله که معمولا در سطح فوق‌لیسانس هستند توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. کارشناسی ارشد MBA، ناپیوسته است و دانشجویان در این دوره 48 واحد درسی را می‌گذرانند. برای درک تعهد زمانی مورد نیاز، نگاهی به الزامات و مدت زمان برنامه معمولی MBA کمک می‌کند. در اینجا به مواردی اشاره می‌کنیم که می‌تواند در انتخاب شما و طول دوره MBA تاثیر داشته باشد.

برنامه درسی اصلی MBA چگونه است؟

دروس اصلی دوره‌های MBA برای تجهیز شما به دانش، مهارت‌های اساسی کسب‌و‌کار و موفقیت در چشم‌انداز پیش‌رویتان طراحی شده‌اند. بیشتر برنامه‌های MBA شما را ملزم به گذراندن مجموعه‌ای از دروس و کلاس‌هایی می‌کنند که پایه و اساس هر کسب‌و‌کار موفقی است. از جمله این موارد می‌توان به اصول حسابداری، اقتصاد، امور مالی، بازاریابی، منابع انسانی، عملیات، فروش و رهبری اشاره کرد.

میزان زمانی که برای انجام این دروس و دوره‌های ضروری اختصاص داده شده است، به برنامه MBA شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر در یک برنامه تمام‌وقت و دانشگاهی دو ساله MBA هستید، دوره‌های اصلی مورد نیاز معمولا در سال اول برنامه گنجانده شده‌اند. با این حال، اگر در یک برنامه یک ساله باشید که بین 11 تا 16 ماه طول می‌کشد، زمان کمتری را روی این موضوعات صرف خواهید کرد، اما انتظار می‌رود پس از گذراندن آن‌ها، درک عمیقی از اصول کسب‌وکار به‌دست آورید.

الزامات دوره MBA؛ نقش اصلی در طول دوره شما

در حالی که همه برنامه‌های MBA، دانشجویان را در معرض موضوعات اصلی کسب‌و‌کار قرار می‌دهند، هیچ دو دانشگاه یا مدرسه‌ی کسب‌وکاری برنامه درسی دقیقا مشابهی را ارائه نمی‌دهند. پس همان‌طور که در حال ارزیابی تعهد زمانی مورد نیاز برای برنامه‌های مختلف MBA هستید، مهم است که ابتدا الزامات برنامه معمولی MBA را درک کنید.

بهتر است لیست دروسی که موسسه‌ها ارائه می‌دهند را بررسی کنید و آن‌ها را با آن‌چه مورد نیاز شما است، تطبیق دهید. برخی موسسات روی بازاریابی و فروش، و برخی بر روی اصول استراتژی و یا مدل‌های کسب‌و‌کار تاکید بیشتری می‌کنند. به این ترتیب پی می‌برید که چگونه زمان شما بین برنامه درسی اصلی و دروس انتخابی تقسیم می‌شود.

سرفصل دروس mba ماهان

مشخص کردن دروس انتخابی

پس از اتمام دوره‌های اصلی خود، می‌توانید دروس انتخابی را بر اساس حوزه تخصصی خود تعیین کنید. قبل از اینکه تخصص خود را محدود کنید، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید، مسیرهای شغلی بالقوه خود را ارزیابی کنید و موارد مورد نیاز را در نظر بگیرید. در حالی که می‌خواهید با نقاط قوت خود جلو بروید، ارزیابی تخصص‌های مختلف را بر اساس نیاز بازار نیز در نظر بگیرید.

هنگامی که اهداف شغلی و تخصص مربوط به خود را مشخص کردید، می‌توانید تحصیلات MBA خود را با انتخاب دروس انتخابی که بر حوزه خاص مورد علاقه شما متمرکز است، تنظیم کنید. مقدار زمان صرف شده برای دروس انتخابی، بسته به برنامه درسی و طراحی دوره متفاوت است، اما به طور کلی، بخش دوم برنامه MBA شما بر دروس انتخابی متمرکز خواهد بود.

بررسی مدت زمان برنامه MBA

دانش‌پذیران دوره MBA از همه اقشار جامعه و صنایع مختلف هستند و نیازهای آن‌ها متنوع است. برای پاسخگویی به نیازهای متنوع آن‌ها مدارس کسب‌وکار برنامه‌های MBA را در طیف وسیعی از قالب‌ها ارائه می‌دهند که برخی از آن‌ها در زیر لیست شده است.

هنگامی که به دنبال گزینه‌های مناسب خود هستید، به خاطر داشته باشید که بزرگترین عاملی که بر زمان اتمام برنامه تأثیر می‌گذارد، این است که به صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت قصد مطالعه و گذراندن دوره را داشته باشید.

MBA سنتی یک برنامه تمام‎‌وقت و دو ساله با شرکت در کلاس‌های دانشگاهی است.

MBA تسریع شده را می‌توان به صورت آنلاین یا حضوری تکمیل کرد. طول این دوره‌ها معمولا 11 تا 16 ماه است و معمولا به صورت تمام‌وقت برگزار می‌شود. (البته با توجه به مشغله کاری مدیران، معمولا زمان برگزاری آخر هفته‌ها و در ساعات غیرکاری است)

برنامه‌های پاره‌وقت MBA را می‌توان به صورت آنلاین، حضوری یا ترکیبی از این دو تکمیل کرد. به طور کلی تکمیل آن 4 تا 6 سال طول می‌کشد.

برنامه‌های اجرایی MBA را می‌توان به صورت آنلاین، حضوری یا ترکیبی از این دو تکمیل کرد. طول این دوره‌ها از 18 تا 24 ماه و به صورت پاره‌وقت است.

برنامه‌های MBA دوگانه به دانشجویان این اجازه را می‌دهد تا در حالی که می کنند به کار کردن هم مشغول باشند. دانشجویان معمولاً می‌توانند برنامه‌های مدرک دوگانه را در یک دوره سه ساله تکمیل کنند، اما بسته به مدرک، ممکن است بیشتر طول بکشد.(به عنوان مثال، مدرک دوگانه MD/MBA پنج سال طول می‌کشد)

مزایای دوره DBA

طول دوره MBA در موسسه ماهان چقدر است؟

در دوره MBA مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان، مانند اکثر برنامه‌های برتر MBA دنیا از یک تکنیک آموزشی به نام «روش مطالعه موردی» یا همان Case Study استفاده می‌‌شود؛ به این معنی که به جای ساختاربندی حول سخنرانی‌ها، مقاله‌ها و امتحانات سنتی، در اکثر کلاس‌های MBA، دانشجویان به تیم‌هایی تقسیم می‌شوند و با سناریوهای تجاری آشنا می‌شوند. آن‌ها همچنین برای حل مشکلات فرضی یا واقعی سازمان‌ها با یکدیگر همکاری کرده و در قالب یک پروژه با مسائل و چالش‌های جدی سازمانی آشنا می‌شوند.

دروس اصلی‌ای که در این دوره ارائه می‌شوند، شامل اصول بازاریابی، مهارت‌های ارتباطی، گفت‌وگوی کوچینگی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت مالی، سرمایه‌گذاری و اقتصاد کاربردی، اصول و فنون مذاکره، دیجیتال مارکتینگ، اصول فروش، برندینگ و تبلیغات، مسائل حقوقی کسب و کار، تفکر و برنامه‌ریزی استراتژیک، مبانی سازمان و مدیریت، حسابداری، اصول و کنترل بودجه، مدل کسب‌و‌کار و ایده‌پردازی در کسب‌وکار، اخلاق حرفه‌ای، رهبری و انگیزش است.

این دوره به دو صورت دوره حضوری MBA و دوره آنلاین MBA برگزار می‌شود. البته دروسی که در آن‌ها ارائه می‌شود یکسان است. تعداد ساعت‌های هر دوره نیز حداقل 250 ساعت است.

آیا بین طول دوره MBA با کیفیت آن ارتباطی وجود دارد؟

برای موفقیت در دوره MBA، کیفیت دروسی که ارائه می‌شود، در کنار شبکه‌ای از دانش‌پذیران که با آن‌ها ارتباط دارید، و زمانی که برای فهم عمیق مفاهیم اختصاص می‌دهید ضروری است. تفاوتی ندارد که طول دوره شما یک‌ساله باشد یا دو ساله؛ مهم این است که طی این دوره از فرصت‌های پیش‌آمده استفاده کنید و آن‌چه آموخته‌اید را خلاقانه استفاده کنید. ایده‌های خود را به طور واضح و مختصر بیان کنید، زمان خود را به طور موثر مدیریت، و روابط کاری خوبی با اعضای تیم خود که مدیرانی با انواع شخصیت‌ها و پیشینه‌ها هستند، ایجاد کنید. حفظ سطح انرژی که می‌تواند اشتیاقتان برای روبه‌روشدن با ایده‌ها و به‌روز ماندن دانش را حفظ کند، یکی دیگر از شروط موفقیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *