مدرسه کسب و کار ماهان

EMBA چیست

EMBA چیست؟

فهرست مطلب

EMBA یا Executive MBA که در ایران به نام MBA اجرایی از آن نام می‌بریم، نوعی دوره mba است که بیشتر بر اجرا تمرکز دارد تا تئوری. نخستین کارشناسی ارشد اجرایی مدیریت بازرگانی یا MBA اجرایی، توسط دانشکده بازرگانی دانشگاه شیکاگو در سال 1943، یعنی 35 سال پس از به وجود آمدن MBA معرفی شد.

مانند MBA، دوره Executive MBA (EMBA) یک آموزش کسب‌وکار جامع را در طیف وسیعی از موضوعات؛ مانند امور مالی، بازاریابی، حسابداری و موارد دیگر ارائه می‌دهد. مدرک EMBA همچنین بر رهبری سازمان تمرکز دارد و به تقویت مهارت‌ها، دانش و شبکه کسب‌وکار شما کمک می‌کند. این دوره بیشتر برای متخصصان با تجربه‌تر طراحی شده است. در واقع اگر یک مدیر حرفه‌ای باتجربه با آرمان‌های بزرگ هستید، گذراندن یک MBA اجرایی به شما کمک می‌کند تا سازمان‌تان را رهبری کنید و در شغل خود پیشرفت کنید.

MBA اجرایی برای چه کسانی مناسب است؟

تفاوت اصلی بین MBA اجرایی و MBA این است که دانشجویان EMBA معمولا متخصصان باتجربه‌تر و در سطح اجرایی هستند که قبلا تجربه مدیریتی داشته‌اند. به عنوان مثال، EMBA در دانشکده مدیریت MIT Sloan، فقط دانشجویانی با 10 سال سابقه کار را می‌پذیرد، در حالی که در «وارتون» میانگین تجربه کاری 12 سال است، یا با توجه به اولویت‌های شورای پذیرش (GMAC)، 65 درصد از دانشجویان دوره EMBA حداقل 30 سال سن دارند.

برنامه‌های EMBA معمولا به صورت پاره‌وقت هستند و برای متخصصان پرمشغله طراحی شده‌اند. اگر می‌خواهید در حین تحصیل کار کنید و در حال حاضر تجربه کاری قابل توجهی دارید، می‌‌توانید کاندیدای خوبی برای EMBA باشید.

مایک میکولی، معاون مدیر بازاریابی، برنامه‌های مدرک اجرایی MIT می‌گوید :«EMBA به رهبران این فرصت را می‌دهد تا در قابلیت‌های مدیریتی خود برتری پیدا کنند و شبکه‌ای بسازند که مادام‌العمر ادامه داشته باشد».

دانشجویان EMBA از نزدیک در کنار همکلاسی‌های خود کار می‌کنند و به دنبال بهبود مهارت‌های مدیریتی و ارتباطی خود هستند. با توجه با پرسابقه بودنشان راحت‌تر شبکه کسب‌وکار خود را گسترش می‌دهند و در عین حال دانش خود را با سایر رهبران باتجربه به اشتراک می‌گذارند.

برنامه کلاسی برای مدرک MBA سنتی کمتر انعطاف‌پذیر است. دانشجویان دوره MBA در دانشگاه‌های دنیا معمولا سن و تجربه کمتری دارند. اکثر دوره‌های MBA در دانشگاه‌ها تمام‌وقت هستند. دانشجویان برنامه‌های فشرده‌ای را می‌گذرانند که معمولا به آن‌ها این اجازه را نمی‌دهد که به شغلشان هم بپردازند. یک MBA معمولا یک یا دو سال طول می‌کشد تا تکمیل شود، اما اگر بخواهید به صورت پاره‌وقت تحصیل کنید، می‌توان آن را به 3 یا 4 سال افزایش داد.

کارشناسی ارشد اجرایی EMBA چیست؟

EMBA از محبوب‌ترین مدارک مدیریتی در 10 سال گذشته است که با وجود رقابت بالا و نرخ شهریه گران، همچنان تعداد زیادی از دانشجویان را به خود جذب می‌کند.

دانشگاه نورث ایسترن دوره emba

دانشگاه‌های مطرح دنیا برای EMBA

 • دانشگاه نورث ایسترن، ایالات متحده
 • مدرسه بازرگانی بین المللی هالت، انگلستان
 • کالج رابرت کندی، سوئیس
 • مدرسه کسب‌وکار BI، نروژ
 • دانشگاه ماستریخت، هلند

شما می‌توانید برخی از برنامه‌های EMBA را با تخصص در تجارت بین‌المللی، پایداری و مراقبت‌های بهداشتی در مدارس خاص کسب‌وکار دنیا پیدا کنید. در ایالات متحده، مدارسی مانند دانشکده بازرگانی UC Berkeley Haas و دانشکده بازرگانی کلمبیا، برنامه‌های STEM EMBA را ارائه می‌دهند که تمرکز بر علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات را در برنامه درسی در نظر می‌گیرند.

برنامه درسی EMBA

برنامه درسی EMBA معمولا به 2 بخش تقسیم می‌شود؛ بخش اصلی شامل ماژول‌های اساسی است که مهارت‌های کسب‌وکار، رهبری و مدیریت را پوشش می‌دهد، از جمله:

 • حسابداری
 • اخلاق کسب‌وکار
 • امور مالی شرکتی
 • تصمیم‌گیری، تجزیه و تحلیل ریسک
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها برای رهبران
 • اقتصاد
 • رهبری اجرایی
 • گسترش رهبری
 • بازاریابی
 • مدیریت عملیات
 • مدیریت استراتژیک

بخش انتخابی شامل ماژول‌های اختیاری است که می‌توانید در آن‌ها مواردی را انتخاب کنید که با علایق شما همسو هستند. ماژول‌های انتخابی ممکن است شامل موضوعاتی مانند سرمایه خصوصی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر، کارآفرینی، مدیریت دارایی و موارد دیگر باشد، البته این گزینه‌ها بین مدارس مختلف کسب‌وکار متفاوت است.

برنامه‌های EMBA  معمولا به این صورت است که یادگیری نظری را با عملی ترکیب می کنند. مطالعه موردی شرکت‌ها درباره تجربیات بد و خوبشان از مهمترین مورادی است که در برنامه درسی EMBA خواهید آموخت و این شانس را خواهید داشت که در بازدیدهای شرکتی و رویدادهای کسب و کار شرکت کنید، جایی که کارشناسان، مدیران و مدیران اجرایی صنعت دعوت شده‌اند و محیطی مناسب برای پیدا کردن دوستان حرفه‌ای و افزایش شبکه کسب و کار شماست.

آرام کاراکاشیان، مدیر بازاریابی جهانی و استخدام در مدرسه بازرگانی کالج امپریال، می‌گوید: «جاذبه گذراندن EMBA این است که به شما این امکان را می‌دهد آن چه را که از طریق یادگیری پاره‌وقت آموخته‌اید، به طور مستقیم در حرفه فعلی خود به کار ببرید»

شما همچنین فرصت سفر خواهید داشت. بیش از 90 درصد برنامه‌های EMBA فرصت‌های بین‌المللی، از جمله ماژول‌های تدریس شده در کشورهای مختلف، برنامه‌های تبادل و کارآموزی را ارائه می‌دهند.

«دانته بوستوس» که مدیرعامل یک شرکت موتورسیکلت‌سازی است، می‌گوید: «شما نه تنها ایده‌ها و روش‌های فکری جدید زیادی یاد می‌گیرید، بلکه شبکه دوستان نزدیک و متخصص خود را گسترش می‌دهید، و همه آن‌ها می‌توانند در آینده به شما کمک کنند»

چشم انداز شغلی MBA اجرایی

تکمیل یک برنامه MBA اجرایی به شما کمک می‌کند تاثیر بیشتری در شرکت خود داشته باشید، تصمیمات موثرتری بگیرید و مسئولیت‌ها و نقش‌های رهبری بیشتری را بر عهده بگیرید.

مشاغل برای فارغ‌التحصیلان MBA اجرایی شامل نقش‌های C-suite (مدیر عامل، مدیر ارشد مالی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر ارشد اجرایی و…)، نقش‌های معاونت، و نقش‌های مشاور ارشد و شریک در شرکت‌های مشاوره برتر است.

شرکت‌هایی که بیشترین فارغ التحصیلان MBA را استخدام می‌کنند، فارغ‌التحصیلان EMBA را نیز در اولویت استخدام دارند. این‌ها شامل آمازون و مایکروسافت، سه شرکت بزرگ مشاوره مدیریت – Bain، BCG، و McKinsey – گلدمن ساکس و مورگان استنلی است.

مهارت‌های رهبری که در طول دوره EMBA به دست می‌آورید، می‌تواند شما را برای تبدیل شدن به یک کارآفرین تجهیز کند. بسیاری از دانشجویان EMBA پس از فارغ‌التحصیلی به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار خود یا ثبت نام در برنامه‌ای برای کمک به رشد استارتاپ‌ها می‌روند.

الکساندر کانگاه از تجربه EMBA خود در دانشکده تجارت جان مولسون دانشگاه کنکوردیا برای راه‌اندازی شرکت مشاوره‌ای خود استفاده کرد. او می‌گوید :«دوره EMBA به من این فرصت را داد که مهارت‌های تجاری بیشتری را توسعه دهم و شرکت مشاوره‌ام را به بازارهای جدید معرفی کنم.»

فارغ‌التحصیلان EMBA در بسیاری از کشورها بالاترین حقوق بالقوه را در بین تمام فارغ التحصیلان دانشکده‌های بازرگانی دریافت می‌کنند. در سال 2020، متوسط ​​حقوق فارغ التحصیلان EMBA سه سال پس از فارغ‌التحصیلی جزء 100 حقوق بالای جهان توسط فایننشال تایمز رتبه‌بندی شد.

ارقام حقوق و دستمزد EMBA بسته به مدرسه بازرگانی که از آن فارغ التحصیل می‌شوید، صنعت، جایگاه و کشوری که در آن کار می‌کنید، متفاوت است.

با این که گذراندن دوره EMBA در بسیاری از دانشگاه‌ها و مدارس کسب‌وکار دنیا پرهزینه‌تر از دوره MBA معمولی است ولی در نهایت، تاثیری که یک EMBA می‌تواند بر شغل و حقوق شما داشته باشد، آن‌قدر است که می‌توانید در مدت کوتاهی پس از فارغ‌التحصیلی به بازدهی قوی در کسب‌وکار خود دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *