مدرسه کسب و کار ماهان

معرفی رشته MBA فناوری اطلاعات

معرفی رشته MBA فناوری اطلاعات

فهرست مطلب

رشته MBA فناوری اطلاعات چیست؟

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) با تخصص در سیستم های اطلاعاتی بر استفاده از اصول فن آوری، طراحی و توسعه برای رونق در تجارت تمرکز دارد. در اینجا چیزی که باید بدانید اینست که چگونه یک MBA سیستم های اطلاعاتی می تواند اهداف حرفه ای و نیازهای سبک زندگی شما را برآورده کند. سیستم های اطلاعاتی داده ها را جمع آوری، ذخیره، پردازش و توزیع می کنند. دوره های آموزشی در سیستم های اطلاعاتی دانش آموزان را آموزش می دهد تا از فناوری برای حل مشکلات، ساده کردن فرآیندها و بهبود ارتباطات استفاده کنند. با استفاده از شبکه‌ها، نرم‌افزارها و اجزای سخت‌افزاری برای پیوند مؤثر افراد، سازمان‌ها و وظایف، سیستم‌های اطلاعاتی به‌عنوان بخش اساسی موفقیت کسب‌وکار عمل می‌کنند. سیستم های اطلاعاتی عملکرد را در سطوح عملیاتی، مدیریتی و استراتژیک سازمان افزایش می دهند.

سرفصل‌های رشته MBA با گرایش فناوری اطلاعات در ایران

MBA در سیستم های اطلاعاتی یک مدرک تجاری با تاکید بر سیستم های اطلاعاتی است. در مقابل، مدارک کارشناسی ارشد در سیستم‌های اطلاعاتی بر ابزارها و فناوری‌های این رشته تمرکز دارند، با دوره‌های آموزشی کم یا بدون دروس اصول و شیوه‌های تجاری. طراحی شده برای افرادی که می خواهند اطلاعات را در نقش های تجاری مدیریت کنند، MBA سیستم های اطلاعاتی دانشجویان را برای طراحی، پیاده سازی و مدیریت سیستم های اطلاعاتی در سازمان ها آموزش می دهد.

دوره های تجاری در موضوعاتی مانند امور مالی، بازاریابی و رفتار سازمانی با کلاس های فناوری در مدیریت اطلاعات، معماری سازمانی و شبکه و استراتژی سیستم های اطلاعاتی همراه است. MBA سیستم اطلاعات آنلاین و حضوری معمولاً شامل دو سال دوره آموزشی است.

دانشجویانی که در MBA با تمرکز در سیستم های اطلاعاتی ثبت نام می کنند، معمولاً هم در تجارت و هم در فناوری تجربه دارند.

سرفصل های گرایش فناوری اطلاعات MBA در ایران مطابق با جدول زیر به سه دسته کلی دروس پایه، دروس اصلی و دروس تخصصی گرایش تقسیم می شوند که دانشجو بر اساس اولویت های شخصی و مشاوره ی استاد راهنما نسبت به انتخاب واحد اقدام میکند. جداول زیر شرح دروس مربوطه را نشان می دهد.

دروس پایه
نام درسمدت زمان
اقتصاد برای مدیران20
حسابداری و مدیریت مالی بنگاه ها24
مبانی سازمان20
رفتار سازمانی20
مدیریت منابع انسانی20
دروس اصلی
نام درسمدت زمان
مدل کسب و کار16
اصول بازاریابی24
تجارت الکترونیک16
مدیریت استراتژیک20
اصول و فنون مذاکره20
کارگاه و سمینار4
دروس تخصصی MBA گرایش سیستم های اطلاعاتی

نام درسمدت زمان
تجارت الکترونیکی 124
تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم های اطلاعاتی24
مدیریت تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات24
مدیریت روابط با مشتری24

MBA گرایش فناوری اطلاعات در سایر کشورها

بسته به طول دوره MBA سیستم های اطلاعاتی، دانشجویان کلاس های اصلی، در امور مالی، بازاریابی، رهبری و مدیریت عملیات را در طول ترم یا سال اول تکمیل می کنند. هنگامی که فراگیران دوره های پایه را کامل می کنند، کلاس های انتخابی در سیستم های اطلاعاتی را انتخاب می کنند. در یک برنامه تسریع شده، افراد ممکن است دروس اصلی و انتخابی را همزمان تکمیل کنند.

در اینجا برخی از دروس انتخابی رایج در MBA سیستم های اطلاعاتی آمده است:

 1. سیستم های مدیریت پایگاه داده
 2. ارتباطات و شبکه های تجاری
 3. سیستم های اطلاعاتی و مدیریت عملیات
 4. استراتژی و سیاست فناوری اطلاعات
 5. سیستم های پشتیبانی تصمیم برای مدیران
 6. نوآوری در فرآیند کسب و کار
 7. تجزیه و تحلیل داده ها برای سیستم های اطلاعات

موقعیت‌های شغلی بالقوه برای فارغ التحصیلان این رشته

 • تحلیلگر کسب و کار/سیستم (کسی که می داند فناوری چه کاری می تواند در کسب و کار انجام دهد تا راه حل های تجاری ایجاد کند. در یک واحد فناوری اطلاعات/کسب و کار کار کنید و پلی بین فناوری اطلاعات و کسب و کار باشید. کسب و کار به تحلیلگر می گوید آنچه لازم است، و تحلیلگر مسئول است برای ایجاد و پیاده سازی راه حل ها بر مبنای IT)
 • طراح پایگاه داده (طراحی و ایجاد پایگاه داده. کار در بخش فناوری اطلاعات)
 • تحلیلگر برای هوش تجاری (کسی که داده ها را با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات استخراج می کند. آنها قادر به استخراج، یافتن فرصت ها و مشکلات در سیستم های فناوری اطلاعات هستند، مانند شناسایی الگوهای مصرف کننده و غیره)
 • CIO – مدیر ارشد اطلاعات (کسی که مسئول استراتژی فناوری اطلاعات و سیستم های کامپیوتری مورد نیاز برای حمایت از اهداف منحصر به فرد سازمان است.
 • مشاور فناوری اطلاعات (کار برای یک شرکت فناوری اطلاعات، اجرای راه حل های فناوری اطلاعات، برنامه های آموزشی، ارائه راه حل برای مشتریان، کار تیمی)

محدوده استخدامی بعد از دوره MBA فناوری اطلاعات چقدر است؟

جدا از چشم انداز درآمد بهتر، چنین مدرکی می تواند به شما در یادگیری نکات ظریف مدیریت وب سایت، توسعه تجارت الکترونیک، سیستم های پشتیبانی تصمیم، توسعه محصول نرم افزاری، امنیت اطلاعات، سیستم های مدیریت دانش و تجزیه و تحلیل کسب و کار، سیستم های کنترل موجودی و به طور کلی کمک کند.

اگر به‌دنبال موقعیتی به‌عنوان تحلیلگر سیستم، مدیر پایگاه داده، توسعه‌دهنده نرم‌افزار/برنامه‌های کاربردی، مدیر شبکه، سرپرست پروژه یا مشاور فناوری اطلاعات هستید، باید دارای مدرک MBA در زمینه فناوری اطلاعات یا مدیریت سیستم باشید.

این حوزه برای متقاضی هایی که این جریان را انتخاب کرده‌اند گسترده است، مضافا این که یک فارغ‌التحصیل MBA-IT می‌تواند نقش‌های مدیریتی در همسویی کسب‌وکار/IT، حاکمیت فناوری اطلاعات، مدیریت مالی فناوری اطلاعات، مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و همچنین منبع‌یابی را جستجو کند.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *