ماهان

آشنایی با معتبرترین مدرک MBA

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید

  معتبرترین مدارک MBA در جهان متعلق به کدام بیزنس اسکول است؟

  آشنایی با معتبرترین مدرک MBA به افراد کمک می‌کنند تا بتوانند با بهترین دانشگاه‌ها و شرایط آن‌ها شوند و بهترین انتخاب را برای گذراندن دوره MBA داشته باشند. چه شما آرزوی رهبری یک سازمان را داشته باشید یا ارتقای شغلی هدفِ شما باشد، مدرک MBA می‌تواند به شما در این راه کمک کند.

  در ادامه با معتبرترین مدارک MBA آشنا می‌شویم و جنبه‌های کلیدی انواع مدرک‌های MBA را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  معتبرترین مدرک MBA در سال ۲۰۲۳

  در رتبه‌بندی جهانی متعلق به موسسه QS مربوط به سال 2022، بهترین موسسات ارائه‌دهنده دوره MBA مطابق جدول زیر هستند.

  رتبه‌بندی جهانی MBA 2023 بهترین برنامه‌های MBA در جهان را معرفی می‌کند. QS امسال 286 برنامه را از 45 مقصد تحصیلی رتبه‌بندی کرد و بسیاری دیگر مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند. این امر، این رتبه‌بندی را به بزرگ‌ترین رتبه‌بندی برنامه‌های معتبر بین‌المللی MBA در جهان تبدیل می‌کند.

  داده‌ها در اوایل سال 2022 با استفاده از چند نظرسنجی جمع‌آوری شد. نظرسنجی جهانی کارفرمایان QS، نظرسنجی آکادمیک جهانی QS و نظرسنجی که توسط خود مدارس کسب‌وکار تکمیل شده است.

  بیایید تا نگاهی به ۱۰ موسسه برتر جهان امسال بیندازیم:

  رتبه جهانیدانشگاهشهر (استان)
  ۱Stanford Graduate School of BusinessStanford (CA)
  ۲Harvard Business SchoolBoston (MA)
  ۳The Wharton SchoolPhiladelphia (PA)
  ۴HEC ParisJouy en Josas
  ۵MIT Sloan School of ManagementCambridge (MA)
  ۶London Business SchoolLondon (UK)
  ۷INSEADParis; Singapore
  ۸IE Business SchoolMadrid
  ۹Columbia Business SchoolNew York (NY)
  ۱۰IESE Business SchoolBarcelona

  10 دانشگاه برتر جهان امسال برخی از رقابتی‌ترین مدارس تجاری روی کره زمین را در خود جای داده است.

  مدرک MBA استنفورد

  مدرسه فارغ‌التحصیلان کسب‌وکار استنفورد برای یک سال دیگر جایگاه شماره ۱ خود را حفظ کرده است.

  این اتفاق با نگاهی دقیق‌تر به شاخص‌های رتبه‌بندی و نحوه عملکرد استنفورد، تعجب‌آور به نظر نمی‌رسد.

  استنفورد از نظر نتایج فارغ‌التحصیلان رتبه اول، مشترکاً برای اشتغال‌پذیری در رتبه سوم، برای رهبری فکری رتبه چهاردهم، بازگشت سرمایه (ROI) در رتبه 23 و مشترک برای تنوع در رتبه 76 قرار دارد.

  دانش‌پذیران این دانشگاه می‌توانند در طول دوره MBA خود، برنامه درسی را با دروس انتخابی یا سمینارهایی که در سایر مدارس استنفورد تدریس می‌شود، انتخاب كنند. دانش‌پذیران می‌توانند مدرک مشترک یا دوگانه را نیز انتخاب کنند.

  علاوه‌بر این، آن‌ها باید یک نیاز به تجربه جهانی را به اتمام برسانند و حداقل ۱۰ روز در خارج از کشور تحصیل و کار کنند. مقاصد قبلی شامل کره جنوبی، یونان و برزیل بوده است.

  مدرک MBA در HEC پاریس

  در پاسخ به این سوال که امروزه برنامه‌های MBA چقدر مهم هستند، آندریا ماسینی، دانش‌یار، برنامه‌های MBA در HEC پاریس، گفت:

  «برنامه‌های MBA امروز بیش از هر زمان دیگری مهم هستند. شرکت‌ها به کارکنانی نیاز دارند که بتوانند در زمان‌های نامشخص تصمیم بگیرند، که سازگار، چابک و انعطاف‌پذیر باشند.

  دوره‌های MBA‌ این شایستگی‌ها را در طول برنامه به‌ دانش‌پذیر می‌دهند و این مسئله آن‌ها را برای استخدام‌کنندگان بسیار جذاب می‌کند. آنچه دانش‌پذیران MBA ما در این بحران آموخته‌اند، قطعا برای استخدام‌کنندگان جذاب است.

  با گسترش برنامه‌های MBA، یک برنامه رتبه‌بندی برتر جهانی مانند HEC Paris MBA دارای ارزش برتر در بازار است. برنامه‌های این دانشگاه ترکیبی از برتری آکادمیک و آموزش رهبری است؛ در حالی که ROI (نرخ بازگشت) بسیار بالایی را نیز نشان می‌دهد.»

  مدرک MBA در MIT Sloan

  هر برنامه MBA ویژگی‌های متفاوتی را به دانش‌پذیران ارائه می‎‌دهد که می‌تواند دروس انتخابی منحصربه‌فرد و سرفصل‌های دوره MBA، شبکه‌های تخصصی یا مسابقات موردی باشد؛ اما چه چیزی برنامه MIT اسلون را از بقیه متمایز می‌کند؟

  تیم پذیرش می‌گوید:

  «MIT Sloan در ارائه‌های خود در زمینه سرمایه‌گذاری‌های فناوری، فناوری اطلاعات و مدیریت زنجیره تأمین و امور مالی، مدارس کسب‌وکارِ سراسر جهان را رهبری می‌کند.»

  اسلون یکی از اولین مدارس کسب‌وکار در جهان بود که دوره‌های بلاکچین و ارزهای دیجیتال را معرفی کرد. تیم پذیرش اسلون در ادامه اضافه می‌کند:

  «بازار امروزه ایجاب می‌کند که فارغ‌التحصیلان MBA قادر به درک و استفاده از ابزارهای تجزیه‌وتحلیل باشند.

  علاوه‌بر ارائه گواهی در Business Analytics و تعدادی دروس انتخابی پیشرفته مانند The Analytics Edge، کلاس‌های اصلی MIT Sloan MBA شامل چندین ماژول در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است.»

  تفاوت مدرک‌های MBA       

  در مرحله‌ای از فرآیند تحقیق، بیشتر دانش‌پذیران مشتاق در مورد تفاوت بین برنامه‌های MBA سنتی، حرفه‌ای و اجرایی سوال می‌پرسند.

  با برنامه‌های تمام‌وقت یا پاره‌وقت، داخل دانشگاه یا MBA آنلاین، همراه با ۳ گزینه بالا، به‌راحتی می‌توانند علاقه‌مندان را سردرگم كنند.؛ بنابراین همه این اصطلاحات به چه معنا هستند و چرا انواع مختلفی از برنامه‌ها وجود دارد؟

  برنامه‌های MBA سنتی یا تمام‌وقت

  برنامه سنتی و تمام‌وقت MBA شامل یک تعهد 2 ساله با کلاس‌ها و تجربیاتی است که معمولا توسط دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند. همچنین این برنامه‌ها از ساعات عصر برای رویدادهای ورزشی، امتحانات، جلسات اطلاعات استخدام و مصاحبه استفاده می‌کنند.

  پشتیبانی مشاوره شغلی و بررسی بازار کار MBA، دوره‌های کارآموزی تابستانی و مصاحبه‌های داخل دانشگاه در این مدارس، دانش‌پذیران را برای تغییر شغل آماده می‌کند.

  با این حال، دانش‌پذیران نمی‌توانند در طول این برنامه‌ها به‌طور تمام‌وقت کار کنند و هزینه دوره MBA می‌تواند بالا باشد؛ به‌خصوص در دانشگاه‌های خصوصیِ تراز اول.

  اغلب مدارس حداقل یک نوع برنامه MBA را ارائه می‌دهند که آن هم MBA سنتی است. این دوره معمولاً یک برنامه 2 ساله (با برخی از گزینه های یک سالهٔ تسریع‌شده) در صورت ثبت‌نام در دانشگاه و تمام‌وقت است.

  MBA سنتی برای دانش‌پذیرانی طراحی شده که مایل به پیشرفت شغلی خود در تجارت و کسب موقعیت‌های رهبری در صنایع مربوطه هستند.

  برنامه‌های MBA سنتی مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی را به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌دهد و معمولاً می‌توانند با توجه به موضوعاتی در کسب‌وکار مانند بازاریابی، استراتژی کارآفرینی، رفتار سازمانی و همچنین موضوعات صنعتی مانند مراقبت‌های بهداشتی، مالی و فناوری اطلاعات تخصصی شوند.

  برنامه‌های MBA حرفه‌ای یا پاره‌وقت

  برنامه‌های پاره‌وقت، که اکثر داوطلبان مدرک MBA در آن شرکت می‌کنند (56% طبق انجمن دانشکده‌های بازرگانی پیشرفته (AACSB International) شامل برنامه‌های مدرسه شبانه و برنامه‌های آخر هفته است که با نام‌های جدیدتر ارائه می‌شوند؛ مانند «MBA حرفه‌ای» و «MBA کاملاً شاغل».

  این برنامه‌های انعطاف‌پذیر (و اغلب مقرون‌به‌صرفه‌تر) معمولاً در نسخه‌های آنلاین نیز ارائه می‌شوند و به دانش‌پذیران اجازه می‌دهند که به کار تمام‌وقت بپردازند. با اینکه این برنامه‌ها معمولا پذیرش کمتری نسبت به همتایان تمام‌وقت خود دارند، مدرک یکسان است.

  این برنامه طولانی‌تر است (بین 3 تا 5 سال) و معمولاً کمک مالی به دانش‌پذیران ارائه نمی‌دهد. آن‌ها همچنین فرصت‌های شبکه‌ای کمتر و پشتیبانی شغلی کمتری را ارائه می‌دهند؛ به استثنای برخی موارد، مانند برنامه آنلاین Kelley Direct دانشگاه ایندیانا.

  برنامه‌های MBA اجرایی

  نسبت کمتری از رهبران باتجربه کسب‌وکار در برنامه‌های اجرایی MBA یا دوره EMBA شرکت می‌کنند که با سایر برنامه‌های پاره‌وقت و تمام‌وقت متفاوت است.

  طبق نظر شورای MBA اجرایی، برنامه‌های EMBA برنامه‌های تسریع‌شده با ساعات کلاس کمتری هستند که به رهبران کسب‌وکار با تجربه تجاری پیشرفته‌تر اجازه می‌دهد تا در مدت 2 سال یا کمتر مدرک تحصیلات تکمیلی دریافت کنند؛ در حالی که به کار تمام وقت ادامه می‌دهند.

  برنامه‌ریزی دوره فشرده شامل کلاس‌های تمام روز یک‌بار در هفته، 3 روز کامل در تعطیلات آخر هفته و هر سه هفته یا یک هفته در ماه است.

  دانش‌پذیران EMBA کلاس‌های خود را با همان گروه از دانش‌پذیران، که به‌عنوان گروه یک شناخته می‌شوند، تکمیل می‌کنند که می‌تواند به شبکه‌ای ارزشمند تبدیل شود.

  برنامه‌های EMBA همچنین خدمات ویژه‌ای را برای رفع نیازهای رهبران کسب‌وکار پرمشغله ارائه می‌دهند. در سال‌های اخیر، روند توسعه برنامه‌های EMBA در جریان بوده است.

  مدارک MBA مورد تایید وزارت علوم

  مدارک MBA در ایران غالبا به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

  1. صادره از دانشگاه‌ها و موسسات مورد تایید وزارت علوم (تایید‌شده)
  2. صادره از موسسات مورد تایید وزارت علوم به‌صورت مشترک با دانشگاه‌ها و موسسات خارجی
  3. صادره از موسسات و دانشگاه‌های خارج از کشور

  طبق قانون، صرفا آن دسته از مدارکی قابل تایید توسط وزارت علوم هستند که:

  ۱) دانشگاه (یا مدرسه) صادرکنندۀ مدرک در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم باشد.

  ۲) بیش از دو سوم طول دوره در پردیس اصلی دانشگاه (مدرسه) و به‌شکل حضوری گذرانده شده باشد.

  بر همین اساس، دوره‌هایی که به‌صورت مشترک توسط موسسات ایرانی و خارجی برگزار می‌شوند؛ علی‌رغم اینکه در سراسر جهان مورد تایید هستند، قابل تایید توسط وزارت علوم نیستند.

  ارزش‌یابی و معادل‌سازی مدارک MBA

  مدارک MBA مانند سایر مدارک تحصیلی توسط کمیته‌ای تخصصی در وزارت علوم و فناوری اطلاعات ارزش‌یابی می‌شوند. مبنای ارزش‌یابی، عمدتا شامل رتبۀ دانشگاه و معدل دانش‌پذیران براساس مقطع تحصیلی است.

  لینک ذیل جزییات مربوط به ارزش‌یابی مدارک صادره توسط دانشگاه‌ها و موسسات خارجی را نشان می‌دهد.

  http://grad.saorg.ir/new2013

  نظر به سیاست‌های کلی وزارت‌های علوم و بهداشت، معادل‌سازی رشته‌های غیر علوم پزشکی معمولا فاقد پیچیدگی خاصی است و در صورتی که دانشگاه و مقطع محل تحصیل مورد تایید وزارت علوم باشد، مدارک صادره قابل معادل‌سازی هستند. لازم به ذکر است که گواهینامه MBA ماهان تمامی تاییدیه‌های موردنیاز را داراست.

  نتیجه‌گیری

  در سال جدید، دریافت مدرک MBA به آرزو و هدفِ خیلی از افراد تبدیل شده است. مدارس کسب‌وکار زیادی نیز برای این منظور افراد علاقه‌مند را جذب می‌کنند و معتبرترین مدرک MBA را ارائه می‌دهند.

  مدرک MBA، گواهینامه ارزشمندی را ارائه می‌دهد که می‌تواند درهای موقعیت‌های شغلی بالا را برای افراد باز کند یا به‌عنوان رزومه‌ای برای کارآفرینانِ مشتاق عمل کند.

  با این حال، درک این نکته ضروری است که موفقیت در کسب‌وکار در نهایت به ابتکار، خلاقیت و تلاش بستگی دارد.

  با اینکه عملکرد تحصیلی، نمرات آزمون و رتبه عوامل مهمی در دریافت مدرک MBA هستند؛ دانشگاه‌هایی که معتبرترین مدرک MBA را ارائه می‌دهند، دانش‌پذیرانی با مهارت‌های رهبری قوی و توانایی بالا در مدیریت را آموزش می‌دهند.

  ثبت نام دوره MBA ماهان

  معتبرترین مدرک MBA کدام است؟

  برخی از معتبرترین مدرک‌های MBA را دانشگاه‌هایی مانند استنفورد Stanford CA، هاروارد در بوستون، دانشگاه پن در فیلادلفیا، HEC Paris در Jouy en Josas، مدرسه کسب‌وکار لندن در لندن و غیره ارائه می‌دهند.

  شرایط پذیرش در دانشگاه‌های برتر MBA چیست؟

  شرایط پذیرش دانشگاه‌های برتر دوره MBA شامل ارائه GMAT یا GRE، ریز نمرات دوره کارشناسی، معرفی‌نامه‌ها و غیره نیاز است. برخی برنامه‌ها ممکن برای دانش‌پذیران بین‌المللی مانند ایران ممکن است به نمرات تفال نیز نیاز دارند.

  آیا مدرک MBA برای موفقیت شغلی ضروری است؟

  با اینکه مدرک MBA می‌تواند برای پیشرفت شغلی مفید باشد؛ اما تضمینی برای موفقیت نیست. موفقیت تجاری به‌غیر از سابقه تحصیلی فرد، مستلزم ابتکار، خلاقیت و تلاش است. مدرک MBA از یک مدرسه کسب‌وکار معتبر می‌تواند به افراد کمک کند تا به موقعیت‌های شغلی بهتری پیدا كنند و فرصت شبکه‌سازی ارزشممندی را به‌دست بیاورند. با این حال، در نهایت برای موفقیت به مهارت، تجربه و انگیزه نیاز است.

  پرسش‌های متداول

  یک پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.