مدرسه کسب و کار ماهان

دوره MBA چیست؟

MBA چیست و مخفف چه عبارتی است؟

فهرست مطلب

مدیریت راهبردی کسب و کار (Master of Business Administration) یا به اختصار ، MBA گنجینه ای است حاوی مهارتهای جدید و متفاوت برای حل مشکلات مدیریتی که با افزایش چشمگیر ارزش استعدادها و توانمندی ها در جهان تجارت، به انسان دیدی برتر نسبت به مدیریت اعطا می نماید.
در پاسخ به اینکه دانش MBA چیست و به چه کار می آید، باید گفت که این علم را می توان گشایشگر فرصتهای شغلی نامید، فرصتهایی که تاکنون پیش روی قرار نگرفته و ماحصل آنها، تغییر شغل سازمانی از یک پست فنی یا مهندسی به یک پست مدیریتی خواهد بود.

هدف تحصیل MBA چیست؟

تحصیل در دوره MBA یک سرمایه گذاری شخصی بزرگ و یک تجربه هیجان انگیز به شمار می رود زیرا فرد، خود را در اجتماعی از مدیران، کارشناسان و کارآفرینانی می بیند که برای تحول نگرش و تغییر بینش کسب و کار خود ارزش قائل بوده و جویای ارتقاء مهارت و دانش کاربردی خود در زمینه مدیریت هستند.

او و همراهان دیگر در طی این دوره به همکاری و همفکری با یگدیگر پرداخته و موردکاوی های مختلف را تجزیه و تحلیل می کنند، پیرامون موضوعات روز در دنیای تجارت به بحث و تبادل نظر پرداخته و پروژه های مشاوره را در کنار یکدیگر به سرانجام می رسانند؛ همچنین فرد با گذراندن این دوره، اصول و فنون رهبری را نیز آموخته و بدین ترتیب، مهمترین عوامل کلیدی موفقیت را کسب می نماید.

رویکرد MBA چیست؟

MBA رویکردهای مختلف دانش مدیریت و قابلیت درک شایسته نکات ظریف در تجارت را در فرد می پروراند و بستری مناسب را برای اخذ تصمیمات مدیریتی سرنوشت ساز مهیا می نماید.
این دانش دربرگیرنده ابزار و مهارتهای لازم برای شناسایی فرصتهای جدید است و پس از طی این مسیر تغییر و تحول، فرد خود را مملو از نگرشها و بینشهای تازه می بیند. MBA با دنیای واقعی تجارت در تطابق است و تحصیل در آن، یک مزیت رقابتی استراتژیک و مالی به شمار می رود.

همه چیز دربارۀ رشتۀ MBA و دوره‌های آن

MBA محبوب‌ترین رشتۀ دانشگاهی مدیریت در جهان است. کارفرمایان شیفتۀ این رشته‌اند و دانشجویان از آن سیر نمی‌شوند. هزاران فرد شاغل و متخصص بلندپرواز هر ساله در دوره‌های مختلف MBA ثبت‌نام می‌کنند.

MBA به عنوان یک رشتۀ عمومی شما را از دانش بنیادی مدیریت برخوردار می‌سازد، به عبارت دیگر از طریق تحصیل در رشتۀ MBA به دیدگاهی کل‌نگر دربارۀ حوزه‌های مختلف کسب و کار، از قبیل بازاریابی، امور مالی و حسابداری دست خواهید یافت و در طول تحصیل نیز مهارت‌های رهبری و مهارت‌های نرم حیاتی و سرنوشت‌سازی را در خود پرورش خواهید داد.

دانش‌آموختگان مشهور MBA شامل مدیرعاملان شرکت‌های چندملیتی، کارآفرینان موفق و رئیس‌جمهوران سابق می‌شود؛ از نام‌آورترین دانش‌آموختگان MBA می‌توان به جرج دبلیو. بوش، مایکل بلومبرگ، تیم کوک، ساتیا نادلا، سوندار پیچای، شریل سندبرگ و … اشاره کرد.

 • با در دست داشتن مدرک MBA چه کاری می‌توانید بکنید؟
 • رشتۀ MBA در چه دوره‌هایی ارائه می‌شود؟
 • آیا تحصیل در رشتۀ MBA و مزایای آن ارزش صرف وقت و هزینه را دارد؟

MBA مخفف و سرواژۀ چه کلماتی است؟ تعریف MBA

MBA سرواژۀ ارشد مدیریت کسب و کار (Master of Business Administration) است.

اولین بار مدرسۀ عالی مدیریت دانشگاه هاروارد (دانشکدۀ کسب و کار هاروارد کنونی) این رشته را در سال 1908 ارائه کرد و پس از آن به عنوان یکی از رشته‌های تحصیلات تکمیلی در دانشکده‌های کسب و کار سراسر جهان آموزش داده می‌شود.

اگر در رزومه‌تان به داشتن مدرک MBA اشاره کنید، نظر مساعد کارفرمایان را به خود جلب خواهید کرد، اما واقعیت این است که معنای MBA فراتر از سه حرف روی ورقۀ کاغذ است. در طول دورۀ تحصیل در رشتۀ MBA دانشتان را دربارۀ کسب و کارتان افزایش می‌دهید، شبکۀ حرفه‌ای‌تان را گسترش می‌دهید و چشم‌اندازهای حرفه‌ای و حقوق کاری‌تان را به درجه‌های بالاتری ارتقاء می‌دهید.

رشتۀ MBA برای چه کسانی مناسب است؟ 

دانشجوی MBA مشخصات خاصی ندارد. هرچند دانشجویان MBA در گذشته در حوزه‌های امور مالی یا مشاوره مشغول به کار می‌شدند، کلاس‌های معمولی MBA امروزه مملو از دانشجویانی از طیف گسترده‌ای از متخصصین گوناگون با پیشینه‌های شغلی مختلف است.

در سال 2022 در کلاس MBA دانشگاه هاروارد دانشجویانی از 69 ملیت مختلف حضور داشتند. 44% دانشجویان خانم و 45% جزء دانشجویان امریکایی اقلیت بودند. دانشجویان با پیشینه‌های مختلفی مانند صنعت فناوری، تولید، سلامت و درمان، سازمان‌های غیرانتقاعی، رسانه‌ها، ارتش، امور مالی و مشاوره در دورۀ MBA ثبت‌نام می‌کنند. 

دانشجویان شرکت‌کننده در کلاس MBA دانشگاه اینسید از 88 ملیت مختلف هستند و پیشینۀ تحصیلی‌شان از کسب و کار و مهندسی تا هنر و علوم سیاسی متغیر است.

مهم‌ترین انگیزه‌های دانشجویان برای ثبت‌نام در رشتۀ MBA، براساس گزارش انجمن پذیرش دانش‌آموختگان مدیریت (GMAC™)، عبارت است از: افزایش دستمزد، ترفیع شغلی، مدیریت کارکنان و کار در عرصۀ بین‌المللی. البته این مزایا صرفاً فقط چند مورد از دلایل بی‌شماری است که دانشجویان را ترغیب به تحصیل در رشتۀ MBA می‌کند.

دلایل تحصیل در رشتۀ MBA اهداف حرفه‌ای متقاضیان رشتۀ MBA برای دوران پس از دانش‌آموختگی:

 • افزایش دستمزد: 47%
 • مدیریت کارکنان: 42%
 • به دست آوردن جایگاه شغلی در سطح ارشد: 42%
 • تغییر کارکردهای شغلی: 32%
 • یافتن شغل در یک سازمان دیگر: 31%

رشتۀ MBA، صرف‌نظر از پیشینۀ تحصیلی و شغلی، برای افرادی مناسب است که می‌خواهند مهارت‌های مدیریتی را یاد بگیرند و سطح شغلی‌شان را ارتقاء بدهند. چه بخواهید کسب و کار خود‌تان را راه‌اندازی کنید، چه بخواهید در شرکت فعلی‌تان پیشرفت کنید، کارکرد، صنعت یا موقعیت شغلی‌تان یا هر سه را با هم تغییر بدهید، در هر حال رشتۀ MBA برای‌تان مناسب است و می‌تواند شما را به هدفتان برساند.

به قول ویرجینی فوژا، مدیر پذیرش‌ و کمک مالی جهانی در دانشگاه اینسید «MBA فقط برای مجهز کردن دانشجویان برای کار بعدی‌شان در دوران پس از دانش‌آموختگی طراحی نمی‌شود؛ تحصیل در این رشته تجربۀ سرنوشت‌ساز و متحول‌کننده‌ای است که دانشجویان را برای ایجاد تغییرات شغلی مهم در 5، 10 و 15 سال پس از دانش‌آموختگی توانمند می‌کند؛ این توانمندی ثمرۀ مهارت‌های فراگرفته شده و گسترش شبکه‌ای است که آثارش تا مدت‌ها پس از اتمام تحصیل ادامه دارد».

دوره‌های مختلف MBA

هرچند برگزاری رشتۀ MBA به صورت تمام‌وقت قدیمی گزینۀ پرطرفداری است، MBA امروزه به صورت‌ها و در مدت زمان‌های مختلف برگزار می‌شود. دانشکده‌های کسب و کار دوره‌های مختلفی از MBA را متناسب با وضعیت و نیم‌رخ دانشجویان مختلف ارائه می‌دهند.

دوره‌های مختلف MBA

دورۀ MBAدانشجویانمدت زمانروال
MBA تمام‌وقتدانشجویان تمام‌وقتیک تا دو سالیک‌ساله، دوساله
MBA پاره‌وقتمتخصصان شاغلبیش از دو سالعصرها، پایان هفته، ترکیبی
MBA اجراییمتخصصان شاغل در سطح مدیریت اجرایییک تا دو سالنیمه‌وقت، ترکیبی، موقعیت‌های بین‌المللی
MBA مجازیمتخصصان شاغلبیش از دو سالکاملاً غیرحضوری، بخش مجازی + شبانه‌روزی

MBA تمام‌وقت

MBA تمام‌وقت تجربه‌ای فراگیر و اصیل در پردیس دانشگاه است و برای دانشجویان تازه‌کار یا دانشجویانی که تازه به نیمۀ راه زندگی حرفه‌ای‌شان رسیده‌اند و شاید می‌خواهند مسیر حرفه‌ای‌شان را کاملاً تغییر بدهند، طراحی می‌شود. دورۀ تمام‌وقت و دوسالۀ MBA بالاترین میزان محبوبیت را در ایالات متحده امریکا دارد و توسط گروه نخبگان مدارس کسب و کار M7 ارائه می‌شود.

MBA یک‌ساله در اروپا و آسیا بسیار پرطرفدار است و موجب می‌شود دانشجویان مدت کمتری مرخصی بگیرند و دوران تحصیل را با شتاب بیشتری به اتمام برسانند، هرچند دوره‌های تمام‌وقت MBA به صورت‌های گوناگونی ارائه می‌شود. تمام کردن دورۀ MBA دانشگاه اینسید فقط 10 ماه طول می‌کشد، حال آن‌که دانشکدۀ کسب و کار لندن زمان‌های خروج منعطفی را پس از 15، 18 یا 21 ماه تحصیل ارائه می‌دهد.

MBA پاره‌وقت

MBA پاره‌وقت به دانشجویان اجازه می‌دهد تا کار و تحصیل را با هم ترکیب کنند، به‌این‌ترتیب دستمزدتان کم نمی‌شود و مجبور نمی‌شوید هزینۀ فرصت شرکت در یک دورۀ تمام‌وقت را پرداخت کنید. کلاس‌های MBA پاره‌وقت معمولاً عصرها، تعطیلات پایان هفته یا به صورت ماژولار منعطف برگزار می‌شود و یادگیری مجازی را با جلسات حضوری ترکیب می‌کند.

MBA اجرایی

MBA اجرایی یک دورۀ MBA پاره‌وقت است که گروه هدفش متخصصان باتجربه و در سطح مدیریت اجرایی است که بیش از 10 سال تجربۀ کاری دارند. دوره‌های EMBA رهبران ارشد را با هدف ارتقاء مهارت‌ها و به اشتراک گذاشتن شبکه و دانش گرد هم جمع می‌کند؛ شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها پروژه‌های حرفه‌ای‌شان را به کلاس درس می‌آورند.

MBA مجازی

MBA مجازی تجربۀ تحصیل پاره‌وقت و بسیار منعطف در این رشتۀ محبوب را ممکن می‌سازد تا بتوانید ضمن حفظ شغلتان، از راه دور و در کمال راحتی از خانه مدرک MBA بگیرید. دوره‌های مجازی MBA معمولاً یک بخش کوتاه یک تا دوهفته‌ای شبانه‌روزی دارد، هرچند تعداد فزاینده‌ای از دوره‌های MBA به صورت کاملاً اینترنتی برگزار می‌شود. همچنین در بسیاری از دوره‌های مجازی MBA می‌توانید هزینۀ هر ماژول را جداگانه پرداخت کنید و مدت زمان تحصیلتان را برنامه‌ریزی کنید؛ بنابراین مدت زمان دوره‌های مجازی MBA می‌تواند متغیر باشد، اگرچه اکثر دوره‌های تقریباً ظرف دو سال تمام می‌شود.

دوره‌های تخصصی MBA

هرچند MBA یک رشتۀ عمومی است، می‌توانید در حوزه‌های مورد علائق‌تان تخصص بگیرید. دانشکده‌های کسب و کار تخصص‌های مختلف MBA شامل MBA در مدیریت بهداشت و درمان، تحلیل کسب و کار، کارآفرینی، امور مالی، بازاریابی و منابع انسانی را ارائه می‌دهند. در این دوره‌های تخصصی معمولاً واحدهای اصلی MBA در کنار واحدهای تخصصی متمرکز بر حوزۀ موردعلاقۀ دانشجویان تدریس می‌شود.

دوره‌های STEM MBA در امریکا دروسی تخصصی شامل موضوعات STEM دارند و دانش‌آموختگان بین‌المللی این دوره‌ها می‌توانند بدون نیاز به ویزای H-1B  تا سه سال در امریکا بمانند و کار کنند.

همچنین در اکثر دانشکده‌های کسب و کار می‌توانید در دو رشته تحصیل کنید و MBA را با ارشد یک رشتۀ تخصصی کسب و کار یا دوره‌های بین‌دانشگاهی مانند JD MBA ترکیب کنید که به صورت مشترک توسط دانشکده‌های حقوق و کسب و کار برگزار می‌شود.

برنامۀ درسی و واحدهای MBA

برنامۀ درسی MBA معمولاً به دو بخش تقسیم می‌شود:

واحدهای اصلی MBA اصول بنیادی مدیریت عمومی را پوشش می‌دهد. واحدهای اصلی معمول در دوره‌های MBA عبارت است از:

 • حسابداری؛
 • ارتباطات در کسب و کار؛
 • اخلاق کسب و کار؛
 • راهبرد کسب و کار؛
 • تحلیل داده‌ها؛
 • اقتصاد؛
 • امور مالی؛
 • رهبری؛
 • بازاریابی و
 • عملیات‌ها.

واحدهای انتخابی MBA این فرصت را در اختیار دانشجویان می‌گذارد تا واحدهایی را انتخاب کنند که بیشترین همخوانی را با اهداف شغلی فردی‌شان دارد. معمولاً واحدهای اصلی MBA را پیش از انتخاب واحدهای انتخابی در نیمۀ دوم دوره می‌گذرانید.

واحدهای انتخابی بسیار متنوعی در دورۀ MBA ارائه می‌شود که تمام موضوعات را از مدیریت منابع انسانی، مدیریت غیرانتفاعی، کارآفرینی، پایداری و CSR گرفته تا موضوعات پیشرفته و به‌روزی از قبیل هوش مصنوعی و بلاک‌چین را پوشش می‌دهند.

اکثر واحدهای MBA با استفاده از روش مطالعۀ موردی تدریس می‌شود که توسط دانشکدۀ کسب و کار هاروارد رواج یافت؛ در این روش از دانشجویان خواسته می‌شود که مطالعات موردی دربارۀ موفقیت‌ها یا شکست‌های کسب و کار را تحلیل کنند و سپس دربارۀ آنها در کلاس به بحث و تبادل نظر بپردازند.

ابتدا نظریۀ کسب و کار را در دوران تحصیل در رشتۀ MBA یاد می‌گیرید، سپس آموخته‌های‌تان را در پروژه‌های گروهی یا حتی پروژه‌های مشاوره در دنیای واقعی به کار می‌گیرید. در خارج از کلاس درس می‌توانید خودتان را در تمام جنبه‌های زندگی آموزشی کسب و کار، از قبیل باشگاه‌های MBA، دروس فوق‌برنامه، رویدادهای شبکه، کنفرانس‌ها، مسابقه‌ها، بازدید از شرکت‌ها و رویدادهای بین‌المللی مهیج، غرق کنید.

دانشجوی MBA بودن چه حس و حالی دارد؟ پاسکال میشلز، دانشجوی سابق MBA که پیش از این مدیر پذیرش MBA در دانشکدۀ کسب و کار IESE بود و اکنون مدیر و مشاور پذیرش MBA در شرکت مشاورۀ مانلو کوچینگ است، دراین‌باره می‌گوید: «جالب این‌جاست که دانشجویان معمولاً برای تلاش جهت متمایز ساختن خود در رشتۀ MBA ثبت‌نام می‌کنند، اما در طول دوران تحصیل، تعامل با تعداد فراوانی از افراد جالب و انگیزه‌بخشی که انسان را سر شوق می‌آورند، هم درس تواضع به دانشجویان می‌دهد و هم الهام‌بخش است.»

« MBAخارج از محیط دانشگاه واقعاً حول محور افرادی می‌چرخد که با آنها آشنا می‌شوید، دوستی‌هایی که در بحث‌های داغ کلاسی و جلسه‌های گروهی شبانه شکل می‌گیرد ـ این دوستی‌ها و آشنایی‌ها تا حد زیادی محرک رشد فردی است.»

شغل‌های MBA: با داشتن مدرک MBA چه کاری می‌توانید انجام بدهید؟   

با مدرکMBA چه کاری می‌توانید انجام بدهید؟ تقریباً هر کاری را که برای انجام دادنش مشتاق و مصمم باشید، می‌توانید انجام بدهید. تحصیل در رشتۀ MBA شما را برای کارهای مختلف در صنایع و نقش‌های گوناگون آماده می‌کند. دانش‌آموختگان MBA معمولاً در شغل‌های زیر مشغول به کار می‌شوند:

 • مدیر امور مالی؛
 • مشاور مالی؛
 • مدیر منابع انسانی؛
 • بانکداری سرمایه‌گذاری؛
 • مدیر IT؛
 • تحلیل‌گر مدیریت؛
 • مشاور مدیریت؛
 • مدیر بازاریابی و
 • مدیر عملیات‌.

کارفرمایان از استخدام کردن دانش‌آموختگان MBA استقبال می‌کنند و بسیاری از دانشجویان MBA در همان دوران تحصیل استخدام می‌شوند. نتایج نظرسنجی GMAC از مسئولان استخدام شرکت‌ها نشان می‌دهد که 91 درصد کارفرمایان جهانی، علی‌رغم تأثیر کووید ـ 19 برای استخدام دانش‌آموختگان MBA در سال 2021 برنامه‌ریزی می‌کنند.

تعداد دانش‌آموختگان MBA در صنایع گوناگون از بهداشت و درمان گرفته تا سازمان‌های غیرانتفاعی در حال افزایش است، آنان هم برای استارتاپ‌ها هم برای شرکت‌های چندملیتی کار می‌کنند و بسیاری کسب و کار خود را شروع می‌کنند. 18 درصد از دانش‌آموختگان مدرسۀ عالی کسب و کار استنفورد در سال 2020 خود را وقف کارآفرینی نمودند و بنگاه خطرپذیر خود را راه‌اندازی کردند.

از جمله شرکت‌هایی که اکثر دانش‌آموختگان MBA را استخدام می‌کنند می‌توان به شرکت‌های مشاوره مدیریت بیگ تری، بین،  BCG و مک‌کنزی و همچنین شرکت‌های فناوری بزرگی همچون آمازون، گوگل و مایکروسافت و شرکت‌های حسابداری مانند دیلویت، اکسنچر و EY اشاره کرد.

دانش‌آموختگان MBA چند سال پس از اتمام تحصیل پیشرفت می‌کنند و در جایگاه‌های مدیریت اجرایی و ارشد قرار می‌گیرند. بسیاری از مدیرعاملان فورچون 500، از جمله مدیرعاملان اپل، جی پی مورگان، مایکروسافت و والمارت، مدرک MBA دارند.

کیت بوانز، سرپرست جهانی استخدام مشاوران در بین اند کمپانی می‌گوید: «وقتی فردی را که مدرک MBA دارد، استخدام می‌کنیم، دیدگاه جهانی و تنوع تجربه‌هایش این امکان را برایش فراهم می‌کند تا به خوبی با شرکت ارتباط برقرار کند، تمام حوزه‌های پیشرفت و امکانات بالقوه را به درستی درک کند و به این ترتیب به مراجعینمان کمک کند تا در صنایعشان موفق شوند.» 

حقوق MBA: چقدر می‌توانید درآمد داشته باشید؟

گرفتن مدرک MBA امیدتان را برای دریافت حقوق‌های بالاتر در آینده افزایش می‌دهد. دانشجویان MBA دانشگاه‌های معتبر کسب و کار در امریکا می‌توانند امیدوار باشند که حقوق اولیه‌شان پس از دانش‌آموختگی بین 120 تا 160 هزار دلار امریکا باشد که انعقاد قراردادهای پرسود و پاداش‌های عملکرد هم به آن اضافه می‌شود.

حقوق متخصصان MBA سه سال پس از دانش‌آموختگی می‌تواند تا 100% افزایش پیدا کند. در میان 10 دورۀ برتر MBA  که در سال 2021 توسط فایننشال تایمز رتبه‌بندی شدند، دانشجویان MBA حقوقشان را به‌طور متوسط سه سال پس از گرفتن مدرک بیش از 118% افزایش دادند.

چشم‌انداز متوسط حقوق MBA طبعاً به صنعت، نقش و دانشکده‌ای که از آن فارغ‌التحصیل می‌شوید، بستگی دارد. امور مالی و مشاوره در میان مشاغل MBA بالاترین دستمزدها را دارند. حقوق مشاوران دارای مدرک MBA می‌تواند پس از فارغ‌التحصیلی به 170 هزار دلار امریکا برسد.

متوسط حقوق MBA در امریکا پس از دانش‌آموختگی 107 هزار دلار امریکاست، البته میزان حقوق MBA به موقعیت جغرافیایی نیز بستگی دارد. می‌توانید مقدار حقوقتان را پس از گرفتن مدرک MBA با استفاده از ابزار تعاملی ما براساس صنعت و میزان تجربه‌تان تخمین بزنید.

هزینۀ تحصیل در رشتۀ MBA: آیا تحصیل در رشتۀ MBA ارزشش را دارد؟

هزینۀ تحصیل در رشتۀ MBA چقدر است؟ متوسط کل هزینۀ تحصیل در معتبرترین دوره‌های تمام‌وقت MBA براساس گزارش 2020 بیزینس بیکاز از هزینۀ MBA بالغ بر 168 هزار دلار امریکاست. این رقم شامل شهریه، هزینه‌های اضافی، مخارج زندگی و بیمه سلامت می‌شود.

هزینۀ تحصیل در رشتۀ MBA به شدت به محل تحصیلتان بستگی دارد. متوسط هزینۀ کل تحصیل در رشتۀ MBA در معتبرترین دانشگاه‌های امریکا به صورت تمام‌وقت 213 هزار دلار امریکاست، حال آن‌که این مبلغ در آسیا فقط 98 هزار دلار است.

شهریۀ دوره‌های تمام‌وقت MBA در دانشگاه‌های معتبر از 49 هزار دلار تا 158 هزار دلار متغیر است.

البته دوره‌های MBA تمام‌وقت بسیاری با هزینه‌های پایین‌تر نیز وجود دارد که کیفیت آموزشی و نتایج مشابهی را ارائه می‌دهند. برای مثال دانشکدۀ کسب و کار ناتینگهام و دانشکدۀ کسب و کار آستون به ترتیب با دریافت 29 و 36 هزار دلار از دانشجویان بین‌المللی دو مؤسسه‌ای هستند که دوره‌های MBA را با معقول‌ترین هزینه برگزار می‌کنند.

اگر در خانۀ خودتان باشید و حین کار کردن در دوره‌های پاره‌وقت، مجازی یا اجرایی رشتۀ MBA ثبت‌نام کنید، طبعاً هزینه‌های اضافی مربوط به مخارج زندگی را پرداخت نخواهید کرد و هزینۀ فرصت ناشی از استعفا یا مرخصی و از دست دادن حقوق به شما تحمیل نخواهد شد.

به‌علاوه دانشکده‌های کسب و کار بورس‌های تحصیلی مختلف و کمک‌های مالی را برای تأمین شهریه به دانشجویان اعطاء می‌کنند، بنابراین دانشجویان، به‌ویژه دانشجویان تمام‌وقت، به ندرت تمام شهریه را پرداخت می‌کنند.

برخوردار شدن از چنین مزایایی، به‌علاوۀ حقوق پس از دانش‌آموختگی، مهارت‌ها و شبکۀ ایجادشده، به این معناست که نباید بگذارید هزینۀ تحصیل در رشتۀ MBA شما را از ارزیابی نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری بر روی MBA (MBA ROI) منصرف کند. اگر توانستید بهترین دورۀ MBA را که با بلندپروازی‌های فردی و اهداف شغلی‌تان تناسب داشته باشد، پیدا کنید، مطمئن باشید که MBA بیشتر از هزینه‌ای که قرار است صرف تحصیل کنید، ارزشش را دارد.

ثبت‌نام در رشتۀ MBA: اقدام کردن برای پذیرش در رشتۀ MBA

شرایط و نیازمندی‌های استاندارد برای ثبت‌نام در رشتۀ MBA چیست؟ اکثر دانشکده‌های کسب و کار مدرک دانشگاهی کارشناسی یا معادل آن و میزان حداقلی از تجربۀ کاری را شرط پذیرش متقاضیان تعیین می‌کنند.

باید مدارک لازم برای درخواست پذیرش، شامل رزومه، مقاله، توصیه‌نامه و GMAT، را آماده کنید و درخواست پذیرش را پیش از پایان مهلت پذیرش ترم موردنظرتان به دانشگاه ارسال کنید. اگر درخواستتان پذیرفته شود، پیش از پذیرش نهایی باید در جلسۀ مصاحبه شرکت کنید.  

برای پذیرفته شدن در دانشکده‌های کسب و کار باید در رقابت تنگاتنگی شرکت کنید، پذیرش رقابتی است و نرخ پذیرش MBA در دوره‌های معتبری مانند استنفورد فقط 9/8 % است، البته اکثر دوره‌های برتر، براساس گزارش بیزینس بیکاز، 20 تا 60 درصد متقاضیان را می‌پذیرند.

آزمون GMAT یکی از شاخص‌های کلیدی عملکرد برای دانشکده‌های کسب و کار است، البته دانشکده‌ها نیم‌رخ و پروندۀ کلی متقاضیان را در نظر می‌گیرند و تمام جنبه‌های درخواست پذیرش را بررسی می‌کنند.

چاد لوسی، مدیر پذیرش MBA دانشکدۀ کسب و کار هاروارد می‌گوید: «متقاضیان قوی عادت رهبری را از گذشته به یادگار دارند، در حال حاضر کوشا، سخت‌کوش و کنجکاو هستند، اشتیاق بالایی برای تحلیل دارند و شور و شوق فراوانی دارند تا به نوبۀ خود سهمی در موفقیت اجتماع داشته باشند. سعی می‌کنیم تک‌تک متقاضیان را بشناسیم و متوجه شویم که هر کدام چه نقشی می‌توانند در کلاس درس و اجتماع داشته باشند.»

پس از خواندن این مقاله متوجه شدید که رشتۀ MBA چیست و چطور می‌تواند در زندگی شغلی برای‌تان مفید باشد، حال وقت آن رسیده است تا قدم بعدی را بردارید و درخواست پذیرش را ارسال کنید. فرایند پذیرش در رشتۀ MBA به پشتکار و سازمان‌دهی نیاز دارد، همچنین باید تحقیقات و جستجوهای لازم را انجام بدهید تا دانشکدۀ کسب و کاری را پیدا کنید که بیشترین تناسب را با شخصیت، علاقه‌مندی‌ها و اهداف شغلی‌تان داشته باشد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

امتیاز دهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *