ماهان

مشاور دیجیتال مارکتینگ کیست و چه وظایفی دارد؟

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
  احتمالاً واژه مشاور دیجیتال مارکتینگ خیلی به گوشتان خورده است. با ظهور نسل‌های مختلف اینترنت و موبایل‌های هوشمند، اپلیکیشن‌های اجتماعی و فراگیرشدن آن‌ها، انسان وقت زیادی از شبانه‌روز خود را در فضای مجازی می‌گذراند. افراد زیادی ممکن است ادعای این را داشته باشند که مشاور دیجیتال مارکتینگ هستند؛ اما چطور می‌توان درست و غلط را تشخیص داد؟ در این مقاله به ویژگی‌های مشاور دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت.

  خرید کردن در این فضا کم‌کم جای خود را بین مردم باز کرد. این که ساعت‌ها به بازار برویم و به‌دنبال مغازه مورد نظر بگردیم و شاید چیزی پیدا کنیم، جای خود را به چند کلیک در فضای مجازی داد. تولیدکننده‌ها و فروشنده‌ها نیز به‌تبع حضور در این بازار پر رقیب، باید مزایای خاصی ارائه کنند.

  در این زمان بود که توجه‌ها به‌سمت مشاور دیجیتال مارکتینگ جلب شد. همه می‌خواهند بدانند چطور باید در فضای دیجیتال بازاریابی کنند؟ چطور می‌توانند محصول خود را میان این‌همه محصول برای مخاطب خاص کنند؟

  چه کسی مشاور دیجیتال مارکتینگ است؟

  مشاور بازاریابی دیجیتال فردی است که اطلاعات کافی و مناسب در زمینه نحوه جلب مشتری در فضای مجازی را دارد. البته تنها اطلاعات کافی نیست و دیجیتال مارکتر باید به مهارت‌های گوناگونی مجهز باشد. او به صاحب کسب‌وکار کمک می‌کند تا بازار هدف محصول خود را در فضای مجازی به سمت خود بکشاند.

  ابزارهای زیادی برای تبلیغ کار شما در فضای مجازی وجود دارد. مشاور دیجیتال مارکتینگ باید بتواند تمام این ابزارها را در جهت مناسب و به‌صورت بهینه به‌کار بگیرد.

  به‌طورکلی، بازاریاب دیجیتال وظیفه برقراری ارتباط بین مشتری و فروشنده جهت خرید محصول در فضای دیجیتال را بر عهده دارد.

  مشاور دیجیتال مارکتینگ چه وظایفی دارد؟

  آگاهی از حیطه وظایف مشاور دیجیتال مارکتینگ یا مشاور کسب‌وکار دیجیتال باعث می‌شود بدانید دقیقاً چه چیزهایی باید از او بخواهید؟ چه چیزهایی در حیطه شغل بازاریاب دیجیتال نیست؟

  با این حال، می‌توانید بخشی از این ویژگی‌ها را گلچین کنید یا با مشاور خود قبل از استخدام توافق کنید. به‌طورکلی، یک مشاور دیجیتال مارکتینگ مناسب برای اکثر شرکت‌ها دارای ویژگی‌های زیر است:

  • شناخت درست و کافی از بازار هدف مدنظر و رفتار آن
  • آنالیز و بررسی و برگزاری کمپین تبلیغاتی کوچک
  • انتخاب استراتژی درست و متناسب با بازار هدف
  • همکاری با مدیر پروژه برای تقسیم کارها و نظارت روی آن
  • اجرا یا پیشنهاد کارهایی برای سئوی سایت، اپلیکیشن و صفحات شرکت که موجب بهبود روند آن‌ها شود.
  • پیداکردن راه‌های جدید برای ارتباط با مشتریان باتکیه بر استراتژی بازاریابی شرکت
  • بالابردن رتبه سایت در گوگل با استفاده از کلمات کلیدی جدید و تحلیل صفحات
  • تحلیل رقبا برای پیشی‌گرفتن از آن‌ها
  • تبدیل مشتریان قدیمی به مشتریان وفادار
  • تسلط و استفاده از نرم‌افزارهای تحلیلی گوناگون برای بررسی روند شرکت

  علاوه بر این موارد، مشاور دیجیتال مارکتینگ باید همواره به‌روز باشد. بازاریابی دیجیتال موضوعی است که روزبه‌روز پیشرفت می‌کند. ابزار، استراتژی‌ها و متدهای نوینی همه‌ساله ارائه می‌شوند.

  اهمیت مشاور بازاریابی دیجیتال برای شرکت‌ها

  اهمیت مشاور بازاریابی دیجیتال برای شرکت‌ها

  بسیاری از صاحبان کسب‌وکار تصور می‌کنند که با وجود مسئول بازاریابی در شرکت، نیازی به مشاور دیجیتال مارکتینگ نخواهند داشت. این تصور درست نیست. استفاده از مشاور دیجیتال مارکتینگ به شما اجازه می‌دهد دیدگاهی بیرونی از کار خود پیدا کنید.

  گاهی به‌خاطر این که خودمان درون مسئله هستیم، دایره دید محدودی داریم و متوجه برخی نقاط اشکال نمی‌شویم. مسئول بازاریابی شما نیز همین‌طور است. مشاور دیجیتال مارکتینگ می‌تواند از بیرون به کار شما نگاه کند و دیدگاه جدیدی به شما بدهد.

  فایده دیگری که استفاده از شرکت‌های مشاوره دیجیتال مارکتینگ دارد این است که می‌توانید هم زمان از تمام تخصص‌ها استفاده کنید.

  افرادی که در زمینه‌های SEO ،UI ،UX، شبکه‌های اجتماعی و غیره تخصص دارند، به‌صورت هم‌زمان روی پروژه شما کار خواهند کرد. استفاده از این افراد متخصص کمک زیادی به کسب‌وکار شما می‌کند.

  اگر کسب‌وکار شما کوچک است، احتمالاً تیم بازاریابی کوچکی نیز دارید. گاهی اوقات به نقطه‌ای می‌رسید که دانش و مهارت این تیم برای پاسخ‌دهی کافی نیست. ممکن است استراتژی‌های مختلفی اجرا کنید؛ اما متوجه تفاوتی در فروش نشوید یا نتیجه دلخواهتان را کسب نکنید.

  در این شرایط، استفاده از مشاوره در خصوص دیجیتال مارکتینگ می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد. در نتیجهٔ این اقدامات می‌توانید از بسیاری هزینه‌ها بکاهید و به سود خود اضافه کنید.

  مهارت‌های یک مشاور دیجیتال مارکتینگ

  مشاور دیجیتال مارکتینگ باید اطلاعات زیادی در خصوص ابزارهای تبلیغاتی در فضای مجازی داشته باشد. تسلط به مهارت‌های نرم و سخت در ادغام با هم سبب تبدیل‌شدن به یک مشاور مناسب می‌شود. در ادامه به بررسی برخی از مهارت‌های لازم برای مشاور بازاریابی دیجیتال می‌پردازیم.

  آنالیز داده‌ها

  این مورد مهم‌ترین مهارتی است که یک مشاور بازاریابی باید داشته باشد. بررسی موفقیت کمپین‌ها، تسلط بر گوگل آنالتیکس و ارائه تفسیر و سپس راه‌حل درست، مهارتی است که هر مشاور بازاریابی دیجیتال باید داشته باشد.

  تعیین هدف مناسب

  مشاور دیجیتال مارکتینگ باید بتواند با توجه‌ به ظرفیت‌های سازمان و اهداف بالادستی آن، هدف‌های کمپین‌های تبلیغاتی را تعیین کند. هدف نباید رؤیایی و خارج از دسترس باشد یا مناسب شرکت نباشد.

  هم هزینه و زمان زیادی از سازمان صرف می‌شود و هم ممکن است شاهد از دست‌ رفتن مشتری باشیم. پس هدف باید در دسترس و متناسب با اهداف کلی سازمان طراحی شود.

  تمایز قائل‌شدن بین استراتژی و تاکتیک

  استراتژی، راه رسیدن به هدف است. تاکتیک‌ها در واقع اقداماتی هستند که در راستای استراتژی انجام می‌شوند. مشاور دیجیتال مارکتینگ باید بتواند تفاوت این ۲ را تشخیص دهد و در تصمیم‌گیری‌ها به کار ببرد.

  داشتن مهارت رهبری

  اعتمادبه‌نفس بالا، تسلط روی کار، کمی کاریزما، بیان مناسب و سایر ویژگی‌های رهبری باید در مشاور دیجیتال مارکتینگ وجود داشته باشد. درست است که نام این شغل مشاوره است؛ اما در واقع باید به رهبری بسیاری از افراد بپردازد.

  حتی بدون این که نیاز به رهبری افراد باشد، داشتن اعتمادبه‌نفس بالا و مهارت در ارتباط گرفتن با بقیه امر مهمی برای مشاور دیجیتال مارکتینگ است.

  اگر اعتمادبه‌نفس خوبی نداشته باشید نمی‌توانید به‌خوبی خودتان را پرزنت کنید. کمتر صاحبان کسب‌وکاری حاضر به کار کردن با چنین افرادی خواهند شد.

  به‌روز بودن

  یک مشاور دیجیتال مارکتینگ باید همواره خود را به‌روز نگه دارد. این به‌روز بودن شامل عرصه‌های زیادی است. او باید بتواند همیشه بازار کار خود را رصد کند تا قیمت درست و منصفانه‌ای به پیشنهادهای کاری خود بدهد.

  در غیر این صورت، ممکن است با ارائه مبلغ خیلی بالا پیشنهاد را از دست بدهید یا با مبلغ پایین، کمتر از حق خود را دریافت کنید.

  زمینه دیگری که باید در آن به‌روز باشید، مهارت‌ها و ابزارهای جدیدی است که در زمینه کاری شما به‌وجود می‌آید. این مهارت‌ها شامل مهارت‌های نرم از قبیل روان‌شناسی، توان مذاکره و غیره است و شامل مهارت‌های سخت از قبیل نرم‌افزارها نیز می‌شود.

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ در ایران

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ در ایران

  در کشور ما ایران، با گسترش اینترنت و فضای مجازی بسیاری از کسب‌وکارها به استفاده از آن برای فروش محصول روی آورده‌اند. دوران کرونا و قرنطینه‌ عمومی، یک کاتالیزور بود و سبب استقبال عمومی از خریدوفروش آنلاین شد.

  امروزه در بحث‌های مرتبط با کسب‌وکارها، بازاریابی دیجیتال حرف اول را می‌زند. پیش‌بینی می‌شود که به‌تدریج تمام کسب‌وکارها به اهمیت صفحات مجازی پی ببرند و وارد این فضا شوند. احتمالاً دیده‌اید که امروزه حتی بسیاری از سوپرمارکت‌ها اقدام به فروش اینترنتی می‌کنند و با استقبال مردم نیز روبه‌رو می‌شوند.

  با این روند، حدس‌زدن این که به‌زودی همه متوجه اهمیت بازاریابی دیجیتال می‌شوند، کار سختی نیست. به‌تبع استفاده از دیجیتال مارکتینگ، رونق بازار مشاوره آن نیز بالاتر خواهد رفت. توجه به این موضوع، برای کسانی که می‌خواهند از بازار کار این شغل اطلاع کسب کنند بسیار مهم است.

  درآمد مشاور دیجیتال مارکتینگ چقدر است؟

  ممکن است بخواهید در این زمینه مشغول به کار شوید یا مشاوری را به کار بگیرید. در این صورت یکی از سؤالات این خواهد بود که چه مقدار دستمزد باید دریافت کنید یا بدهید؟ در این بخش از مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

  مبلغ درآمد مشاور دیجیتال مارکتینگ به خدماتی که ارائه می‌دهد بستگی دارد. این خدمات در زمینه‌های سئو، شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوا، کمپین تبلیغاتی و غیره است. همچنین زمانی که مصرف می‌شود، سطح مشاور و غیره همه در مبلغی که به‌عنوان دستمزد مشاور دیجیتال مارکتینگ تعیین می‌شود اثر دارند.

  به‌طورکلی می‌توان گفت از 15 تا 25 میلیون تومان دستمزدی رایج برای مشاور دیجیتال مارکتینگ است. بااین‌حال، دستمزد مشاور دیجیتال مارکتینگ می‌تواند تا 50 میلیون تومان نیز بالا برود. البته این دسته از افراد دارای مهارت بالایی هستند و سابقه حداقل 5 سال کار به‌عنوان مشاور دیجیتال مارکتینگ را دارند.

  برخی از افراد که مهارت مدیریت بالایی دارند و در امر دیجیتال مارکتینگ نیز سابقه دارند، اقدام به تشکیل تیم می‌کنند. در این صورت درآمد آن‌ها تا 100 میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

  شاید برایتان جالب باشد که در مورد دستمزد مشاور بازاریابی دیجیتال در خارج از ایران هم بدانید. به‌طور متوسط، کارشناسان این حوزه بین 3500 تا 6500 دلار در ماه درآمد دارند.

  با توجه به این که حداقل حقوق و دستمزد ماهانه در آمریکا نزدیک 3000 دلار است، حقوقی معمولی به‌حساب می‌آید. البته این مبلغ در هر ایالت متفاوت خواهد بود.

  مزایا و معایب شغل مشاوره دیجیتال مارکتینگ

  مزایا و معایب شغل مشاوره دیجیتال مارکتینگ

  این شغل دیجیتال مارکتینگ قابلیت انجام به‌صورت دورکاری را دارد. پیروی نکردن از زمان و مکان خاص از مزایای دورکاری مشاوره دیجیتال مارکتینگ است. با یادگیری این شغل می‌توانید در هر جای دنیا مشغول به کار شوید، تنها کافی است به زبان آن کشور مسلط باشید.

  برای یادگیری مسائل جدید در این حیطه نیازی به محیط‌های آکادمیک ندارید و می‌توانید به‌راحتی در فضای اینترنت آموزش ببینید. درآمد این شغل بسیار بالاست و از حدود 10 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان بسته به عواملی که ذکر شد، تغییر می‌کند.

  انسان‌ها میل به پیشرفت دارند و با انتخاب این شغل مسیر پیشرفت زیادی پیش روی شما وجود دارد.

  این شغل مانند تمام کارهای دیگر معایبی نیز دارد. برای مثال، هنوز در بازار ایران اهمیت خود را به‌صورت کامل نشان نداده است. داشتن اعتمادبه‌نفس پایین در این شغل بسیار مضر است و باعث می‌شود نتوانید پیشنهاد جدیدی دریافت کنید.

  در این حرفه، گاهی اوقات رسیدن به اعداد و ارقام و آمارهای مدنظر شرکت باعث می‌شود استرس و فشار کاری زیادی بر مشاور تحمیل شود. ایجاد تعادل بین کار و زندگی به‌خصوص در شرایط دورکاری بسیار مهم است. برخی از افراد ممکن است در کار غرق و از پرداختن به سایر بخش‌های زندگی غافل شوند.

  نتیجه‌گیری

  با گسترش کسب‌وکارها در فضای مجازی و سپری‌شدن بخش زیادی از زمان افراد در این فضا، دیجیتال مارکتینگ اهمیت بیشتری پیدا کرد. بسیاری از شرکت‌ها دارای تیم بازاریابی هستند؛ اما این تیم ممکن است نتواند در برخی از مسائل به‌درستی تصمیم بگیرد یا به نقطه اشباع دانش و مهارت خود رسیده باشد.

  ممکن است نیاز به ارائه یک دید بیرونی از استراتژی‌های بازاریابی شرکت داشته باشید یا به هر دلیلی به مشاوره نیاز پیدا کنید. مشاور دیجیتال مارکتینگ که هم به‌صورت افرادی که مستقل کار می‌کنند و هم به‌صورت شرکت‌هایی که این خدمات را ارائه می‌کنند در دسترس شما هستند.

  مشاور دیجیتال مارکتینگ باید مهارت‌های زیادی از قبیل تسلط بر ابزار مارکتینگ داشته باشد و بتواند راهکارهای جدید به شما بدهد. مشاور دیجیتال مارکتینگ باید بر اجرای این راهکارها نیز نظارت کند و تحلیل‌های درستی در موارد مورد نیاز ارائه دهد.

  مشاوره دیجیتال مارکتینگ مانند دیگر شغل‌ها دارای مزایا و معایبی است. هر شخص با توجه به ویژگی‌های خود باید در خصوص مناسب بودن یا نبودن آن تصمیم بگیرد.

  چنانچه شما نیز اطلاعات یا تجربه‌ای در خصوص این شغل جدید و نوپا در ایران دارید، آن را با دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

  پرسش‌های متداول

  مشاور کسب‌وکار دیجیتال موثرترین راه‌های تبلیغات یا بازاریابی محصولات یا خدمات سازمان‌ها را با استفاده از فناوری‌های دیجیتال مختلف شناسایی می‌کنند. آن‌ها استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال سفارشی‌شده را توسعه می‌دهند، بهبودهایی را برای استراتژی‌های موجود پیشنهاد می‌کنند و فرصت‌هایی را برای افزایش تعامل با مشتری شناسایی می‌کنند.
  خدماتی که یک مشاور دیجیتال مارکتینگ ارائه می‌دهد می‌تواند شامل موارد زیر باشد: ۱. توسعه استراتژی مارکتینگ موثر ۲. توسعه استراتژی فروش با تبدیل بالا ۳. تعیین KPI-های مفید ۴. پیشنهاد ایده‌های نوآورانه ۵. باعث رشد در چندین کانال می‌شود ۶. تنظیم انتظارات روشن ۷. تخصص درست

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  فهرست مطالب
   برای شروع تولید فهرست مطالب، یک هدر اضافه کنید
   عضویت در خبرنامه ماهان
   جدیدترین های جعبه ابزار
   2
   بهترین تصمیم‌گیری در شرایط پیچیده و عدم اطمینان
   IMG_0487
   استراتژی تیم‌سازی با عملکرد بالا برای مدیران
   5
   معرفی انواع دوره های مدیریتی
   ایجاد شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)
   معرفی 10 کتاب برتر در حوزه مدیریت فروش
   HomePage (7)
   آیا رشته MBA سخت است؟
   عضویت در خبرنامه ماهان

   شما میتوانید با درج نام و ایمیل خود، از آخرین مقالات، مطالب و اخبار مدرسه کسب و کار ماهان در ایمیل خود مطلع شوید.