مدرسه عالی کسب‌وکار ماهان
ایجاد کسب و کار جدید؛ مراحل راه اندازی یک کسب و کار جدید

ایجاد کسب و کار جدید؛ مراحل راه اندازی یک کسب و کار جدید

فهرست مطالب

کارآفرینی ایده‌ای است که برای بسیاری جذاب است، اما درک چگونگی راه‌اندازی یک کسب و کار جدید گاهی اوقات می‌تواند آنقدر طاقت‌فرسا باشد که بسیاری از افراد را از ادامه راه باز دارد.

  • چه چیزی را باید بفروشید؟
  • به چه کسی باید بفروشید؟
  • چگونه مشتری جذب کنید؟

این‌ها تنها چند سوال از میان صدها سوالی هستند که قبل از راه‌اندازی یک کسب و کار باید به آنها فکر کنید. در این مقاله سعی می‌کنیم، گام به گام مراحل راه‌اندازی کسب و کار را شرح دهیم.

چگونه یک کسب و کار جدید راه اندازی کنیم؟

شروع یک کسب و کار شامل برنامه ریزی، تصمیم گیری درباره مسائل مالی، انجام تحقیقات بازار و کسب دانش در زمینه هایی است که قبلاً فکر نمی‌کردید در مورد آنها مجبور به آموختن شوید.

در اینجا به چهارده مرحله برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار اشاره می‌کنیم تا به شما کمک کنیم که بهترین عملکرد خود را در این مسیر داشته باشید.

اما توجه به این نکته مهم است که هیچ مدلی برای راه اندازی یک کسب و کار جدید وجود ندارد، این مراحل را به این سبب طبقه بندی کرده ایم که به شما کمک کند افکار خود را سازماندهی و جزئیات مهم را مشخص کنید تا زمانی که کسب و کار خود را راه اندازی می کنید، به تمام سوالات مهم اولیه پاسخ داده باشید.

مرحله 1. از خود بپرسید که آیا آماده هستید یا خیر

هرگز زمان مناسبی برای شروع یک کسب و کار وجود نخواهد داشت. احتمالاً برای شما هم تراز نخواهند شد. اما می‌توانید به آن به عنوان چیزی که شما را از شروع باز می‌دارد نگاه کنید یا از آن برای تشویقی برای شروع استفاده کنید!

هنگامی که به این فکر می‌کنید که برای شروع یک کسب و کار آماده هستید یا خیر،به یاد داشته باشید که شروع کسب و کار بیش از آنکه به شرایط بیرون مربوط باشد، به ذهنیت مربوط می شود تا زمان‌بندی. آیا در حال حاضر در چارچوب ذهنی خودتان برای برنده شدن آماده هستید؟ واقعیت این است که می گویند اگر شما بخواهید کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید، آسان است. ولی حقیقت اینطور نیست. در واقع تبدیل هیچ چیز، به چیزی که  بتواند سود کافی به شما برساند و به واسطه آن پول درآورد، می‌تواند بسیار سخت باشد. به همین سبب شما باید از نظر ذهنی برای انجام این کار دشوار آماده باشید. چالش هایی مانند تبلیغات مناسب، مسائل مالی نیروی انسانی، مسائل حقوقی و.. وجود خواهد داشت و اگر از ابتدا دشواری‌ها را مدنظر قرار نگیرید، هر شکستی می تواند ویرانتان کند. اما اگر طرز فکر درستی  داشته باشید، قادر خواهید بود حتی از شکست ها پلی برای پیروزی بسازید.

مرحله 2. تعیین نوع کسب و کار

مرحله بعدی راه اندازی یک کسب و کار این است که بفهمید چه نوع کسب و کاری را باید شروع کنید.

آیا شغلی وجود دارد که به آن علاقه خاصی داشته باشید؟ آیا به دنبال کسب و کاری هستید که فعالانه روی آن کار کنید یا فقط مالک آن باشید؟ آیا به دنبال تبدیل سرگرمی خود به یک تجارت هستید؟ اینها تنها تعدادی از سوالاتی است که باید قبل از شروع یک کسب و کار از خود بپرسید.

برای اینکه بفهمید چه نوع کسب و کاری را می خواهید راه اندازی کنید، فهرستی از چیزهایی که به آنها علاقه دارید، ایجاد کنید. به عنوان مثال، یوگا، امور مالی شخصی، سگ ها، فیلم ها، غذا و لباس.

هر چه بیشتر خودتان را بشناسید تهیه این لیست راحت تر است. سپس براساس علاقه‌مندی‌هایتان به شغل‌های مختلف فکر کنید. سه کلید واژه محبوب در لیست خود را نگاه کنید و به این سوال پاسخ دهید: “در پنج سال آینده، کدام جایگاه نه تنها من را صبح از رختخواب بیرون می آورد، بلکه به اندازه کافی برای ادامه هیجان زده ام میکند. ابزار  رسیدن من به آن چیست؟”

مرحله 3. مدل کسب و کار را انتخاب کنید

پس از ارائه یک ایده تجاری، به این فکر کنید که چگونه آن را در اجرا کنید. اینجاست که یک مدل کسب و کار وارد عمل می شود. مدل کسب و کار یک استراتژی است که نشان می‌دهد چگونه می خواهید با ایده خود ارزش‌افزوده ارائه دهید و از مشتریان خود درآمد کسب کنید.

مرحله 4. تحقیقات بازار را انجام دهید

در مرحله بعد، باید بازار هدف خود را روشن کنید. به عبارت دیگر قرار است به چه کسی خدمت ارائه دهید یا محصول خود را می‌خواهید به چه کسی بفروشید؟ این مرحله کاملاً حیاتی است.

همانطور که فیلیپ کاتلر، نویسنده کتاب بازاریابی، زمانی گفت: «تنها یک استراتژی برنده وجود دارد. این است که بازار هدف را با دقت تعریف کنید و یک پیشنهاد برتر را به آن بازار هدف ارائه دهید.»

در مورد آن فکر کنید.  مثلا اگر تمام عمر خود را در یک بازار بوده‌اید، مشکلات، خواسته ها و زبان مشتریان را درک خواهید کرد. در نتیجه، فروش محصولات به صورت آنلاین در این بازار، برایتان بسیار ساده‌تر خواهد بود.

بعلاوه، بازاریابی شما موفقیت آمیزتر است، زیرا درک بهتری از نحوه برقراری ارتباط با مشتریان دارید.

بنابراین، هنگام انتخاب مخاطب هدف، از خود بپرسید:

سرگرمی ها و علایق او چیست؟

بیشتر وقتش را صرف فکر کردن، صحبت کردن و خواندن درباره چه چیزهایی می کند؟

همانطور که پیتر اف. دراکر مشاور کسب و کار می‌گوید: “هدف بازاریابی این است که مشتری را به خوبی بشناسد و درک کند که محصول یا خدمات متناسب با او است و بهترین گزینه را ارائه دهد.”

مرحله 5. یک مشکل برای حل کردن پیدا کنید

هنگام یادگیری نحوه راه اندازی یک کسب و کار جدید، مهم است که به یک نکته کلیدی توجه کنید: همه مشاغل یک مشکل را حل می کنند. لوله کش ها لوله های نشتی را تعمیر می کنند. فیلم‌های هالیوود خستگی، کنجکاوی، علاقه و نیاز مردم به هیجان و آرامش را برآورده می‌کنند. برندهای لباس به مردم کمک می کنند تا خود را ابراز کنند و احساس جذابیت کنند.

در اینجا قانون طلایی وجود دارد: هر چه مشکلی که بتوانید حل کنید بزرگتر باشد – و بهتر آن را حل کنید – مردم مایل به پرداخت پول بیشتری هستند.

به گروه‌های فیسبوک و انجمن‌های آنلاین بپیوندید و از مردم بپرسید که در چه زمینه‌ای به کمک نیاز دارند.

از Google Ads استفاده کنید تا بفهمید مردم به دنبال چه چیزی هستند.

کسب‌وکارهای آنلاین موفق را پیدا کنید و مشکلی را که حل می‌کنند شناسایی کنید، سپس به دنبال راه‌هایی برای انجام بهتر آن باشید.

مرحله 6. اهداف و انتظارات واقع بینانه تعیین کنید

یکی از بزرگترین دلایل شکست در ایجاد کسب و کار جدید ناشی از انتظارات ساده لوحانه است. حتما داستانهایی از افرادی شنیده اید که مبلغ زیادی را صرف تبلیغات می کنند و انتظار دارند که پولشان سه یا چهار برابر شود ولی شکست می‌خورند. بنابراین، سعی کنید یک سناریوی واقعی در نظر بگیرید. اولین سال کسب و کار شما با شکست همراه است. چرا؟ زیرا این اولین تجارت شماست.

اکثر مردم با حس خوش بینی کاذب به اولین کسب و کار خود می‌پردازند. شما با خودتان فکر می کنید اگر آن فرد می‌تواند این کار را انجام دهد، من هم می توانم. اما چیزی که شما به طور معمول نادیده می گیرید این واقعیت است که آن فرد در چهارمین تجارت خود است یا هفت سال است که آن را اداره می‌کند.

اگر به این فکر کنید که در روز اول بر جهان مسلط خواهید شد، در عرض چند ماه به دلیل ناامیدی شدید شکست خواهید خورد.

تفاوت بین کسب و کار موفق و شکست خورده، پشتکار است. آیا برای ادامه تبلیغ کسب و کار خود حتی زمانی که بعد از یک ماه هیچ مشتری یا بازدید کننده ای از وب سایت ندارید، آنچه لازم است را انجام می‌دهید؟ آیا به اندازه کافی زرنگ هستید که بدانید چه زمانی یک استراتژی شما کار نمی‌کند و از آن دست بکشید؟ و آیا به اندازه کافی صبور هستید که تکامل خود را مرحله به مرحله طی و آهسته و پیوسته حرکت کنید؟

شما می توانید از اهداف SMART برای هدایت هدف گذاری خود استفاده کنید، اما در نهایت اهدافی که بر اساس تجربه و نوع کسب و کار برای خودتان تعیین میکنید، بسیار شخصی خواهد بود.

مرحله 7. یک طرح تجاری یک صفحه‌ای بنویسید

روی یک تکه کاغذ، طرحی را برای کسب و کار خود با دست بنویسید. اگرچه این ممکن است کمی عجیب باشد ولی نوشتن به شما دید واضحی برای حرکت و در نهایت رسیدن به اهدافتان می بخشد.  با نوشتن همیشه احتمال بیشتری برای رسیدن به اهداف وجود دارد.

در طرح تجاری یک صفحه‌ای خود، حتما موارد زیر را در نظر بگیرید:

مشکلی که کسب و کار شما حل می‌کند، چیست؟

کسب و کار شما چه می‌کند؟

لیستی از مخاطبان هدف شما (به عنوان مثال افرادی که صاحب سگ هستند، افرادی که غذای سگ را در رسانه های اجتماعی دنبال می‌کنند)

تجزیه و تحلیل SWOT نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدات برای کسب و کار شما چیست؟

طرح بازاریابی (لیستی از ایده ها در مورد اینکه چگونه کسب و کار خود را تبلیغ خواهید کرد)

برنامه مالی (فهرست هزینه های کسب و کار، نحوه کسب درآمد برای پرداخت هزینه کسب و کار در آغاز و نحوه کسب درآمدتان)

پیش بینی های مالی برای هر سه ماهه

مرحله 8. بازخورد دریافت کنید

اکنون که ایده را پرورش دادید، اهدافی را تعیین و برنامه ای ایجاد کردید، زمان آن رسیده که درباره ایده خود بازخورد دریافت کنید. این مرحله بسیار حساس است . چون بسیاری از ایده ها (و حتی گاهی اوقات ایده‌های خوب) در این مرحله ممکن است حذف شوند.

هدف مرحله بازخورد گرفتن، داشتن نظر دوم در مورد این است که چگونه می توانید ایده خود را بهبود ببخشید.. به جای درخواست بازخورد در مورد ایده کسب و کار، در مورد یک جزء خاص از آن بازخورد بخواهید. و  درباره هر کاری که انجام می‌دهید، سوال نپرسید.

چه قصد دارید روی ایده‌های تجاری آزمایش‌شده یا غیرعادی کار کنید، چه می‌خواهید کسب و کاری آشنا را راه اندازی کنید، حتماً از افراد مناسب بازخورد دریافت کنید تا به شما کمک کنند به موفقیت تجاری نزدیک‌تر شوید.

مرحله 9. راهی برای پرداخت برای کسب و کار خود بیابید

تا زمانی که پول کافی برای پرداخت هزینه‌ها، مالیات‌ها و زندگی شخصی‌تان تا حداقل شش ماه ندارید ، کسب و کاری را شروع نکنید. چرا؟ چون در ابتدا، احتمالاً نمی‌توانید سود قابل توجهی داشته باشید، زیرا باید درآمد خود را مجدداً در کسب و کار خود سرمایه‌گذاری کنید تا بتوانید کسب و کار را سریع‌تر گسترش دهید.

با این حال، برخی از کسب‌وکارها هزینه‌های بسیار کمی دارند، مانند مشاغل آزاد که ممکن است به نرم‌افزار یا رایانه‌ای نیاز داشته باشند که ممکن است از قبل مالک آن باشید.

مرحله 10. شریک پیدا کنید

انفرادی کار کردن در تمام دنیا در حال افزایش است. اما این موضوع برای همه کسب و کارها صدق نمی‌کند. موفقیت در تجارت گاهی اوقات در شراکت مناسب به دست می‌آید. زمان و منابع زیادی برای کسب و کار شما وجود خواهد داشت. و داشتن فردی که به او اعتماد دارید تا در کنار شما حرکت کند، می‌تواند کمک کند تا سریع‌تر پیشرفت کنید. همچنین برای مسئول نگه داشتن شما برای ادامه مسیر عالی است.

نکته مهمی که باید در مورد مشارکت تأکید کرد این است که شما واقعاً باید بدانید که چطور با یک نفر کار کنید. آیا این شخص قابل اعتماد است؟ آیا قبلا با هم کار کرده‌اید؟ شما دو نفر در گذشته چگونه درگیری‌هایتان را مدیریت کرده‌اید؟ آیا مجموعه مهارت های شما باعث تعادل یکدیگر می‌شود؟ آیا یک رابطه تجاری ممکن است رابطه / دوستی فعلی شما را خراب کند؟ مطمئن شوید که همه سوالات سخت را از خودتان بپرسید زیرا انتخاب شریک نامناسب، می تواند عواقب منفی زیادی داشته باشد.

مرحله 11. نام کسب و کار خود را انتخاب کنید

ایجاد نام تجاری عالی می تواند بسیار سخت باشد، به خصوص اگر می خواهید یک دامنه .com همراه با آن پیدا کنید. اکثر برندها سعی می کنند کلمه کلیدی و فعالیت خود را در نام برند وارد کنند. با این حال، برخی از آنها یک نام منحصر به فرد ایجاد می‌کنند.

نام کسب و کاری که انتخاب می کنید باید جذاب، به یاد ماندنی با املای آسان در هنگام شنیدن باشد، نام کاربری و دامنه مرتبط با آن در دسترس و مختصر باشد.

گاهی اوقات بهترین ایده‌ها برای نام‌گذاری بعد از نام‌گذاری با یک دوست به وجود می‌آیند، زیرا نظر دوم به شما کمک می‌کند دیدگاه متفاوتی پیدا کنید. بنابراین اگر در انتخاب نام تجاری مناسب گیر کرده‌اید، میتوانید نظر دیگران را هم دریافت کنید.

مرحله 12. کسب و کار خود را ثبت کنید

در برخی از شهرها یا کشورها، تا زمانی که مقدار مشخصی از درآمد یا سود کسب نکرده‌اید، نیازی به ثبت کسب و کار  خود ندارید، بنابراین باید بررسی‌های لازم را انجام دهید تا ببینید چه قوانینی شامل حالتان می شود.

با این حال، برخی از کارآفرینان برای جلوگیری از مسئولیت و عواقب آن در آینده، مشاغل خود را در روز اول ثبت می‌کنند. به عنوان مثال، اگر در روز اول شرکت خود را ثبت کرده باشید و در مراحل اولیه کسب و کارتان از شما شکایت شود، کسب و کار شما به جای شما ضربه می‌خورد. بنابراین، هر چه زودتر کسب و کار خود را ثبت کنید، از منظر قانونی ایمن‌تر خواهید بود.

البته، شما همچنین می توانید انتخاب کنید که یک مالک انحصاری شوید یا یک تجارت شراکتی ایجاد کنید. باید قبل از شروع یک کسب و کار تحقیقاتی انجام دهید و مشخص کنید کدام ساختار کسب و کار برای موقعیت شما بهترین است.

مرحله 13. اولین محصول یا خدمات خود را خلق کنید

تعدادی از محصولات یا خدمات وجود دارد که می توانید هنگام راه اندازی یک کسب و کار برای فروش به مخاطبان خود ایجاد کنید.

اگر متخصص صنعت هستید، می‌توانید محصولات دیجیتالی مانند کتاب‌های الکترونیکی، دوره‌های آموزشی، موسیقی یا سایر محتوای دیجیتالی را برای فروش به دیگران تولید کنید. می توانید از تخصص خود با محصولات کسب درآمد کنید و با خدمات فروش بیشتری داشته باشید.

در مورد مشاغل نرم افزاری، می توانید یک محصول SAAS ایجاد کنید که به سایر مشاغل کمک کند. یا اگر مشاور هستید، می‌توانید سخنرانی‌ها، کوچینگ یا مجموعه مهارت‌های خود را برای نمونه ارائه دهید.

مرحله 14. کسب و کار خود را تبلیغ کنید

مهمترین بخش شروع یک کسب و کار، مرحله ارتقاء آن است. تبلیغ کسب و کار خودتان به مردم به شما کمک می کند تا فروش داشته باشید و ایده خود را به یک تجارت تبدیل کنید. در اینجا به چند روش رایج برای تبلیغات محصولات و خدمات اشاره می‌کنیم:

فیسبوک: می توانید تبلیغات فیس بوک را با دنبال کردن علایق “گسترده” و گنجاندن مارک های مرتبط به عنوان علاقه برای جذب مخاطبان خود اجرا کنید. همچنین می‌توانید در گروه‌های فیس‌بوک به‌عنوان صفحه هواداران خود پست بگذارید که به خصوص برای کسب‌وکارهایی با مخاطبان خاص بهتر است.

اینستاگرام: فالوورهای اینستاگرام خود را افزایش دهید تا بتوانید با هر پست اینستاگرام فروش داشته باشید. همچنین می‌توانید لینک‌های مستقیم را در استوری اینستاگرام اضافه کنید تا فروش بیشتری کسب کنید.

پینترست: تابلوهای گروهی راه بسیار خوبی برای مشاهده پست‌های خود در هنگام شروع کار هستند. شما همچنین می توانید تابلوهای خود را برای تبلیغ محتوای خود ایجاد کنید. مطمئن شوید که محتوای برندهای دیگر را تبلیغ نکنید تا حساب شما به هرزنامه تبدیل نشود.

لینکدین: برند شخصی خود را با ایجاد پست و اشتراک گذاری افکارتان در لینکدین بسازید. از کاربران مرتبط دعوت کنید تا شما را دنبال کنند تا دسترسی به شما افزایش یابد.

سئو: با بهینه سازی وب سایت خود برای جستجو و ایجاد محتوای وبلاگ می‌توانید سرنخ ها، مشترکین ایمیل و ترافیک وب سایت بیشتری ایجاد کنید.

باشگاه مشتریان: فضا و شرایطی را راه اندازی کنید که در آن بتوانید جرقه بحث‌ها در مورد برند خودتان را ایجاد کنید. همچنین می‌توانید به گروه‌های دیگر مرتبط با فعالیت خود بپیوندید و با صاحبان مشاغل دیگر ارتباط برقرار کنید. سعی کنید روابطی ایجاد کنید تا افراد برند شما را دنبال کنند و کسب و کارتان را به دیگران توصیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *